Game of Roads 2023: Δυτικά του 1ου μεσημβρινού. Ο δρόμος των Πυρηναίων – Γαλλικές Άλπεις και Φαράγγια

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Θυμάμαι τον εαυτό μου μέσα από το κράνος να προφέρει μονάχα δύο λέξεις, αντικρίζοντας αυτό το θέαμα. “ Εντάξει, εντυπωσιακό … ” Και να μένω με το στόμα ανοιχτό.

Κάποια στιγμή κάναμε μια στάση στο ιδανικότερο σημείο του δρόμου, εκεί που χώριζαν τα δυο μεγάλα βράχια με το καφέ-κόκκινο χρώμα, με τη βλάστηση στην ιδανικότερη απόχρωση του πράσινου και το ποτάμι σε μια απόχρωση μπλε-πετρόλ να συμπληρώνει το καμβά ζωγραφικής. Ρε που είναι κρυμμένος ο Bob Ross;;;



Έχοντας οδηγήσει οι 3 από τους 4 της παρέας αρκετά περάσματα στις Άλπεις, στην άκρη του μυαλού μας πάντα είχαμε την νοτιοδυτική μεριά της Ευρώπης και δη τα Πυρηναία. Βέβαια όταν ξεκινήσαμε τα ταξίδια μας στο εξωτερικό, αρκετά χρόνια πίσω, φαινόταν λίγο ακατόρθωτο το εγχείρημα ενός τέτοιου ταξιδιού όσον αφορά δύο πράγματα, χρήματα και χρόνο.
Η αρχική ιδέα για φέτος, αν θα γινόταν πράξη, ήταν για ένα μεγάλο ταξίδι προς τα δυτικά, συνδυάζοντας ότι καλύτερο από οδηγικής άποψης και θέας μπορούσε να χωρέσει στις μέρες που θα είχαμε διαθέσιμες. Όπως έχω πει και σε προηγούμενο ταξιδιωτικό, αυτοσκοπός των ταξιδιών μας δεν είναι τόσο οι πασίγνωστες πόλεις με αξιοθέατα, για εμάς “ κονσέρβες ”, για άλλους “ κουκίδες ". Όχι ότι σε τέτοια μέρη δεν πηγαίνουμε, αλλά το ενδιαφέρον μας το μονοπωλούν οι όμορφες γραμμές που ενώνουν αυτές τις κουκίδες.

Οπότε προσδεθείτε γιατί μόλις ξεκίνησε το…


Game of Roads 2023: ΔΥΤΙΚΑ ΤΟΥ 1ου ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΟΥ



Ο Δρόμος των Πυρηναίων – Γαλλικές Άλπεις και Φαράγγια



Προετοιμασία ταξιδιού

Κάπου σε κάποιο ταξιδιωτικό έχω διαβάσει το εξής ρητό: Ένα ταξίδι το ζεις 3 φορές. 1ον κατά την προετοιμασία του, 2ον κατά την πραγματοποίηση του και 3ον όταν το αναπολείς ( βλέποντας φωτογραφίες και βίντεο ). Όσον αφορά εμένα, η προετοιμασία του ταξιδιού είναι το καλύτερό μου. Είναι σχεδόν το μισό ταξίδι. Διαβάζοντας εμπειρίες άλλων ταξιδιωτών παίρνεις ιδέες και αποφεύγεις κακοτοπιές. Μαθαίνεις πράγματα για τα μέρη που θα επισκεφθείς, που μπορεί να μην τα μάθαινες ποτέ. Επίσης προλαμβάνεις καταστάσεις π.χ. αξιοθέατα που τις μέρες που θα τα επισκεφθείς να είναι κλειστά. Ή μπορεί να σταθείς τυχερός τις μέρες του ταξιδιού π.χ. μια τοπική γιορτή ή αξιοθέατα με δωρεάν είσοδο οπότε γλιτώνεις έξοδα.

Όπως κάθε φορά που πραγματοποιούμε ένα ταξίδι στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια, η προετοιμασία του όλου εγχειρήματος ξεκινάει νωρίς-νωρίς, μιας και τα ταξίδια τα κάνουμε αρχές Σεπτέμβρη οπότε έχουμε άπλετο χρόνο για συλλογή πληροφοριών.

Είχα ξεκινήσει δειλά-δειλά από αρχές Μάρτη να ετοιμάζομαι, αφού για όλους μας ήταν μια άγνωστη περιοχή. Έψαξα μέρη που θα επισκεπτόμασταν, συνδύασα διαδρομές, ώστε από κει που θα περνούσαμε να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα, οδηγώντας παράλληλα μέσα από όμορφους δρόμους. Στο συγκεκριμένο ταξίδι όλοι βοήθησαν κατά την προετοιμασία. Άλλος έψαξε ξενοδοχεία, άλλος διαδρομές, άλλος αξιοθέατα πόλεων.

Πληροφορίες για τις διαδρομές και τα περάσματα που θα οδηγούσαμε, τις άντλησα διαβάζοντας τα λίγα ταξιδιωτικά που υπάρχουν σε ελληνικά forum, αφού όσοι έχουν πάει και έχουν γράψει ταξιδιωτικά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μιλάμε πάντα για διαδρομές στα Πυρηναία και όχι για ντόλτσε βίτα στη Βαρκελώνη.

Από το ADVRide είναι ο Socrates και ο Ioannis Panagiotidis και από άλλα forum, άλλα 2-3 με κορυφαίο το ταξιδιωτικό του 2009 από το Moto.gr “ H ερωτική ζωή της σαρδέλας του Ατλαντικού ”. Πληροφορίες επίσης από το Best Biking Roads και από το Νο 1 site-οδηγό μου τα τελευταία χρόνια, το Dangerous Roads. Μια σημαντική βοήθεια για τα περάσματα στα Πυρηναία, ήρθε από έναν από τους συνταξιδιώτες μου, στέλνοντάς μου το παρακάτω βιντεάκι από το κανάλι Motorcycle Diaries στο Youtube: www.youtube.com/watch?v=A0nVcbAGgCs

Έγινε το τελικό ξεσκαρτάρισμα όσον αφορά τις διαδρομές, τις πόλεις ή τις περιοχές που θα μέναμε και εκεί άρχισα να δίνω βάση, ψάχνοντας το κάτι παραπάνω. Αρχές Ιουνίου έστειλα σε όλους το Roadbook του ταξιδιού, με διορία έως αρχές Αυγούστου αφού το διαβάσουν, να κάνουν κάποιες αλλαγές αν ήθελαν. Μέσα Αυγούστου συμφωνήσαμε όλοι στα πάντα ( διαδρομές, διαμονές, ημερομηνίες ), αγοράσαμε τα εισιτήρια στις 20 Αυγούστου και απλά περιμέναμε να περάσουν οι μέρες έως τις 5 Σεπτέμβρη που θα ξεκινούσε το ταξίδι.



Οι κλασσικές οδηγίες προς ναυτιλλομένους…


ΕΓΓΡΑΦΑ

Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες και να είναι σε καλή κατάσταση.

Δίπλωμα: Το χάρτινο χρώματος ΡΟΖ είχαμε (δεν μας ζητήθηκε ποτέ).

Άδεια μοτοσυκλέτας: μας ζητήθηκε μόνο στα check in πριν αναχωρήσουν τα πλοία. Αααα!!! και σε ένα μπλόκο στην Ισπανία.

Διεθνής ασφάλεια (πράσινη κάρτα): Βγαίνει αυθημερόν από την ασφαλιστική εταιρία της μοτοσυκλέτας.

Οδική βοήθεια: Αν είσαι σε χώρα της Ε.Ε. ισχύει ότι και στην Ελλάδα. Καλύτερα όμως επικοινωνία με την ασφαλιστική σου.

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης: Βγαίνει με αίτηση στον ασφαλιστικό φορέα του καθενός.

Καλό θα ήταν να υπάρχουν όλα και σε φωτοτυπίες σε άλλη μεριά για να μη χαθούν.

Τηλέφωνα πρεσβειών της Ελλάδος σε όλες τις χώρες.

Πανευρωπαϊκός αριθμός άμεσης βοήθειας: 112




ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ - ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ

5 έως και 21 Σεπτεμβρίου 2023.


ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΨΑΜΕ:
Ιταλία - Γαλλία - Ισπανία - Ανδόρα - Μονακό.


ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΠΛΟΙΟΥ ΜΕΤ’ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ( τιμή χαμηλής περιόδου ):

Επιβάτης 124€ - 20% έκπτωση ( λόγω 3ων ατόμων και πάνω ) = 99€

Μοτοσυκλέτα 56€

Επίναυλος καυσίμου 64€ ( νταβατζιλίκι!!! )

Σύνολο: 219€


ΒΕΝΖΙΝΗ:

Τιμές: https://gr.globalpetrolprices.com/gasol ... es/Europe/.


ΙΤΑΛΙΑ: ~ 2€ (09/2023).

ΓΑΛΛΙΑ: ~ 2€ (09/2023).

ΙΣΠΑΝΙΑ: ~ 1,85€ (09/2023).

ΑΝΔΟΡΑ: ~ 1,55€ (09/2023).

ΜΟΝΑΚΟ: ~ 2,10€ (09/2023). Σιγά μη βάζαμε στο Μονακό βενζίνη!!!


Τα παρακάτω ισχύουν λίγο-πολύ σε όσες χώρες ταξιδέψαμε.

Φώτα: Υποχρεωτικά όλο το 24ωρο.

Όρια ταχύτητας: 130 σε αυτοκινητόδρομους, 90 – 70 χιλ. σε επαρχιακούς και 50 – 30 χιλ. σε κατοικημένες περιοχές.

Προτεραιότητες: Σε κόμβους, προτεραιότητα έχουν αυτοί που κινούνται μέσα στον κόμβο.

Διαβάσεις: Σταματάμε οπωσδήποτε.

Επιτρεπόμενο αλκοόλ: Σε όλες τις χώρες σχεδόν το όριο είναι 0,5.

Ραντάρ & μπλόκα: Μπλόκα δύσκολα θα βρείτε γιατί η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Γιατί εκεί που άλλοτε υπήρχαν μπλόκα, τώρα υπάρχει ο Μεγάλος Αδελφός, κοινώς κάμερες. Σε μεγάλους επαρχιακούς στη Γαλλία που κινηθήκαμε, υπάρχουν αρκετά ραντάρ με κάμερες ανάμεσα σε δύο σημεία και τσεκάρουν λογικά τη μέση ωριαία ταχύτητα. Μπορεί να είναι και μούφα η δουλειά, για να μην τρέχουν οι οδηγοί. Βέβαια σε μερικά σημεία βρήκαμε γάλλους μοτοσυκλετιστές που πήγαιναν αφρενάριστοι. Στην Ισπανία σε ένα μπλόκο που μας σταμάτησαν, απλά τσέκαραν αν οι μηχανές και εμείς " απασχολούσαμε ". Σε εισόδους μικρών πόλεων και χωριών που έχουν φωτεινή ένδειξη χιλιομέτρων, κόβουμε ταχύτητα γιατί μπορεί να υπάρχει κάμερα και να μας έρθει η λυπητερή στο σπίτι αργότερα. Σε ένα πάσσο στην Ιταλία, το οποίο περνούσε από ένα χωριό, είχαν βάλει 6 κάμερες!!! Τέλος σε ιστορικές πόλεις υπάρχουν και οι απαγορεύσεις σε ιστορικά κέντρα σε συγκεκριμένες ώρες της ημέρας ( βλέπε ZTL ).


ΔΙΟΔΙΑ

Τιμές: Motorway tolls and vignettes in Europe - Tolls.eu


Ιταλία: Πατάς κουμπί, παίρνεις χαρτί και πληρώνεις στην έξοδο του αυτοκινητόδρομου.

