BMW F800GS 2011 επετειακο

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλώς ήρθες στο κλάμπ "Πουλάω - Δεν πουλάω".
Καταρχήν ευχαριστώ!! Νομίζω μου έχει συμβεί και παλαιότερα όμως!

Πάνω σε αυτό όμως να σχολιάσω κάτι..

οι μηχανές ή τα αυτοκίνητα που έχω παρκαρισμένα στο car ξέρω καλά πώς αυριο μπορεί να μην υπάρχουν. Είτε γιατί πουλήθηκαν, είτε γιατί αλλαξαν τα δεδομένα του πωλητη

Τις 2 τελευταίες μοτοσυκλέτες μου (triumph tiger 1050 sport και BMW F800gs) τις αγόρασα παρασκευή απόγευμα. Μάλιστα την αγγελία του TIGER την είδα 4.45 μ.μ. και 7.30 είχα ήδη κάνει χαρτιά στον διεκπεραιωτή!!! μου αρέσει, μου κάνει, δώσε IBAN πάρε λεφτά πάμε για χαρτιά.. Ευχαριστώ πολύ..

Απο τους 2 που ήρθαν να δουν τo 800 αν κάποιος έβγαζε προκαταβολή και την έκλεινε η μοτοσυκλέτα θα είχε πουληθεί. Εκείνη την στιγμή το πούλαγα. Ο ένας θα το σκεφτόταν, ο άλλος περίμενε ένα δάνειο. Sorry guys απο την στιγμή που δεν δίνω χέρια δεν παίρνω caparo η μηχανή είναι δική μου.

Σε συμφωνία που δώσαμε χέρια δεν έκανα ποτέ πίσω αντίθετα μου έχουν κάνει πίσω και τελευταία στιγμή και το κατάπια και΄οχι μια φορά.. Μάλιστα έχω επιστρέψει και προκαταβολή.

Συνεπώς η μεταπώληση πολλές φορές έιναι Grab a bargain. Αν το θες πάρτο αλλιώς αύριο είναι μια άλλη μέρα.. Ειδικά όταν μιλάμε για μοτοσυκλέτες που υπάρχει και το συναίσθημα.

Άντε καλημέρες!
,
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σοφή επιλογή....αν ξεκινήσεις να την χρησιμοποιείς όπως της αρμόζει .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σοφή επιλογή....αν ξεκινήσεις να την χρησιμοποιείς όπως της αρμόζει .
ότι μπορω θα κάνω.. Δεν θα το βάλω και άγχος! έρχεται τώρα το οδοιπορικό στο Λεωνίδιο και η εποχή τώρα είναι ιδανική για βόλτες όπου κάτσει καλά να μαστε.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
ότι μπορω θα κάνω.. Δεν θα το βάλω και άγχος! έρχεται τώρα το οδοιπορικό στο Λεωνίδιο και η εποχή τώρα είναι ιδανική για βόλτες όπου κάτσει καλά να μαστε.
Μπαίνεις ομάδα ή θα έρθεις έτοιμος;
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Καταρχήν ευχαριστώ!! Νομίζω μου έχει συμβεί και παλαιότερα όμως!

Πάνω σε αυτό όμως να σχολιάσω κάτι..

οι μηχανές ή τα αυτοκίνητα που έχω παρκαρισμένα στο car ξέρω καλά πώς αυριο μπορεί να μην υπάρχουν. Είτε γιατί πουλήθηκαν, είτε γιατί αλλαξαν τα δεδομένα του πωλητη

Τις 2 τελευταίες μοτοσυκλέτες μου (triumph tiger 1050 sport και BMW F800gs) τις αγόρασα παρασκευή απόγευμα. Μάλιστα την αγγελία του TIGER την είδα 4.45 μ.μ. και 7.30 είχα ήδη κάνει χαρτιά στον διεκπεραιωτή!!! μου αρέσει, μου κάνει, δώσε IBAN πάρε λεφτά πάμε για χαρτιά.. Ευχαριστώ πολύ..

Απο τους 2 που ήρθαν να δουν τo 800 αν κάποιος έβγαζε προκαταβολή και την έκλεινε η μοτοσυκλέτα θα είχε πουληθεί. Εκείνη την στιγμή το πούλαγα. Ο ένας θα το σκεφτόταν, ο άλλος περίμενε ένα δάνειο. Sorry guys απο την στιγμή που δεν δίνω χέρια δεν παίρνω caparo η μηχανή είναι δική μου.

Σε συμφωνία που δώσαμε χέρια δεν έκανα ποτέ πίσω αντίθετα μου έχουν κάνει πίσω και τελευταία στιγμή και το κατάπια και΄οχι μια φορά.. Μάλιστα έχω επιστρέψει και προκαταβολή.

Συνεπώς η μεταπώληση πολλές φορές έιναι Grab a bargain. Αν το θες πάρτο αλλιώς αύριο είναι μια άλλη μέρα.. Ειδικά όταν μιλάμε για μοτοσυκλέτες που υπάρχει και το συναίσθημα.

