BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στροφόμετρο δεν βλέπω πουθενά, ανοίγματα από όπου να 'ναι

Έγραψα κάτι πολύ συγκεκριμένο για το βίντεο του Κώστα. Το έχω +302 κυβικά και ανοίγω από 100 στα 200 και είμαι ένα μηχανάκι μπροστά καλό δεν λέω, αλλά είναι απάντηση σε άλλη ερώτηση.
Μωρέ εγώ το έβαλα, γιατί ακούω συχνά ότι χαμηλά είναι ψοφιο και αναρωτιέμαι αν αυτός που το λέει έχει ανέβει ποτέ σε xr
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ρε παιδιά αυτό δεν υποτιπθεται οτι κάνει κακό στον κινητήρα/ έμβολα ; Να βάζείς ταχύτητα υψηλή σε χαμηλες στροφές ;
Φυσικά....δεν συστήνετε τέτοιο άνοιγμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στροφόμετρο δεν βλέπω πουθενά, ανοίγματα από όπου να 'ναι

Έγραψα κάτι πολύ συγκεκριμένο για το βίντεο του Κώστα. Το έχω +302 κυβικά και ανοίγω από 100 στα 200 και είμαι ένα μηχανάκι μπροστά καλό δεν λέω, αλλά είναι απάντηση σε άλλη ερώτηση.
Ξέχασες ότι είναι και 40-50 κιλά πιο ελαφρυ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μωρέ εγώ το έβαλα, γιατί ακούω συχνά ότι χαμηλά είναι ψοφιο και αναρωτιέμαι αν αυτός που το λέει έχει ανέβει ποτέ σε xr
Ο ψηλός είχε XR.


Ιωάννη δεν έχω απάντηση, αν νιώθεις ότι το μοτέρ "σκορτσάρει" κάνεις κάτι λάθος, αν απλά δουλεύει όπως πρέπει τότε μάλλον δεν κάνεις ζημιά. Εσύ που έχεις την απόλυτη τουριστική μηχανή όλων των ηπείρων έπρεπε να μπορείς να μας πεις, όχι να ρωτάς την πορτοκαλί και την μπλε αδερφότητα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο ψηλός είχε XR.


Ιωάννη δεν έχω απάντηση, αν νιώθεις ότι το μοτέρ "σκορτσάρει" κάνεις κάτι λάθος, αν απλά δουλεύει όπως πρέπει τότε μάλλον δεν κάνεις ζημιά. Εσύ που έχεις την απόλυτη τουριστική μηχανή όλων των ηπείρων έπρεπε να μπορείς να μας πεις, όχι να ρωτάς την πορτοκαλί και την μπλε αδερφότητα.
Ο ψηλός....δεν θυμάμαι να το έχει πει ψοφιο.
Αν το έκανε, θα τον τακτοποιησω :waiting:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξέχασες ότι είναι και 40-50 κιλά πιο ελαφρυ
Το GT 40 κιλά πιο ελαφρύ από XR, το ένα μετρημένο στην Γη και το άλλο Σελήνη; γιατί τα περιοδικά ίδια τα λένε, αλλά τώρα τελευταία έχουν κάνει τα κιλά στραγάλια και αυτοί, δεν παίρνω και όρκο.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Ο ψηλός είχε XR.


Ιωάννη δεν έχω απάντηση, αν νιώθεις ότι το μοτέρ "σκορτσάρει" κάνεις κάτι λάθος, αν απλά δουλεύει όπως πρέπει τότε μάλλον δεν κάνεις ζημιά. Εσύ που έχεις την απόλυτη τουριστική μηχανή όλων των ηπείρων έπρεπε να μπορείς να μας πεις, όχι να ρωτάς την πορτοκαλί και την μπλε αδερφότητα.

με 1500 στροφες ρελαντί απτην άλλη πότε προλαβαίνεις να αλλαξεις 6 ταχύτητες σε 500 στροφες ; ή να το ξεκινήσεις με 6η…

Δεν εχω μπει τόσο βαθεια στο θέμα..

Πορτοκαλί εμπειρία, Μπλε μασονία
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Λοιπόν,

το XR ειναι γραμμικό από πολύ χαμηλά, δεν είναι ψόφιο. Απλά το GT, σαν 2κύλινδρο με και κυβικά, είναι ΠΟΛΥ πιο γεμάτο από χαμηλομεσαίες και μετά. Τώρα, χαμηλά θα σκορτσάρει εννοείται αλλά ΟΚ, δεν έχει και νόημα νομίζω.

Ακόμα και το Super Adventure ήταν πιο γεμάτο και σε ρεπριζ πεταγόταν μπροστά, μετά μάζευε το XR και έφευγε.