Γαλλία: Αλλού μετωπικοί σταθμοί διοδίων όπως στην Ελλάδα, αλλού όπως στην Ιταλία

Ισπανία: Δεν μπήκαμε σε Autopista ( κλειστός αυτοκινητόδρομος με διόδια ), οπότε δεν ξέρω.

Σε όλες τις χώρες στα διόδια έπαιρναν και κάρτες.


Έλεγχος συνόρων: Στα σύνορα της Ανδόρας μόνο ένας τυπικός έλεγχος ταυτοτήτων.

Επικοινωνία: Εντός Ε.Ε. δωρεάν τα πάντα, εκτός Ε.Ε. Ανδόρα και Μονακό, “ τσεκούρι ”, ευρώ και MB.

Τιμές ξενοδοχείων: Booking

Πρόγνωση καιρού: windy

Χάρτες –GPS: το ρόλο του πλοηγού φέτος τον μοιραστήκαμε οι 3 από τους 4. Είχαμε στη διάθεσή μας και Sygic και Google maps. Μιλάω πάντα για εφαρμογή στο κινητό και όχι συσκευή GPS. Σε δυο-τρία σημεία ο Google μας κρέμασε. Δεν νοείται χάρτης με online ενημέρωση και να σε βγάζει σε αδιέξοδο. Ή να σε στέλνει σε δρόμο που απαγορεύεται. Οπότε δαγκωτό Sygic.

Μετρητά-Κάρτες: Όλες οι χώρες έχουν νόμισμα το Ευρώ ( Ανδόρα και Μονακό το έχουν υιοθετήσει). Υπάρχουν αρκετά ATM για ανάληψη χρημάτων ( στην Ισπανία με χρεωστική της Εθνικής, η προμήθεια ήταν 3€ για όλο το ποσό ( λογικό ποσό, όχι 1 εκατομμύριο € !!! ) ). Οπουδήποτε σε καταστήματα, καφέ και εστιατόρια έχουν POS.

Ασφάλεια: Πρώτη μας προτεραιότητα να βρίσκουμε ξενοδοχείο με ασφαλές parking για να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια. Σε στάση για καφέ ή βόλτα σε μια πόλη, παρκάρουμε τις μοτοσυκλέτες σε κεντρικά σημεία που να τις βλέπει αρκετός κόσμος. Ένας συναγερμός ή μια απλή κλειδωνιά δισκόφρενου με συναγερμό αρκεί. Καλή κλειδωνιά ποδηλάτου για τα κράνη. Αν είστε από τους τύπους που φοβούνται και τη σκιά τους, μη πάτε πουθενά γιατί δε θα περάσετε καλά και θα χαλάσετε την παρέα. Δεν αφήνουμε εκτεθειμένα πράγματα πάνω στη μηχανή. Αν δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς ή τα “καμουφλάρουμε” καλά ώστε να είναι δύσκολο να βάλει κάποιος χέρι. Το καλύτερο απ’ όλα είναι να βρούμε ένα πληρωτέο parking και να τα αφήσουμε εκεί μαζί με κράνη και τα ρέστα, έχοντας το κεφάλι μας ήσυχο και μη κουβαλώντας όλα τα πράγματα μαζί μας. Από θέμα ελέγχου τώρα αν είστε φρόνιμοι, οι περισσότεροι αστυνομικοί δεν θα σας ενοχλήσουν. Εγώ όταν ψάχνω απεγνωσμένα parking σε μεγάλη πόλη και δε βρίσκω, απευθύνομαι σε αστυνομικούς και ρωτάω που μπορώ να αφήσω τη μηχανή, έστω και παράνομα για λίγη ώρα.

Ανεφοδιασμός: οι χάρτες που είχα φτιάξει είχαν ενδιάμεση στάση ανά σχεδόν 200χλμ σε βενζινάδικα για ξεκούραση και ανεφοδιασμό. Το 70% των βενζινάδικων είναι εντελώς self service, μόνο αντλίες, χωρίς κανένα υπάλληλο, όλες δέχονταν κάρτες και ελάχιστες δέχονταν και χαρτονομίσματα. Σε βενζινάδικο στη Γαλλία που έβαλα βενζίνη με την χρεωστική της Εθνικής, μου κρατήθηκε ένα ποσό 100€, σε μια εβδομάδα πήραν το αντίτιμο της βενζίνης 30€ και τα υπόλοιπα χρήματα μου επιστράφηκαν μετά από 15 μέρες από την ημερομηνία συναλλαγής ( Εθνική Rules!!! ). Όσοι είχαν πιστωτική κάρτα δεν τους κρατούσε τίποτα.

Αλλά η βενζίνη άλλο πράγμα. Καθαρή, διαυγής σαν νερό, να τη πιείς στο ποτήρι. Και από τη μάνικα όταν έβαζες, έβγαινε πράμα και όχι “ αέρας ” ( γκούχου-γκούχου ). Στα περισσότερα βενζινάδικα στη Γαλλία υπήρχαν τριών ειδών βενζίνες. Η SP 98αρα, η SP 95αρα και η καινούρια μόδα που οσονούπω θα έρθει και προς τα δω, η SP 95 Ε10 με 10% βιοαιθανόλη. 100σταρα ακόμα να βρω στα ταξίδια μου!!!


Και για το τέλος δυο συμβουλές:

Νο1: για να περνάς καλά όπου πηγαίνεις σε ξένο τόπο, πρέπει να περνάς ¨απαρατήρητος¨. Μην προκαλείς κανέναν γιατί ο ¨απέναντι¨ που μάλλον βρίσκεται στη χώρα του δεν ξέρεις ποιος είναι και τι ρόλο βαράει. Μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος από το πουθενά.

Νο2: αν δεν είναι ανάγκη να καλύψετε χλμ, μην πάτε από αυτοκινητόδρομους. Πάρτε τους επαρχιακούς δρόμους και η καταπληκτική τους ομορφιά θα σας ανταμείψει.





Αλλά πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι μας, ας γνωριστούμε:

Tasos
με BMW 750 GS




KRS
με Ducati Multistrada 1000 DS




Panos & Giorgia
με KTM 1290 Super Adventure




Και ο γράφων αυτές τις γραμμές Joy of Road με Ducati Multistrada 620







1η ΜΕΡΑ - ΤΡΙΤΗ 05/09/2023

ΠΑΤΡΑ - ANCONA

Φεύγω, φεύγω, τώρα φεύγω…



Το βαθύ μου ύπνο εκείνο το συννεφιασμένο πρωινό της Τρίτης 5/9, χάλασε ο γνωστός ήχος εισερχόμενου μηνύματος από το Viber. Ήταν ο μόνιμος συνταξιδιώτης μας τα τελευταία χρόνια ο KRS, ο οποίος είχε ξεκινήσει αχάραγο από τη Καλαμάτα για να μην τον πιάσει η επερχόμενη κακοκαιρία στο δρόμο και καταπίνοντας 300 χλμ, είχε φτάσει στα προάστια της Πάτρας.

" Χαλάρωσε, πιες καφέ και άσε μας να ξυπνήσουμε σαν άνθρωποι ".

Αφού κατέφθασε στο σπίτι μου, κανονίσαμε γύρω στις 12:00 η ώρα, να πάμε όλοι να κάνουμε check in. Είχαμε σκεφτεί να πάμε νωρίς για check in στο λιμάνι, να γυρίσουμε σπίτια μας να φορτώσουμε πράγματα στις μηχανές και γύρω στις 14:00 να μπαίναμε κατευθείαν στο καράβι, φοβούμενοι τον καιρό, ο οποίος δε μας τα έλεγε καλά. Ώρα αναχώρησης είχαμε στις 14:30 και υπήρχε περίπτωση για 1 χιλιόμετρο απόσταση να χρειαζόταν να φορέσουμε αδιάβροχα, αφού την ώρα της αναχώρησης σχεδόν όλα τα sites του καιρού έδειχναν βροχή. Στο check in μαθαίνουμε ότι το πλοίο θα είχε μιάμιση ώρα καθυστέρηση όσον αφορά την αναχώρηση από Πάτρα. Οπότε γυρνάμε για αγορά προμηθειών για το ταξίδι και ένα τελευταίο καφέ πριν να γυρίσει ο καθένας από τους υπόλοιπους στο σπίτι του, ώστε να αρματωθεί και να ετοιμαστεί για το ταξίδι.

Φτάνοντας στο λιμάνι αράξαμε στο πλάι του καραβιού περιμένοντας το ΟΚ από την υπεύθυνη για να επιβιβαστούμε. Ήταν καμιά 15αρια μηχανές. Άλλοι γύρναγαν στην πατρίδα τους, ένα ζευγάρι πήγαινε στο MotoGP στο Misano και ένας Τούρκος με μια Harley Davidson, που πιθανόν θα πήγαινε σε κάποια συνάντηση ομοϊδεατών του.




Οι πρώτες ψιχάλες μας ανησύχησαν, φοβούμενοι για ξαφνική αλλαγή του καιρού προς το χειρότερο. Κοιτάζοντας μας οι υπεύθυνοι για το φόρτωμα του καραβιού, μας έβαλαν στο καράβι σε μια μεριά πρόχειρα, ώστε να αποφύγουμε τα χειρότερα. Βασικά περιμέναμε να τελειώσει ένα βυτιοφόρο την προμήθεια του προς το πλοίο. Εκεί μαθαίνουμε από έναν αξιωματικό του πλοίου το πρωτοφανές για ταξίδι με μηχανή στην Ανκόνα. Θα παρκάραμε τις μηχανές δίπλα στο καταπέλτη του πλοίου ( Superfast XI ) και όχι στο τρίτο υπόγειο, που για να τις παρκάρεις στη Πάτρα και να τις ξεπαρκάρεις στην Ανκόνα έχανες 3 κιλά ιδρώτα και βρώμαγες καυσαερίλας από τα φορτηγά και τις νταλίκες.

Αράξαμε τις μηχανές εκεί που μας υπόδειξαν. Το παλληκάρι που έδενε τις μηχανές τον λυπήθηκε η ψυχή μου γιατί ήταν μόνος του, αργούσε και κανείς δεν τον βοηθούσε. Από τις κινήσεις του κατάλαβα ότι δεν είχε ξανά-δέσει ούτε σκοινί απλώματος για ρούχα. Σε μια στιγμή μου υποδεικνύει να παρκάρω τη μηχανή κοντά στη πλαϊνή λαμαρίνα του πλοίου και αρχίζει να την κουνά δυνατά για να δει αν στέκεται καλά, λέγοντας μου ότι θα βρούμε καιρό. " Μάστορα ", του φωνάζω " μην τη κουνάς και σπάσει κάνα stand. Την έχω πληρώσει, δε μου τη χαρίσανε ".




Ανεβήκαμε στο σαλόνι του πλοίου, όπου βρήκαμε εύκολα ένα μεγάλο καναπέ να κάτσουμε και να γίνει κατά κάποιο τρόπο το βραδινό μας κρεβάτι. Λόγω ότι ήταν η δεύτερη μέρα που ίσχυε η χαμηλή περίοδος όσον αφορά τις τιμές, ούτε αεροπορικά καθίσματα δεν υπήρχαν διαθέσιμα. Η ώρα δύσκολα πέρναγε αλλά η είσοδος των Τούρκων μεταναστών στην Ηγουμενίτσα με την καθιερωμένη συνήθεια τους να απλώνονται σαν τα μυρμήγκια παντού, ψάχνοντας να βρουν που θα στρώσουν να κοιμηθούν, έδωσε μια ευχάριστη νότα στο ταξίδι μας. Οι σερβιτόροι του πλοίου είχαν αγανακτήσει με την όλη κατάσταση και ειδικά ένας, βλέποντας ένα πιτσιρικά να κουβαλάει ένα υπέρδιπλο στρώμα θαλάσσης, θέλοντας να το βάλει ανάμεσα από τα καθίσματα του σαλονιού, έφαγε πόρτα και μάλιστα στα ρωμαίϊκα. “ Εεεπ, πάρτο και δρόμο, έξω “. Κάποια στιγμή ρωτήσαμε κάτι ένα σερβιτόρο και μας έπιασε την κουβέντα αφού μας είδε με τις κορντούρες, μιας και αυτός είχε μηχανή, ένα MT 07.

