HARDVENTURE ATTICA RIDE story 3/2024

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Να την ανεβασω εγω μπας και βγάλουμε άκρη....
Ετσι ειναι!
Οταν ανεβαζεις αντρικο 950 σε ανηφόρια , μετα θες να τ ανεβασεις ολα!
:friendship:
 

basvag

Μέλος
Όνομα
vagelis
Μοτό
TENERE 700
ειδαμε την βόλτα και ζηλέψαμε, αν είναι κανεις ακόμα που ενδιαφέρεται για επανάληψη την Κυριακή να το οργανώσουμε
 

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
Μαγκες τρελη η βολτα και τα τιμονια δυνατα!!
:drt:
Ειδα ολα τα βιντεο , αλλα αυτο που εχω να πω και μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι που διαβασα οτι ο Παλίκαρος με την αφρικανα εκανε τη δευτερη βολτα του off road - μολις τωρα διαβασα οτι ειχε ερθει και ξενυχτης και απο ξυδια φουλ ΚΑΙ στο τελευταιο ανεβασμα (αυτο που και ο Τασος το ανεβηκε δυσκολα-με τη ριζα του δεντρου στη κορυφη ) ....η αφρικανα ανεβηκε μονη της σχεδον....(πιστευω αν δεν εκοβε γκαζι στο τελος θα περναγε αερα!) επαθα πλακα με της δυνατοτητες που εχει , και δινει απλοχερα στον αναβατη της και οσα βιντεο και να εχω δει δε το περιμενα!!
Και εκει που λεω θα καταληξω να παρω κινεζο ή Ευρωπαιο τσουπ...ααντε παλι στον ιαπωνααααα εεερε γαμωτη μμμμμ :hh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο αναβάτης παίζει ρόλο φιλαράκι, μην περιμένεις από το μηχανάκι να σε κάνει μάγκα :)
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Μαγκες τρελη η βολτα και τα τιμονια δυνατα!!
:drt:
Ειδα ολα τα βιντεο , αλλα αυτο που εχω να πω και μου εκανε τρομερη εντυπωση ειναι που διαβασα οτι ο Παλίκαρος με την αφρικανα εκανε τη δευτερη βολτα του off road - μολις τωρα διαβασα οτι ειχε ερθει και ξενυχτης και απο ξυδια φουλ ΚΑΙ στο τελευταιο ανεβασμα (αυτο που και ο Τασος το ανεβηκε δυσκολα-με τη ριζα του δεντρου στη κορυφη ) ....η αφρικανα ανεβηκε μονη της σχεδον....(πιστευω αν δεν εκοβε γκαζι στο τελος θα περναγε αερα!) επαθα πλακα με της δυνατοτητες που εχει , και δινει απλοχερα στον αναβατη της και οσα βιντεο και να εχω δει δε το περιμενα!!
Και εκει που λεω θα καταληξω να παρω κινεζο ή Ευρωπαιο τσουπ...ααντε παλι στον ιαπωνααααα εεερε γαμωτη μμμμμ :hh:
Απ τα βιντεο θα πρεπε να πεις οτι παιρνω εφοχτακοσα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Απ τα βιντεο θα πρεπε να πεις οτι παιρνω εφοχτακοσα.
μονα τους τα ανέβαιναν τα 800 λέμε. Επιβάτες οι αναβάτες! Εργαλειο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πέρα απο όποια πλάκα καθώς καμία μηχανή δεν πάει μόνη της, το 800GS συνεχίζει μετά απο καιρό να διδάσκει ένα μοτέρ κατάλληλο για χώμα πώς πρέπει να είναι φτιαγμένο. Και αν έχει μειονεκτήματα με πιο τραχιά λειτουργία στις ψηλές ειδικά απο ροπή και σε ανηφορικά με τον 360 στρόφαλο και τον ψεκασμό του είναι τρακτέρ, καθαρίζει.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πέρα απο όποια πλάκα καθώς καμία μηχανή δεν πάει μόνη της, το 800GS συνεχίζει μετά απο καιρό να διδάσκει ένα μοτέρ κατάλληλο για χώμα πώς πρέπει να είναι φτιαγμένο. Και αν έχει μειονεκτήματα με πιο τραχιά λειτουργία στις ψηλές ειδικά απο ροπή και σε ανηφορικά με τον 360 στρόφαλο και τον ψεκασμό του είναι τρακτέρ, καθαρίζει.
Είναι και οι αναβάτες που βλέπουμε που είναι "βλαμμένοι" και το κάνουν να φαίνεται εύκολο.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Είναι και οι αναβάτες που βλέπουμε που είναι "βλαμμένοι" και το κάνουν να φαίνεται εύκολο.
Δεν καταλαβαινω σε ποιον αναφερεσαι....
 