Άντε καλημέρες!
,
Επειδή είμαι κ εγω στην ίδια φάση πουλάω το εργαλείο απο πέρυσι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω 25 παρκαρίσματα στο car η μηχανή είναι πεντκάθαρη έχει κάνει τα πάντα παντα από service. Και από πέρυσι μόνο ένας ήρθε σοβαρός υποτίθεται να την πάρει και ενώ τα είχαμε βρει στα λεφτά, με παίρνει και μου λέει δεν μου κάνεις ένα δάνειο εσύ γιατί η τράπεζα έχει υψηλό επιτόκιο :sneaky::laugh:. Είναι τρελοί μερικοί οπότε καλές βόλτες και βλέπω να το κρατάω και εγώ μαζι!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Επειδή είμαι κ εγω στην ίδια φάση πουλάω το εργαλείο απο πέρυσι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω 25 παρκαρίσματα στο car η μηχανή είναι πεντκάθαρη έχει κάνει τα πάντα παντα από service. Και από πέρυσι μόνο ένας ήρθε σοβαρός υποτίθεται να την πάρει και ενώ τα είχαμε βρει στα λεφτά, με παίρνει και μου λέει δεν μου κάνεις ένα δάνειο εσύ γιατί η τράπεζα έχει υψηλό επιτόκιο :sneaky::laugh:. Είναι τρελοί μερικοί οπότε καλές βόλτες και βλέπω να το κρατάω και εγώ μαζι!!!
Γιατί δεν του τη χάρισες του παιδιού;
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Και καλά οι αγοραστές.
Ακούστε φάση με πωλητή, πριν ενάμισι δύο μήνες.

Βλέπω μια μηχανή που αρχικα μου κανει από αγγελία και φαίνεται οκ.

Στέλνω μύνημα στον πωλητή, ρωτώντας αν έχει πινακίδα που αν δεν ειχε για μένα θα ήταν πάμε παρακάτω.

Απάντηση πωλητή σε υποψήφιο αγοραστή: και εσύ τι είσαι ρε φίλε και ρωτάς αστυμουνία?

Επειδή βέβαια κάτι τέτοια δεν με ακουμπάνε, - μηχανή ψάχνω όχι γαμπρό για την κόρη μου - του εξηγώ ευγενικά ότι καμία φορά λόγω Αθήνας θα πηγαίνω καβάλα στο χώμα γύρω γύρω.

Πάει ένας φιλος (thenos) που είναι κοντά το βλέπει του φαίνεται οκ. τον ευχαριστώ και συνεχίζω.
Κοίτα φίλε αν το μηχανάκι είναι όπως το περιγράφεις η τιμή που ζητάς (€3500) είναι τίμια ούτε παζαρια θα σου κάνω ούτε τίποτα μου κάνει το θέλω.

Ωραια λέει στείλε μου €500.

Κανονικα δεν θα το έκανα αλλά ο Θάνος που το είδε τον ψιλοήξερε, είχαν κοινούς γνωστούς σε μικρή κοινωνία οπότε λέω Αντε ας το κάνω.

Στέλνω τα 500τον παίρνω τηλ. πριν προλάβω να πω τίποτα λέει βάλε μου 1000.

του λέω έγινε ήδη ότι είπαμε αυτά είναι τα χαρτιά που θέλω μαζεψετα όταν είσαι έτοιμος πες μου να έρθω.
Με τα πολλά μπρος πίσω έτοιμος μου λέει αλλά αν μπορείς βάλε μου 1000 πριν έρθεις.
Να πω την αλήθεια είπα μια δικαιολογία (μια που σε τρεις μέρες θα πηγαινα) για να μην πω αυτο που μου ήρθε.

Στο μεταξύ μου τα έχει κάνει τετράγωνα με το πόσα έδωσε στο κτεο, πόσα χρώσταγε σε τέλη πόσο φτηνά το πουλάει και γενικά κλάψα λες και την αγγελία στην οποία ξαναλέω δεν έκανα παζάρια την ανέβασα εγώ και όχι αυτός.

Εκεί πλέον τα πήρα και του λέω άκου μηχανάκια βρίσκω και αλλού, αλλά δεν γουστάρω συμφωνίες που ο άλλος αισθάνεται ριγμενος δώσε μου την προκαταβολή πίσω και κράτα το, η ότι πεις εσύ.

Εκεί μαλάκωσε λίγο, την επόμενη αφού ρώτησε και κατάλαβε ότι μπορεί να το κοιτάει για πολύ καιρό να κάθεται μια που δεν είναι και παπί να το πάρει ο επόμενος ηρέμησε και λέει οκ.

Πάω λοιπόν 350 χιλιόμετρα με σπασμένο πόδι με το τρειλερ να το πάρω .

Τηλεφωνο πριν φτάσω ναι ναι έλα εδώ είμαι.
Φτάνω την ώρα που είπα πουθενά ο νέος.
45 λεπτά στήσιμο υπό την απειλή βροχής.
Έρχεται ο νέος καλό παιδί φαίνεται φιλικός αλλά εγώ ήδη εχω ψιλοφορτωσει.
Παμε ριχνω και εγώ έναν γρήγορο έλεγχο όλα φαίνονται εντάξει, την ώρα που φωρτωνουμε στο τρέιλερ μου λέει ότι δεν έχει ακόμα το χαρτί της παρακράτησης από το μαγαζί που αγόρασε.