Είχαμε πάρει προμήθειες για το ταξίδι αλλά μόλις ακούσαμε ότι το εστιατόριο του πλοίου θα κλείσει σε μισή ώρα, πήγαμε για την καθιερωμένη ελληνική Bolognese ( ένα βουνό μακαρόνια με κιμά, παλιά ήταν μικρογραφία του Ολύμπου, αλλά λόγω ανατιμήσεων έγινε μικρογραφία του Χελμού ) και συνέχεια με αστείες ιστορίες από ταξίδια. Και ήρθε η ώρα του ύπνου. Κάποιοι από εμάς είχαν φροντίσει να προμηθευτούν φουσκωτό στρώμα θαλάσσης για να κοιμηθούν το βράδυ. Οι υπόλοιποι κάναμε τους καναπέδες του σαλονιού κρεβάτια και κουτσά στραβά κοιμηθήκαμε, αφού την άλλη μέρα είχαμε σχεδόν 550 χλμ όλα από Autostrada.



Χάρτης ημέρας 491 ναυτικά μίλια




Αξιοσημείωτα μέρη: Το σαλόνι του πλοίου!!!


Κατάλυμα: οι καναπέδες του πλοίου ( απ’ το ολότελα ).






2η ΜΕΡΑ – ΤΕΤΑΡΤΗ 06/09/2023

Ancona - Torino

Μια γκάζι, μια φρένο…



Πρωινό ξύπνημα αλλά όχι και τόσο χάλια απ’ ότι περιμέναμε, αφού προλάβαμε να κοιμηθούμε κάνα 5ωρο – 6ωρο. Η ανυπομονησία για έξοδο από το καράβι είχε χτυπήσει κόκκινο και κατά τις 13:00 μπαίναμε στο μικρό κολπίσκο της Ανκόνα. Αργά βέβαια αφού υποτίθεται θα φτάναμε στην Ανκόνα στις 11.Έπειτα από μια ώρα βγήκαμε επιτέλους από το καράβι και βάλαμε πλώρη για το βενζινάδικο που είχαμε στις σημειώσεις μας, εκεί που θα γινόταν ανασύνταξη, σωστό ντύσιμο, φουλάρισμα βενζίνης και θα ξεκινούσαμε το ταξίδι μας.






3 παρά μπαίναμε στην Autostrada, πήραμε το biglietto και με σταθερή ταχύτητα 130 – 140 χλμ προσπερνάγαμε περιφερειακά τη μια πόλη μετά την άλλη. Ο καιρός για αρχή ήταν σύμμαχός μας, αφού οδηγούσαμε σε μια ηλιόλουστη μέρα με κανονική θερμοκρασία.




Κάποια στιγμή λίγο πριν το Ρίμινι, στην αριστερή μεριά της Autostrada φάνηκε η εξέδρα της πίστας του Misano ( αφού η εξέδρα ακουμπάει την Autostrada ). Λίγο πιο πέρα φάνηκε και μια μαύρη νταλίκα με επιγραφή έντονων κίτρινων χρωμάτων VR 46 υποδηλώνοντας την ομάδα του “ Γιατρού ” Valentino Rossi, αλλά και ότι είχαν αρχίσει οι ετοιμασίες για τον αγώνα του MotoGP που θα διεξαγόταν 4 μέρες μετά.

Κάθε 200 χλμ είχα υπολογίσει στάση για αναπλήρωση υγρών δικών μας αλλά και των μοτοσυκλετών και λίγη ξεκούραση. Οπότε 1η στάση στο βενζινάδικο που ήταν στις σημειώσεις μου έξω από τη Μπολόνια, κλείσιμο του ξενοδοχείου για το βράδυ και συνέχεια πάλι προς τα βόρεια. Βαρετή η Autostrada αλλά για να φτάσουμε γρηγορότερα στο Βορρά της Ιταλίας ήταν μονόδρομος.




Σε κάποια στιγμή αρχίζει η κίνηση να γίνεται εντονότερη, όχι ότι ο αυτοκινητόδρομος ήταν άδειος, αλλά πέσαμε σε κίνηση λόγω ενός τροχαίου δυστυχήματος και αναγκαστικά περάσαμε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα που πήγαιναν σημειωτόν. Προσπερνάμε το τροχαίο και συνεχίζουμε παίρνοντας το δρόμο για Τορίνο, το τελικό μας προορισμό για σήμερα το βράδυ.






Βενζίνη και ξεκούραση σε βενζινάδικο έξω από την Πιατσένζα.




Μπάσιμο στην Autostrada και πάλι για τη συνέχεια υπολογίζοντας να ήμαστε γύρω στις 21:00 και κάτι στο Τορίνο. Στο δρόμο, καινούρια μεγάλη καθυστέρηση από άλλο τροχαίο και ήδη στο χρονοδιάγραμμα της σημερινής ημέρας ήμασταν πίσω κατά 4 ώρες και κάτι.

Κάποια στιγμή και ενώ οδηγούμε στο θεοσκόταδο, 30 χλμ μακριά από το Τορίνο, το έταιρο Ducati και το ΚΤΜ είχαν μείνει πίσω χωρίς να ξέρουμε το λόγο. Συνεννοηθήκαμε με το Tasos να τους περιμένει και εγώ να φύγω προς το ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει γιατί η ώρα είχε πάει 21:45 και η ρεσεψιόν θα έκλεινε στις 22:30. Οπότε φτάνω στα διόδια πληρώνω τα “ μπόλικα “ 40,90€ για τη διαδρομή Ancona – Villanova d'Asti στα προάστια του Τορίνο και συνεχίζω από την επαρχιακή, ορεινή διαδρομή για να βγω στη πόλη του Τορίνο, σκεπτόμενος ότι αν συνέχιζα από Autostrada θα έμπλεκα στην κίνηση της εισόδου προς τη πόλη, στα φανάρια κ.α.




Στη διαδρομή υπήρχε και ένα άλλο ξενοδοχείο, σε ένα προάστιο, αρκετά καλύτερο, που στο Booking φαινόταν γεμάτο. Αφού δεν είχαμε πληρώσει το ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει, σκέφτηκα μήπως και είχε κάνα δωμάτιο εκτός πλατφόρμας και στεκόμασταν τυχεροί. Φτάνω λοιπόν, κατεβαίνω, ρωτάω, αλλά μπααααα που τέτοια τύχη. Οπότε ξανακαβαλάω τη μηχανή και δρόμο μέσα στο σκοτάδι για το Τορίνο. Εντύπωση μου έκαναν οι διαβάσεις στα δύο - τρία χωριά που πέρασα, μιας και πάνω από αυτές υπήρχαν φώτα led, για να είναι ορατές από μακριά.

Μπήκα στη πόλη φτάνοντας στο ξενοδοχείο οριακά γύρω στις 22:20 και ευτυχώς βρήκα τον ρεσεψιονίστ, ο οποίος βιαζόταν να φύγει, γιατί όπως μου είπε, για να πάει σπίτι του έπρεπε να πάρει δύο λεωφορεία. Αφού τακτοποιήθηκε το θέμα με τα δωμάτια και πλήρωσα, μου έπιασε κουβέντα μόλις έμαθε ότι είμαστε από Ελλάδα, μιλώντας μου για κάποια ταξίδια που είχε κάνει στα μέρη μας. Εν τω μεταξύ είχαν έρθει και οι συνταξιδιώτες μου οπότε τον αποχαιρετήσαμε, ευχαριστώντας τον παράλληλα, που είχε κάτσει μέχρι αυτή την ώρα για να μας εξυπηρετήσει. Η καθυστέρηση της ομάδας οφειλόταν σε ξεβίδωμα του καθρέφτη του Ducati. Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.

Το ξενοδοχείο δεν έλεγε και πολλά πράγματα αλλά για έναν ύπνο ήταν ΟΚ. Το Τορίνο δεν θα το βλέπαμε καθόλου αφού η βόλτα που είχαμε προγραμματίσει λόγω καθυστερήσεων ακυρώθηκε. Από φαγητό τώρα οι τρεις είχαν φάει στον τελευταίο ανεφοδιασμό έξω από το Τορίνο οπότε οι υπόλοιποι δύο ξεκινήσαμε για εύρεση φαγητού και η αναζήτηση πιτσαρίας σε κοντινή απόσταση από το ξενοδοχείο θα ήταν για μας χρυσωρυχείο. Ευτυχώς λίγο παραπέρα βρήκαμε μια που πήγαινε για κλείσιμο και τελικά μας εξυπηρέτησε.

Take away πίτσα λοιπόν και μέχρι να γυρίσουμε πίσω στο δωμάτιο, την είχαμε εξαφανίσει. Μπάνιο και βαθύ ύπνο για να ξεκουραστούμε από τη κούραση του καραβιού και την ακόμα μεγαλύτερη κούραση της Autostrada.



Χάρτης ημέρας 543 χλμ




Διαδρομή: Google Maps

Αξιοσημείωτα μέρη: Κανένα. Τι να δεις από τον αυτοκινητόδρομο;

Κατάλυμα: Hotel Castello - Torino ( καλούτσικο ).

Τιμή: 70€ 2κλινο - 88€ 3κλινο με πρωινό

Parking 10€ οι 4 μότο.



Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

3η ΜΕΡΑ – ΠΕΜΠΤΗ 07/09/2023

Torino - Albertville

Πάρτε ζβάρα τα βουνά, τις κορφές …



3η μέρα σήμερα και σηκωθήκαμε μετά χιλίων βασάνων από το βαθύ μας ύπνο, αφού είχαμε δώσει ραντεβού νωρίς από την προηγούμενη μέρα ( συγκεκριμένα είχαμε πει 08:30 ΜΙΖΑ ). Καθίστε ρε να πάρουμε μια ανάσα! Τελικά σηκωθήκαμε 07:30, φάγαμε πρωινό και ξεκινήσαμε να φορτώνουμε πράγματα. Με τα πολλά το 08:30 έγινε 09:00 και ξεκινήσαμε.






Φύγαμε από το Τορίνο χωρίς να δούμε τίποτα ( καράβι, τροχαία είχαν κάνει τη δουλειά τους ) με στόχο να μπούμε στον επαρχιακό και να φτάσουμε έως τα ιταλο-γαλλικά σύνορα.










Οδηγήσαμε καμιά ώρα τον SS25, σταματήσαμε για ανεφοδιασμό λίγο πριν τη πόλη Susa και συνεχίσαμε ανεβαίνοντας μέσα από ωραία δασώδη διαδρομή με στόχο το πρώτο πέρασμα-πάσσο του ταξιδιού μας, το Col du Mont Cenis.














Όμορφο από μακριά και ειδικά βλέποντάς το κομμάτι με τη τσιμεντένια προφύλαξη σε βάζει στο κλίμα το τι ακολουθεί.










Αλλά κάτι του έλειπε που το καταλάβαμε ανεβαίνοντάς το. Τι; Μα ένα καλό οδόστρωμα. Από τη στιγμή που περάσαμε στη γαλλική μεριά και ο δρόμος άλλαξε από SS25 σε D1006, καταλάβαινες γιατί όλοι πίνουν νερό στο όνομα της ιταλικής ασφάλτου. Μπαλωματάκια μμμ όχι τέλεια στρωμένα και μικρές καθιζήσεις στο οδόστρωμα χαλούσαν λιγάκι την όλη εικόνα του περάσματος. Λογικά μια φορά στα 10 χρόνια θα ασφαλτοστρώνουν αυτά τα κομμάτια, που βρίσκονται στου δι@όλου τη μάνα, οπότε μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Εδώ εμείς δεν έχουμε ασφαλτοστρώσει ΠΟΤΕ τους δρόμους που οδηγούν στα Άγραφα, οπότε σκάσε και οδήγα, που τα θες όλα δικά σου.