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
Ο αναβάτης παίζει ρόλο φιλαράκι, μην περιμένεις από το μηχανάκι να σε κάνει μάγκα :)
ΦΥΣΙΚΑ αγαπητε μου!!! +100 και απο εμενα.
Πραγμα που με γυριζει σε μια αλλη κουβεντα που ειχαμε εδω ,για το πως τσουβαλιαζονται σιγα σιγα τα παντα . Ε και σε αυτη τη περιπτωση το ιδιο εχει αρχισει να συμβαινει . Ευτυχως στον τομεα της ασφαλειας ειναι κατι καλο πιστευω ! Πλεον δε σαβουριαζονται πιτσιρικια επειδη π.χ. το μπροστινο μπλοκαρε σε δρομο με συντελεστη τριβης παγοδρομιο .. το ΑΒS εχει μπει για τα καλα στη ζωη μας και οχι μονο .
Απο την αλλη μερια βλεπουμε ομως τυπους με 1000rr να πηγαινουν ταπα σε πιστες χωρις αυριο με τρελους χρονους οι οποιοι πριν απο 10 χρονακια ουτε με παπακι δε θα μπορουσαν να να πανε ετσι .. . Παρατηρουσα ενα βιντεο της προαλλες με μια τετοια μπεμπα και ενα τυπο που,το μονο που εκανε ηταν να ακολουθει τον μπροστα και απλα ειχε το γκαζι τερμα ανοιχτο μονιμα. Το Καντραν αναβε σα χριστουγενιατικη μονοκατοικια στον Καναδα 24/12 ... κανενα skill καμια προσπαθεια .. Φανταζομαι για τον ιδιο λογο κατι Αμερικλανακια φευγουν φετες σε κατι αναβασεις πριν προλαβεις να πεις φτου ρε γμτ..
Πολλα θα μπορουσαμε να πουμε . Αλλα για να μη βγαινουμε οφφ τοπικ , για τη παρτη μου θελω και συμπλεκτη και το χειρισμο οπως ακριβως τον εμαθα. Τα ηλεκτρονικα τα θελω φουλ για αυτη τη μια τη πουτ@να τη φορα που απλα -τωρα πια- μπορω με τη τεχνολογια να την αφησω πισω μου . Και για το γυναικακι μου (soon 2 be!) . E kai ena Qswifter μωρε... καθε φορα που ακουω νομιζω οτι ο Ντουχαν και ο Ρεϊνι απο καπου μου κλεινουν το ματι.. :cool::biker:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Απο την αλλη μερια βλεπουμε ομως τυπους με 1000rr να πηγαινουν ταπα σε πιστες χωρις αυριο με τρελους χρονους οι οποιοι πριν απο 10 χρονακια ουτε με παπακι δε θα μπορουσαν να να πανε ετσι .. . Παρατηρουσα ενα βιντεο της προαλλες με μια τετοια μπεμπα και ενα τυπο που,το μονο που εκανε ηταν να ακολουθει τον μπροστα και απλα ειχε το γκαζι τερμα ανοιχτο μονιμα. Το Καντραν αναβε σα χριστουγενιατικη μονοκατοικια στον Καναδα 24/12 ... κανενα skill καμια προσπαθεια ..
Αυτό το βίντεο θα ήθελα να το δω.

Όχι γιατί αμφισβητώ αυτά που λες, απλά είναι συνέχεια μιάς σκέψης, ότι αυτά τα μηχανάκια ΔΕΝ είναι για κοινούς θνητούς πια με τόσα άλογα.

