F900gs

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Το f850gs πάντως 15λ τεπόζιτο είχε. Μόλις μισό λίτρο περισσότερο δηλαδή.
Εγώ πάντως φέτος με το Τ7 που πρώτη φορά το άφησα τόση ώρα με λαμπάκι (ντάξει το ξέρω ότι ανάβει και έχει 4+λ μέσα αλλά για ψυχολογικούς λόγους το γεμίζω) μέτρησα 346χλμ και είχε και 2λ ακόμα.
Αν βγω εθνική βέβαια τα πράγματα αλλάζουν κατα πολύ , υποθέτω δεν θα είναι όμως τόσο δραματικά για το 900άρι.
Θα δούμε. Έχουμε εικόνα πότε θα είναι στις εκθέσεις;
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Οι καταναλώσεις αυτές δεν υπάρχουν.
Και στο παλιό το gsa '15 έδινε 4.3lt.
Επαρχιακό δεν έχω δει κάτω από 4.5 και εθνική κάτω από 6
Όλα αυτά χωρίς να το κυνηγάς

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα καινουρια μηχανακια ειναι πιο οικονομικα ,το Τ7 με παει εθνικη με 5περιπου /100 (120 -130χ/ω),χαλαρα επαρχιακο 3.8-4,5.
Εχω μεση ωριαια 4.3 στα 10000χλμ που εχω κανει.Εχει πιο 2 κυλινδρους αντι για εναν ,περισσοτερα κιλα ,τα διπλα σχεδον αλογα και καιει λιγοτερο απ το κουλουρι που εχει 5,5 περιπου μεση καταναλωση.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Σας λέω πάρτε όλοι το παλιό 800…
Ναι
Παίρνεις ένα μτχ 800 με περίπου 5000 € , ρίχνεις ελατήρια μπροστινού και αμορτισέρ , φίλτρο αέρα και
αν θέλεις χαρτογράφηση ECU και είσαι άρχοντας ... !
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Τα καινουρια μηχανακια ειναι πιο οικονομικα ,το Τ7 με παει εθνικη με 5περιπου /100 (120 -130χ/ω),χαλαρα επαρχιακο 3.8-4,5.
Εχω μεση ωριαια 4.3 στα 10000χλμ που εχω κανει.Εχει πιο 2 κυλινδρους αντι για εναν ,περισσοτερα κιλα ,τα διπλα σχεδον αλογα και καιει λιγοτερο απ το κουλουρι που εχει 5,5 περιπου μεση καταναλωση.
Καλά προφανώς. Εγώ αναφέρομαι στα στοιχεία που δίνει η μάνα εταιρία στα specs


800gs adventure '16.
Τα στοιχεία κατανάλωσης που δίνει πρέπει να τα έχει βγάλει με 50χλ/ωρα



Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε γκρεμό με ευνοϊκό τυφώνα,τέτοια κατανάλωση με 105 ίππους και χώμα.
Εντάξει γιατρέ μου και το XR τέρμα γκάζι καίει 10 λίτρα λένε όσοι το πάνε καρυδωμένο (στα 130 με το CC απολαμβάνει γουλιά γουλιά την μισή βενζίνη - χωρίς τυφώνα) δεν υπολογίζεις όμως έτσι το ταξίδι σου.

Ο Χρηστάκης ο Σημύδας, ο Παυλάρας ο Ταρρές, ο Τόνις ο Μπου και οι λοιποί ακροβάτες θηριοθαυμαστές θα κάψουν στο χώμα κατιτίς έξτρα. Είμαι βέβαιος ότι καμία εταιρεία πουθενά στον πλανήτη δεν ανακοινώνει τέτοιου είδους καταναλώσεις.

Αρχείο χρηστών...

 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Ετσι μιας και πιασαμε τις καταναλωσεις, εγω σε οτι οχημα ειχα επιανα την καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης σε συνθηκες χαλαρης βολτας... Στο δικο μου 800αρι σε επαρχιακο δρομο χωρις να το τσιγκουνευομαι ειμαι στα 4.2, σε χαλαρο επαρχιακο τουριστικα ειμαι στο 3.7, εθνικη με 130 4.7 και εχω δει πολλες φορες 3.4 με 17αρι μπροστινο γραναζι, σε ρυθμους κηδειας. Γενικα με το 17αρι ειναι γυρω στα 0.4l κατω απο οτι με το 15, η 16 γραναζι σε ολες τις συνθηκες. Μαμα προγραμμα. Ειμαι μαλακος με το γκαζι... Οταν χρειαζεται!
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Εντάξει γιατρέ μου και το XR τέρμα γκάζι καίει 10 λίτρα λένε όσοι το πάνε καρυδωμένο (στα 130 με το CC απολαμβάνει γουλιά γουλιά την μισή βενζίνη - χωρίς τυφώνα) δεν υπολογίζεις όμως έτσι το ταξίδι σου.

