Dunlop Trailmax Raid 2023

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Στο τέλος με μπέρδεψες με την αλλαγή. Η δεύτερη παράγραφος αναφέρεται εξ ολοκλήρου στα mitas;
Ναι όλο το κείμενο αναφέρεται στα mitas E07+
 

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Τα φοράω ενα μηνα περιπου, εχοντας κανει 1400 χλμ. Τα φοράω σε F800GS

Στην ασφαλτο ειναι εκπληκτικα, ειναι το πρωτο μου "τακουνοειδες" λαστιχο και πραγματικα δεν καταλαβαινω διαφορα. Δεν τρομαζουν, δεν γλιστρανε, στριβουν! Ελαχιστος θόρυβος που οπως ανέφερε και ο tc-drift , μαλλον δυναμωνει οσο περναει ο καιρος και φθείρονται, γιατι στην αρχη δεν ακουγα κιχ.

Στο χώμα, το λαστιχο φαίνεται τίμιο. Σε σχέση με τα Anakee Adventure που ειχα πριν (και εχω ακομα για εκδρομες κλπ), ειναι πολυ πιο σταθερά, δεν φαλτσάρουν, σε κάνουν να νιώθεις εμπιστοσύνη. Δεν ειμαι καμια τιμονάρα και η εμπειρία μου στο χώμα είναι περιορισμένη, αλλα σιγουρα νιωθω σιγουριά σε στεγνό χώμα που δεν ενιωθα για κανενα λογο προηγουμένως.

Τώρα, σε συνθήκες μειωμένης κα δύσκολης πρόσφυσης (πχ ξεκίνημα σε ζόρικη ανηφόρα με πέτρες κλπ, αυτή εκει στη λίμνη του Μαραθώνα που πηγε κόσμος στην Hardventure βόλτα), δεν τα πήγανε ουτε καλά ούτε κακά. Στην αρχή σπινιάρανε, μετά το πίσω βρήκε πρόσφυση και το μηχανακι απογειωθηκε (απολαύστε το στο 9:40 του βίντεο):p

Σε λάσπη δεν τα εχω δοκιμάσει (ισως και λογω οτι σημερα βρεχει μετα απο οριακα 1μιση μήνα...)

Γενικα το προτεινω, το λαστιχο ειναι ανετο, και αν την μηχανη την κυκλοφορεις συνεχεια και δεν την εχεις μονο για χώμα, νομιζω ειναι η ιδανική επιλογη.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Τι ζεϊμπέκικο έκανες εκεί ; Αχαχχα .

σκέφτομαι να το βάλω το επόμενο μου λάστιχο , στην άσφαλτο σε σχέση με το STR είναι παρόμοιο ;
Το είχα ευχαριστηθεί στο δρόμο , καμία ανασφάλεια
 

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Τι ζεϊμπέκικο έκανες εκεί ; Αχαχχα .

σκέφτομαι να το βάλω το επόμενο μου λάστιχο , στην άσφαλτο σε σχέση με το STR είναι παρόμοιο ;
Το είχα ευχαριστηθεί στο δρόμο , καμία ανασφάλεια
Κοιτα, τα STR τα εχω σε ενα KLR 250 που εχω για την πολη, αλλα ειναι 3-4 χρονων να πω την αληθεια οποτε δεν ξερω αν ειναι καλη συγκριση. Τα Trailmax Raid μου φαινονται πολυ καλυτερα στην ασφαλτο απο αυτο που εχω δει απο τα (παλια) STR μου
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Κοιτα, τα STR τα εχω σε ενα KLR 250 που εχω για την πολη, αλλα ειναι 3-4 χρονων να πω την αληθεια οποτε δεν ξερω αν ειναι καλη συγκριση. Τα Trailmax Raid μου φαινονται πολυ καλυτερα στην ασφαλτο απο αυτο που εχω δει απο τα (παλια) STR μου
Καλύτερα στην άσφαλτο δεν είναι από τα str,τα έχω συγκρίνει back to back σε ίδιο μηχανακι,αλλά είναι πολύ καλά για λάστιχο αυτής της κατηγορίας,ίσως κ το καλύτερο στην κατηγορία αυτή στην άσφαλτο
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Τι ζεϊμπέκικο έκανες εκεί ; Αχαχχα .

