Garmin Zumo XT βοήθεια!

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Άκρη δεν βγαίνει, δεν υπάρχει σωστό η λάθος, έχει να κάνει ανά περίπτωση και με τις εμπειρίες του καθενός ...

Μέχρι πολύ πρόσφατα χρησιμοποιούσα το κινητό σε όλες τις βόλτες και στα ταξίδια και εντός Ελλάδας και εκτός είτε με δεδομένα είτε χωρίς υπάρχουν τρόποι (και εκεί ο καθένας μας θα πεί την εμπειρία του με το τι χρησιμοποίησε κτλ κτλ)

Στο τελευταίο ταξίδι στο εξωτερικό χρησιμοποίησα το κινητό, στο Moto Guzzi έχω βάλει την συσκευή να μου δείχνει οδηγίες στην οθόνη της μηχανής, αλλά με την τελευταία αναβάθμιση που είχε κάνει εκείνη την εποχή στην εφαρμογή του κινητού η Moto Guzzi, το κινητό δεν μπορούσε να συνδεθεί το έφτιαξαν έκτοτε αλλά στο τότε ταξίδι δεν ήταν διαθέσιμο ...

Πρώτη μεγάλη βροχή και το κινητό απλά άλλαζε οθόνη και αντί την πλοήγηση μου έδειχνε ότι νάνε ....
αποτέλεσμα αυτού ήταν να ψιλοχαθώ μικρό το κακό ...

Στο ίδιο ταξίδι ένα άλλο βράδυ πάλι με βροχή όχι της ίδιας έντασης εμεινε απο μπαταρία γιατί δεν μπορούσα υπό βροχή να το φορτίσω (η δεν ήθελα να διακινδυνεύσω να το φορτίσω)

Στο παρελθόν χρησιμοποιούσα μόνο της φωνητικές οδηγίες του κινητού με το κινητό στην τσέπη, και αυτό ήθελε κάποια εξοικείωση

Οπότε αποφάσισα ν παρω μια συσκευή gps για να μην έχω τα ίδια θέματα ξανά ...
Δεν την χρησιμοποιώ συνέχεια, μόνο σε μεγάλα ταξίδια/βόλτες και μέχρι στιγμής δέν έχω κάποιο θέμα (μπορεί να έχω στο μέλλον)
Σε σύγκριση με το google maps πχ. οι οπτικές οδηγίες είναι πάρα μα πάρα πολύ καλύτερες ειδικά αν υπάρχουν πολλαπλές έξοδοι και εσύ πρέπει να επιλέξεις μία απο αυτές ...

Αλλά ότι βολέυει τον καθένα μας
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Προσωπικά, δεν ισχυρίζομαι ότι μια από τις δύο λύσεις είναι σωστή. Είναι πραγματική απορία μου, ειδικά τώρα που το GT έχει έτοιμη βάση για zumo και μπήκα στον πειρασμό να κοιτάξω για συσκευή, όχι γιατί δεν με καλύπτει το κινητό που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα, αλλά έτσι για το γαμώτο.
Οι απαντήσεις που διάβασα (και οι τιμές των συσκευών της garmin) με ωθούν να παραμείνω ως έχω στα της πλοήγησης :)
 

tsp

Μέλος
Όνομα
Θωμάς
Μοτό
701
Συνδέω σήμερα μετά από καιρό το XT στο PC και έχει 2 βαρβάτες ενημερώσεις χαρτών,από 3 ώρες κατέβασμα η καθεμια,
4-5 φορές που δοκίμασα η διαδικασία διακόπηκε από κάποιο σφάλμα,άντε τώρα να βγάλεις άκρη
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
εγώ παιδιά δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι όχι
μ έχουν κουράσει όμως όλα αυτά τα μαστ γκατσετάκια που πρέπει να έχεις μαζί για να κάνεις ένα μεγάαααλο ταξίδι.
Παλιά είχα μόνο χάρτη και ρωτούσα και με κάποιο τρόπο έφτανα ΠΑΝΤΑ !

Καλό είναι πάντως να ξέρουμε ότι με λίγα χρήματα μπορούμε να έχουμε κάτι ΄τέτοιο.
Το μόνο θέμα είναι να βάλουμε στη λειτουργία πτήσεις το κινητό να μην ανεβάσει θερμοκρασίες




Υγ
Μια ένσταση όμως για το όλα σ ένα
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
εγώ παιδιά δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι όχι
μ έχουν κουράσει όμως όλα αυτά τα μαστ γκατσετάκια που πρέπει να έχεις μαζί για να κάνεις ένα μεγάαααλο ταξίδι.
Παλιά είχα μόνο χάρτη και ρωτούσα και με κάποιο τρόπο έφτανα ΠΑΝΤΑ !

