Andreani Rally BMW F800GS 2008

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Και χρειαζομαστε καποιον Ιταλομαθη να μας μεταφραση ως προς το τι εννοει ο ποιητης,
tc-drift , ο Βαγγέλης νομίζω σκαμπάζει.
Ας κάνει και καμιά δουλειά.

Όλο ερωτήσεις είναι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
tc-drift , ο Βαγγέλης νομίζω σκαμπάζει.
Ας κάνει και καμιά δουλειά.

Όλο ερωτήσεις είναι.
Επιβεβαιώνω πώς ο Ιταλός στο σχεδιάγραμμα λέει livello olio 100μμ con molla (επιπεδο λαδιού 100mm ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΟ) Βασικά τα mm δεν τα γράφει, μόνο γράφει 100, δηλαδή ρε μπακάλη Ιταλέ κάπου έλεος. Εννοείται μεν αλλά τεχνικό σχεδιάγραμμα φτιάχνεις.

τα υπόλοιπα στο σχεδιάγραμμα είναι τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και δεν εξυπηρετούν σε κάτι στην τοποθέτηση. 8 περιστροφές λέει πώς είναι η βασική ρύθμιση της προφόρτισης αν είδα σωστά και λέει και SAE λαδιού 1330 δεν ξέρω τί εννοεί ο ποιητής.
 

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
[
Δεν ήμουν μπροστά και δε ρώτησα. Εχω βάλει τα Andreani Misano Evo Honda Transalp XL 750 / 2023- (Showa 43) - Andreani moto
και έχω πάρει και τα Andreani Misano Rally Race Honda XL 750 Transalp (High + 30mm) / 2023- / - Andreani moto
που είναι ακόμα στο κουτί τους. Η πρώτη εγκατάσταση ήταν αποτυχία γιατί ήταν εντελώς λάθος το ελατήριο. Διορθώθηκε και τώρα μου φαίνεται μια χαρά. Μένει να κάνω πειράματα και με αυτό που φοράω και με το επόμενο όταν βρεθεί χρόνος γιατί είναι κα busy περίοδος.[/QUOTE]
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
[
Δεν ήμουν μπροστά και δε ρώτησα. Εχω βάλει τα Andreani Misano Evo Honda Transalp XL 750 / 2023- (Showa 43) - Andreani moto
και έχω πάρει και τα Andreani Misano Rally Race Honda XL 750 Transalp (High + 30mm) / 2023- / - Andreani moto
που είναι ακόμα στο κουτί τους. Η πρώτη εγκατάσταση ήταν αποτυχία γιατί ήταν εντελώς λάθος το ελατήριο. Διορθώθηκε και τώρα μου φαίνεται μια χαρά. Μένει να κάνω πειράματα και με αυτό που φοράω και με το επόμενο όταν βρεθεί χρόνος γιατί είναι κα busy περίοδος.
[/QUOTE]
Αγόρασες 2 ξεχωριστά κιτ της Andreani για το ίδιο μηχανάκι?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
[
Δεν ήμουν μπροστά και δε ρώτησα. Εχω βάλει τα Andreani Misano Evo Honda Transalp XL 750 / 2023- (Showa 43) - Andreani moto
και έχω πάρει και τα Andreani Misano Rally Race Honda XL 750 Transalp (High + 30mm) / 2023- / - Andreani moto
που είναι ακόμα στο κουτί τους. Η πρώτη εγκατάσταση ήταν αποτυχία γιατί ήταν εντελώς λάθος το ελατήριο. Διορθώθηκε και τώρα μου φαίνεται μια χαρά. Μένει να κάνω πειράματα και με αυτό που φοράω και με το επόμενο όταν βρεθεί χρόνος γιατί είναι κα busy περίοδος.
[/QUOTE]
OK δικια σου ειναι η τσεπη αλλα απο περιεργεια και μονο ρωταω ποιος ο λογος που αγορασες και τα δυο;
Το ελατηριο που διορθωθηκε ηταν λαθος απο δικη σου υπαιτιοτητα ή εστειλαν οτι ναναι; Και αν εστειλαν αυτοι λαθος σε καλυψαν με δωρεαν αντικατασταση;
 

