Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ψυγείο επισκευή και τροποποίηση

Πριν 2 περιπου χρόνια επισκευασα το ψυγείο που είχε τρυπήσει σε σημείο που εφαπτεται ο ανεμιστηρας με το ψυγειο..πήγα σε ένα κατάστημα που ασχολείται αποκλειστικά με ψυγεία(από τα παλαιότερα ,και βρίσκεται στη Δάφνη) και μου κολλησε τη τρύπα με κόστος παρακαλώ μονο 5€. Το καταστημα άψογο και εξυπηρετικοι. www.kyrad.gr και συνεργαζεται με πολλα συνεργεια της περιοχης.Ο μάστορας με πληροφόρησε ότι ολα τα συγκεκριμένα αργά ή γρήγορα τρυπάνε στο συγκεκριμένο σημειο λογω των κραδασμων απο το πλαίσιο του ανεμιστήρα που εφάπτεται στο ψυγείο.
Μετά εφαγα τη πλευρά του ανεμιστήρα που πατάει στο ψυγείο (η αιτία της τρύπας) με ένα μαχαίρι μιας και δεν έχω ρασπα,και έφτιαξα ένα κενό ανάμεσα τους,το οποίο κατά την τοποθέτηση γέμισα με μονωτικό μαλακό λάστιχο.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Θερμοστάτης.
Όταν είχα βγάλει το ψυγείο,είχα βρει και το θερμοστάτη σπασμένο.Κάνοντας ερευνα διαδικτυακά διαπίστωσα ότι είναι ίδιος με της γενιας του golf iv.τι σημαίνει αυτό;...Στη bmw ο θερμοστάτης περίπου 43€, ενώ ο aftermarket για vw 8€ και επέλεξα έναν που ανοίγει και νωρίτερα στους 80° βαθμούς αντί για 87.
Ενδεικτικά στη φωτό ο aftermarket που έβαλα της swag


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Προστασία ψυγείου με σίτα DIY

Ίσως από τα ευκολότερα μηχανάκια για DIY σίτα προστασίας ψυγείου το f650gs μιας και έχει ήδη από το εργοστάσιο πλαστικό αποσπώμενο πλαίσιο
Κόστος 18€. Στο εμπόριο βρίσκεται σαν σίτα προφυλακτήρα.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πηρούνι λάδια

Εργοστασιακά έχει λάδι αν δε κάνω λάθος 7.5w το οποίο όμως σε συνδυασμό με τα κιλά μου (80 καλοκαίρι-90χειμωνα)(ναι κάτι σαν τις αρκούδες) το κάνει πολύ μαλακό ,και εκτός δρόμου αρκετές φορές τερμάτιζε το μπροστινό . Έγινε αλλαγή σε 10w και το έχει βελτιώσει αρκετά.
-Δεν τερματίζει πλέον η ανάρτηση εκτός δρόμου
- Εντος δρόμου έχει μειωθεί αισθητά το βύθισμα σε απότομα φρεναρίσματα κάνοντας τη πιο ελεγχόμενη.
-καθεται και λίγο πιο ψηλά πλέον η ανάρτηση (σαν να έχει βάλει τριπλό πάτο στο παπούτσι ένα πραμα)..
Σε συνδυασμό με την πισω ανάρτηση ρυθμισμένη στο τέρμα high κρατάει κάποια παραπανω απόσταση από το έδαφος σε σχέση με τις μαμά ρυθμίσεις.
Στην επόμενη αλλαγή λέω να βάλω ή 12.5w ή 15w να δω πως δουλεύει....ίσως πριν το troffy...

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πολυ ενδιαφερον νημα !!!!!
Εχω περασει με ανεξητιλο μαρκαδορο τις βιδες του κινητηρα κ δεν εχουν παθει τιποτα
Τη ταινια βυνιλιου που τη βρισκουμε ;;;;
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Την είχα πάρει από ένα καταστημα 3Μ στον Άγιο Δημήτριο...λογικά googlarontas θα το βρεις,έχει κι αλλου
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
@kaf το ξέρεις ότι άνοιξα το θέμα σκεφτομενος εσένα έτσι; Καλά τα βαλιτσάκια και οι άλλες παπαριτσες, αλλά εσύ δίνεις ψωμί στο λαό.