Βέβαια όλα αυτά εξαφανίζονται με το που τελειώνεις την ανάβαση και αντικρίζεις τη λίμνη του Mont Cenis. Η στάση για φωτογραφίες ήταν επιβεβλημένη.







Το χρώμα της λίμνης λίγο πιο σκούρο από τον καταγάλανο ουρανό, που μας είχε κάνει τη χάρη και σήμερα να είναι σύμμαχός μας, για να απολαύσουμε τις ομορφιές της φύσης, κάνοντας αυτό που μας αρέσει, οδηγώντας.






Λίγα λόγια από το Internet…

για το Col du Mont Cenis,
ένα πέρασμα στις Άλπεις σε υψόμετρο 2.085 m, που αποτελεί το όριο μεταξύ των Άλπεων Cottian και Graian. Πιστεύεται από ορισμένους συγγραφείς ότι ήταν το πέρασμα που χρησιμοποίησε ο Αννίβας για να διασχίσει τις Άλπεις και να επιτεθεί στη Ρώμη. Το πέρασμα του Mont Cenis έχει συμπεριληφθεί 5 φορές στον Γύρο της Γαλλίας ( Tour de France ).






Η στάση μας ήταν για 5 λεπτά βγάζοντας όμορφες φωτογραφίες και συνεχίσαμε περνώντας από την κορυφή του πάσσου στα 2085 μέτρα. Βλέποντας ολόγυρα αυτή την ομορφιά ένιωθες ότι ήσουν μέσα σε καμβά ζωγραφικής.

Πωπω και ακόμα είμαστε στην αρχή του ταξιδιού!!! Τι μας περιμένει!!!

.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Το κατέβασμα του Col du Mont Cenis εξίσου πολύ ωραίο,












έως ότου φτάσαμε στο L'Envers και ακολουθήσαμε τον D902. Από εκεί ξεκίναγε ένα μικρό πασσάκι, το Col de la Madeleine, προπομπός και μικρό κομμάτι του πρώτου SuperSOS του ταξιδιού μας.






Και μιλάμε για το Col de l’ Iseran, το υψηλότερο ασφαλτοστρωμένο πέρασμα στις Άλπεις και στην Ευρώπη.






Συνεχίσαμε στο ίδιο μοτίβο δρόμου και με όλη τη διαδρομή να είναι πάνω από τα 1750 μ. Ολόγυρα μας περιέβαλαν γυμνά βουνά με το δρόμο να απλώνεται σαν ένα γκρι φίδι πάνω σε γρασίδι.






Ανεβαίνοντας το πάσσο και λίγο πριν τη κορυφή, σταματάμε στην άκρη του δρόμου, εκεί που είχαν σταματήσει και άλλοι μοτοσικλετιστές, να αγναντέψουμε στο απέναντι βουνό, τον παγετώνα που είχε σχηματιστεί στην κορυφή του.








Φώτο και συνέχεια για τη κορυφή του περάσματος. Εδώ να επισημάνω ότι το οδόστρωμα δεν είναι και τέλειο, αλλά οδηγιέται. Αλλά με αυτά που βλέπουν τα μάτια σου όμως, δεν έχεις το μυαλό σου στο δρόμο αλλά τριγύρω, στην ομορφιά που σου χαρίζει απλόχερα η φύση. Βέβαια αν είχε και την τέλεια άσφαλτο θα μιλάγαμε για μοτοσικλετιστικό παράδεισο, όχι ότι και έτσι δεν είναι.










Λίγα λόγια από το Internet…

για το Col de l’ Iseran ( Κολ ντι Zράν)
, ένα ορεινό πέρασμα στη Γαλλία στα 2.770 μέτρα, το υψηλότερο ασφαλτοστρωμένο πέρασμα στις Άλπεις. Ξεκινάει από το νότο από το Lanslebourg-Mont Cenis και τελειώνει στο Bourg-Saint-Maurice. Είναι τμήμα των Graian Alps, βρίσκεται στο διαμέρισμα της Savoie, κοντά στα σύνορα με την Ιταλία. Το πάσο έχει συνολικό μήκος 81 χλμ και αποτελεί μέρος του Route des Grandes Alpes. Το πάσο έχει συμπεριληφθεί πέντε φορές στον Γύρο της Γαλλίας ( Tour de France ) από το 1947.



Έπειτα από 10 λεπτά φτάναμε στην χιλιο-φωτογραφημένη πέτρινη πινακίδα.










Γεμάτο από μοτοσυκλετιστές και ποδηλάτες το σημείο, με τους περισσότερους να περιμένουν υπομονετικά να αδειάσει η πέτρινη πινακίδα από τους προηγούμενους ώστε να πάρουν και αυτοί σειρά για να φωτογραφηθούν. Στάση λοιπόν και για μας για το ίδιο πράγμα.








Βάλαμε και το αυτοκόλλητο του ταξιδιού μας στη κολώνα.










Εντύπωση μου έκανε που το εστιατόριο-καφέ ήταν κλειστό. Οπότε η σκέψη για καφέ εκεί ναυάγησε και το μόνο που κάναμε μετά τις πόζες ήταν η “ ανάγκη ” μας. Χημική πεντακάθαρη τουαλέτα στα 2800 μ σχεδόν. Τα σχόλια περισσεύουν…



.
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Μετά και από αυτή τη μικρή στάση ανεβήκαμε στις μηχανές και πήραμε τη κατηφόρα.




Έχω ξαναπεί ότι κάθε καλό πάσσο που σέβεται τον εαυτό του έχει και μια λίμνη στη κορυφή. Ε… λίγο πιο πέρα και η μικρή αλπική λίμνη.




Το κατέβασμα εξίσου όμορφο και αυτό,














με το τελείωμά του να καταλήγει στο κοσμοπολίτικο χωριό, το Val d’ Isere.






Ένα χωριό γεμάτο σαλέ και ξενοδοχεία εναρμονισμένα όλα στο ύφος των Άλπεων. Πέτρα και ξύλο παντού. Ζει και αναπνέει από τη τουριστική κίνηση που υπάρχει στη περιοχή ( χειμερινά σπορ, πεζοπορία, ορειβασία, μοτοσυκλέτα, ποδηλασία ).






Και κει που οδηγούσαμε με έναν ωραίο ρυθμό και ταχύτητα 60-80 χλμ, κατευθείαν 30. Και όταν λέμε 30 το εννοούμε γιατί και να μη θέλαμε εμείς, κρατούσαν το ρυθμό τα υπόλοιπα οχήματα. Βέβαια βλέποντας και τις πινακίδες με τη σήμανση ότι σε καταγράφουν κάμερες, αλλά και τις ίδιες τις κάμερες, ας έκανες και αλλιώς. Θα ερχόταν σπίτι σου ο ταχυδρόμος με σακούλα σκουπιδιών.




Παρόλο που είχαμε αρκετή ώρα στη διάθεσή μας έως τον τελικό μας προορισμό για σήμερα, αποφασίσαμε να μη κάτσουμε για καφέ και χάσουμε τσάμπα ώρα, αλλά να συνεχίσουμε τη διαδρομή μας, να χορτάσει το μάτι μας για να μπορεί μετά να τα διηγηθεί. Στη συνέχεια το κομμάτι του πάσσου περνά μέσα από μικρά σκαμένα αλλά και ανοιχτά τούνελ, ώσπου εμφανίζεται η λίμνη Chevril, εξίσου όμορφη λίμνη με τη δική της όμορφη ιστορία.








Έτσι για την ιστορία… η λίμνη βρίσκεται δίπλα στο χωριό Tignes. Το αρχικό χωριό βρισκόταν στο κάτω μέρος αυτού που είναι τώρα η λίμνη.

Μετά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, η Γαλλία βρέθηκε σε ανάγκη για ηλεκτρική ενέργεια. Προσπαθώντας να είναι προνοητικοί, σκέφτηκαν να κατασκευάσουν ένα υδροηλεκτρικό φράγμα, πάνω από το παλιό χωριό. Αυτό όμως συνάντησε μεγάλη αντίσταση, από ειρηνικές διαμαρτυρίες μέχρι ανθρώπους που προσπάθησαν να ανατινάξουν το φράγμα. Το χωριό στέγαζε 60 κατοίκους, εκκλησία, σχολείο και ταχυδρομείο. Η μετακόμιση δεν ήταν απλή και πολλά κτίρια καταστράφηκαν στη διαδικασία αυτή.

Το 2003 για να τιμήσουν την 50η επέτειο της μετεγκατάστασης του χωριού, έστησαν ένα άγαλμα, το La Dame du Lac, η Κυρία της Λίμνης. Ο θρύλος λέει ότι κατά τη διάρκεια της μετεγκατάστασης του χωριού μια κυρία αρνήθηκε να φύγει από το σπίτι της. Αυτό οδήγησε στον πνιγμό της όταν το χωριό πλημμύρισε, και ότι το άγαλμα είναι μια αναπαράσταση του να παρακολουθεί το χωριό κάτω από τη λίμνη.

Φώτο από Google




Συνεχίσαμε στην εξίσου όμορφη διαδρομή ( D902 ), με τα τούνελ να διαδέχονται το ένα το άλλο.


















Τελειώνοντας το πάσσο, φτάσαμε σε μια διασταύρωση κοντά στη μικρή πόλη Bourg-Saint-Maurice.

Εκεί επέβαλα εντελώς δημοκρατικά ( σχεδόν δικτατορικά ), την άποψη μου για τη συνέχεια της ημέρας. Η αρχική χάραξη της διαδρομής έλεγε πως αν είμαστε νωρίς στη Bourg-Saint-Maurice θα κάναμε ένα πέρασμα αστραπή σε ένα άλλο πάσσο.

  • Μα λέει; Αξίζει να πάμε;
  • Ρε ακολουθήστε με και δε θα χάσετε.
Συνεχίζεται...
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Στρίβουμε στη διασταύρωση και ανηφορίζουμε παίρνοντας τον D1090 με την αρχή του να ξεκινά με καμιά 20αρια φουρκέτες.









Και ενώ αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον η ανάβαση, σε κάποιο σημείο του δρόμου έκαναν κάποια έργα οπότε αναγκαστικά σταματήσαμε και περιμέναμε να πάρουμε το ΟΚ για να συνεχίσουμε.




Και ενώ ξεκινάω πρώτος, οι υπόλοιποι άργησαν λίγο, γιατί την ώρα που ξεκίναγαν , μπήκε μπροστά τους ένα κονβόι μοτοσικλετιστών, οι οποίοι μάλλον έκαναν χρονομέτρηση και πήγαιναν με τη ταυτότητα στο στόμα. Βέβαια το οδόστρωμα σε σχέση με το Col de l’ Iseran έχει καλυτερεύσει αισθητά, γι αυτό και η γρήγορη οδήγηση από μέρους τους. Είχα κόψει ταχύτητα και περίμενα τους δικούς μου να έρθουν.



Και ενώ έχουν περάσει οι μισοί από τους “ γλήγορους ”, από το πλαϊνό μέρος του κράνους μου βλέπω δίπλα μου τον συνταξιδιώτη μου το Tasos και ακούω την ατάκα του:

Φεύγω, πάω μ’ αυτούς.
Που πάς ρε τρελέ;.
θυμάμαι να του φωνάζω

Μετά από κάνα 3άρι χλμ τον βλέπω να έχει κόψει ρυθμό και να μας περιμένει. Κατάλαβε ότι έχουμε έρθει τουριστική εκδρομή και όχι να κατεβάσουμε χρόνους.