Πλεον είμαι έτοιμος να αρπαχτω.

Με κουβάλησε 350, χιλιόμετρα χωρίς να έχει όλα τα χαρτιά ενώ του έχω πει πολλές φορές μην με φέρεις εκεί αν δεν τα έχεις όλα.

Παίρνει κάτι τηλέφωνα μπρος πίσω με το μαγαζί και ευτυχώς μιαμισι ώρα καθυστέρηση έρχεται η δήλωση άρσης παρακράτησης από το μαγαζί.
Τον. Πληρώνω χαιρετιωμαστε και ξεκινάω για πίσω.
Στην επιστροφή αφήνω την μηχανή στον Carooly και πάω σπίτι.
Την αλλη μέρα δίνω τα χαρτιά στον διεκπαιραιωτη να κάνει την μεταβίβαση.

Την επόμενη με παίρνει και μου λέει η παρακράτηση δεν είναι στο όνομα που σου έδωσε, αλλά στο τάδε όνομα μιας γυναίκας στις Σέρρες.

Αντε πάλι από την αρχή τηλέφωνα και ευτυχώς που ο πωλητής που ναι μεν δεν έφταιγε για την μαλακία του μαγαζιού (αλλά σίγουρα δεν εφταιγα εγώ) το πήρε ζεστά με τηλέφωνα μπρος πίσω μου έστειλε την σωστή δήλωση 15μερες αργότερα!
Βέβαια το πήρε ζεστά και γιατί του εξήγησα ότι η άδεια είναι στο όνομα του και η μηχανή παραμένει ανασφάλιστη έως μου στείλουν τα χαρτιά, και θα την δώσω στον αδερφό μου το Σ/Κ
Τέλος πάντων η μεταβίβαση μ αυτά και μ αυτά έγινε έναν ολόκληρο μήνα αργότερα.
Πάλι καλά που λόγω τραυματισμού είχα χρόνο να ασχοληθώ και δεν βιαζόμουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλησπέρα σας και καλή βραδιά.

Μου ήρθε να κάνω καμιά αλλαγή έτσι κι αλλιώς το εργαλείο λόγω οικογένειας και υποχρεώσεων δεν το πολύ χρησιμοποιώ. Μπορεί να παρω σκούτερ μπορεί να πάρω Κινέζικο, μπορεί να πάρω tuareg, μπορεί να πάρω τα βουνά!!

Τα γράφω αναλυτικά στην αγγελια στο CAR, οποίος θέλει να ρωτήσει κάτι με ξέρετε, αν ψάχνει κάποιος 800 αυτός η κάποιος φίλος του ειναι ευκαιρία μίζα έφυγες και full extra δε θέλει βίδα σε έξτρα, δε θέλει ευρό ούτε για λάδια. Πριν 500km έκανε και το μικρό service λάδια φίλτρο.

Αν το θέλει κάποιος από το φόρουμ στις τιμές που γράφω στο CAR υπολογίζει 200 ευρό κάτω.

Το μηχανάκι είναι πιπίλα και πολύ φορτωμένο, καλά έκανες και το κράτησες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έλα μωρέ με το ρημάδι, είπα μήπως το ξεφορτωθεί να ησυχάσουμε αλλά αυτός εκεί...πιο αργός και απ'το replay.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έλα μωρέ με το ρημάδι, είπα μήπως το ξεφορτωθεί να ησυχάσουμε αλλά αυτός εκεί...πιο αργός και απ'το replay.
Γρήγορο δεν σε κάνει το μηχανάκι αλλά τα χέρια... ;)
Ε? Φανταστικέ κάπτεν? :sneaky:
παιδιά τα λόγια είναι περιττά.. Ώρα και μέρος..:cool::roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Γρήγορο δεν σε κάνει το μηχανάκι αλλά τα χέρια... ;)
Ε? Φανταστικέ κάπτεν? :sneaky:
Έτσι, μόνο αλήθειες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έτσι, μόνο αλήθειες.
Περιφερειακό Δραπετσώνας φανάρια ιχθυοσκαλας. θα έρθω με το παπί φέρε ότι θες. Θα σου δώσω 2 λεπτά προβάδισμα και μετά θα σε περιμένω στου Καράμπαμπα θα έχω παραγγείλει καλαμάκια χοιρινά μέχρι να ρθεις..:roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Περιφερειακό Δραπετσώνας φανάρια ιχθυοσκαλας. θα έρθω με το παπί φέρε ότι θες. Θα σου δώσω 2 λεπτά προβάδισμα και μετά θα σε περιμένω στου Καράμπαμπα θα έχω παραγγείλει καλαμάκια χοιρινά μέχρι να ρθεις..:roflmao:
Μη λες για σουβλάκια γιατί και ο βαλεντινος ο ροσσις να είσαι θα σε δικασω δίχως αύριο....
 
Top Bottom