Συνέχισε, θέλουμε κι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Καθρέφτες αεροδυναμικοι aftermarket από ebay Κίνα αντίγραφα των f650gs twin με κόστος 12€.Χρειαστηκαν και ανταπτορες για τα σπειρώματα στις βάσεις 1.5-2€ έκαστος.4 Χρονια απροβληματιστοι


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πάμε και στη κονσόλα...

Στο μπαράκι περασμένη με tie wrap βάση κινητού από σπασμένη βάση αυτοκινήτου για καθημερινή αστική χρήση
Στη πλακέτα του abs έχει αφαιρεθεί μια βίδα και έχει τοποθετηθεί μπίλια RAM mount για ομώνυμη βάση και χρήση σε ταξίδια και εξορμήσεις.
Επίσης εγκατεστημένη παροχή ρεύματος με κοστος 3 € από ebay Κίνα.Τοποθετημενη από μένα απευθείας στη μπαταρία με ασφάλεια 10Α. Δεν επηρεάζει καθολου τη μπαταρια.τοποθετηθηκε αμεσως μετά την αγορά της μηχανής.
Μάλλον κάποια στιγμή θα την αλλάξω μιας και έχουν βγει διαφορες άλλες παροχές με διακόπτη , βολτόμετρο,και usb εισόδους με τιμές κάτω από 10€.
Θερμαινόμενα της koso με 5 σκάλες.
Με λεπτό γάντι χειμώνα μέχρι 3η σκάλα.
Με γυμνό χέρι η 3 σκάλα είναι ενοχλητική.
Με 2-3 βαθμούς χειμώνα σε ταξίδι εθνικη με λεπτό γάντι 4η σκάλα.
4 χρόνια τοποθετημένα τώρα απροβληματιστα,κόστος 60 με τοποθέτηση
Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Επίσης, όσον αφορά τα λάδια του πιρουνιού:
όταν απόκτησα την μοτό, άλλαξα όλα τα υγρά συμπεριλαμβανομένου του πιρουνιού με τα ΟΕΜ (10w) και δεν διαπίστωσα καμία διαφορά.
Χθες, αλλάχθηκαν με 15w και τα αποτελέσματα στο δρόμο είναι εμφανέστατα, τόσο το βύθισμα όσο και η απότομη επαναφορά μειώθηκαν σημαντικά, για εκτός δρόμου προσεχώς.
Κάτι ακόμα, το ιξώδες ανά εταιρεία μπορεί να είναι ονομαστικά το ίδιο, στην πράξη όμως διαφέρει, για αυτό είναι προτιμότερο οι αλλαγές να γίνονται από μια εταιρεία.
/ Β
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Κάτι ακόμα, το ιξώδες ανά εταιρεία μπορεί να είναι ονομαστικά το ίδιο, στην πράξη όμως διαφέρει, για αυτό είναι προτιμότερο οι αλλαγές να γίνονται από μια εταιρεία.
/ Β
Σωστός

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ο εργοστασιακος πισω λασπωτηρας έχει σπάσει αλλά έχουν μείνει τα άκρως απαραίτητα κομμάτια επάνω, τα οποία είναι τα προστατευτικα τμήματα του abs και της αλυσίδας. Οπότε για τώρα τα αφήνω ως εχουν