Συνεχίσαμε ανηφορικά σε καλή άσφαλτο και περάσαμε μέσα από το τουριστικό θέρετρο La Rosiere.













Από κει και πάνω ξεκίναγε το αλπικό τοπίο.






Λίγα λεπτά οδήγησης ήταν αρκετά για να φτάσουμε στην κορυφή, εκεί που ξεπρόβαλε το άγαλμα του Αγ. Βερνάρδου.










Το bonus pass που τους είχα υποσχεθεί ήταν το Col du Petit Saint-Bernard ( Μικρό πέρασμα του Αγ. Βερνάρδου ).




Λίγο πιο πέρα, στην κορυφή του περάσματος, το ξύλινο γλυπτό σήμα κατατεθέν του. Ο σκύλος του Αγίου Βερνάρδου με το χαρακτηριστικό βαρελάκι με κονιάκ στο λαιμό του.




Λίγα λόγια από το Internet…

για το Col du Petit Saint-Bernard,
ένα ορεινό πέρασμα στις Άλπεις στα σύνορα Γαλλίας-Ιταλίας. Το πέρασμα βρίσκεται στα 2188 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας. Βρίσκεται μεταξύ της Σαβοΐας της Γαλλίας και της κοιλάδας της Αόστα της Ιταλίας, στα νότια του ορεινού όγκου του Mont Blanc. Το πέρασμα Little St Bernard συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στο Tour de France το 1949 και έχει συμπεριληφθεί τρεις φορές από τότε.

Οι μοναχοί του Saint Bernard de Menthon Hospice, ενός ξενώνα στο πέρασμα του Αγίου Βερνάρδου, που παρείχαν βοήθεια στους εξαντλημένους ταξιδιώτες της περιοχής των Ελβετικών Άλπεων, χρησιμοποιούσε τους σκύλους για να μεταφέρει τροφή και ροφήματα. Σε εκείνες τις περιοχές διασταυρώθηκε με άλλες τοπικές ράτσες και διαμορφώθηκε ο περίφημος σκύλος σωτήρας των Ελβετικών Άλπεων. Ο σκύλος Άγιος Βερνάρδος βοηθούσε την διάσωση ανθρώπων στα όρη, διότι λόγω της αυξημένης όσφρησης του μπορούσε να μυρίσει τον άνθρωπο και με το πλούσιο τρίχωμα του να τον ζεστάνει. Το βαρελάκι δεμένο στον λαιμό του σκύλου, με το οποίο απεικονίστηκε για πρώτη φορά από τον Άγγλο ζωγράφο Edwin Landseer στον πίνακα με τίτλο «Αλπικοί Μολοσσοί» το 1831, περιείχε κονιάκ προκείμενου να το προσφέρει στους κουρασμένους ταξιδιώτες έως ότου έρθει η βοήθεια.

Απαραίτητη η στάση για ξεκούραση και φωτογραφίες με φόντο το συμπαθητικό σκυλί.









Αφού τελείωσε η 45λεπτη στάση, είχαν βγει οι φωτογραφίες, βάλαμε το αυτοκόλλητο του ταξιδιού μας, είχαν αγοραστεί τα αναμνηστικά, είχε κλειστεί και το ξενοδοχείο, ξεκινήσαμε το κατέβασμα προς Ιταλία μεριά.





Θα κάναμε ένα μικρό κομμάτι μέχρι να βρούμε ένα πλάτωμα και να γυρίσουμε πάλι πίσω στη κορυφή του πάσσου, όπου εκεί θα γυρνάγαμε πάλι πίσω στη μικρή πόλη Bourg-Saint-Maurice, συνεχίζοντας δυτικά. Στην Ιταλική μεριά φάνηκε και πάλι αυτό που συναντήσαμε το πρωί. Η διαφορά του οδοστρώματος με τη γαλλική μεριά ήταν αισθητή.




Να και η αλπική λίμνη. Είπαμε ότι κάθε καλό πάσσο έχει και τη λίμνη του.












Ξανά πάλι πέρασμα από τη κορυφή του πάσσου και από το χωριό La Rosiere.










Η παρακάτω φώτο με τον ροζ ελέφαντα, ίσως να έχει σχέση με τον Αννίβα και το πέρασμά του από κει με τους ελέφαντες για να κατακτήσει τη Ρώμη ( Β' Καρχηδονιακός πόλεμος 218π.Χ. - 202 π.Χ. ). Όρκο δε παίρνω...




Λίγο παρακάτω στρίψαμε για να κατεβούμε από μια πιο σύντομη διαδρομή, πλάι με αυτή που ανεβήκαμε, αυτή στη παρακάτω φώτο, με την άσφαλτο βαμμένη σε ροζ χρώμα έως ένα σημείο. Λίγο παρακάτω χαλάει όμως και δεν πιάνει ούτε τη βάση το οδόστρωμα.






Επιστρέψαμε στη Bourg-Saint-Maurice για να ξεκινήσουμε το τελευταίο κομμάτι μας για σήμερα.

Η χάραξη της υπόλοιπης ημέρας ήταν να μπούμε στον επαρχιακό Ν90 μετά από μια ήρεμη διαδρομή μιας ώρας θα φτάναμε στον προορισμό μας, τη γαλλική πόλη της Albertville.

Tasos: “ Τι δε θα πάμε από πάνω, από τη λίμνη; ”

Εγώ: “ Είναι μισή ώρα παραπάνω; Θέλεις να πάμε; ”

Tasos “ Είναι ωραίο κομμάτι, μη το χάσουμε ”.


Εγώ: “ Έγινε!!! ”

Συνεχίζεται...


.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Αλλαγή πλεύσης λοιπόν, συνεχίζοντας και πάλι από τον D902 με προορισμό την Albertville. Τελικά κάποιος είχε βαλθεί να μη μας αφήσει σε ησυχία, γιατί η συνέχεια ήταν πάλι από ορεινό πέρασμα εξίσου καλό αν και λίγο διαφορετικό σε σχέση με τα προηγούμενα, με τη διαδρομή μέσα από στενό δρόμο, πνιγμένο στο πράσινο. Λίγο αργότερα βρεθήκαμε σε αλπικό τοπίο.










Φτάσαμε στη κορυφή ενός περάσματος, του Cormet de Roselend στα 1970 μ, βγάζοντας μια-δυο φώτο.










Ξεκινήσαμε για τη λίμνη Lac de Roselend από τον ίδιο δρόμο που εν τω μεταξύ άλλαξε όνομα σε D925.












Όμορφη η διαδρομή και εξίσου όμορφη και η λίμνη.














Σωστός πίνακας ζωγραφικής.






Στο τέλος της λίμνης ξεκίναγε το Col de Méraillet, ένα άλλο μικρό πασσάκι στα 1600 μέτρα, με το δρόμο να συνεχίζει έως το μικρό χωριό Beaufort.












Εκεί ξεκινώντας το τελευταίο κομμάτι του D925, ξαναγίναμε πάλι παιδιά. Πώς; Οδηγώντας ένα απολαυστικό κομμάτι, με ανοιχτές συνεχόμενες στροφές, σαν να είμαστε σε τραινάκι λούνα πάρκ, μια από δω, μια από κει.




Η δε άσφαλτος, 40άρι γυαλόχαρτο.






Τελειώνοντας το και αυτό, μπαίναμε στην Albertville και καρφί για το ξενοδοχείο.







Λίγα λόγια από το Internet…

για την Albertville ( Άλμπερβιλ ),
μια γαλλική πόλη στο νομό Σαβοΐας, στη νοτιοανατολική Γαλλία. Βρίσκεται στις Γαλλικές Άλπεις. Η σύγχρονη πόλη Άλμπερβιλ δημιουργήθηκε το 1836 από τον βασιλιά Κάρολο Αλβέρτο της Σαρδηνίας, ο οποίος συγχώνευσε τη μεσαιωνική πόλη Κονφλάν, η οποία έχει κτίρια που χρονολογούνται από τον 14ο αιώνα, με την πόλη Λ'Οπιτάλ. Από τότε, η Αλμπερβίλ έχει αναπτύξει το εμπόριο μεταξύ Γαλλίας, Ιταλίας και Ελβετίας.

Η πόλη είναι γνωστή για τη φιλοξενία των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 1992.





Αρκετά καλό το ξενοδοχείο με κλειστό parking στη πίσω μεριά του. Γρήγορο μπάνιο και έξοδο προς αναζήτηση φαγητού.






Στο κέντρο της πόλης βρήκαμε και μια παρέα με βέσπες που τους είχαμε δει στο Col d l'iseran λίγες ώρες πριν.






Οι έμπειροι γευσιγνώστες που είχα μαζί μου έψαξαν και βρήκαν δυο εστιατόρια και κινήσαμε προς τα κει. Για παν ενδεχόμενο, είχαμε σταμπάρει και ένα κεμπαμπτζίδικο για τη στραβή. Πάμε στο 1ο εστιατόριο στο οποίο ήταν ο ένας απάνω στον άλλο. Γυρνάμε προς το κέντρο της πόλης και στο επόμενο εστιατόριο που είχαν κοιτάξει, το οποίο δεν τους γέμισε το μάτι. Αφού κάναμε δυο φορές το κέντρο της πόλης πέρα-δώθε και με είχε κόψει η πείνα, τους ξεκαθαρίζω ότι θα πάω για κεμπάμπ, θέλοντας να φάω κάτι γνώριμο και αν χρειαστεί να πειραματιστώ με το φαγητό, θα το κάνω άλλη μέρα. Θέλοντας και μη κατάλαβαν ότι δεν είχαν άλλη επιλογή και με ακολούθησαν. Και πραγματικά είχα δίκιο γιατί το ευχαριστήθηκαν. Αφού σκάσαμε στο φαί, πιάσαμε κουβέντα για τη φανταστική διαδρομή που είχαμε κάνει σήμερα. Ήταν από τις μέρες που η διαδρομή δε θες να τελειώσει με τίποτα. Γυρισμός στο ξενοδοχείο και βαθύς ύπνος για ξεκούραση.



Bonne nuit για την ώρα



Χάρτης ημέρας 310 χλμ




Διαδρομή: Google Maps

Αξιοσημείωτα μέρη: Col du Mont Cenis, Col de l’ Iseran, Col du Petit Saint-Bernard, Cormet de Roselend

Κατάλυμα: Hotel Le Savoie ( αρκετά καλό ).

Τιμή: 66€ 2κλινο - 77€ 3κλινο χωρίς πρωινό

Free Parking.

.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

4η ΜΕΡΑ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08/09/2023

Albertville – Romans sul Isere

Επί βράχου κρεμάμενοι…




4η μέρα του ταξιδιού μας και πρωινό ξύπνημα στις 07:30 για να ετοιμαστούμε για τη σημερινή ημέρα. Λόγω ότι δεν είχαμε πρωινό στο ξενοδοχείο, πήρα τη μηχανή και έκανα μια βόλτα για να πάρω μια πρωινή “ γεύση ” της πόλης αλλά και να βρω κάπου, κάτι για να φάω. Έκανα τη βόλτα μου γύρω από τη πόλη , από την οποία δε ξετρελάθηκα κιόλας. Το μόνο καλό που είδα όση ώρα βολτάριζα, ήταν οι ωραίες μονοκατοικίες με τους προσεγμένους κήπους τους. Εδώ να θυμίσω ότι η Albertville είχε φιλοξενήσει τους χειμερινούς Ολυμπιακούς αγώνες του 1992, αλλά απ’ ότι κατάλαβα ίσως δεν κατάφερε να αδράξει την ευκαιρία ώστε να μετατραπεί σε δυνατό παίχτη στη περιοχή της.

