Dunlop Trailmax Raid 2023

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μια γρηγορη κριτικη για τα ελαστικά της Dunlop , τα οποία θα τα συγκρίνω με το προηγούμενο set που ειχα , τα πολυ καλα pirelli scorpion rally str , καθως κ με αλλα ελαστικά που είδα στη πράξη , για adve μοτοσυκλέτες , στην εκδρομή του Χελιώτη στη Σπερχειάδα (οδήγηση σε ολα τα τερέν, χωματόδρομων, σαθρό χώμα , χαλίκια , κροκαλες , λάσπες , άμμο ποταμιών κλπ) του Νόμου Φθιώτιδας κ σε μια προπόνηση που εκανα στο ποικίλο όρος (οδήγηση κυριως σε χαλικόδρομο κ δρόμο με φυτευτή πέτρα ) πριν παω στο τουρ του Χελ.

Στην ασφαλτο κ σε εθνικη τα Dunlop ειναι αθόρυβα , επιςης σε ορεινές διάδρομές δεν «λαστιχάρουν» οσο γρήγορα κ να οδηγείς . Εχουν τακούνια με μαλακή γόμα κ το υψος του προφιλ του πέλματος θα το χαρακτήριζα μεσαίου μεγέθους κ λιγο μεγαλυτερο απο τα pirelli. Συνεπώς σε οδήγηση σε άσφαλτο ειναι σχεδον ισοδύναμα με τα pirelli , τα οποία ειναι σιγουρα πιο καλα διοτι εχουν μικρότερο βάρος και ειναι πιο ελαφρυα έλαστικα

Στο χώμα τωρα . Εως τωρα στις χωματινες εκδρομές ειχα τα πιΡελι για τα οποία αισθανόμουν αςφαλεια σε στεγνό χωματόδρομο, με οδήγηση ομως με χαλαρό ρυθμό , δηλαδη οχι πολυ γρήγορα ρυθμό , πχ να ακολουθώ κάποιο πλοηγό σε οργανωμένες μοτοβόλτες (δηλαδη ήμουν ουρά) . Σε λάσπη κ σε βρεγμένο γρασίδι τα πιΡελι γλίστραγαν .

Με τα Dunlop στη Σπερχειάδα , κυνήγαγα ενα Aprilia Tuareg , το όποιο φόραγε ελαστικά της Motoz …Εκτος οτι ο οδηγος του Aprilia ήταν παρα πολυ καλος , εμπειρος κ γρήγορος σε δύσκολα κομμάτια , τα ελαστικά οπως τα έβλεπα απο πιςω , ερχόμενος , ειχαν παρα πολυ καλη πρόσφυση σε ολα τα τερέν (λαςπη σαθρό χωμα , χαλικι ) κ δεν φαλτσαρανε . Το Dunlop το μπροστινό ,το δικό μου , φάλτσαρε σε στροφές σε γρήγορο τέμπο κ με φόβιζε λιγο , παρόλο που διόρθωνε, με αποτέλεσμα να προσπαθώ να ρίχνω το βάρος μου μπροςτα για να φορτιζω τη μπροστινή ροδα κ να μη φαλτσαρω για να μη χασω κ το Tuareg που πέταγε πιςω πέτρες , χώμα , σκόνη κ με φάνε οι λύκοι στο ΔαΣος…:)

Εν κατακλείδι σε σχεση με τα Motoz , τα Motoz ειναι μια κλάση ή δυο κλάσεις καλύτερα σε χώμα (σημ: σε άσφαλτο στα 150 -160km/h ,τρέμει το τιμόνι με τα μοτοΖ , ενώ με τα Dunlop οχι )

Οποτε τα νεα ελαστικά της Dunlop , ειναι σε μια κατηγορία κατα την άποψη μου , μεταξύ pirelli scorpion rally str και χειρότερα σε χώμα απο τα πιο χωμάτινα ,Motoz , και τα εξαιρετικά Michelin anakee wild & Mitas e09 Dakar

Για Τίς εκδρομές που κανει ο χελιωτης και το forum Advride GR , οι καλύτερες επιλογές για μεγαλύτερη αςφαλεια και λιγότερους απεγκλωβισμούς ειναι τα πιο χωμάτινα ελαστικά δηλαδη 50/50 κ θεωρώ απο τα κορυφαία το Motoz