Α! Όσον αφορά την 6η συγκεκριμένα, το XR έχει πολύ κοντή 6η από μαμά. Αυτό κάνει την μοτοσυκλέτα πολύ ανταγωνιστική σε ρεπριζ από 6ες, ακόμα και το GT δυσκολευεται εκεί και φεύγει μετά τα 200+. Το αρνητικό είναι βέβαια ότι κάνει πιο βαβούρικο το μοτέρ και κάπως εκνευριστικό το δούλεμα σε τουριστικούς ρυθμούς με ψηλές ΜΩΤ. Κατά την γνώμη μου πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν,

το XR ειναι γραμμικό από πολύ χαμηλά, δεν είναι ψόφιο. Απλά το GT, σαν 2κύλινδρο με και κυβικά, είναι ΠΟΛΥ πιο γεμάτο από χαμηλομεσαίες και μετά. Τώρα, χαμηλά θα σκορτσάρει εννοείται αλλά ΟΚ, δεν έχει και νόημα νομίζω.

Ακόμα και το Super Adventure ήταν πιο γεμάτο και σε ρεπριζ πεταγόταν μπροστά, μετά μάζευε το XR και έφευγε.

Α! Όσον αφορά την 6η συγκεκριμένα, το XR έχει πολύ κοντή 6η από μαμά. Αυτό κάνει την μοτοσυκλέτα πολύ ανταγωνιστική σε ρεπριζ από 6ες, ακόμα και το GT δυσκολευεται εκεί και φεύγει μετά τα 200+. Το αρνητικό είναι βέβαια ότι κάνει πιο βαβούρικο το μοτέρ και κάπως εκνευριστικό το δούλεμα σε τουριστικούς ρυθμούς με ψηλές ΜΩΤ. Κατά την γνώμη μου πάντα.
Αυτό με το adventure....επειδή είχαμε ανοίξει, δεν υπήρχε επαφή από το ξεκίνημα.
Πετάχτηκα από την αρχή πολύ μπροστά.

Τεσπά....μιλάμε για πολύ δυνατά μηχανάκια και το βιδεο το έβαλα για να δούμε πόσο ψοφιο είναι το xr στα χαμηλά, οχι για να συγκρίνω με κάτι άλλο.
Ολα αυτά είναι θηρία σε όλο το φάσμα των στροφών και είναι πολύ παραπάνω σε δυνατότητες από τον μέσο αναβάτη σαν εμάς.

ακολουθει βιδεο σε σφιχτό κομμάτι αναβασης
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
To Gen1 έτσι να το διευκρινίζουμε
Το gen 2 , έχει πολύ διαφορετικό σασμάν, με έμφαση στο πιο άνετο ταξίδι και μακριές 4η,5η και 6η
Φαίνεται πιο ήπιο αλλά έχει παρόμοιες επιδοσεις
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
το s1000xr ειναι κουφιο χαμηλα, για 1000αρι 4κ. Δεν ειναι κουφιο γενικα. Τα 4κ εχουν το πλεονεκτημα του κοντυτερου γραναζωματος λογω μεταλυτερου ευρους στροφων του κινητηρα, οποτε μπορουν να τα βαλουν στα ισια με μηχανακια που εχουν περισσοτερα κυβικα. Γενικα το 4κ μοτερ εχει παρα πολλα πλεονεκτηματα με μοναδικο μειωνεκτημα τον καπως αυξημενο ογκο. Η συνταγη παντως του σ1000χρ φαινεται να ειναι πολυ πετυχημενη. Ισως ειναι θεμα χρονου να δουμε τετοιου στυλ μηχανακια στην μεσσαια κατηγορια.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σαφώς το s1000xr πέτυχε. Είναι η μοναδική μοτοσυκλέτα που συνδιάζει τόσο υψηλές επιδόσεις με θέση οδήγησης τύπου adventure. (Για μένα, λάθος της ΚΤΜ που δεν βγάζει ένα 1290 SMT με το μοτέρ του Super Duke όμως, έχουν βγει κάποιες φωτογραφίες αλλά μέχρι στιγμής, ουδέν. Λογικό, δεν θέλει να κανιβαλίσει άλλες μοτοσυκλέτες της γκάμας της).

Παρόλα αυτά, έχει αδυναμίες που ανάλογα τον αναβάτη και τις επιθυμίες του φαίνονται περισσότερο ή λιγότερο.

Δικαιολογώ τους νέους ιδιοκτήτες που είδαν γκάζια και επιδόσεις και έχουν πάθει καψούρα. Θα σας περάσει, που θα πάει :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σαφώς το s1000xr πέτυχε. Είναι η μοναδική μοτοσυκλέτα που συνδιάζει τόσο υψηλές επιδόσεις με θέση οδήγησης τύπου adventure. (Για μένα, λάθος της ΚΤΜ που δεν βγάζει ένα 1290 SMT με το μοτέρ του Super Duke όμως, έχουν βγει κάποιες φωτογραφίες αλλά μέχρι στιγμής, ουδέν. Λογικό, δεν θέλει να κανιβαλίσει άλλες μοτοσυκλέτες της γκάμας της).

Παρόλα αυτά, έχει αδυναμίες που ανάλογα τον αναβάτη και τις επιθυμίες του φαίνονται περισσότερο ή λιγότερο.

Δικαιολογώ τους νέους ιδιοκτήτες που είδαν γκάζια και επιδόσεις και έχουν πάθει καψούρα. Θα σας περάσει, που θα πάει :p
Η δική μου καψούρα δεν σταματάει μόνο στα γκάζια.
Έχει όλο το πακέτο η ρουφιάνα...για μένα παντα
 
Top Bottom