Βρήκα σε ένα μικρό εμπορικό κέντρο μια Boulangerie ( αρτοποιείο ) και σταμάτησα, τρώγοντας ένα κρουασάν και πίνοντας ένα καφέ. Αν τύχει και βρεθείτε κάποια στιγμή στη Γαλλία, να ξέρετε ότι στα συγκεκριμένα μαγαζιά σαν είδος πρωινού πιο πολλά γλυκά είδη θα βρείτε παρά αλμυρά. Τα βασικά προϊόντα για κατανάλωση σαν πρωινό, γι’ αυτό το λόγο είναι και φθηνά, είναι το κλασσικό γαλλικό κρουασάν βουτύρου, το τετράγωνο με σοκολάτα και ένα είδος σαλίγκαρου με σταφίδες και ζάχαρη. Αλμυρά μόνο οι κλασσικές γαλλικές μπαγκέτες γεμισμένες με τυριά και αλλαντικά.

Γύρισα στο ξενοδοχείο και ετοιμαστήκαμε για τη σημερινή διαδρομή. Για αρχή θα ανεβαίναμε λίγο προς το βορρά για να θαυμάσουμε τη λεγόμενη “ Βενετία των Άλπεων ”, το Annecy και κατόπιν θα κατεβαίναμε μέσα από πανέμορφους δρόμους που είχα ψάξει κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του ταξιδιού.

Ξεκίνημα λοιπόν από την Albertville και τον επαρχιακό D1212.














Συνέχεια με τον D1508 και σε 20 λεπτά, φτάσαμε στη λίμνη του Annecy και οδηγώντας τον παραλίμνιο δρόμο απολαμβάναμε την ομορφιά της λίμνης.














Σε απόσταση 10 χλμ από το κέντρο του Annecy, άρχισε η κίνηση να γίνεται εντονότερη και αναγκαστικά βλέποντας και τους ντόπιους μοτοσικλετιστές ότι για να μην περιμένουν, έχουν αρχίσει να πατάνε διπλή γραμμή δεν το πολυσκεφτήκαμε και κάναμε ακριβώς το ίδιο.




Βέβαια το παρακάναμε λίγο, αφού κάποια στιγμή από το αντίθετο ρεύμα, ερχόταν ένα αυτοκίνητο με οδηγό μια κυρία μεγάλης ηλικίας, κουνώντας το χέρι της πέρα-δώθε για να κάνουμε στην άκρη, γιατί μάλλον την εμποδίζαμε. Κάτι σαν: Σκοτώνω και δεν πληρώνω. Νταλίκα πέρναγε από τη λωρίδα της. Τέλος πάντων. Εδώ να εκθειάσω αρκετούς Γάλλους οδηγούς αυτοκινήτων, που κοιτάζοντας το καθρέφτη, έκαναν στην άκρη, αφήνοντάς μας χώρο για να προσπεράσουμε. Η όλη κίνηση που αντιμετωπίσαμε δεν οφειλόταν σε κίνηση από τουρίστες, αλλά από εργασίες που έκαναν κάποια συνεργεία.

Έπειτα από λίγη ώρα ήμασταν στη κεντρική γέφυρα του Annecy.




TIP: Φτάνοντας στη γέφυρα που ενώνει τα δυο κομμάτια της πόλης, 50 μέτρα πριν στα αριστερά, υπάρχει ένα δρομάκι που εκεί δίπλα έχει parking για μηχανές.




Την περίοδο της προετοιμασίας του ταξιδιού, το είχα βρει ψάχνοντας για το που θα αφήσουμε τις μηχανές ώστε να μην χάσουμε χρόνο. Και όντως είχα κάνει Jack Pot. Παρόλο που υπήρχαν κι άλλα μηχανάκια, υπήρχαν κενές θέσεις και για τα δικά μας, οπότε κλειδώνουμε κράνη, μπουφάν, βάζουμε δισκόφρενα και ξεκινάμε την περιήγηση.






Λίγα λόγια από το Internet…

για το Annecy ( Ανεσύ ),
τη μεγαλύτερη πόλη του διαμερίσματος Haute-Savoie στην περιοχή Auvergne-Rhône-Alpes της Νοτιοανατολικής Γαλλίας. Βρίσκεται ανάμεσα σε χιονισμένα βουνά στο βόρειο άκρο της ομώνυμης λίμνης, μια από τις μεγαλύτερες λίμνες της Γαλλίας, που θεωρείται η πιο καθαρή λίμνη στην Ευρώπη. Η πόλη του Annecy είναι γνωστή και ως η “ Βενετία των Άλπεων ” και αποτελεί τόπο διεξαγωγής του Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Κινουμένων Σχεδίων.


Περπατήσαμε 50 μέτρα και βρεθήκαμε στη γέφυρα με το χίλιο-φωτογραφημένο τοπίο και στο βάθος στη μέση του καναλιού, το Le Palais de I'Île, γραφικό μεσαιωνικό κάστρο, πρώην φυλακή και πλέον μουσείο τέχνης και ιστορίας.












Βγάλαμε αρκετές φωτογραφίες και περιδιαβήκαμε τα σοκάκια του “ Μαργαριταριού των Γαλλικών Άλπεων ”.










Θεωρώ πως το βράδυ φωτισμένα κατάλληλο, το όλο σκηνικό θα μοιάζει βγαλμένο από παραμύθι.

Το κακό είναι ότι πέσαμε στη Λαϊκή της Παρασκευής και γινόταν στα κεντρικά σοκάκια το έλα να δεις. Πάγκοι με λαχανικά, τυριά, κρέατα, ρούχα κ.α.







Έχοντας κάνει μια μεγάλη βόλτα στα σοκάκια, καθίσαμε σε παρακείμενη καφετέρια για να πιούμε ένα καφέ. Κάναμε μια επιπλέον βόλτα για να πάρουμε τα αναμνηστικά μας και πήγαμε προς τις μηχανές για τη συνέχεια της σημερινής μας διαδρομής. Ασφαλές parking το συγκεκριμένο δίπλα από το κέντρο του Annecy.




Ξεκινήσαμε λοιπόν και για περίπου 2 χλμ οδηγήσαμε στο πλάι της λίμνης, χαζεύοντας και το μεγάλο πάρκο αλλά και την ομορφιά που χαρίζει η λίμνη στη περιοχή.







Αρκετός κόσμος στο πάρκο να απολαμβάνει τον ήλιο σε παγκάκια, άλλοι να κάνουν θαλάσσιο ποδήλατο στη λίμνη και αρκετά σκαφάκια κάνοντας το γύρο της λίμνης. Μου θύμισε αρκετά το Sankt Moritz με την λίμνη του.

Πάνω στις μηχανές τώρα και η διαδρομή βγάζοντάς μας από το Annecy, ακολουθούσε τον επαρχιακό D1201.






Συνεχίζοντας από τη γαλλική ύπαιθρο και νότια έως το Aix les Bains, όπου οδηγήσαμε παράλληλα με τη λίμνη του και φτάσαμε στο Chambery.








Μέσα από διαδοχικούς δρόμους ακολουθήσαμε τον D912, που σε κάποιο ταξιδιωτικό που είχα διαβάσει το χειμώνα, τον ανέφερε σαν ένα καλό πέρασμα, το λεγόμενο Pass de la Fosse.














Ωραίος δρόμος με καλή άσφαλτο που τελειώνει στο χωριό Saint Pierre d’ Entremont. Συνεχίσαμε από μικρούς επαρχιακούς, περνώντας από μικρά γαλλικά χωριά και περιφερειακά από τη Grenoble, κατευθυνθήκαμε προς το νότο.
















Η συνέχεια ήταν καταπληκτική, μιας και θα οδηγούσαμε ένα SuperSOS του συγκεκριμένου ταξιδιού κατ' εμέ...


Συνεχίζεται...
.
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Σκοπός μας για την υπόλοιπη μέρα ήταν να μπούμε στο περιφερειακό πάρκο του Vercors και να κάνουμε δυο-τρία ωραία κομμάτια από φαράγγια πριν φθάσουμε στη πόλη που θα διανυκτερεύαμε. Ο επαρχιακός D1532 θα μας οδηγούσε στα υπέροχα φαράγγια.




Ένα λάθος που έκανα στο GPS όταν αποθήκευα τις διαδρομές έχει ως συνέπεια να προσπεράσουμε τη διασταύρωση για το πρώτο, το Gorges du Nan ( D22 ), οπότε το κλαίμε και το καίμε και συνεχίζουμε για το επόμενο. Και ενώ είδα τη πινακίδα που μου έδειχνε το δρόμο, προτίμησα τη σιγουριά του GPS. Ααααχχχχχχ...

Έτσι για να έχετε μια ιδέα τι χάσαμε εξαιτίας της μ@λακίας που έκανα...




Συνέχεια στην παρακάτω διασταύρωση λοιπόν και ακολουθώντας το μικρό πιστάκι- δρόμο με όνομα D31, φτάσαμε στον οικισμό Le Faz.




Εκεί μπήκαμε στον D292 γνωστό και ως Route des Presles, ένα όμορφο πάσσο, με το δρόμο λίγο πιο κάτω να γίνεται συναρπαστικός, σκαμμένος πάνω στα βράχια και μικρά τούνελ.






















Ψηλά στο βράχο οι τρύπες είναι τα τούνελ που περάσαμε.




Συνεχίσαμε σε στενό δρομάκι πάνω στο βουνό με κομμάτια βράχων δεξιά και αριστερά του δρόμου, κάνοντας ένα μεγάλο κομμάτι από το φαράγγι Gorges de la Bourne ( D531 ).














Βρήκαμε και βενζινάδικο- selfservice στη μέση του πουθενά, οπότε φουλάραμε για να μην τρέχουμε. ( στου δι@όλου τη μάνα 1,95€ . Τιμή Γαλλίας 1,99€. Αντίστοιχο στην Ελλάδα θα την είχε 2,50€ λόγω επαρχίας. Άστα...).




Κατηφορίσαμε μέσα από επαρχιακούς δρόμους D103, D518, D178, D199 προς το κερασάκι στη σημερινή μας τούρτα.








Συνεχίζεται...
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Τελευταίο και καλύτερο για σήμερα λοιπόν και ένα από τα μέρη που είχαμε σημειώσει σαν must to ride there και super SOS στη λίστα όλου του ταξιδιού. Και μιλάω για το Col de la Machine ( D76 ) και το επιμέρους κομμάτι του, το Combe Laval.


Είχα ψάξει αρκετά για αυτό, είχα δει αρκετά videos όπως του Socrates από το ADVRide, αλλά ειδικά αυτό www.youtube.com/watch?v=UyUjgv34ncQ το οποίο έχει μαζεμένα σχεδόν όλα τα φαράγγια της περιοχής, το έβλεπα μια φορά τη βδομάδα. Δε ξέρω, τα τοπία, η οδήγηση στα φαράγγια, η μουσική με “ έφτιαχναν “.

Φτάνουμε στην αρχή του φαραγγιού, ανοίγουμε κάμερες και κινητά και ξεκινάμε ( και που τις άνοιξα εγώ κάτι έγινε). Το επόμενο βράδυ θα τα έκανα θάλασσα. Έγραψα όλη τη διαδρομή με τη κάμερα και καταλάθος σβήστηκε ( έτσι λέμε όταν κάνουμε μ@λακία ). Ευτυχώς υπήρχε και η Giorgia και κάτι γράψαμε.

Πάμε λοιπόν...








Ότι και να γράψω εδώ δεν αντικατοπτρίζει το δέος που σε πιάνει οδηγώντας το συγκεκριμένο κομμάτι.

Ξεκινάει με ένα τούνελ γύρω στα 200 μέτρα και συνεχίζει με μπαλκονάτο φιδίσιο δρόμο που η θέα του σε αποζημιώνει.