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Σκέφτομαι να δωρίσω το ένα σε φίλο που απεκτησε προσφατα TA και ειμαστε και στα κιλα κοντά. Το πρώτο σετ υπήρχε στο ράφι με ελατήριο για πούπουλο με αποτέλεσμα να τερματίζει σε όχι και τόσο βίαιο φρενάρισμα. Αποκαταστάθηκε από τον άνθρωπο χωρις κόστος.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Ρητορική ερώτηση, τι τα αγοράζετε ρε παιδιά αν και εφόσον η υποστήριξη ή η τοποθέτηση δεν γίνεται σωστά με αποτέλεσμα να μη δουλεύουν σωστά, στο περίπου η με Δεήσεις στην πηθεια και αέναη αμφιβολία στο αν δουλεύουν σωστά; (Που για μένα είναι εξίσου κακό συναίσθημα)
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Να προσθέσω ότι μιας και είμαστε public forum και όλα είναι στο φως και διαβάζονται δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω disrespect στον Τασουλη, ίσα ίσα και τα δικά μου μπρος πίσω εκεί τα έστειλα για αλλαγή ελατηρίων και σέρβις και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με την λειτουργία αλλά και με την εξυπηρέτηση ιδιαίτερα με το παλικάρι που χει για τεχνικό, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει τώρα. Αλλά. Όλο αυτό το μπέρδεμα με αποκλειστικό προϊόν ο ένας να λέει έτσι ο κατασκευαστής να λέει αλιως, πρέπει να το δουν. Δεν γίνεται να είναι στην τύχη αυτά τα πράγματα. Και αν υπάρχουν αμφιβολίες πρέπει να τις ξεκαθαρίσουν. Είμαστε ηδη καμένοι και υπέρ σκεπτικοί για τους σούπερ μάστορααρες μηχανικούς που ακούμε δεν χρειάζομαστε περισσότερες αμφιβολίες.
Δεν έχω και χρόνο ούτε όλα τα εργαλια να τα παλεύω όλα μόνος μου στην τελική ρε παιδιά. Please be the pros που πρέπει να είστε και take my money! Με όλη μου την καρδιά.
Edit για διευκρίνιση: Wp έστειλα εγώ για σέρβις όχι αντρεανι
Δεύτερο edit για να μη μιλάμε στον αέρα. Νίκος Λούκας αγοράσα wp ελατήρια μπροστά και ολινς πίσω σε αναρτήσεις KTM 640 του 2005 και έκανα σερβισ Και τα δυο. Δηλώνω ευχαριστημένος και από το σέρβις και από την λειτουργία. Και θα ξανά στείλω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Να ας πούμε εγώ δε γνώριζα καν ότι υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει τι κάνει αυτός που μου το τοποθέτησε. Τώρα από κει πέρα το σετάρισμα πέφτει πάνω μας. Γι αυτό ζητάω το ανάλογο νήμα απ´τους γνώστες.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Να ας πούμε εγώ δε γνώριζα καν ότι υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει τι κάνει αυτός που μου το τοποθέτησε. Τώρα από κει πέρα το σετάρισμα πέφτει πάνω μας. Γι αυτό ζητάω το ανάλογο νήμα απ´τους γνώστες.
Μα αν υπάρχουν λάθη στην συναρμολόγηση βαλβινγκ ποιότητα η ποσότητα λαδιού και ότι άλλο, τι σεταρισμα να κανείς εσυ οέο; Γιαυτο δεν πρέπει να υπάρχουν αμφιβολίες.
 
Reactions: Gus

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Έχω την υποψία ότι ο κυριος που μου σερβάρει το enduro πρέπει να είναι επιστήμων του αμορτισέρ οπότε χρόνου επιτρέποντος θα κάνουμε μαζί τα πειράματα. Την υποψία τη βασίζω στην επέμβαση ψηλώματος του μπροστινού γιατί όταν το πήρα ήταν για ελαφρύ αναβάτη, κι από τότε νιώθω οτι δουλεύει εξαιρετικά ύστερα απο 80 ωρες.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Έχω την υποψία ότι ο κυριος που μου σερβάρει το enduro πρέπει να είναι επιστήμων του αμορτισέρ οπότε χρόνου επιτρέποντος θα κάνουμε μαζί τα πειράματα. Την υποψία τη βασίζω στην επέμβαση ψηλώματος του μπροστινού γιατί όταν το πήρα ήταν για ελαφρύ αναβάτη, κι από τότε νιώθω οτι δουλεύει εξαιρετικά ύστερα απο 80 ωρες.
Μακάρι να βρεις την άκρη με τον άνθρωπο. Κι αν την βρεις παρακαλώ να μας τον διαφημίσεις. Χρειάζονται δικαιη κριτική και εύσημα οι επαγγελματίες. Μόνο έτσι ξεχωρίζουν στον σημερινό αχταρμά ιντερνετικό κόσμο.
 
