Heidenau K60 vs Metzeler Karoo3...

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μια μικρή παρατήρηση.
Πρόσφατα κολλητός με 1150 πήγε
Γερμανία να φέρει ένα συρόμενο.
Στην επιστροφή (Γενάρη του 2015)
μπήκαν στην πόλη Heidenau
https://www.google.com/maps/place/Heidenau, Γερμανία/@50.9516062,13.8851139,12z/data=!4m2!3m1!1s0x4709b8866667664b:0x8d901a53494cd753
κ ζήτησε 4 ζευγάρια λάστιχα
για 1200 (μέχρι του 2013)
κ 1150 κ του είπαν
"δεν κάνουμε καλύτερη τιμή 205 ευρώ
το ζευγάρι"...έμεινε μλκς με
ανοιχτό στόμα κ να σημειώσω ότι
ο φίλος είναι Ελληνογερμανός.
Δεν ξέρω τι πολιτική έχουν οι
Τσέχοι αλλά αυτά με τους "φίλους μας"
τους Γερμανούς.
και πολυ σωστα εκαναν κατα την γνωμη μου...προστατευουν τους πελατες τους οι οποιοι ειναι εμποροι χονδρικης και δεν ξεφτυλιζουν τις τιμες οπως γινεται στην Ελλαδα επειδη καποιος αγορασε 2 σετ λαστιχα απο αυτους..
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
και πολυ σωστα εκαναν κατα την γνωμη μου...προστατευουν τους πελατες τους οι οποιοι ειναι εμποροι χονδρικης και δεν ξεφτυλιζουν τις τιμες οπως γινεται στην Ελλαδα επειδη καποιος αγορασε 2 σετ λαστιχα απο αυτους..
Η αναφορά φυσικά δεν έγινε σαν παράπονο
ή περίεργο απλά δόθηκε η αφορμή απο προηγούμενο
μνμ.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Θα πρότεινα σαν εμπρόσθιο ελαστικό το karoo3.. καμία σχέση σε άσφαλτο/βρεγμένο/στρίψιμο με το tkc80..σε όσους επιλέξουν το συνδυασμό ελαστικών και όχι μόνο.
Στο χώμα και μόνο, προτιμώ τα tkc80.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Θα πρότεινα σαν εμπρόσθιο ελαστικό το karoo3.. καμία σχέση σε άσφαλτο/βρεγμένο/στρίψιμο με το tkc80..σε όσους επιλέξουν το συνδυασμό ελαστικών και όχι μόνο.
Στο χώμα και μόνο, προτιμώ τα tkc80.
Σε σύγκριση tkc με karoo3 στο θόρυβο, πως είναι;
Παρεπιπτώντως, στην άσφαλτο το tkc είναι υπέροχο κατά την γνώμη μου, είναι τόσο καλύτερο το karoo3;
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Σε σύγκριση tkc με karoo3 στο θόρυβο, πως είναι;
Παρεπιπτώντως, στην άσφαλτο το tkc είναι υπέροχο κατά την γνώμη μου, είναι τόσο καλύτερο το karoo3;
Για το θόρυβο..δεν το έχω παρατηρήσει, όταν αντικατέστησα το δεύτερο ζευγάρι tkc80 με περίπου 3000χλμ σε διάστημα 2,5μηνών, επειδή το μηχανάκι το χρησιμοποιώ καθημερινά και το χειμώνα..με αποτέλεσμα να γλιστρά απίστευτα και σε επικίνδυνο επίπεδο!
Έπαθα πλάκα με το κράτημα των karoo3..ειδικά μέσα στην Αθήνα και τη γλίτσα των δρόμων..
ΤΟ karoo ειδικά το πίσω..τερματίζει στις στροφές..δεν είναι φυσικά η σωστή χρήση αλλά..κρατάει το άτιμο!
Δεν το έχω με τη φωτογραφία στο forum..πολύ μπέρδεμα.
Προσωπικά του δίνω 60/40 άσφαλτο/χώμα και λίγο λέω σε άσφαλτο.
Στο φρενάρισμα έχω παρατηρήσει ότι δεν ενεργοποιείται το abs στο εμπροσθιο τροχό τόσο όσο με τα tkc80...ίσως αυτό να επιβεβαιώνει ότι το καρου έχει καλύτερο κράτημα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Κι εγώ καταλήγω στους εξής συνδυασμούς για όλες τις συνθήκες (ταξίδι που έχει δηλαδή από αυτοκινητόδρομο μέχρι περίεργα χώματα): Εμπρός Karoo 3 ή TKC80 και πίσω Heidenau K60 ή Mitas E07, με προτίμηση σε Karoo- Mitas.
Το σκεπτικό είναι ότι κερδίζεις τη διάρκεια ζωής των πίσω και την απόδοση παντού, και από τα μπροστά παίρνεις την καλύτερη απόδοση στο χώμα που δεν έχουν τα Heidenau-Mitas από ό,τι έχω δει, χωρίς να χάνεις στην άσφαλτο.
Εξαίρεση σε όλα αυτά η (φρεσκο)βρεγμένη άσφαλτος, γλιστράνε όλα αυτά πολύ μπορώ να πω.
Αφού όταν με πετυχαίνει βροχή σε τίποτα στροφές ορεινές λέω να πέσω μόνος μου να μην το κουράζουμε κιόλας :cool::D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αφού όταν με πετυχαίνει βροχή σε τίποτα στροφές ορεινές λέω να πέσω μόνος μου να μην το κουράζουμε κιόλας :cool::D
Χαχαχα... Δοκίμασε να πας πιο χαλαρά κι άσε τις ξάπλες!:p
 
Top Bottom