Οπως ειπα και πιο πανω, μαλλον σε αλλο πραγμα αναφερεσαι.Πολύ καλό! Θα το δοκιμάσω, εγώ χρησιμοποιώ το furkot
Ή εγω δεν καταλαβα καλα τι λετε.
Οπως ειπα και πιο πανω, μαλλον σε αλλο πραγμα αναφερεσαι.Πολύ καλό! Θα το δοκιμάσω, εγώ χρησιμοποιώ το furkot
Σε σχέση με το Kurviger που ανέφερες εγώ χρησιμοποιώ το Furkot που κάνει άμεση εξαγωγή σε .gpx αρχεία αυτό εννούσα..Οπως ειπα και πιο πανω, μαλλον σε αλλο πραγμα αναφερεσαι.
Ή εγω δεν καταλαβα καλα τι λετε.
Οκ.Σε σχέση με το Kurviger που ανέφερες εγώ χρησιμοποιώ το Furkot που κάνει άμεση εξαγωγή σε .gpx αρχεία αυτό εννούσα..
Ενδιαφέρον αλλά μετράει σε μίλια και δεν μπόρεσα να το γυρίσω...ridewithgps.com
Ποδηλαταδικο site στο οποιο στηνεις διαδρομη σε χαρτες google maps και κανεις εξαγωγη σε .gpx. Τοσο απλο.
Δε μπορω να γραψω πολλα γιατι εχω περιοριΖμενη προσβαση, αλλα αξιζει να το ψαξει κανεις.
Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το GPX viewer όπως αναφέρθηκε πριν είναι ένα καλό application για smartphone, δεδομένου ότι διαβάζει gpx, kml, απλά ΔΕΝ κάνει πλοήγηση.@Aldebaran & @kavadias ευχαριστω!!
Ούτε σε κάποια εφαρμογή gps του κινητού μπορεί να παίξει κάτι τέτοιο έτσι;πχ sygic here maps κλπ;
Γιατί έχω ένα gps crypto αλλά είναι 7 χρονών περίπου με παλιούς χάρτες κλπ και δεν ξέρω αν έχει δυνατότητες να εισάγεις διαδρομές.
Πραγματι, αλλα:Πχ. ένα track 150 χλμ. που θα βάλω στο basecamp έχει 3000 σημεία. Αν το μετατρέψω σε πλοηγήσιμο route στο garmin, θα κρατήσει μόνο τα σημεία που γίνονται σημαντικές αλλαγές πορείας έτσι όπως κρίνει αυτό. μπορεί να κρατήσει 30-40-50 πάντως πολύ λιγότερα απ' τα 3000.
Οπότε αν κατάλαβα καλά,αν κατεβάσω μια απτις εφαρμογές που μου πρότεινες παραπάνω, περνάω το αρχείο στο κινητό,το ανοίγω και μου βγάζει την διαδρομή.αν μιλάμε για off-road διαδρομές καλό είναι να μην βασίζεσαι σε πλοηγήσιμη διαδρομή δεν την χρειάζεσαι άλλωστε. Με το ίχνος (track) του .gpx και την απεικόνιση του σε χάρτη μπορείς πολύ εύκολα να ακολουθήσεις την διαδρομή.
Το κακό με τις πλοηγήσιμες διαδρομές (routes) είναι ότι είναι πιθανόν να έχεις αναίτιους επανυπολογισμούς διαδρομής απ' το gps ενώ δεν θες, και να σε βγάλει αλλου γι αλλού. Ενώ ακολουθώντας το ίχνος με ενα gps ή gps application και βλέποντας την θέση σου σε σχέση με το ίχνος πλοηγείσαι χωρίς απρόοπτα.
Πχ. ένα track 150 χλμ. που θα βάλω στο basecamp έχει 3000 σημεία. Αν το μετατρέψω σε πλοηγήσιμο route στο garmin, θα κρατήσει μόνο τα σημεία που γίνονται σημαντικές αλλαγές πορείας έτσι όπως κρίνει αυτό. μπορεί να κρατήσει 30-40-50 πάντως πολύ λιγότερα απ' τα 3000. Όταν θα το βάλω στη συσκευή gps ανάλογα με το προφίλ κίνησης που έχει (πχ. μπορεί να του λέω όχι διόδια), θα κάνει αλλαγές στο route για να τις καλύψει. Σε ασφάλτινες διαδρομές που η πολυπλοκότητα της πλοήγησης είναι "σχετικά" μικρή, μπορείς να βασιστείς σ αυτό αν και πάλι θέλει προσοχή, γιατί ανάλογα τη συσκευή και το χάρτη μπορείς να βρεθείς προ εκπλήξεως. Σε χωμάτινες διαδρομές η route είναι no-go μόνο ίχνος (track) πάνω σε χάρτη provided είτε από gps είτε από gps application στο κινητό.
