Attika χώμtour #1 - [Κυριακή 4/2/2018]

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Ωραία βόλτα, ο καιρός μας έκανε τη χάρη και το τερέν κράταγε απίστευτα.
Η διαδρομή είχε απ’όλα..ανοιχτά, κλειστά, δασικά, πετρώδη και μερικά πιπεράτα σημεία να συμπληρώνουν το μενού.
Σπύρο ´σωραίος!:ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υπέροχα όλα!!! Και η διαδρομή και η παρέα ήταν τέλεια! Μόνο ένα παράπονο έχω, ένα ΠΑΚΕΤΟ ΤΣΙΓΑΡΑ με την ησυχία μου δεν κατάφερα να κάνω!! :woot::woot::roflmao::roflmao:
Fixed!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σπύρο είσαι ωραίος ρε φίλε, να είσαι καλά που έχεις περπατήσει τα βουνά και μας πήγες από κομμάτια φοβερά!
Για ΄μένα προσωπικά ήταν πολύ τεχνικό το τεραίν σε ορισμένα σημεία, πράγμα το οποίο αναζητώ για να βελτιώνω τις τεχνικές μου με το 990.
Περιμένουμε για το Attika χώμtour #2 :friendship:

Μερικές σκόρπιες από την action














 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επίσης να ευχαριστήσω και από εδώ το Σταμάτη @stamktm , τον Λευτέρη @HAWK_46 και το Νίκο τον Ουζάκια @ouzakias που με βοήθησαν να αλλάξω τη σαμπρέλα, μετά από ένα χτύπημα του πλαινού μέρους του λαστίχου το οποίο έφτασε μέχρι τη σαμπρέλα. Μισή ωρίτσα και καθυστέρηση και ήμασταν κομπλέ.

Χάρηκα που γνώρισα καινούργιους φίλους που τους διάβαζα διαδυκτιακά, καθώς επίσης και νέα μέλη που μπήκαν δυναμικά!

Άιντε και στην επόμενη μάγκες!

:friendship:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Απ'ότι βλέπω απ'τις φωτό ,ΖούπεΡ περάσατε κ πάλι.:ok:
Αναμενόμενο άλλωστε.:)

Εγώ μπορεί να μην κατάφερα να έρθω ,γιατί είχα άλλο "πρόγραμμα" κανονισμένο σήμερα...
...αλλά ,είδα με χαρά μου ,ότι ήταν μαζί σας η πρώην Τενερούκλα μου :D ,με τον Αλέξη.



Καλά την "μυρίστηκα" εγώ την "σύσταση";) ,και ρώτησα ,αλλά απάντηση δεν πήρα.
https://www.advride.gr/threads/Γειά-σας-και-από-εμένα.8404/#post-235713

Φίλε Αλέξη ,χάρηκα που επιτέλους ,κατάφερες να την λασπώσεις.:ok:
Ελπίζω να τα καταφέρνεις συχνότερα πλέον ,κ να βολτάρουμε παρέα ,σε μιά απ'τις επόμενες χωματάδες.:yew:

Πάντα τέτοια εύχομαι σε όλους ,Υγεία-Βόλτες-&-Χαμόγελα. :friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Όταν ενας κοντινος προορισμος μιας ωρας, γινεται χωματαδα, με καλη παρεα και με πολυ ομορφα περασματα, τοτε φτανουν για να γεμισουν μια ολοκληρη μερα. :happy:
Με την παρεα που γυρισαμε απο χωμα, εκανα 190 χλμ door to door. :rolleyes:
Ευχαριστουμε πολυ Σπυρο @endtourista για την αψογη πλοηγηση και καθοδηγηση.
Μας περασες απο οτι ειχα φανταστει και ακομα περισσοτερα.
Γιαννη @giannis1070 εισαι ηρεμη δυναμη. Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις, σκοπος ειναι να βοηθαει ο ενας τον αλλο.
Χαρηκα που ειδα γνωστους φιλους και περιμενουμε την επομενη.
Καποιες φωτογραφιες απο το απογευμα.
:friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εγώ μπορεί να μην κατάφερα να έρθω ,γιατί είχα άλλο "πρόγραμμα" κανονισμένο σήμερα...
...αλλά ,είδα με χαρά μου ,ότι ήταν μαζί σας η πρώην Τενερούκλα μου :D ,με τον Αλέξη.
Ναι, βλεποντας τις φωτο ειπα αμεσως "Το (πρωην) Τενερονι του Γατου!" :D Ενδιαφερουσα προσθεση στη χωματοπαρεα του advride :ok:


