HOW TO περνάω ποτάμι

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Αφου ο στοχος επιτευχθη!!!
Αμεριμνοι αντβεντζουραδες (XR Maniac ChristosGR και σια) εστάλησαν στον υγρό εχθρό ,καθως αφου εξεσηκωθήκαν απο τον δίροδο , ο οποίος τους αφησε με την λωλή στο χερι, προφασιζόμενος κακοκαιρίαν και μην έχοντας να ξεσπάσουν αλλού την βούλησίν τους δια χωματερες περιπτύξεις, εκατευθύνθην προς την παγίδαν που τους εστήθην!!!


Όπως βλεπώμεν είναι μεγάλο παραδειγμαν προς αποφυγήν...

Οποτε ας μαθουμε απο τα λάθη τους!!!!

(naftilos προσπαθω να μιλήσω την γλώσσα σου αλλα μάταια!!!)


Πως περνάμε ποτάμι λοιπόν? Οεο?

Και εναν βουλιαξουμε τι κανουμε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Πρώτο λάθος του Κώστα, δεν μπήκε αντίθετα με τη φορά του νερού με αποτέλεσμα μπαίνοντας στο κέντρο το νερό αμέσως τον πέταξε δεξιά βγάζοντας τον από τη πορεία.
Δεύτερον αυτό δεν είναι ποτάμι αλλά χείμαρρος.δεν ξέρεις τι έχει παρασύρει και τι θα βρεις μπροστά σου.το λογικό λέει να το περπατήσεις να δεις τι παίζει.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Τα ορμητικα νερά τα περνάμε διαγώνια, αν αυτό είναι εφικτό. Το συγκεκριμένο είχε πολύ ορμή και ποιο ογκώδη ή βαριά μηχανάκια δεν θα είχαν καμία τύχη. Το κορμί μάς πάντα από την μεριά της ορμής αν σπρωχνουμε. Το μηχανάκι σβηστό αν έχει τόσο νερό όσο στο βίντεο. Πάντα περπατάμε το πέρασμα. Όταν είναι τόσο θολά τα νερά επικαλουμαστε τα θεία οπωσδήποτε...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το μόνο λάθος στο σκηνικό είναι ο XR Maniac ...αν ήταν εκεί το Πουλί aka Phoenix ο χείμαρρος θα υποκλινοταν και θα άνοιγε στη μέση για να περάσουν τα μηχανάκια...αλλά είδε το μανιακ με τον Γκάντι και σκέφτηκε ότι τώρα είναι ευκαιρία να πνίξει αυτό το λάθος της μηχανολογίας που λέγεται κυρίαρχος...αυτή είναι η μία και μοναδική αλήθεια...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Δεν βλέπω κάτι λάθος στην όλη φάση...

Ένας μπάρμπας που νομίζει πως είναι ο Κουταλιανός και ορμάει στο ρέμα λες και κατεβαίνει πεζοδρόμιο,
Ένας αυτόχειρας χαζοβλαβάκιας που πετάει το μηχανάκι κάτω και μετά από λίγο θυμάται να κλείσει την βενζίνη να μην λαμπαδιάσει από την υπερχείλιση,
Ένας ιθαγενής ψηφοφόρος που του είπαν πως ποταμάκια υπάρχουν και να τους ακολουθήσει
Κι ένας ευτραφούλης κυριούλης με ΚΤΜ που δεν είμαι σίγουρος αν κάνει την πάπια, την χήνα ή το κλωσόπουλο και είναι σε άλλο έργο θεατής.

Τα πράγματα γίναν όπως θα έπρεπε ! Ψηλά κρατήστε το λάβαρο του ADVride παλικάρια !!!