σκέφτομαι να το βάλω το επόμενο μου λάστιχο , στην άσφαλτο σε σχέση με το STR είναι παρόμοιο ;
Το είχα ευχαριστηθεί στο δρόμο , καμία ανασφάλεια
Σταμάτα επιτέλους,Βάλτα να τα δοκιμάσεις.χοντα έχεις,πόσο γρήγορα νομίζεις θα τα πας? :friend::ha
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Σταμάτα επιτέλους,Βάλτα να τα δοκιμάσεις.χοντα έχεις,πόσο γρήγορα νομίζεις θα τα πας? :friend::ha
Πληρώσετα να τα δοκιμάσεις ρε έπρεπε να μου πεις τι μας ρωτάς Αχαχα .
Καλά εδώ πάω γρήγορα με τα Karoo street ρε στο τακούνι θα κολησουμε :cool:
 
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
KLE-FTIS 500
Έχουμε καθόλου εικόνα πόσα χιλιόμετρα διαρκούν τα συγκεκριμένα; Κοιτάω τα συγκεκριμένα και τα mitas e07+ τα οποία μου έχουν πει ότι μπορεί να κρατήσουν αρκετά.
ΔΕΝ κράτησαν, τουλάχιστον το δικό μου πίσω ...5500-6000 km σε μικτές διαδρομές έχω 2mm πέλμα σήμερα.
Χρήση μόνο σε εκδρομές έτσι,και φαγώθηκε περίεργα κεντρικά.Ενώ πάντα πρόσεχα να έχω πιέσεις και στο χώμα γιατί ήμουν φορτωμένος...
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Για μικτη χρήση χώμα άσφαλτο ειναι το καλύτερο πιστεύω …. Εχω κανει γυρω στα 7.000km, με πολλα χλμ σε χωματόδρομους, δυο τρία ΧελιώτηΣ adve & Advride dakar βοιωτια ,& advride hardadve Attica κλπ κλπ και το ελαστικό τα πηγε πολυ καλα , δεν αγόρασα οικόπεδο …
Για εμένα ειναι 60on-40off road
Δεν ειναι τοςο aggressive αλλα τη δουλειά του , τη κανει ….

Το πιςω εχει φθαρεί το προφίλ αρκετά , αλλα 2 με 3κ χλμ βγάζει άνετα δηλαδη γυρω στις 10.000km

@
Λαςπη υστερεί αρκετά ! Έγινα ζογκλέρ αλλα παλι επεσα με 50χλμ/h σε τερέν με λαςπη , κ απο τοτε πηγαίνω σα τη κοτα
Στη βροχη ΟΧΙ , δεν ύστερεί ειναι πολυ καλο !
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για μικτη χρήση χώμα άσφαλτο ειναι το καλύτερο πιστεύω …. Εχω κανει γυρω στα 7.000km, με πολλα χλμ σε χωματόδρομους, δυο τρία ΧελιώτηΣ adve & Advride dakar βοιωτια ,& advride hardadve Attica κλπ κλπ και το ελαστικό τα πηγε πολυ καλα , δεν αγόρασα οικόπεδο …
Για εμένα ειναι 60on-40off road
Δεν ειναι τοςο aggressive αλλα τη δουλειά του , τη κανει ….

Το πιςω εχει φθαρεί το προφίλ αρκετά , αλλα 2 με 3κ χλμ βγάζει άνετα δηλαδη γυρω στις 10.000km