To Dunlop , δεν ειναι κατα την άποψη μου 50/50 παρόλο που τα διαφημίζουν ως τέτοιο , θα έλεγα οτι ειναι 60 με 70 on και 40 off road , σε αίσθηση ενους αναβάτη μεσαίας εμπειρίας σε adventure tour , σαν κ εμένα
Ευχαριστούμε για το review...!
Πέτυχα αρκετούς λασπωμένους όταν γύριζα χθες στην παλιά εθνική...! :ok:
Αυτό που παρατήρησα με τα motoz είναι ότι χρειάζονται ποιο χαμηλή πίεση από το συνηθισμένο 30psi που έβαζα για να δουλέψουν...
Επίσης στο βρεγμένο δεν μου ενέπνεαν εμπιστοσύνη.
Το touareg μήπως ήταν κίτρινο - μαύρο χρώμα...?
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Δυο Aprilia ήταν δίπλα μου , στο καμπινκ , ενα μαύρο κοκκινο που έγραφε στο πλάι Aprilia , με πανέμορφα αυτοκόλλητα , και αλλο ενα με κόκκινη σέλα , μαύρο , που ήταν κ αυτο πολυ ωραίο ..
γενικά ειχε πολυ όμορφα μηχανάκια φτιαγμένα , στο φεστιβάλ , ηρθε κ ενας ντιλερ της ΚΤΜ , ο Μιμίκος , κ έφερε ενα γαματο husqvarna fe 350 , με quick shifter πανω κλπ κλπ .. ήθελα να το πάρω κ να το κρεμάσω στο σαλονι μου κ να το βλέπω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Επειδή σε αυτή την κατηγορία των ελαστικών ένας καθοριστικός παράγοντας επιλογής είναι η χιλιομετρική απόδοση, γράψε αν έχεις κάποιες παρατηρήσεις για την φθορά πχ σε σχέση με τα Pirelli
Τωρα τα αγόρασα , πριν μια εβδομάδα κ εχω κανει περίπου 1000km , οποτε δεν εχω άποψη για τα Dunlop , αυτο που διάβασα ειναι οτι η γόμα του ελαστικού εχει καινουρια υλικά που μπαίνουν για 1η φορά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Από μένα χωρις να έχω κάνει τα άπειρα χλμ να πω πως πρώτον όσο γράφουν χλμ δείχνουν να αυξάνουν λίγο τον θόρυβο τους στην κύλιση. Όχι κάτι φοβερό απλά το παρατήρησα.

Από εκεί και έπειτα νομίζω είναι το τέλειο λάστιχο για κάποιον που κυκλοφορεί γενικά την μοτοσυκλέτα και θέλει ένα χωμάτινο που να συμπεριφέρεται σχεδόν σαν ασφάλτινο και ταυτόχρονα να μην χάνει σε απόδοση τόσο στο χώμα. Φυσικά δεν ειναι το πιο επιθετικό η αποτελεσματικό λάστιχο στο λασπωμένο χώμα (γιατί στο πιο ξερό είναι πάρα πολύ καλό) αλλά είναι ένας πολύ καλός συμβιβασμός για απόδοση παντού και όπως φαίνεται πολύ ανώτερη χιλιομετρική απόδοση από ένα anakee wild ας πούμε.

Τώρα σε σύγκριση με ένα motoz η κάποιο αντίστοιχα τόσο επιθετικό φυσικά κερδίζει στην άσφαλτο κατά κράτος ειδικά σε βροχινες συνθηκες. Μάλλον είναι το καλύτερο του είδους σε αυτό το τομέα.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
και γω τα ιδια εχω , για μικτή χρήση ειναι κορυφή και για χωμα , περναω απο παντου, σχεδον ……. Το εμπρος ελαστικό ειναι λιγο ασαφές εαν τρέχω πολυ , δηλαδη γλιστράει λιγο σε σαθρό τερέν , αλλα ξαναβρίσκει πρόσφυση

Μονο σε κατι τερέν αμμώδη υστερούν , με πολυ μαλακό χώμα ….