:friendship::friendship::friendship:

(ε, ρε μούρλια που την έχουμε...)
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Αφου ο στοχος επιτευχθη!!!
Αμεριμνοι αντβεντζουραδες (XR Maniac ChristosGR και σια) εστάλησαν στον υγρό εχθρό ,καθως αφου εξεσηκωθήκαν απο τον δίροδο , ο οποίος τους αφησε με την λωλή στο χερι, προφασιζόμενος κακοκαιρίαν και μην έχοντας να ξεσπάσουν αλλού την βούλησίν τους δια χωματερες περιπτύξεις, εκατευθύνθην προς την παγίδαν που τους εστήθην!!!


Όπως βλεπώμεν είναι μεγάλο παραδειγμαν προς αποφυγήν...

Οποτε ας μαθουμε απο τα λάθη τους!!!!

(naftilos προσπαθω να μιλήσω την γλώσσα σου αλλα μάταια!!!)


Πως περνάμε ποτάμι λοιπόν? Οεο?

Και εναν βουλιαξουμε τι κανουμε?
Παρόλο που η ορμή των ημετέρων Τμημάτων ἀνεκόπη, και τελικώς κατατροπώθει λόγο της ισχυράς αντιστάσεως που προέβαλον επι του υδάτινου κωλύματος επαρκείς όγκοι νερού ενισχυμένοι επι διήμερόν από περιφερόμενες ταχυκίνητες ταξιαρχίες νεφών, Παρ όλα αυτά, δεν πρεπει να παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι αι ημέτεραι δυνάμεις εξετέλεσαν εις την πορείαν έναν αριστοτεχνικόν ελιγμόν απεγκλωβισμού υποχωρώντας με τάξην και πειθαρχίαν μέχρι την αρχικήν θέσην εφορμήσεως των, άνευ απωλειών παραμένοντας αξιόμαχες δια να επαναλάβουν το εγχείρημα όταν αι συνθήκαι το επιτρέψουν.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Και καλά,ο πρώτος μπήκε με φόρα και πιθανώς λάθος υπολογισμό η απειρία η υπερεκτίμηση δυνατοτήτων, συμβαίνουν άλλωστε αυτά ,ο δεύτερος πως έγινε και μπήκε κι αυτός,και ας πούμε υπερεκτιμήσε κι αυτός και νόμισε ότι θα τα καταφέρει καλύτερα απ' τον πρώτο, αλλά ο τρίτος τι να σκεφτόταν άραγε;;;Μου φαίνεται ότι ο καλύτερος ήταν ο αφρατοκαραφλουλης κύριος που τους κοιτάγε από πάνω,που δεν έβρεξε ούτε μπατζακι.Που να μπλεξω σου λέει σωφρονως ποιών.Και μια ερώτηση σαν άσχετος και τα μάλα λοιδωρηθεις σε προηγούμενο ανάλογο ποστ πριν κάτι βδομάδες.Υπηρχε περίπτωση σωφρονως ποιουντες να ΜΗΝ περνάγατε οι υπόλοιποι τον χείμαρρο φοβούμενοι,η ο κώδικας του ατρόμητου εντουρα,σας εμπόδισε να το κάνετε για να μην ρεζιλευτητε στην παρέα;;;Διότι η βοήθεια στο σπρωξιμο (αν δεν κάνω λάθος) προσφέρεται και χωρίς την χρήση μοτό.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάμε να μην λένε μλκιες όσοι δεν έχουν βρέξει βρακί?
Πάει.. το χουμε βρέξει μάστορα και πολλές φορές το βρακάκι! Έχομεν εμπειρία και από επιτυχίες και αποτυχίες! Εγώ να πω 2 πράγματα. Ξερε που είναι η εισαγωγή του αέρα και πόσο διαθέσιμο ύψος έχεις ελεύθερο. Πήγαινε σταθερά χωρίς περιττό γκάζι να σηκώνεις κυματισμό άμα είναι μεγάλη η διάβαση και δύσκολη, έχει τη μηχανή σου καλά συντηρημένη. Αν μπορείς να αποφύγεις τέτοιο δύσκολο πέρασμα κάντο πασει δυνάμει. Όσο πιο χειμώνας είναι και όσο πιο κρύο κάνει τόσο περισσότερο σκέψου δίπλα και τριπλά. Τα κρυοπαγήματα κάνεις δεν αγάπησε. Αν είναι ορμητικά τα νερά οργάνωσε καλά το πέρασμα και αν μπορείς αποφύγει το. Αν πάρει καλα νερό μέσα μη προσπαθήσεις να βάλεις μπρος χωρίς να καθαρίσεις το μηχανάκι. Κίνδυνος υδραυλικής συμπίεσης και ανατίναξη.