@
Λαςπη υστερεί αρκετά ! Έγινα ζογκλέρ αλλα παλι επεσα με 50χλμ/h σε τερέν με λαςπη , κ απο τοτε πηγαίνω σα τη κοτα
Στη βροχη ΟΧΙ , δεν ύστερεί ειναι πολυ καλο !
Sent from my iPhone using Tapatalk
Όπως τα λες! Δεν είναι τέλειο στο χώμα κάνεις συμβιβασμούς. Αλλά στην κατηγορία είναι το καλύτερο στην άσφαλτο.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Για μικτη χρήση χώμα άσφαλτο ειναι το καλύτερο πιστεύω …. Εχω κανει γυρω στα 7.000km, με πολλα χλμ σε χωματόδρομους, δυο τρία ΧελιώτηΣ adve & Advride dakar βοιωτια ,& advride hardadve Attica κλπ κλπ και το ελαστικό τα πηγε πολυ καλα , δεν αγόρασα οικόπεδο …
Για εμένα ειναι 60on-40off road
Δεν ειναι τοςο aggressive αλλα τη δουλειά του , τη κανει ….

Το πιςω εχει φθαρεί το προφίλ αρκετά , αλλα 2 με 3κ χλμ βγάζει άνετα δηλαδη γυρω στις 10.000km

@
Λαςπη υστερεί αρκετά ! Έγινα ζογκλέρ αλλα παλι επεσα με 50χλμ/h σε τερέν με λαςπη , κ απο τοτε πηγαίνω σα τη κοτα
Στη βροχη ΟΧΙ , δεν ύστερεί ειναι πολυ καλο !
Sent from my iPhone using Tapatalk
Εμένα πάντως από το χωράφι της Θήβας με έβγαλε,κ μιλάμε για πηλό που βουλιαζα κ με τα πόδια μέσα.απλα σε λασπωμένα τεριαν με γλίτσαετα τα 40 αρχίζει το μπροστινό και κάνει τα δικά του
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Εμένα πάντως από το χωράφι της Θήβας με έβγαλε,κ μιλάμε για πηλό που βουλιαζα κ με τα πόδια μέσα.απλα σε λασπωμένα τεριαν με γλίτσαετα τα 40 αρχίζει το μπροστινό και κάνει τα δικά του

100% οπως τα λες ειναι για τη Θήβα κ γω την ιδια αίσθηση ειχα , με τα Dunlop ….

απο Σεπτέμβριο του 2024 αν κανω την ιδια χρήση με τα 2 τελευταία χρονια που τα εχω , θα τα ξανά αγορασω γιατι έμεινα πολυ ευχαριστημένος !!! Και άσφαλτο μεχρι 180km/h τα πηγαινα χωρις φόβο κ κουνήματα στο τιμόνι


Εαν προγραμματίσω κατι πιο extreme , δύσκολο , για την επόμενη χρονιά που δεν ειναι κ πολυ πιθανο και αποφάσιζα να πήγαινω μεχρι 120km/h εθνικη οδό ,θα κοιταγα τα καινουρια mitas enduro trail XT+ ή κάποια σειρά άπό ΜOTOZ
ή michelin anakee wild κλπ

Τα ελαστικά παίζουν μεγαλο ρολο στην off road οδήγηση οπως και ο ατομικός προστατευτικός εξοπλισμός … ειναι τα βασικότερα στοιχεία που πρεπει να μελετά και να αξιολογεί ο αναβάτης


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Τα θεωρείτε πιο χωμάτινα από τα str;
Στην άσφαλτο τα str μου αρέσουν πολύ!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σχεδον 14,000 σε τρεις μηνες ολα ασφαλτινα διπλος φορτωμενος. Δεν περιμενα τετοια αντοχη απο χωματινης φιλοσοφιας λαστιχο.. Δεν εχω καποιο μειον να του επισυναψω.
Παναγιώτη εσύ έχεις το mission, αν δεν κάνω λάθος
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Παναγιώτη εσύ έχεις το mission, αν δεν κάνω λάθος
Μετα τα Mission οπου εβγαλαν 28.500χιλ εβαλα αυτο μονο πισω, μιας και δεν βγαζει σε 19 τροχο, και μπροστα καινουριο mision. Το πισω λοιπον εβγαλε το προσφατο ταξιδι στο Ιραν και εννοειτε το μπροστινο που ειναι mision ακομα πανω ειναι σαν καινουριο :D Και εβαλα ξανα ενα mission πισω:ok:
 
Top Bottom