Πέραν του αντισπίν, αντισούζα και του ABS, για να πάρεις την πρόσφυση και να δώσεις το σωστό φρένο, να στρίψεις στο σωστό σημείο, να δώσεις την σωστή κλίση κλπ στην πίστα θέλει κάποιο επίπεδο τεχνικής που είναι υπεραπλούστευση να το λες "το μόνο που κάνει είναι να ακολουθεί". Έχουμε δει και στο motogp να απογειώνονται αναβάτες, έχουμε διαβάσει και ακούσει τον VR46 να παραπονιέται ότι "όλοι έγιναν ίδιοι" αλλά δεν είναι ακριβώς όπως τα λέει γιατί δεν μοιράζονται οι νίκες σε όλους.
 

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
Αυτό το βίντεο θα ήθελα να το δω.

Όχι γιατί αμφισβητώ αυτά που λες, απλά είναι συνέχεια μιάς σκέψης, ότι αυτά τα μηχανάκια ΔΕΝ είναι για κοινούς θνητούς πια με τόσα άλογα.

Πέραν του αντισπίν, αντισούζα και του ABS, για να πάρεις την πρόσφυση και να δώσεις το σωστό φρένο, να στρίψεις στο σωστό σημείο, να δώσεις την σωστή κλίση κλπ στην πίστα θέλει κάποιο επίπεδο τεχνικής που είναι υπεραπλούστευση να το λες "το μόνο που κάνει είναι να ακολουθεί". Έχουμε δει και στο motogp να απογειώνονται αναβάτες, έχουμε διαβάσει και ακούσει τον VR46 να παραπονιέται ότι "όλοι έγιναν ίδιοι" αλλά δεν είναι ακριβώς όπως τα λέει γιατί δεν μοιράζονται οι νίκες σε όλους.
Ευχαριστως και θα το ποσταρω ! Πολλα θα βρεις αναλογα στο youtube .

Αλλα αν μου επιτρεπεις η περιπτωση με τον Val που αναφερεις ειναι ποιος θα ειναι πρωτος μεταξυ ισων (που λεει και η κλασσικη ταινια ) . Δηλαδη ατομα με τεραστια εμπειρια και δεξιοτητα σε αυτο που κανουν .
Αυτο που λεω ειναι οτι π.χ. ο ανιψιος μου -πλεον- μπορει να παει στα μεγαρα με ενα nissan skyline (ειναι στα 15 ουτε λογος για μηχανη ο μπαμπας του και κολλητος ειναι ρομποκοπ μισος στ`αληθεια..και δε θελει . Παντως βολτα εκανε με το θειο ;)) και να γυρισει σε χρονο απιστευτο. Αν του δωσεις ομως το r36 θα αγορασει με φως νερο τηλεφωνο -ααβορα-αααβαδιστα τουλαστιχον 10 στρεμματα :) .

Και προς θεου μαγκες δεν κανω απολυτως καμια μομφη για κανενα! Περασε αυτη η ηλικια.. και δεν ειμαι και φαν αυτης της λογικης. Απλα συζητω τα σημεια των καιρων.
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
ειδαμε την βόλτα και ζηλέψαμε, αν είναι κανεις ακόμα που ενδιαφέρεται για επανάληψη την Κυριακή να το οργανώσουμε
Μέσα αλλά για Σάββατο... Κυριακή δεν μπορω
 

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08

amyroukai Μεγιστε Wunderkind το πιο πανω βιντεο εβλεπα οταν το σκεφτομουν αυτο. Παραθετω και δευτερο με Αμερικλανο συντροχο που ομως τη σακουλευτηκε εκ των υστερων!


Ελπιζω τα λινκ να ειναι οκ!
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Aμα δεν ήταν εκεί οι χαρλεάδες ακόμα στο χαντάκι θα 'ταν το μπεμβέ......
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Λοιπόν σήμερα το πρωί πήγα κ το ξαναέκανα με τον φίλο τον Χρήστο με το 125....

Το ανηφόρακι στο φράγμα ραπεντοσας.... ενδιαφέρον....αρκεί να αποφύγεις το λουκι...

Από πρ. Ηλία ως θερμοκήπια....πολύ κροκάλα χωρίς νόημα....
Από Α.Στυλιανο στο ποταμάκι ως ανηφόρα φράγματος....ωραία φύση(και δροσιά....βρασαμε)


Το ανηφόρακι στο φράγμα....χορταστικό!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είναι αυτός ο αγωγός νομίζω.
 
Top Bottom