 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάει.. το χουμε βρέξει μάστορα και πολλές φορές το βρακάκι! Έχομεν εμπειρία και από επιτυχίες και αποτυχίες!





Ωραιοι....εδώ είχατε περπατήσει όλο το ποτάμι και μετά μπήκατε με τις μηχανές?
Ρίξατε βατραχάνθρωπο να κάνει ελενγχο για τυχόν εμπόδια?
Δεν φοβηθηκατε μήπως έχει κανέναν αλιγάτορα?
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Δεν βλέπω κάτι λάθος στην όλη φάση...

Ένας μπάρμπας που νομίζει πως είναι ο Κουταλιανός και ορμάει στο ρέμα λες και κατεβαίνει πεζοδρόμιο,
Ένας αυτόχειρας χαζοβλαβάκιας που πετάει το μηχανάκι κάτω και μετά από λίγο θυμάται να κλείσει την βενζίνη να μην λαμπαδιάσει από την υπερχείλιση,
Ένας ιθαγενής ψηφοφόρος που του είπαν πως ποταμάκια υπάρχουν και να τους ακολουθήσει
Κι ένας ευτραφούλης κυριούλης με ΚΤΜ που δεν είμαι σίγουρος αν κάνει την πάπια, την χήνα ή το κλωσόπουλο και είναι σε άλλο έργο θεατής.

Τα πράγματα γίναν όπως θα έπρεπε ! Ψηλά κρατήστε το λάβαρο του ADVride παλικάρια !!!

:friendship::friendship::friendship:

(ε, ρε μούρλια που την έχουμε...)
Ποια βενζίνη να κλείσει και ποια υπερχείλιση, σε ψεκαστο μηχανάκι ?

Να το σβήσω γύρισα γιατί όταν το άφησα κάτω παρότι είχε ταχύτητα μέσα δεν έσβησε, μάλλον γιατί ο τροχός ήταν στον αέρα όταν άφησα τον συμπλέκτη.

Άξιο μέλος της ομάδας, κι εσύ. :friend:
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Και καλά,ο πρώτος μπήκε με φόρα και πιθανώς λάθος υπολογισμό η απειρία η υπερεκτίμηση δυνατοτήτων, συμβαίνουν άλλωστε αυτά ,ο δεύτερος πως έγινε και μπήκε κι αυτός,και ας πούμε υπερεκτιμήσε κι αυτός και νόμισε ότι θα τα καταφέρει καλύτερα απ' τον πρώτο, αλλά ο τρίτος τι να σκεφτόταν άραγε;;;Μου φαίνεται ότι ο καλύτερος ήταν ο αφρατοκαραφλουλης κύριος που τους κοιτάγε από πάνω,που δεν έβρεξε ούτε μπατζακι.Που να μπλεξω σου λέει σωφρονως ποιών.Και μια ερώτηση σαν άσχετος και τα μάλα λοιδωρηθεις σε προηγούμενο ανάλογο ποστ πριν κάτι βδομάδες.Υπηρχε περίπτωση σωφρονως ποιουντες να ΜΗΝ περνάγατε οι υπόλοιποι τον χείμαρρο φοβούμενοι,η ο κώδικας του ατρόμητου εντουρα,σας εμπόδισε να το κάνετε για να μην ρεζιλευτητε στην παρέα;;;Διότι η βοήθεια στο σπρωξιμο (αν δεν κάνω λάθος) προσφέρεται και χωρίς την χρήση μοτό.
Ο τρίτος είδε τον δεύτερο που πέρασε χωρίς να κατέβει απ το μηχανάκι και δοκίμασε κι αυτός, έχει γίνει ένα εdit στο βίντεο.