Σωστή παρατήρηση αλλά δεν ισχύει, δεδομένου ότι οι περισσότερες Garmin συσκευές υποστηρίζουν έως 50 σημεία στο routing, οπότε αν έχεις ένα gpx της τάξεως των 6000 σημείων το αποτέλεσμα είναι τραγικό.Πραγματι, αλλα:
Oταν πας να κανεις την μετατροπη απο track σε route τοτε σe παραθυρο που ανοιγει αυτοματα το base camp σου δινεται η δυνατοτητα να ορισεις εσυ τον αριθμο των σημειων Αν λοιπον τα σημεια που θα οριστουν τοτε ειναι περισσοτερα απο οσα εχει ηδη το track τοτε το νεο αρχειο route που θα δημιουργιθει θα εχει τοσα σημεια οσα και το track απο το οποιο προηλθε
ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία, έψαξα στο internet και το βρήκα αυτό που λες αλλά εμένα v4.7.0 (latest) για Windows, δεν μου δίνει επιλογή να ορίσω τα via Points όταν κάνω convert track to route. Χρησιμοποιείς μήπως κάποια άλλη έκδοση; Όσο και αν έψαξα στο configuration δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό, αλλά θα ήταν χρήσιμο για tracks από ασφάλτινες διαδρομές.Πραγματι, αλλα:
Oταν πας να κανεις την μετατροπη απο track σε route τοτε σe παραθυρο που ανοιγει αυτοματα το base camp σου δινεται η δυνατοτητα να ορισεις εσυ τον αριθμο των σημειων Αν λοιπον τα σημεια που θα οριστουν τοτε ειναι περισσοτερα απο οσα εχει ηδη το track τοτε το νεο αρχειο route που θα δημιουργιθει θα εχει τοσα σημεια οσα και το track απο το οποιο προηλθε
Ακριβώς. Αλλά βλέποντας το στίγμα σου πάνω στο ίχνος στο χάρτη είναι εύκολο να τσεκάρεις σε κάθε διασταύρωση και να βλέπεις αν πρέπει να πας δεξιά ή αριστερά κλπ.Οπότε αν κατάλαβα καλά,αν κατεβάσω μια απτις εφαρμογές που μου πρότεινες παραπάνω, περνάω το αρχείο στο κινητό,το ανοίγω και μου βγάζει την διαδρομή.
Φαντάζομαι ότι θα βγάζει και το στίγμα μου στο που είμαι εκείνη την στιγμή, σωστά;
Απλά δεν σου λέει στρίψε δεξιά,κλπ.
Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν πάω τυφλά με το gps,απλά το έχω σαν μπουσουλα και για μια έξτρα ασφάλεια.ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία, έψαξα στο internet και το βρήκα αυτό που λες αλλά εμένα v4.7.0 (latest) για Windows, δεν μου δίνει επιλογή να ορίσω τα via Points όταν κάνω convert track to route. Χρησιμοποιείς μήπως κάποια άλλη έκδοση; Όσο και αν έψαξα στο configuration δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό, αλλά θα ήταν χρήσιμο για tracks από ασφάλτινες διαδρομές.
Ακριβώς. Αλλά βλέποντας το στίγμα σου πάνω στο ίχνος στο χάρτη είναι εύκολο να τσεκάρεις σε κάθε διασταύρωση και να βλέπεις αν πρέπει να πας δεξιά ή αριστερά κλπ.
Exω εγκατεστημενο το base camp σε 1 pc και 2 laptop Και στα 3 την v4.7.0 οπως και συευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία, έψαξα στο internet και το βρήκα αυτό που λες αλλά εμένα v4.7.0 (latest) για Windows, δεν μου δίνει επιλογή να ορίσω τα via Points όταν κάνω convert track to route. Χρησιμοποιείς μήπως κάποια άλλη έκδοση; Όσο και αν έψαξα στο configuration δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό, αλλά θα ήταν χρήσιμο για tracks από ασφάλτινες διαδρομές.