Κατα τα αλλα, ωραιοι παιδες! :cool: :yew:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επίσης να ευχαριστήσω και από εδώ το Σταμάτη @stamktm , τον Λευτέρη @HAWK_46 και το Νίκο τον Ουζάκια @ouzakias που με βοήθησαν να αλλάξω τη σαμπρέλα, μετά από ένα χτύπημα του πλαινού μέρους του λαστίχου το οποίο έφτασε μέχρι τη σαμπρέλα. Μισή ωρίτσα και καθυστέρηση και ήμασταν κομπλέ.
Φανταζομαι το TKC80 150/70-18 ξεζανταριστηκε/ζανταριστηκε σχετικα ευκολα καθως ειναι σχετικα μαλακο, σωστα? Ο λογος που ρωταω ειναι οτι τοχω εγνοια αν με πιασει πισω λαστιχο στο Αφρικα (τα 120/90-17 και 130/80-17 στο Alp ειναι σχετικα ευκολα εκτος και αν το λαστιχο ειναι πολυ σκληρο πχ Anlas).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φανταζομαι το TKC80 150/70-18 ξεζανταριστηκε/ζανταριστηκε σχετικα ευκολα καθως ειναι σχετικα μαλακο, σωστα? Ο λογος που ρωταω ειναι οτι τοχω εγνοια αν με πιασει πισω λαστιχο στο Αφρικα (τα 120/90-17 και 130/80-17 στο Alp ειναι σχετικα ευκολα εκτος και αν το λαστιχο ειναι πολυ σκληρο πχ Anlas).
Γιώργο το μπροστά μου την έκανε και όντως είναι αρκετα μαλακό, κρίνοντας από το ζαντάρισμα που το έκανε ο Σταμάτης.



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργο το μπροστά μου την έκανε και όντως είναι αρκετα μαλακό, κρίνοντας από το ζαντάρισμα που το έκανε ο Σταμάτης.
Ααα ενταξει, το μπροστα 21" ειναι πανευκολο, φανταστηκα οτι ητανε το πισω. Ο Σταματης σιγουρα το κατεχει το θεμα, εδω αλλαξε σαμπρελα πισω σε Pirelli MT90 στην Τουρκια ενω εμεις το καλοκαιρι χαλασαμε το λαστιχο στο Τζατζικισταν :eek: Εχω παρει παντως ενα πισω TKC80 και θα δοκιμασω να το ζανταρω/ξεζανταρω με λεβιεδες για δοκιμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ααα ενταξει, το μπροστα 21" ειναι πανευκολο, φανταστηκα οτι ητανε το πισω. Ο Σταματης σιγουρα το κατεχει το θεμα, εδω αλλαξε σαμπρελα πισω σε Pirelli MT90 στην Τουρκια ενω εμεις το καλοκαιρι χαλασαμε το λαστιχο στο Τζατζικισταν :eek: Εχω παρει παντως ενα πισω TKC80 και θα δοκιμασω να το ξεζανταρω/ζανταρω με λεβιεδες για δοκιμη.
Εν τω μεταξύ καλά που είχα την κινεζιά που μου δείχνει τις πιέσεις, γιατί το λάστιχο έχασε αέρα πολύ γρήγορα και αυτό άρχισε να αναβοσβήνει σαν τρελό!