Σοφρωνως ποιουντες δεν θα πηγαίναμε καθόλου.

Επίσης σώφρονες ποιουντες δεν θα ρίσκαραμε να κάνουμε δουλειές, παιδιά, φίλους, μήπως και επειδή απέτυχαν κάποιοι προηγούμενοι, αποτύχουμε και εμείς.

Γενικά στην ζωή υπαερχουν αυτοί που κάνουν κι αν δεν βγει πάνε για άλλα, και υπάρχουν κι αυτοί που βλέπουν από μακριά και σοφρωνως παρλαπιπίζουν.

Καλό είναι να ξέρει ο καθένας τα όρια του.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ θα πω πως η τόλμη και το ρωμαλέο ανάστημα του συναδέλφου ναυτεργατη Μανιακού, καθώς επίσης και όλης της παρέας που ακολούθησε, εκφραζουν το θάρρος, την πυγμή και την αποφασιστικότητα να περάσουν το εμπόδιο με όλο το κόστος που αυτό συνεπάγεται χωρίς να διστάσουν στιγμή!

Εκείνο το κλάσμα του δευτερολέπτου που παίρνεις την απόφαση για να μπεις μέσα στον χαμό, καθορίζουν τους μάχιμους από τις ΛΟΥΛΕΣ, τις ΛΟΥΛΕΣ λέω (!) οι οποίες σαν καλές κυράδες σχολιάζουν δίπλα από το τζάκι με τα κάστανα.

Αυτό το σθένος χρειαζόμεθα ως πρότυπα αν θεμε να λεγόμαστε αναβάτες περιπέτειας, οι υπόλοιποι ας σωπάσουμε μπροστά στο μεγαλείο, διότι η ένοια της Αποτυχίας έχει μικροσκοπική αξία μπροστά στην έννοια της Προσπάθειας.




Μυγιαστείτε ελεύθερα.
Φιλάκια.
Σας αγαπώ.

ΥΓ 1: Ας μην είχα τη θυγατέρα σε πρώιμο στάδιο και θα βουταγα εγώ πριν τον Κώστα!
ΥΓ2: Παρακαλώ ο παραπάνω μονόλογος να μοιραστεί σε φυλλάδια σε όλα τα βουνά στην επικράτεια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ωραιοι....εδώ είχατε περπατήσει όλο το ποτάμι και μετά μπήκατε με τις μηχανές?
Ρίξατε βατραχάνθρωπο να κάνει ελενγχο για τυχόν εμπόδια?
Δεν φοβηθηκατε μήπως έχει κανέναν αλιγάτορα?
Μα δε κατάλαβες! Είμαι ο πρώτος που βουτάει και ο τελευταίος που θα σε ψεξει. Το γεγονός ότι είσαστε βλαμμένοι είναι γαμω, το βουνό θέλει πρώτα απ' όλα καλαμπαλικια να μη κολώνεις και είμαι μάλλον εξίσου βλαμμένος. Εντάξει ίσως λίγο λιγότερο επειδή εγώ ο μόνος λόγος που δεν θα το έκανα την Κυριακή είναι επειδή είναι Δεκέμβριος και μετά βρεγμενος να κάνεις τόσο δρομο ρισκάρεις με την υγεία σου.