Ο Χρηστάκης ο Σημύδας, ο Παυλάρας ο Ταρρές, ο Τόνις ο Μπου και οι λοιποί ακροβάτες θηριοθαυμαστές θα κάψουν στο χώμα κατιτίς έξτρα. Είμαι βέβαιος ότι καμία εταιρεία πουθενά στον πλανήτη δεν ανακοινώνει τέτοιου είδους καταναλώσεις.

Αρχείο χρηστών...

οι εταιριες,κανουν τα τεστ,σε συγκεκριμμενες τυποποιημενες συνθηκες,με ιδανικες συνθηκες,και παντα οι ανακοινωσεις τους ελαχιστη σχεση εχουν με την πραγματικοτητα,και φυσικα το ξερουν και οι ιδιες.Κοινη πρακτικη σε ολες.Καποιος που θα παρει (φανταζομαι)αυτο το μηχανακι ΔΕΝ θα πηγαινει με 80 ειτε στην εθνικη,ειτε σε επαρχιακο δικτυο,αλλιως θα επαιρνε σκουτερακι ή παπί.Το παιρνει για να το φχαριστηθει κοινως να το ''σκισει'' κατα το κοινως λεγομενο.Αλλιως παιρνει το VOGE οπως εγω και παει σαν ''κοτα'' και καιει 3,5 λιτρα στα 100. :yew:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ναι
Παίρνεις ένα μτχ 800 με περίπου 5000 € , ρίχνεις ελατήρια μπροστινού και αμορτισέρ , φίλτρο αέρα και
αν θέλεις χαρτογράφηση ECU και είσαι άρχοντας ... !
αν βρεις 800αρι με 5000 να ειναι μηχανακι σωστο χωρις να εχει οχτακοσες χιλιαδες χλμ πες μου γιατι ψαχνει ενας φιλος. :D:D:D

το ντεποζιτο ειναι μικρο οντως,αλλα οπως ειπωθηκε,μαλλον εγινε για να ξεχωρισει απο το αντβ.
οσον αφορα τα χαρακτηριστικα γενικα δειχνει να ειναι μια πολυ καλη και ολοκληρωμενη μοτοσυκλετα.
απο εμφανιση νομιζω εχει κλεψει λιγο απο ολα.λιγο απο τενερε λιγο απο το τρανσαλπ κλπ.
ολα τα νεα μηχανακια που βγαινουν τα τελευταια χρονια ειναι πολυ πολυ καλα μηχανακια.
ας πουμε συγκρινοντας το φ800 που εχω με το στρωμ 800 που οδηγησα πριν λιγο καιρο,ε φαινονται τα χρονια στην πλατη που εχει το μπεμβε.
υπαρχει εξελιξη και δεν εννοω μονο στα ηλεκτρονικα,αυτα δεν με συγκινουν ιδιαιτερα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πώς το λέει το άσμα

You're just too good to be true
Can't take my eyes off of you
Though i pretend not to care
I see your badge everywhere
You light a fire in my heart
Smoke smells like a bean fart
I'll spam the thread with my post
You haunt my dreams like a ghost
Drowning ny sorrow with wine
Oh how i wish you were mine
Tara tara ta tara ta ta
Tara tara ta tara ta ta
I love you baby
And if it's quite alright
I'm sleeping outside
A bimmer dealer tonight
I need you baby, trust in me when i say...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Πώς το λέει το άσμα

You're just too good to be true
Can't take my eyes off of you
Though i pretend not to care
I see your badge everywhere
You light a fire in my heart
Smoke smells like a bean fart
I'll spam the thread with my post
You haunt my dreams like a ghost
Drowning ny sorrow with wine
Oh how i wish you were mine
Tara tara ta tara ta ta
Tara tara ta tara ta ta
I love you baby
And if it's quite alright
I'm sleeping outside
A bimmer dealer tonight
I need you baby, trust in me when i say...
Γεροντοερωτες...:ll:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει πλάκα

Βγάζει η πενφέ μεσαίο μηχανάκι που αξίζει πραγματικά τον κόπο σε σχέση με όλο τον ανταγωνισμό, στα χαρτιά δεν θέλει ευρώ πρόσθετο. (Δεν συζητάμε κάγκελα κλπ)

Ο κόσμος που δεν θα ψώνιζε πενφέ έτσι και αλλιώς: Ω τι βλακείες βγάλανε πάλι.


Και το λέω γιατί ξέρω ότι πρώτα βλέπω τα αρνητικά στα μηχανάκια και μετά τα θετικά, δεν έχει υλικό το "φτυάρι".
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Από τη μέση και πίσω μοιάζει λίγο σαν να το ελάφρωσε Ελληνικό καγκουρό για νυχτερινή βόλτα στο Μπουρνάζι προς αναζήτηση αδρεναλίνης και γκομενακίου. Δεν το περίμενα από την ακατονόμαστη να βγάλει τόσο Xtreme μοτοσυκλέτα. Έχει κάτι το αλητικο πάνω της.

Θα είναι φοβερό στο χώμα, για όποιον μπορεί να το αγοράσει καινούργιο και να μην φοβηθεί να το λασπώσει.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και μια έκδοση μοταρντ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Έχει πλάκα

Βγάζει η πενφέ μεσαίο μηχανάκι που αξίζει πραγματικά τον κόπο σε σχέση με όλο τον ανταγωνισμό, στα χαρτιά δεν θέλει ευρώ πρόσθετο. (Δεν συζητάμε κάγκελα κλπ)

Ο κόσμος που δεν θα ψώνιζε πενφέ έτσι και αλλιώς: Ω τι βλακείες βγάλανε πάλι.


Και το λέω γιατί ξέρω ότι πρώτα βλέπω τα αρνητικά στα μηχανάκια και μετά τα θετικά, δεν έχει υλικό το "φτυάρι".
Εγώ νομίζω σε κάθε θέμα για καινούργιες μοτό ασχολείσαι πολύ περισσότερο με αυτούς που έχουν διαφορετική γνώμη παρά με το ίδιο το μηχανάκι
Το bmw και σώνει και καλά να είναι καλό όπως το Χόντα σώνει και καλά να είναι κακό ποτέ δεν το κατάλαβα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ νομίζω σε κάθε θέμα για καινούργιες μοτό ασχολείσαι πολύ περισσότερο με αυτούς που έχουν διαφορετική γνώμη παρά με το ίδιο το μηχανάκι
Το bmw και σώνει και καλά να είναι καλό όπως το Χόντα σώνει και καλά να είναι κακό ποτέ δεν το κατάλαβα...
Νομίζω η ερμηνεία είναι στο διαθέσιμο εισόδημα. Αν όντως ο μέσος μοτοσυκλετιστής στην Ελλάδα μπορούσε αύριο να πάει να αγοράσει το καινούργιο F900GS οι περισσότερες συζητήσεις θα ήταν για τις προσδοκίες απο το ίδιο το μηχανάκι και τα ουσιαστικά του θέματα σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

Αυτή τη στιγμή οι πιο ενεργές ομάδες σε FB Και κάνα φόρουμ είναι για κάνα Voge 525DSX και κάνα σκουτερ. Καλώς ή κακώς εκεί είμαστε. Και αυτό φέρνει τον χαβαλέ και την πλάκα καθώς στην ουσιά του θέματος που αφορά την αγορά και την ιδιοκτησία ενός τέτοιου προιόντος λίγοι έχουν ουσιαστικό και ρεαλιστικό ενδιαφέρον.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ νομίζω σε κάθε θέμα για καινούργιες μοτό ασχολείσαι πολύ περισσότερο με αυτούς που έχουν διαφορετική γνώμη παρά με το ίδιο το μηχανάκι
Το bmw και σώνει και καλά να είναι καλό όπως το Χόντα σώνει και καλά να είναι κακό ποτέ δεν το κατάλαβα...
Άποψη σου, σεβαστή.

Το τάδε μάρκα και σώνει και καλά καλό (η κακό ανάλογα την καταγωγή) δεν είναι ο κανόνας στις συζητήσεις.

Το 850 ας πούμε δεν μου άρεσε σε τίποτα.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Το bmw και σώνει και καλά να είναι καλό όπως το Χόντα σώνει και καλά να είναι κακό ποτέ δεν το κατάλαβα...
γι αυτο δεν θα μπεις ποτε στην σεβαστη,απαραμιλλη,υπερανω ολων,θαυμασια,ασυναγωνιστη,και γκομενοπαγιδα,υπεροχη ομαδα ,των ιδιοκτητων BMW.γιατι εκει μπαινουν μονον οσοι το καταλαβαινουν. :ha:yew::ha:yew::ha
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
γι αυτο δεν θα μπεις ποτε στην σεβαστη,απαραμιλλη,υπερανω ολων,θαυμασια,ασυναγωνιστη,και γκομενοπαγιδα,υπεροχη ομαδα ,των ιδιοκτητων BMW.γιατι εκει μπαινουν μονον οσοι το καταλαβαινουν. :ha:yew::ha:yew::ha
μα εχω bmw...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
γι αυτο δεν θα μπεις ποτε στην σεβαστη,απαραμιλλη,υπερανω ολων,θαυμασια,ασυναγωνιστη,και γκομενοπαγιδα,υπεροχη ομαδα ,των ιδιοκτητων BMW.γιατι εκει μπαινουν μονον οσοι το καταλαβαινουν. :ha:yew::ha:yew::ha
Αλήθεια τώρα....υπάρχουν γκόμενες σήμερα που ξεχωρίζουν μάρκες?
Αυτές οι απόψεις είναι λίγο παλιακες....νομίζω.
 
Top Bottom