Καλό είναι πάντως να ξέρουμε ότι με λίγα χρήματα μπορούμε να έχουμε κάτι ΄τέτοιο.
Το μόνο θέμα είναι να βάλουμε στη λειτουργία πτήσεις το κινητό να μην ανεβάσει θερμοκρασίες




Υγ
Μια ένσταση όμως για το όλα σ ένα
Μια ένσταση στο λειτουργία πτήσης Νίκο,χωρίς δεδομένα η πλοήγηση στα κινητά δεν είναι τόσο καλή.Εκτός αν χαράζεις την πορεία και μετά τα κλείνεις αλλά και πάλι μερικές φορές το google maps τον μπαιζει και χάνει την διαδρομή με κλειστά δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια ένσταση στο λειτουργία πτήσης Νίκο,χωρίς δεδομένα η πλοήγηση στα κινητά δεν είναι τόσο καλή.Εκτός αν χαράζεις την πορεία και μετά τα κλείνεις αλλά και πάλι μερικές φορές το google maps τον μπαιζει και χάνει την διαδρομή με κλειστά δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το κάνεις με WiFi hotspot από το κινητό σου και δεν χρειάζεται και δεύτερη SIM
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Άκρη δεν βγαίνει, δεν υπάρχει σωστό η λάθος, έχει να κάνει ανά περίπτωση και με τις εμπειρίες του καθενός ...

..........
Πρώτη μεγάλη βροχή και το κινητό απλά άλλαζε οθόνη και αντί την πλοήγηση μου έδειχνε ότι νάνε ....
αποτέλεσμα αυτού ήταν να ψιλοχαθώ μικρό το κακό ...

......................
Στο θέμα βροχή υπάρχουν apps που κλειδώνουν την οθόνη του κινητού και δεν παίζει το πρόβλημα από τις σταγόνες του νερού της βροχής να αλλάζει το πρόγραμμα και γενικά να κάνει ότι να ναι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο θέμα βροχή υπάρχουν apps που κλειδώνουν την οθόνη του κινητού και δεν παίζει το πρόβλημα από τις σταγόνες του νερού της βροχής να αλλάζει το πρόγραμμα και γενικά να κάνει ότι να ναι.
Για πες
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Για πες
Touch Protector - Apps on Google Play αυτη εγκατεστησα εγω ουσιαστικα κλειδωνει το touch δεν δουλευει, οποτε φορτωνεις την διαδρομη ξεκινας την πλοηγηση δηλαδη και μετα το κλειδωνεις, εχει και βιντεο πως δουλευει, εχει και αλλες εφαρμογες πολλες ισως και καλυτερες αλλα αυτη κανει μια χαρα την δουλεια της. και ξεκλειδωνει αν πατησεις το κουμπι για την ενταση
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε σεις έχω μια ερώτηση

Εκτός από yo mama απαντήσεις, στο αρχικό ερώτημα βρήκαμε λύση πως θα πας Καρπενήσι χωρίς να περάσεις την Βουλγαρία;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Touch Protector - Apps on Google Play αυτη εγκατεστησα εγω ουσιαστικα κλειδωνει το touch δεν δουλευει, οποτε φορτωνεις την διαδρομη ξεκινας την πλοηγηση δηλαδη και μετα το κλειδωνεις, εχει και βιντεο πως δουλευει, εχει και αλλες εφαρμογες πολλες ισως και καλυτερες αλλα αυτη κανει μια χαρα την δουλεια της. και ξεκλειδωνει αν πατησεις το κουμπι για την ενταση
Ευχαριστώ αγορι
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Ρε σεις έχω μια ερώτηση

Εκτός από yo mama απαντήσεις, στο αρχικό ερώτημα βρήκαμε λύση πως θα πας Καρπενήσι χωρίς να περάσεις την Βουλγαρία;
Προσωπικά έχω παρατηρήσει πως μετατροπή του track σε route δύσκολα έχει καλά αποτελέσματα. Στο basecamp μπορεί να φαίνεται οκ αλλα μόλις πάει να κάνει τον υπολογισμό της διαδρομής το gps χάνει την μπάλα (πιθανά απο την απουσία shaping points) και βγάζει ο,τι να'ναι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προσωπικά έχω παρατηρήσει πως μετατροπή του track σε route δύσκολα έχει καλά αποτελέσματα. Στο basecamp μπορεί να φαίνεται οκ αλλα μόλις πάει να κάνει τον υπολογισμό της διαδρομής το gps χάνει την μπάλα (πιθανά απο την απουσία shaping points) και βγάζει ο,τι να'ναι
Λοιπόν ΟΥΤΕ στο basecamp φαίνεται σωστό γιατί απλά έχει ενώσει τα shaping points με ευθείες γραμμές, οπότε φαίνεται πως αν το κάνεις route από το mapsgpx είναι αδύνατη η χρήση χωρίς επανυπολογισμό πορείας. Ενδιαφέρον.


Δοκίμασα τώρα να το κάνω "περιπέτεια" και να το στείλω από το basecamp στο XT. Κομμένη διαδρομή.

Τώρα ανεβάζω στο explore να δω τι ψάρια πιάνει από εκεί.