Έπειτα συνεχίζει μέσα από μικρούς βράχους και το μάτι να βλέπει ολόγυρα και να μη χορταίνει.








Κάποιοι από μας το ξανάκαναν και δεύτερη φορά.










Αράξαμε τις μηχανές στην αρχή των βράχων, για μια ολιγόλεπτη στάση, να βγάλουμε καμιά φωτογραφία και να βάλουμε το αυτοκόλλητο του ταξιδιού μας στη ταμπέλα. Εντάξει η θέα και μόνο κόβει την ανάσα. Ορθώς το θεωρούσαμε ένα από τα SuperSOS όλου του ταξιδιού.









Στη στάση που κάναμε, κλείσαμε και το ξενοδοχείο, σε μια μικρή πόλη 40 λεπτά απόσταση από κει που βρισκόμασταν. Οπότε καβαλήσαμε τις μηχανές και πήραμε τον κατήφορο, μέσα από γραφικά γαλλικά χωριουδάκια.












Το ξενοδοχείο βρισκόταν στη μικρή πόλη Romans sur Isere που επιλέχθηκε σαν πιο γραφική σε σχέση με τις γύρω πόλεις. Φτάσαμε στο ξενοδοχείο, ξεφορτώσαμε μπαγκάζια, γρήγορο μπάνιο, προμήθειες από το διπλανό supermarket και βουρ για το κέντρο της πόλης.

Σεργιανήσαμε στα σοκάκια της πόλης και θαυμάσαμε τη φωτισμένη γέφυρα του ποταμού Isere, ενός ποταμού που οι πηγές του βρίσκονται στο Col de L’ Iseran. Λίγο παρακάτω από το Romans sur Isere και ενώ έχει περάσει από διάφορες πόλεις, ενώνεται με τον ποταμό Ροδανό και καταλήγει στη Μεσόγειο.












Στη μικρή μας βόλτα είδαμε και κάτι που μας έκανε παράξενη εντύπωση. Ένα γλυπτό-γυναικεία γόβα στην άκρη του ποταμού. Ψάχνοντας λίγο στο Internet είδαμε πως η πόλη είναι η γενέτειρα ενός διάσημου γάλλου σχεδιαστή παπουτσιών ( Clergerie ) και σε αρκετά σημεία της πόλης έχει βάλει παρόμοια γλυπτά.




Είχε έρθει όμως η ώρα να φάμε και χωρίς να το πολυσκεφτούμε, απ’ το να μπλέξουμε με πειραματισμούς και παράξενα πιάτα ή να τρελαθούμε στη πίτσα και στα μακαρόνια, η λύση ενός κεμπαμπτζίδικου ήταν ότι έπρεπε. Γιατί όταν είσαι όλη μέρα στο δρόμο και σε έχει κόψει η πείνα και οι επιλογές της περιοχής είναι ελάχιστες, καλύτερα να φας κάτι γνώριμο παρά να μείνεις “ νηστικός ”.

Το εστιατόριο-fast food που καθίσαμε ήταν το Marmara Kebab. Μισό καρβέλι ψωμί ( θρακόψωμο ) τίγκα στο γύρο, γεμάτο λαχανικά, sos γιαουρτιού και δίπλα πατάτες. Τιμή το καθένα γύρω στα 9€. Με δύο τέτοια, θες δύο Cola και τρείς σόδες για να χωνέψεις. Ο Τούρκος ιδιοκτήτης του Marmara Kebab, κατάλαβε ότι είμαστε Έλληνες από την ομιλία μας και αφού φάγαμε καλά και του κάναμε καλό λογαριασμό, μας κέρασε από ένα μπακλαβαδάκι ( ο Θεός να το κάνει μπακλαβαδάκι, αφού ψάχναμε τα καρύδια με το κιάλι ).

Γυρίσαμε προς το ξενοδοχείο μέσα από τα σοκάκια της πόλης.












Δώσαμε ραντεβού για το πρωί, για τη συνέχεια του ταξιδιού μας, με το ερωτηματικό ποιο δρόμο να διαλέξουμε. Κιθαρίστας ή Ντράμμερ; Αυτοκινητόδρομο ή επαρχιακό;

Αύριο θα απαντούσαμε στο ερωτηματικό.



Bonne nuit και πάλι.



Χάρτης ημέρας 289 χλμ




Διαδρομή: Google Maps


Αξιοσημείωτα μέρη: Annecy, Route des Presles ( D292 ), Col de la Machine ( D76 ), Combe Laval

Κατάλυμα: Hotel CAT ( καλό ).

Τιμή: 54€ 2κλινο - 66€ 3κλινο χωρίς πρωινό

Free Parking.

Συνεχίζεται...
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μια μικρή παρένθεση που αφορά τους δρόμους : Οι δρόμοι με ονομασία Dxxx είναι δρόμοι εντός νομαρχιας (Routes Départmental) που σημαίνει ότι κάθε νομος έχει τον δικό του D199 για παράδειγμα.
Οπότε αν θέλεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τη διαδρομή καλό θα είναι να αναφέρεις και τον νόμο μαζί με το όνομα του δρομου. Πχ ο D199 που αναφέρεις, είναι στο Νομό Drôme.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επιτελους, ενα ταξιδιωτικο στην υπεροχη επαρχιακη Γαλλια με πολυ ωραια παρουσιαση! Εχω κανει καποιες απο τις διαδρομες στις Γαλλικες Αλπεις και σε καποια απο τα φαραγγια που αναφερεις αλλα απ'οτι βλεπω εσεις συμπεριλαβατε παρα πολλα ωραια περασματα, μπραβο! Περιμενουμε τη συνεχεια...
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Επιτελους, ενα ταξιδιωτικο στην υπεροχη επαρχιακη Γαλλια με πολυ ωραια παρουσιαση! Εχω κανει καποιες απο τις διαδρομες στις Γαλλικες Αλπεις και σε καποια απο τα φαραγγια που αναφερεις αλλα απ'οτι βλεπω εσεις συμπεριλαβατε παρα πολλα ωραια περασματα, μπραβο! Περιμενουμε τη συνεχεια...
σπαμ in XLGeorge οποτε μπεις στο φορουμ του τρανσαλπ δες σε παρακαλω ενα thread που σε εχω κανει ταγκ. σπαμ οφ.
Παντως τα 300 χλμ την ημερα που κανατε δεν ειναι και πολλα.Ποιο πολλη πρεπει να ειναι η ταλαιπωρεια πατρα ανκονα και τουμπαλιν παρα τα ημερησια χλμ.
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
Μια μικρή παρένθεση που αφορά τους δρόμους : Οι δρόμοι με ονομασία Dxxx είναι δρόμοι εντός νομαρχιας (Routes Départmental) που σημαίνει ότι κάθε νομος έχει τον δικό του D199 για παράδειγμα.
Οπότε αν θέλεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τη διαδρομή καλό θα είναι να αναφέρεις και τον νόμο μαζί με το όνομα του δρομου. Πχ ο D199 που αναφέρεις, είναι στο Νομό Drôme.
Από τη μια έχεις δίκιο. Αλλά αν δεις σχεδόν πάντα γράφω κάποιες πόλεις απ' όπου ξεκινούν οι δρόμοι, οπότε αν πας στους χάρτες Google και γράψεις την πόλη που προηγείται ή έπεται, βρίσκεις το δρόμο ή το πέρασμα. Θα προσπαθήσω να το κάνω πάντως για να βοηθήσω. Εξάλλου γι' αυτό γράφω το ταξιδιωτικό, για να βοηθήσω κάποιον να πάει.
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
Επιτελους, ενα ταξιδιωτικο στην υπεροχη επαρχιακη Γαλλια με πολυ ωραια παρουσιαση! Εχω κανει καποιες απο τις διαδρομες στις Γαλλικες Αλπεις και σε καποια απο τα φαραγγια που αναφερεις αλλα απ'οτι βλεπω εσεις συμπεριλαβατε παρα πολλα ωραια περασματα, μπραβο! Περιμενουμε τη συνεχεια...
Αν ήξερες τι διάβασμα έπεσε για να γίνουν αυτά ταξίδι... και σκέψου είμαστε ακόμα στην αρχή.
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
σπαμ in XLGeorge οποτε μπεις στο φορουμ του τρανσαλπ δες σε παρακαλω ενα thread που σε εχω κανει ταγκ. σπαμ οφ.
Παντως τα 300 χλμ την ημερα που κανατε δεν ειναι και πολλα.Ποιο πολλη πρεπει να ειναι η ταλαιπωρεια πατρα ανκονα και τουμπαλιν παρα τα ημερησια χλμ.
Σε αυτά τα χλμ ημερησίως, υπολόγισε βουνά, φαράγγια, δρόμοι που στη στροφή δεν ήξερες τι θα συναντήσεις, στάσεις. Και μην ξεχνάς ότι σε κάποια σημεία πας σιγά για να απολαύσεις τη θέα.

Ταλαιπωρία; Στο καράβι που είσαι αραχτός; Δε νομίζω.
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Σε αυτά τα χλμ ημερησίως, υπολόγισε βουνά, φαράγγια, δρόμοι που στη στροφή δεν ήξερες τι θα συναντήσεις, στάσεις. Και μην ξεχνάς ότι σε κάποια σημεία πας σιγά για να απολαύσεις τη θέα.

Ταλαιπωρία; Στο καράβι που είσαι αραχτός; Δε νομίζω.
22 ωρες αραχτος ειναι καπως πολλες θεωρω πλας την αναμονη για να βγεις στη στερια :D
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αλλά αν δεις σχεδόν πάντα γράφω κάποιες πόλεις απ' όπου ξεκινούν οι δρόμοι, οπότε αν πας στους χάρτες Google και γράψεις την πόλη που προηγείται ή έπεται, βρίσκεις το δρόμο ή το πέρασμα.
Εγώ μένω δίπλα και γνωρίζω τις διαδρομές και τα τοπωνύμια. Για κάποιον που η χώρα είναι άγνωστη, νομιζω πως μπορεί να μπλεχτεί, ειδικά αν αποφασίσει να μη διαβάσει όλο το ταξιδιωτικό.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Το ταξιδιωτικό είναι υπέροχο μέχρι στιγμής και είναι από αυτά τα ταξιδιωτικά που χαίρομαι να διαβάζω, ωραίες φωτογραφίες, χωρίς πολλά πολλά και με άπλετη πληροφορία για να σχεδιάσει κάποιος το δικό του και για να υπολογίσει στο περίπου το κόστος του ταξιδιού. Αν υπάρχουν και gpx αρχεία με τις διαδρομές θα πολύ πολύ μεγάλο συν αλλά σε κάθε περίπτωση απλά τέλειο, περιμένω την συνέχεια με ανυπομονησία!
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

Snpl:
Τώρα που το ξανασκέφτηκα είναι λίγο δύσκολο να βρίσκω σε ποιον νομό ανήκει ο κάθε δρόμος ή το κάθε πέρασμα, γιατί ούτε εγώ ξέρω τους νομούς της Γαλλίας. Οπότε θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα είδος μικρού Roadbook για την κάθε ημέρα, με πληροφορίες για τη διαδρομή ( πόλεις, περάσματα που περάσαμε ), ώστε να έχει μια παραπάνω βοήθεια κάποιος στο να οργανώσει ένα παρόμοιο ταξίδι και να συμπεριλάβει αν όχι όλα, αρκετά κομμάτια από αυτά που κάναμε εμείς. Βασικά το είχα ξεκινήσει, αλλά το θεώρησα υπερβολικό. Στο τέλος κάθε ημέρας λοιπόν θα υπάρχει κάτι για έξτρα βοήθεια, όσον αφορά τη διαδρομή.

george_ pan:
GPX αρχεία δεν υπάρχουν αλλά με τα Roadbook ημέρας που θα προσπαθήσω να φτιάχνω, πιστεύω θα βοηθήσω.