και απο λαςπη , περναω , δεν γίνομαι ΕΛΚΥΘΡΟ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mermar

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F800GS 2018
Καλησπέρα. Νέος στην ομάδα και νέος κάτοχος ενός F800GS 2018. Την πήρα με την θέληση να ξεκινήσω χωμάτινες διαδρομές. Έχω ξεκινήσει το setup εξοπλισμού μηχανής και αναβάτη (έως τώρα μόνο άσφαλτο τα ταξίδια μου με 2 Varadero & Gs Adv. 2018) και έχω φτάσει στα ελαστικά. Σήμερα είδα τα TKC 70 rocks & Trailmax Raid. Μπορώ να πώ φάνηκαν ενδιαφέρον και ύστερα από βίντεο, reviews & και το συγκεκριμένο thread που με βοήθησε να πάρω την απόφαση, αύριο λέω να πάω για τοποθέτηση στα 320€ σε πολύ γνωστό λαστιχάδικο εντός Αττικής.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Επιβεβαιώνω ότι είναι πολύ καλό λάστιχο στην άσφαλτο για το τακούνι που έχει, στο χώμα δεν μπορώ να εκφέρω σοβαρή άποψη γτ δεν έχω εμπειρία αλλά σε δύο Περάσματα που έκανα μου έδιναν παραπάνω αυτοπεποίθηση από bridgestone at41 που είχα πριν
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλησπέρα. Νέος στην ομάδα και νέος κάτοχος ενός F800GS 2018. Την πήρα με την θέληση να ξεκινήσω χωμάτινες διαδρομές. Έχω ξεκινήσει το setup εξοπλισμού μηχανής και αναβάτη (έως τώρα μόνο άσφαλτο τα ταξίδια μου με 2 Varadero & Gs Adv. 2018) και έχω φτάσει στα ελαστικά. Σήμερα είδα τα TKC 70 rocks & Trailmax Raid. Μπορώ να πώ φάνηκαν ενδιαφέρον και ύστερα από βίντεο, reviews & και το συγκεκριμένο thread που με βοήθησε να πάρω την απόφαση, αύριο λέω να πάω για τοποθέτηση στα 320€ σε πολύ γνωστό λαστιχάδικο εντός Αττικής.
Στάσου.. Κοίτα να παρεις 40€ πίσω


Εξαιρετικό λάστιχο, το φοράω. Στο χώμα μη περιμένεις συγκλονιστικά πράγματα αλλά λάστιχο που να είναι τόσο καλό άσφαλτο παντού και να κάνει και καλό χώμα δεν ξέρω αν υπάρχει αλλο.
 

Mermar

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F800GS 2018
Στάσου.. Κοίτα να παρεις 40€ πίσω
Στάσου, μύγδαλα!!! :p. Είδα το post πριν λίγο με την επιστροφή. Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση πάντως :like:
Εξαιρετικό λάστιχο, το φοράω. Στο χώμα μη περιμένεις συγκλονιστικά πράγματα αλλά λάστιχο που να είναι τόσο καλό άσφαλτο παντού και να κάνει και καλό χώμα δεν ξέρω αν υπάρχει αλλο.
Δεν έχω καμία επαφή με χώμα αλλά θέλω να ξεκινήσω. Δεν νομίζω να υπάρχει λάστιχο που να καλύπτει και χώμα και άσφαλτο 100% και είναι λογικό. Το καθένα στο είδος του. Ίσως και να πήγαινα και σε TKC 80 αλλά επειδή θα κάνω και κάνα ταξιδάκι δρόμο, θα τα φάω γρήγορα ξεκάθαρα.. Γιαυτό κατέληξα σε αυτά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στάσου, μύγδαλα!!! :p. Είδα το post πριν λίγο με την επιστροφή. Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση πάντως :like:


Δεν έχω καμία επαφή με χώμα αλλά θέλω να ξεκινήσω. Δεν νομίζω να υπάρχει λάστιχο που να καλύπτει και χώμα και άσφαλτο 100% και είναι λογικό. Το καθένα στο είδος του. Ίσως και να πήγαινα και σε TKC 80 αλλά επειδή θα κάνω και κάνα ταξιδάκι δρόμο, θα τα φάω γρήγορα ξεκάθαρα.. Γιαυτό κατέληξα σε αυτά.
Την απόδειξη νομίζω χρειάζεσαι απλά από το μαγαζί. Δεν ξέρω αν θέλει κάτι άλλο ρίξε μια ματιά κρίμα είναι μια κίνηση 40€. Εκτός αν δε πήρες απόδειξη.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μόλις το φόρεσα κι εγώ χθες. Εχει περίεργη αίσθηση μετα το KAROO αλλά εμπνέει ασφάλεια στη άσφαλτο
Πρέπει να διευκρινίσεις ποια karoo!!! Έχει από karoo street μέχρι karoo extreme!!
 

Mermar

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F800GS 2018
Την απόδειξη νομίζω χρειάζεσαι απλά από το μαγαζί. Δεν ξέρω αν θέλει κάτι άλλο ρίξε μια ματιά κρίμα είναι μια κίνηση 40€. Εκτός αν δε πήρες απόδειξη.

δεν τα έχω βάλει ακόμα. Εξάλλου η καμπάνια ξεκινά Δευτέρα. Δευτέρα με τρίτη πάω για τοποθέτηση.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ έχω να πω ότι είναι το ιδανικό all around λάστιχο.πολυ καλό σε άσφαλτο κ χώμα.με τον καραμπελα που ήμουν την Παρασκευή μόνος του μου έλεγε πόσο τους άρεσε το λάστιχο στο Μέγκα τεστ και τι καλό που είναι,και βέβαια ότι το Τουαρέγκ είναι από τα αγαπημένα του μηχανάκια και το γουστάρει πολύ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Niou

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda Transalp 650 2001
Έχουμε καθόλου εικόνα πόσα χιλιόμετρα διαρκούν τα συγκεκριμένα; Κοιτάω τα συγκεκριμένα και τα mitas e07+ τα οποία μου έχουν πει ότι μπορεί να κρατήσουν αρκετά.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Έχουμε καθόλου εικόνα πόσα χιλιόμετρα διαρκούν τα συγκεκριμένα; Κοιτάω τα συγκεκριμένα και τα mitas e07+ τα οποία μου έχουν πει ότι μπορεί να κρατήσουν αρκετά.
Αν η προταιρεοτητα είναι η διάρκεια, τα Ε-07+. Dakar είναι τα καλύτερα, αν έχεις βαρύ μηχανάκι (+200κιλα).

Είναι πολύ καλά και στο χώμα, ενώ στην άσφαλτο είναι επίσης πολύ καλά στο στεγνό όταν ζεσταθουνε.
Στην βρεγμένη άσφαλτο κανένα δεν κρατάει έτσι κι αλλιώς, αλλά η σκληρότερη από τον ανταγωνισμό γόμα θέλει μια έξτρα προσαρμογή.
Αν και υποκειμενικό τα βρίσκω και πιο όμορφα πάνω στο μηχανάκι από τα raid, που το πέλμα τους μοιάζει με διαφήμιση της Chevrolet.
 

Niou

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda Transalp 650 2001
Αν η προταιρεοτητα είναι η διάρκεια, τα Ε-07+. Dakar είναι τα καλύτερα, αν έχεις βαρύ μηχανάκι (+200κιλα).

Είναι πολύ καλά και στο χώμα, ενώ στην άσφαλτο είναι επίσης πολύ καλά στο στεγνό όταν ζεσταθουνε.
Στην βρεγμένη άσφαλτο κανένα δεν κρατάει έτσι κι αλλιώς, αλλά η σκληρότερη από τον ανταγωνισμό γόμα θέλει μια έξτρα προσαρμογή.
Αν και υποκειμενικό τα βρίσκω και πιο όμορφα πάνω στο μηχανάκι από τα raid, που το πέλμα τους μοιάζει με διαφήμιση της Chevrolet.
Στο τέλος με μπέρδεψες με την αλλαγή. Η δεύτερη παράγραφος αναφέρεται εξ ολοκλήρου στα mitas;
 
Top Bottom