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Περασμένες βάσεις για σαμάρια περίπου 25€ .Αρχικα ήταν χωρίς τις ροδελες που εχω κολλήσει αργότερα και που θα εξηγήσω πιο κάτω τη λειτουργία τους.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Τους έλειπε όμως κάτι βασικό, είχαν στηριξη μονο κάτω και πίσω και μόλις έπιαναν σαμάρια επάνω τους οι βασεις ταλαντωνονταν πάνω κάτω σε ανωμαλίες του δρόμου.για άσφαλτο οκ αλλά για off road δεν υπήρχε περίπτωση.
Οπότε εμπνευσμένος από άλλες βάσεις του εμπορίου όπως και από τις εργοστασιακές κολληθηκαν λαμακια και πλέον είναι rock solid.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Σε αυτό το σημείο να πω ότι οι συγκεκριμενες βάσεις για σαμάρια είναι πολύ ανθεκτικές ,πρέπει να έιναι φτιαγμένες από καλό μέταλλο και όχι φτηνό κράμα.εχω πέσει στην άσφαλτο με 60χλμ σα σκατό στο πλάι και σύρθηκαν και αντεξαν μόνο με γρατσουνιές .Τις βαφτίζω λοιπόν κάγκελα για σαμάρια . Σε συνδυασμό με τα μπροστινά κάγκελα hepco becker προστάτεψαν και εμενα και τη μηχανή.
Επίσης για τα hepco becker ..πιστεύω από τις διαθέσιμες επιλογές για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα είναι τα καλύτερα.προστατευουν και τον αναβάτη σε ενδεχόμενη πτώση δημιουργώντας κενό ανάμεσα στο οδόστρωμα και το πόδι.
Όλα τα άλλα προστατεύουν μόνο τον κινητήρα ,τα σίδερα όμως φτιάχνονται...
Ίσως εμπνευσμένοι στη hepco becker από τον boxer κινητήρα δημιούργησαν αυτά ώστε σε πτώση να μη ξαπλώνει τελείως.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Προβολακια λοιπόν μιας και ανεβασα τις παραπάνω φωτό..
Στη κάτω φωτό το ένα προβολακι από το ζευγάρι που αρχικά είχα τοποθετήσει.10€ το ζευγάρι από ebay.θετικο σημείο η επιπλέον λειτουργία strobe (ιδανικο για μποτιλιάρισμα) ,εξ'ου και ο διπλός διακόπτης στη κονσόλα κάτω από το στροφόμετρο.
Μειονέκτημα : πολύ λεπτά καλωδιακια εσωτερικά στη πλακέτα του led με αποτέλεσμα να κόβονται συνεχώς από κραδασμούς.Αυτο που είναι τοποθετημένο ακόμα επάνω του έκανα καλή κόλληση τα καλώδια και έχει αντέξει.Καλο φως.4 χρόνια τοποθετημένο,υδατοστεγανότητα ...εκ του χρονικού αποτελέσματος απροβληματιστη

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δεν ήθελα να τρυπήσω καγκελο για τοποθέτηση και επιπλέον σε κρουστικό φορτίο κάτι θα σπάσει.οποτε με μεταλλικό λαμάκι περασμένο με τρόπο ώστε σε κρουστικό φορτίο από το πλάι (πτώση) απλώς θα ταλαντωσει

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Στη πάνω φωτό ο ένας αντικαταστάτης από τα μικρά προβολακια.
Από φως δε παίζεται. Τοποθετημένο και αυτό με τρόπο που απλώς θα το μετακινήσει σε κρουστικό φορτίο.
Κόστος 10€/τεμ. Υδατοστεγανότητα βελτιωμένη προληπτικά στο μπροστινό μέρος του τζαμιού με σιλικόνη.λιγο παραπάνω από χρόνος μέχρι στιγμης.πλυσιματα με πιεστικό.
Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Σήμερα μπήκαν τa handguards της barkbuster.
Η αναμονή για την απόκτηση τους ξεπέρασε τους 5 Μήνες...


Κάλιο αργά παρά ποτέ.
Η πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.
Αν και για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να τις φέρω εκεί που ήθελα όσο αφορά την κλίση τους.


Υ. Γ για το f650gs το κιτ έρχεται μαζί με αποστάτες τιμονιού.

 
Top Bottom