εδιτ
To explore δεν συνεργάζεται με το XT, βλέπει άλλη συσκευή μου :p


πλάκα έχει αυτό!

Θυμάμαι στο νήμα του XT στο advrider λένε για ένα πρόγραμμα κινητού (επί πληρωμή) που κάνει ακριβώς αυτό που συζητάμε.
Η πιο "απλή" λύση είναι να σχεδιάζεις τις διαδρομές στην ίδια την συσκευή, δεν αποφεύγεις το ΛΟΛ του να θέλει να σε περνάει μέσα από το κέντρο του χωριού που έχεις βάλει για σημείο στην διαδρομή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Στο basecamp και σε μια δοκιμή που έκανα τώρα φαίνεται να το μετατρέπει σωστά (μωβ route, πρασινο track) και δίνει και το turn-by-turn, μετά στο gps μου τα χαλάει οπότε έχω καταλήξει να περνάω απο πάνω με το χέρι μια το track για να το κάνω route και επιπλέον στο gps πάντα φορτώνω και τα tracks για να μπορώ να βλέπω που μπορεί να κάνει αλλαγές το routing σε σχέση με αυτό που ήθελα εγώ..

 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Επικοινώνησα με Garmin Hellas, μήπως γνωρίζουν το πρόβλημα και έχουν κάποια απάντηση, εξηγώ στον τεχνικό της ότι φτιάχνω μια διαδρομή στο Google maps κάνω το αρχείο gpx στο mapstogpx και το κάνω εισαγωγή στη συσκευή, σαν διαδρομή τη βλέπω όπως την έχω φτιάξει αρχικά στο google maps όμως όταν το κάνω ταξίδι μου προσθέτει διαδρομή,
η απάντηση ήταν δεν ξέρω τι κάνετε ή τι ρυθμίσεις έχετε δώσει στη συσκευή δοκιμάστε να φτιάχνετε από την αρχή το ταξίδι σας από το zumo xt ή απο το garmin basecamp....
δεν υπάρχει κάτι άλλο και γεια σας...
Του εξηγώ πάλι το πρόβλημα και η απάντηση ήταν ίδια...
Ότι μια παγκόσμια πρώτη εταιρεία θα είχε τέτοιο άλυτο πρόβλημα και τέτοια αντιμετώπιση δεν το περίμενα.. κρίμα
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Στο basecamp και σε μια δοκιμή που έκανα τώρα φαίνεται να το μετατρέπει σωστά (μωβ route, πρασινο track) και δίνει και το turn-by-turn, μετά στο gps μου τα χαλάει οπότε έχω καταλήξει να περνάω απο πάνω με το χέρι μια το track για να το κάνω route και επιπλέον στο gps πάντα φορτώνω και τα tracks για να μπορώ να βλέπω που μπορεί να κάνει αλλαγές το routing σε σχέση με αυτό που ήθελα εγώ..

Επομένως και στο basecamp να φτιάξεις διαδρομή πάλι δημιουργεί πρόβλημα στο ταξίδι;
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Να ρωτήσω σχεδιάζεις διαδρομή η ίχνος, αν σχεδιάζεις διαδρομή δηλαδή να δίνει οδηγίες θα σε ετοιμάσω ένα αρχείο gpx διαδρομή με το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ εγώ να μου πεις αν δουλεύει

Sent from my moto g32 using Tapatalk
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Να ρωτήσω σχεδιάζεις διαδρομή η ίχνος, αν σχεδιάζεις διαδρομή δηλαδή να δίνει οδηγίες θα σε ετοιμάσω ένα αρχείο gpx διαδρομή με το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ εγώ να μου πεις αν δουλεύει

Sent from my moto g32 using Tapatalk
Αν δεν κάνω λάθος, διαδρομή από το Google maps.
Στείλε ένα αρχείο να το κάνω δοκιμή, αργότερα όμως γιατί ξεκίνησε αναβάθμιση 2024.10
Ευχαριστώ
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Αν δεν κάνω λάθος, διαδρομή από το Google maps.
Στείλε ένα αρχείο να το κάνω δοκιμή, αργότερα όμως γιατί ξεκίνησε αναβάθμιση 2024.10
Ευχαριστώ
δοκιμη.gpx δοκιμασε αυτο ειναι η διαδρομη που ποσταρες απο εκο καρπενησι 358 χλμ μου την βγαζει τωρα αν εχει μικρη αποκλιση στα χλμ ειναι λογικο γιατι αλλη δρομολογηση κανει το garmin και αλλη το καθε προγραμμα που σχεδιαζεις διαδρομη
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
mappite.org

έφτιαξα την διαδρομή εκεί, με επιστροφή.

Εξαγωγή σε route και track και τα βλέπει και τα δύο σωστά το XT.

Ενδέχεται να φταίει και κάτι άλλο βέβαια στο συγκεκριμένο "ταξίδι"...
Here is wisdom, Let him that hath understanding count the number of the kilometers: for it is the number of a man.

 
Top Bottom