Reactions: Gus

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Βλέπω ότι στο φόρουμ δεν πολυμιλάμε για επαγγελματίες. Μια λίστα με ειδικότητες κι εμπειρίες χρηστών θα ήταν χρήσιμη αλλά φαντάζομαι θα ήταν και φωτιά.Συγνώμη 2wheeler στο ξεσκίσαμε το νήμα! Μήπως να;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βλέπω ότι στο φόρουμ δεν πολυμιλάμε για επαγγελματίες. Μια λίστα με ειδικότητες κι εμπειρίες χρηστών θα ήταν χρήσιμη αλλά φαντάζομαι θα ήταν και φωτιά.Συγνώμη 2wheeler στο ξεσκίσαμε το νήμα! Μήπως να;
Αυτό όντως ισχύει!!!!
Δεν είναι εύκολο.... "Θέμα" συζήτησης!!!!!
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Βλέπω ότι στο φόρουμ δεν πολυμιλάμε για επαγγελματίες. Μια λίστα με ειδικότητες κι εμπειρίες χρηστών θα ήταν χρήσιμη αλλά φαντάζομαι θα ήταν και φωτιά.Συγνώμη 2wheeler στο ξεσκίσαμε το νήμα! Μήπως να;
Δεν μπορεί το φόρουμ σαν φόρουμ να πει πάτε εκεί αλλά εκεί μην πάτε. Εσυ όμως μπορείς να πεις ότι σε αυτόν τον άνθρωπο βρηκα λύση ενώ στον άλλο δεν βρηκα. Οι λίστες γενικά είναι φτωχές. Γιατί φυσικά θα πρέπει να δικαιολογήσεις γιατί το λες αυτό εσυ. Επίσης θεωρώ ότι θα έπρεπε αν και εφόσον κανείς κριτική τέτοια, θετική η αρνητική, να την κανείς επώνυμα. Εκεί χάνεται το παιχνίδι λίγο. Γιατί εσυ μπορεί να μην θες το ο Ονοματεπώνυμο σου σε δημοσιο φόρουμ. Είναι όμως το μόνο δίκαιο μιας και εσυ θα χρησιμοποιήσεις το όνομα του επαγγελματία. Όποτε διαιωνίζεται η σιωπή και στους καλούς και σε αυτούς που «υστερούν» για το α ή β λόγο.
 

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά κατανοώ αυτόν που έχει για τους λόγους του. Στάθης Ανδριανάκης εγώ κι ο επαγγελματίας που ασχολείται με το wrf ειναι ο
VGR TEAM GEORGAKOPOULOS G.P.
21 0691 4600

Also shared with:

Reviews

Photos
Δεν τον συνιστώ σε τρίτους επειδή μπορώ με σιγουριά να πω ότι κάνει για εσάς αλλά εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Να γυρίσουμε λίγο στο θέμα των adreani του f800gs.

Το θέμα λοιπόν είναι ότι ο Τάσος έκανε την εγκατάσταση και μέτρησε τη στάθμη του λαδιού ΜΕ το ελατήριο.
Ακολούθησε δλδ τις οδηγίες του Adreani
 
Τελευταία επεξεργασία:

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Να γυρίσουμε λίγο στο θέμα των adreani του f800gs.

Το θέμα λοιπόν είναι ότι ο Τάσος έκανε την εγκατάσταση και μέτρησε τη στάθμη του λαδιού ΜΕ το ελατήριο.
Ακολούθησε δλδ τις οδηγίες του Adreani

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι το λεει ότι αυτό έκανε. Δεν αναιρείται η σύγχυση που επικρατεί βέβαια μεταξύ κατασκευαστή και των ανθρώπων που το βάζουν.
Φαντάζομαι όταν καταλάβει τι έγινε θα μας πει. Γιατί απ ότι κατάλαβα υπάρχει και αμφιβολία για τις τσιμούχες όχι μόνο για το λάδι.
 
Top Bottom