Θέλει practice το θέμα Γιώργο, εγώ θα ξεκινήσω εντατικές αλλαγές σαμπρέλας στην αυλή του σπιτιού μου για να το έχω ψωμοτύρι την επόμενη φορά................που θα υπάρξει σίγουρα :D

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εν τω μεταξύ καλά που είχα την κινεζιά που μου δείχνει τις πιέσεις, γιατί το λάστιχο έχασε αέρα πολύ γρήγορα και αυτό άρχισε να αναβοσβήνει σαν τρελό!

Θέλει practice το θέμα Γιώργο, εγώ θα ξεκινήσω εντατικές αλλαγές σαμπρέλας στην αυλή του σπιτιού μου για να το έχω ψωμοτύρι την επόμενη φορά................που θα υπάρξει σίγουρα :D

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ως γνωστόν, οταν μαθεις τον τροπο και εχεις και ολα τα εργαλεια μαζι σου .....δεν παθαινεις λαστιχο!! :D
practice = λεβιεδες!! :cool::muted:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ως γνωστόν, οταν μαθεις τον τροπο και εχεις και ολα τα εργαλεια μαζι σου .....δεν παθαινεις λαστιχο!! :D
practice = λεβιεδες!! :cool::muted:
:D
Ε, τουλάχιστον βοηθάς άλλους να αλλάξουν τις σαμπρέλες τους όπως αντίστοιχα άλλοι βοήθησαν εσένα.

Οι λεβιέδες μου λείπουν και το εργαλείο για τη βαλβίδα, μεσ'τη βδομάδα θα βγώ για ψώνια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ααα ενταξει, το μπροστα 21" ειναι πανευκολο, φανταστηκα οτι ητανε το πισω. Ο Σταματης σιγουρα το κατεχει το θεμα, εδω αλλαξε σαμπρελα πισω σε Pirelli MT90 στην Τουρκια ενω εμεις το καλοκαιρι χαλασαμε το λαστιχο στο Τζατζικισταν :eek: Εχω παρει παντως ενα πισω TKC80 και θα δοκιμασω να το ζανταρω/ξεζανταρω με λεβιεδες για δοκιμη.
Καλά..... Σε μια χώματαδα περιμεναμε 2 ώρες να το φτιάξει :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία περάσατε..... Αν και οι φώτο ειναι ελαχιστες:waiting:
Για πάμε φώτο.... Δεν μπορεί να μην βγάλατε άλλες!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ωραία περάσατε..... Αν και οι φώτο ειναι ελαχιστες:waiting:
Για πάμε φώτο.... Δεν μπορεί να μην βγάλατε άλλες!
Αντε αλλες δυο, επειδη το ζητας εσυ!! :D
...με την αφεντομουτσουνάδα μου πρωτη μουρη!! :rolleyes:


 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία περάσατε..... Αν και οι φώτο ειναι ελαχιστες:waiting:
Για πάμε φώτο.... Δεν μπορεί να μην βγάλατε άλλες!
Εγώ δεν έβγαλα φωτό παρά μόνο 2-3 γιατί γενικά δε βγάζω πολλές.

Αν και τα μέρη που περάσαμε ήταν ιδανικά για φωτογράφηση (μεγάλες νερολακούβες, δύσκολα σαθρά ανηφορικά με απότομες φουρκέτες, χαντάκια, στενές ρεματιές με φυτευτούς βράχους που δε χωράγαν να περάσουν χοντρούλες λόγω βυζών), ο ρυθμός ήταν σβέλτος και το παρεάκι καρατιμόνες.

Προσωπικά για μένα ήταν εκπληκτική προπόνηση, ό,τι πρέπει δηλαδή για τον επερχόμενο Πάρνωνα με το πατινάζ στον πάγο :D


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
...στην ψαροταβερνα "Το Σέσι" του Κωστα Κολλια.
Πολυ καλο "μαγαζι".......κ αξιζει η "ασφαλτινη" διαδρομη μεχρι εκει....ταμαμ για μια Κυριακατικη βολτα !!!!!!
 
Top Bottom