Προς όλους:
Και μια θερμή παράκληση: οποιαδήποτε απορία σχετικά με όλο το ταξίδι, καλό θα ήταν να γίνει μετά, ώστε να μην γίνει το ταξιδιωτικό σενάριο του Ben Hur και βγει 1000 σελίδες. Επισημάνσεις ευχαρίστως να γράψετε ενδιάμεσα, ώστε αν μπορώ να το κάνω πιο κατανοητό σε όλους. Σκοπός του ταξιδιωτικού είναι να μπορεί κάποιος στις πρώτες σελίδες να πάρει όσες πληροφορίες μπορεί και αν χρειαστεί και άλλες, εδώ είμαι να απαντήσω σε όλους.

Δε κυνηγάω να γίνω διάσημος, ούτε και με ενδιαφέρει, γι' αυτό και δε θα δείτε σέλφι φώτο και ποζεριές από μέρους μου. Δεν είμαι γυρολόγος των φόρουμ, σε δυο φόρουμ γράφω, εδώ και στο Ducatisti ( λόγω Ducati ). Και εδώ ξεκίνησα, γιατί βρήκα αρκετές πληροφορίες για προηγούμενα ταξίδια. Να βοηθήσω θέλω χωρίς ανταμοιβή, κάποιος να πραγματοποιήσει το όνειρό του.

Και αν 2-3 από δω, ή και " περαστικοί " από αυτό το φόρουμ, μπορέσουν και κάνουν παρόμοιο ταξίδι, αλλά το σημαντικότερο, να γράψουν ένα μικρό ταξιδιωτικό με αρκετές λεπτομέρειες, ώστε να βοηθήσουν μελλοντικά κάποιους άλλους, μάλλον θα έχω πετύχει το στόχο μου.

Αυτά και οπότε βρίσκω χρόνο θα γράφω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.

5η ΜΕΡΑ – ΣΑΒΒΑΤΟ 09/09/2023

Romans sul Isere - Bergerac

Στην ενδοχώρα της Γαλλίας…

Δυστυχώς η σημερινή μέρα δεν θα έχει αρκετές φωτογραφίες, όπως όλες οι μέρες, λόγω του ότι όλα τα βίντεο που έγραψα με την κάμερα σβήστηκαν καταλάθος ( μ@λακία μου ).

Σηκωθήκαμε το πρωί και ετοιμαστήκαμε για τη σημερινή διαδρομή. Πήγα νωρίς-νωρίς σε μια boulangerie που είχα σταμπάρει κατά τη βραδινή επιστροφή μας από τη βόλτα για να πιώ καφέ και να φάω κάτι, μιας και στη τιμή του ξενοδοχείου δεν συμπεριελάμβανε το πρωινό. Οι υπόλοιποι συνταξιδιώτες είτε είχαν πάρει κάτι αποβραδίς, είτε έτρωγαν μετά στη πρώτη στάση. Γύρισα στο ξενοδοχείο και φόρτωσα μπαγκάζια. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, 09:00 η ώρα είχαμε φάει, είχαμε φουλάρει βενζίνη και ξεκινούσαμε.




Η απόφαση για το ποιο δρόμο θα παίρναμε είχε παρθεί. Επαρχιακή οδός χωρίς διόδια, ώστε οδηγώντας να γνωρίσουμε τη γαλλική ύπαιθρο και τα χωριά της. Εξάλλου, πότε θα μας δινόταν αυτή η δυνατότητα; Οπότε το κεφάλι κάτω και οδήγηση μέχρι να πιαστεί ο κ΄@λος μας ή να μείνουμε από βενζίνη. Βλέπεις 500 χλμ είναι αυτά και πολλά θα γίνουν εντός κατοικημένων περιοχών, που σημαίνει όριο 30-50. Έδρα όπου νυχτώσει...

Ξεκινήσαμε λοιπόν από το Romans sur Isere με κατεύθυνση δυτικά οδηγώντας τον D532.






Δεν πέρασε πολύ ώρα, που οδηγώντας στον επαρχιακό, αρχίσαμε να περνάμε από δρόμους κρασιού με τις πινακίδες Chateau να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Chateau στα γαλλικά σημαίνει έπαυλη, κάστρο. Αλλά σε ελεύθερη μετάφραση εννοούν το κτήμα που βγάζει το κρασί τους.








Στη πρώτη μεγάλη πόλη, που ο δρόμος μας πέρασε από το κέντρο της, παθαίνουμε πλάκα.








Μια γραφική πόλη με κάστρο, ποτάμι με δύο επιβλητικές κρεμαστές γέφυρες, μικρά πλοιάρια στις όχθες του που σε έκαναν βόλτα.








Κούναγα το κεφάλι μου μέσα από το κράνος και έλεγα από τη μια, γιατί να μην είχαμε εντοπίσει τη συγκεκριμένη γραφική πόλη για διανυκτέρευση και από την άλλη, ποια ελληνική πόλη θα μπορούσε να συγκριθεί με αυτήν ( δυστυχώς, το λέω ). Η συγκεκριμένη πόλη ήταν η Tournon-sur-Rhône.








Συνεχίσαμε το ταξίδι μας με οδήγηση σε φιδίσιο δρόμο, που στο μεγαλύτερο κομμάτι του τα δέντρα σκέπαζαν τον ουρανό. Η δε φρεσκοστρωμένη άσφαλτος ( η σωστή! ) δε μας άφηνε σε ησυχία. Βλέπαμε τους ντόπιους οδηγούς μοτό να πηγαίνουν με την ταυτότητα στο στόμα και ακολουθήσαμε και μεις αλλά όχι του σκοτωμού. Είπαμε έχουμε έρθει τουριστική εκδρομή και όχι να δούμε τις οδηγικές μας αντοχές. D533 και D534 οι δρόμοι που αναφέρω από το Tournon-sur-Rhône έως και το Saint Agreve. Ειδικότερα το κομμάτι μέσα στο δάσος από το Lamastre έως το Saint Agreve ( D533 ), ήταν αποκάλυψη. Προς το τέλος του συγκεκριμένου κομματιού κάναμε μια μικρή στάση για να συνέλθουμε από το σχεδόν οδηγικό παραλήρημα ( εντάξει δεν είμαστε και οδηγοί του MotoGP ). Βλέποντας τα λάστιχά μας ότι έχουν γίνει μαύρα-κατράμι, ξαναθυμηθήκαμε σε τι δρόμους μαθαίνουν να οδηγάνε οι δυτικοευρωπαίοι και πόσο γρήγορα αλλάζουν ελαστικά. ( Δυστυχώς φώτο γιοκ ).






Πωπω!!! μαυρίλα...






Καβάλα πάνω στις μηχανές για τη συνέχεια της σημερινής ημέρας, με το οδηγικό μενού να εναλλάσσεται από ατέλειωτες ευθείες σε φιδίσια κομμάτια και τούμπαλιν. Αλλά στα χωριά το 30αρι και το 50αρι σε ταχύτητα πήγαινε σύννεφο.














Η διαδρομή κάποια στιγμή μας έβαλε και από αυτοκινητόδρομο, χωρίς να πληρώσουμε διόδια. Απ' όσα χωριά περάσαμε εντύπωση μας έκανε το πόσο καθαρά και προσεγμένα ήταν, με πετρόχτιστα σπίτια, όμορφους κήπους. Γενικά μια όμορφη εικόνα.


















Κάποια στιγμή τα 2 Ducati χρειαστήκαμε άμεσα βενζίνη, γιατί είχαμε ξεπεράσει το ψυχολογικό όριο των 200 χλμ. Σε μια μικρή πόλη, που δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομά της, βρήκαμε ένα μικρό καφέ-παντοπωλείο με παράξενες κουρτίνες στα παράθυρα και με δύο αρχαίες αντλίες καυσίμων ( βενζίνη και πετρέλαιο ) στο προαύλιό του. Παρόλο που ήταν πανάκριβη ( 2,10€/lt ), αποφασίσαμε να βάλουμε, αφού δεν ξέραμε πόσο μακριά ήταν το επόμενο βενζινάδικο. Μπήκε μέσα ο KRS και μέχρι να πάρει το ΟΚ για να βάλουμε βενζίνη πέρασαν 5 λεπτά. Τελικά αφού βάλαμε, μπήκε να πληρώσει και αφού πέρασαν περίπου 10 λεπτά, βγαίνει έξω λέγοντάς μου, πόσο παράξενος ήταν ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού. Και κει που ετοιμαζόμαστε να φύγουμε, βλέπω δύο μάτια πάνω από την παράξενη κουρτίνα να με παρακολουθούν. Ήταν ο ιδιοκτήτης. Κάντε το εικόνα. Ένας τύπος βουτυρομπεμπές, με λίγα μαλλιά, πατομπούκαλα για γυαλιά να σε κοιτάζει με παράξενο ύφος λες και έπαιζε στο Ψυχώ. Alfred Hitchcock που είσαι!!!

Συνεχίσαμε τη διαδρομή μας και στην επόμενη στάση που κάναμε για ανεφοδιασμό, ψάξαμε και βρήκαμε ξενοδοχείο. Ένα καλό και οικονομικό ibis budget, αλλά όχι εκεί που υπολογίζαμε. Το αρχικό μας πλάνο έλεγε Bordeaux. Επειδή όμως θα φτάναμε εξαντλημένοι από την οδήγηση αλλά και λόγω Σαββάτου, το μαλλί σε αντίστοιχο ξενοδοχείο που κλείσαμε θα πήγαινε 30% επάνω. Οπότε η εναλλακτική πόλη για διανυκτέρευση που είχα σταμπάρει ήταν κατά μιάμιση ώρα νωρίτερα από το πλάνο μας, αλλά σχεδόν πάνω στη χάραξη της διαδρομή μας. Η πόλη που θα μέναμε το συγκεκριμένο βράδυ ήταν το Bergerac ( Μπερζεράκ ).

Μπερζεράκ; Κάτι μου λέει το όνομα;
Κάτι λείπει από μπροστά. Συρανό ντε Μπερζεράκ.
Ναι.
Είναι ο ήρωας ενός διάσημου θεατρικού έργου που έχει γυριστεί και ταινία, ο τύπος με τη μεγάλη μύτη.
Σωστά.


Πίσω στη διαδρομή μας λοιπόν, περνάγαμε το ένα χωριό μετά το άλλο.














Γύρω στη μιάμιση ώρα από το Bergerac, περάσαμε από μια μικρή πόλη και συγκεκριμένα τη Terrasson-Lavilledieu που επίσης μας έκανε όμορφη εντύπωση. Αναγκαστικά κόψαμε ταχύτητα για να θαυμάσουμε δύο όμορφες γέφυρες και ένα υπέροχο κάστρο σε ύψωμα να προστατεύει τη πόλη. Πραγματικά μαγευτική εικόνα.






Οι παρακάτω φώτο από Google...





Βέβαια προς το τέλος της πόλης, είχαμε και χειροκροτητές στην άκρη του δρόμου που μας ενθάρρυναν να ανοίξουμε το γκάζι για να ακουστεί άγριος ήχος από τις εξατμίσεις. Και δεν ήταν παιδιά, αλλά καμιά εικοσαριά παλληκάρια που απ’ ότι κατάλαβα πρέπει να είχαν bachelor party σε μια καφετέρια και είχαν γίνει όλοι στουπί. Γελάσαμε με το συμβάν αλλά κυρίως είχαμε πάθει πλάκα με τη μικρή τους πόλη.

Αφήνοντας πίσω τη Terrasson-Lavilledieu, οδηγήσαμε ένα όμορφο κομμάτι δίπλα σε ποτάμι που λίγο πιο πέρα έγινε μια μικρή λιμνούλα.






Συνεχίζεται...
.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom