DIY βαση για προβολακια σε ΚΤΜ ADV 950/990

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο κατεληξα να φτιαξω μονος μια βαση για τα προβολακια μιας και οι aftermarket του εμποριου ηταν ωραιες αλλα οχι τελειες για εμενα...

Μου φανηκε πολυ ευκολο στο να γινει για το σημειο που ηθελα να τα τοποθετησω οποτε πηρα χαρτι-μολυβι και αρχισα το ξηλωμα για να παρω μετρα...

Αγορασα απο μαγαζι ενα κομματι σιδερο 2mm παχος( το 1mm ειναι λιγο τα 3mm μου φανηκαν πολυ), το στρατζαραμε, ξεπατησα το σχημα απο το χαρτονι στο σιδερο και αρχισα το κοψιμο με σβουρακι, εκοψα τα χοντρα-χοντρα ωστε να μεινει το σχημα που θελω, θα τα τοποθετησω στη μηχανη να δω οτι ειναι οκ και θα βγουν για να γινει το φινιρισμα στις γωνιες και βαψιμο μαυρο!!!

Η φωτο που παραθετω ειναι τα γνησια προβολακια της ΚΤΜ βασεις-led στην τιμη των 321$ απο ΚΤΜtwins... ελπιζω να τα πλησιασω πολυ ως προς το τελικο αποτελεσμα!!


Υ.Γ. εγω θα τοποθετησω προβολακια απο τον gefr κοστος 30+5 μεταφορικα,κοστος βασης 3 ευρω το σιδερο(ολη η εργασια ηταν απο εμενα και ολα τα υλικα και εργαλεια τα ειχα) και τελος 10ευρω ο διακοπτης. συνολο 48ε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
άντε.. δώσε μας φωτό να γουστάρουμε μπας και σε αντιγράψουμε!! :)
Εδώ και καιρό θέλω να βάλω προβολάκια αλλά πάντοτε κολλούσα στο οικονομικό.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
άντε.. δώσε μας φωτό να γουστάρουμε μπας και σε αντιγράψουμε!! :)
Εδώ και καιρό θέλω να βάλω προβολάκια αλλά πάντοτε κολλούσα στο οικονομικό.
Και εγω αλλα δεν παλευονται αλλο οι βραδυνες βολτες με λιγο φως....
Ειχα δει και την βαση της twalcom αλλα εκει που θα τα βαλω ειναι 10 ποντους πιο κατω,οποτε πιστευω να ειναι ικανοποιητικοτερο το αποτελεσμα σε αποδοση!!
Σε 2-3 μερες θα μαθουμε ;)

Αντιγραφη ανοιχτα φιλε!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραίος ο Νικολής! Κι εγώ τα σκεφτόμουν για εκεί αλλά θα απέκλεια το ψηλό φτερό που σκέφτομαι να βάλω κάποια στιγμή καθώς θα έβρισκε (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω).
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ωραίος ο Νικολής! Κι εγώ τα σκεφτόμουν για εκεί αλλά θα απέκλεια το ψηλό φτερό που σκέφτομαι να βάλω κάποια στιγμή καθώς θα έβρισκε (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω).
Τα εβαλες τα δικα σου η ακομα?? εεε οχι, εγω ψηλο φτερο δεν βαζω :p δεν εχω σκοπο να το γεμισω τοσες λασπες :p χαχααχαχχαχχχα
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τα εβαλες τα δικα σου η ακομα?? εεε οχι, εγω ψηλο φτερο δεν βαζω :p δεν εχω σκοπο να το γεμισω τοσες λασπες :p χαχααχαχχαχχχα
Περιμένω ακόμα να έρθει η βάση από το @MotoRAID (υπήρχε μια καθυστέρηση από την Ιταλία, τα παιδιά πάντως μου έστειλαν όλα τα άλλα πράγματα που είχα παραγγείλει!) και τα προβολάκια από την μακρινή Ανατολή...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ερωτηση σχετικα με το ρευμα....
α) θα παρεις απο τα δυο ελευθερα καλωδιακια που ειναι διπλα στην μπριζα ή απο την μπαταρια???
β) παιρνω απευθειας απο τα καλωδιακια που ειναι free, σωστα? η χρειαζεται και κατι αλλο?ρελε, ασφαλεια? ( εκτος απο το διακοπτη)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ερωτηση σχετικα με το ρευμα....
α) θα παρεις απο τα δυο ελευθερα καλωδιακια που ειναι διπλα στην μπριζα ή απο την μπαταρια???
β) παιρνω απευθειας απο τα καλωδιακια που ειναι free, σωστα? η χρειαζεται και κατι αλλο?ρελε, ασφαλεια? ( εκτος απο το διακοπτη)
Απάντηση: θα τα βάλει ο Σπύρος! :D :D :D
(μια ασφάλεια πάντως τη θέλουν)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
νικο θα παρεις απο την μπαταρια... θα ξεκιναει ενα καλωδιο απο το + και θα εχει ασφαλεια (κοντα στον πολο σχετικα) και θα πηγαινει σε ενα ρελε... απο το αρνητικο θα πηγαινει παλι στο ρελε.. και απο τον διακοπτη απο τα προβολια θα πηγαινουν παλι στον ρελε...


με αυτο τι πετυχαινεις??
ο ρελες ειναι ενας ηλεκτικος διακοπτης.. αυτο σημαινει οτι τα προβολακια σου θα αναβουν μονο οταν εχεις τον διακοπτη (κλειδι μηχανης) στο ον.. μπορεις να το κανεις και χωρις ρελε αλλα οποιος θελει θα σου αναβει τα προβοαλακια χωρις να εισαι εκει..

* αμα βρω το σχεδιο θα στο ανεβασω να το δεις..
 
Reactions: yns

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ο κατασκευαστης εχει αφησει διπλα στην μπριζα 12v που ειναι στο καντραν αλλα 2 καλωδιακια με ρευμα, αποκλειεται να μην ειναι ασφαλισμενα αυτα, γι αυτο ειπα οτι λεω να παρω απο κει.
Λογικα τα εχει αφησει γι αυτον τον λογο η μαμα εταιρια,αν θελεις να συνδεσεις θερμενομενα grip ή τα εργοστασιακα προβολακια που δινει η ΚΤΜ και να γλυτωνεις ολη αυτην την κατασκευη καλωδιωσης..
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Ερωτηση σχετικα με το ρευμα....
α) θα παρεις απο τα δυο ελευθερα καλωδιακια που ειναι διπλα στην μπριζα ή απο την μπαταρια???
β) παιρνω απευθειας απο τα καλωδιακια που ειναι free, σωστα? η χρειαζεται και κατι αλλο?ρελε, ασφαλεια? ( εκτος απο το διακοπτη)
το φυσακι που εχει ελευθερο (σε αναμονη),εχει ασφαλεια,οποτε δεν χρειαζεται να βαλεις εσυ αλλη
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Ο κατασκευαστης εχει αφησει διπλα στην μπριζα 12v που ειναι στο καντραν αλλα 2 καλωδιακια με ρευμα, αποκλειεται να μην ειναι ασφαλισμενα αυτα, γι αυτο ειπα οτι λεω να παρω απο κει.
Λογικα τα εχει αφησει γι αυτον τον λογο η μαμα εταιρια,αν θελεις να συνδεσεις θερμενομενα grip ή τα εργοστασιακα προβολακια που δινει η ΚΤΜ και να γλυτωνεις ολη αυτην την κατασκευη καλωδιωσης..
σωστος με προλαβες:ok:
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το δικό μου το ξερω ότι εχει.. Εσυ τι μηχανακι είπαμε ότι εχεις φιλε;;; Χαχαχα


Ααααχχ αφού δεν στο είχα παρει τότε που ήθελες να το δώσεις για να παρεις strom...
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
Περιμένουμε φώτος με αγωνία Νικόλα!!
Όντως η βραδινή οδήγηση με τα φώτα του Adventure δεν παλεύετε....
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ξεκινησα 9ηωρα μολις σχολασα απο τη δούλευα πτωμα εγδυσα το μηχανακι,εβαλα βασεις να δω τι παιζει και αν ειναι σωστες τρυπες και το υψος...
Εχουμε και λεμε, γινεται πατεντα και να πανε ολα τελεια με την πρωτη ???? Μα φυσικα και ΟΧΙ!!
α) μου φευγει μια τρυπα,
β)εκαψα μια ασφαλεια και τετοια ωρα δεν τρεχω σε βενζιναδικα να ψαχνω
γ)οιβασεις θελουν λιγο κοψιμο απο την πισω τους μερια γιατι ακουμπαει στην εσωτερικη μερια του πλαστικου
και δ) χρειαζεται μια ντιζα γυρω στους 40 ποντους να περασει διαμπερες μεσα απο μπροστινο μερος εκει που θα επιανε..
τετοια ωρα δυστυχως δεν μπορω να κανω φασαρια να κοβω και να τρυπαω οποτε παμε απο αυριο μεθαυριο και βλεπουμε... :(
 
Top Bottom