Συνεπώς βουρ στο πατσά θα έλεγα με προσοχή σε κάποια πράγματα. Συγκεκριμένα χειμώνα με κρύο αν μπορούμε να αποφύγουμε το μπάνιο θα το πρότεινα. Κατά τα άλλα ζήτω η τρέλα!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ θα πω πως η τόλμη και το ρωμαλέο ανάστημα του συναδέλφου ναυτεργατη Μανιακού, καθώς επίσης και όλης της παρέας που ακολούθησε, εκφραζουν το θάρρος, την πυγμή και την αποφασιστικότητα να περάσουν το εμπόδιο με όλο το κόστος που αυτό συνεπάγεται χωρίς να διστάσουν στιγμή!

Εκείνο το κλάσμα του δευτερολέπτου που παίρνεις την απόφαση για να μπεις μέσα στον χαμό, καθορίζουν τους μάχιμους από τις ΛΟΥΛΕΣ, τις ΛΟΥΛΕΣ λέω (!) οι οποίες σαν καλές κυράδες σχολιάζουν δίπλα από το τζάκι με τα κάστανα.

Αυτό το σθένος χρειαζόμεθα ως πρότυπα αν θεμε να λεγόμαστε αναβάτες περιπέτειας, οι υπόλοιποι ας σωπάσουμε μπροστά στο μεγαλείο, διότι η ένοια της Αποτυχίας έχει μικροσκοπική αξία μπροστά στην έννοια της Προσπάθειας.




Μυγιαστείτε ελεύθερα.
Φιλάκια.
Σας αγαπώ.

ΥΓ 1: Ας μην είχα τη θυγατέρα σε πρώιμο στάδιο και θα βουταγα εγώ πριν τον Κώστα!
ΥΓ2: Παρακαλώ ο παραπάνω μονόλογος να μοιραστεί σε φυλλάδια σε όλα τα βουνά στην επικράτεια.
Είσαι δάσκαλος. Αυτά που λες θα χρησιμοποιηθούν εναντίον σου όταν ξελασκαρεις να ξέρεις. Θα πονέσει!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα δε κατάλαβες! Είμαι ο πρώτος που βουτάει και ο τελευταίος που θα σε ψεξει. Το γεγονός ότι είσαστε βλαμμένοι είναι γαμω, το βουνό θέλει πρώτα απ' όλα καλαμπαλικια να μη κολώνεις και είμαι μάλλον εξίσου βλαμμένος. Εντάξει ίσως λίγο λιγότερο επειδή εγώ ο μόνος λόγος που δεν θα το έκανα την Κυριακή είναι επειδή είναι Δεκέμβριος και μετά βρεγμενος να κάνεις τόσο δρομο ρισκάρεις με την υγεία σου.

Συνεπώς βουρ στο πατσά θα έλεγα με προσοχή σε κάποια πράγματα. Συγκεκριμένα χειμώνα με κρύο αν μπορούμε να αποφύγουμε το μπάνιο θα το πρότεινα. Κατά τα άλλα ζήτω η τρέλα!!
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να με κοροϊδέψει κάποιος και το γνωρίζεις.
Δεν φοβάμαι να εκτεθω και αυτό το γνωρίζεις.

Το θέμα που άνοιξε ο Τάσος, είναι να πούμε τρόπους για να περνάμε τετοια περάσματα

Εγώ τον εδειξα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να με κοροϊδέψει κάποιος και το γνωρίζεις.
Δεν φοβάμαι να εκτεθω και αυτό το γνωρίζεις.

Το θέμα που άνοιξε ο Τάσος, είναι να πούμε τρόπους για να περνάμε τετοια περάσματα

Εγώ τον εδειξα
Όποιος κοροϊδέψει από τον καναπέ του δεν έχει σχέση με το άθλημα. Φυσικά και θα πάρουμε και ρίσκα και φυσικά θα κάνουμε και το πιο τρελό. Αν συζητάμε κάτι εδώ για μένα τουλάχιστον είναι να μαθαίνουμε και από τα λάθη μας αν κάνουμε που όλοι κάνουμε. Κακοπροαίρετοι πάντα θα υπάρχουν.
 
Top Bottom