Info για Αλβανια, Μαυροβούνιο

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Σύντροχοι τα φώτα σας.
Αύριο πρωί, τελικά κατάφερα και φεύγω βολτούλα Αλβανία και ίσως Μαυροβούνιο.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν στην Αλβανία χρειάζομαι συνάλλαγμα και που θα το κάνω;;
Επίσης στο Μαυροβούνιο ξέρω οτι κινείσαι ανετα με ευρώ. Ισχύει ή χρειάζομαι συνάλλαγμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:thanx::stm:
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Φουλαρισε στα συνορα (Ελλαδα) γιατι παιζει πολυ νοθευμενη βενζινη.Αμα πληρωνεις με ευρω (_τα δεχονται) παιρνεις ρεστα λεκ. Δεν σε συμφερει. Καλυτερα πληρωνε με καρτα. Αντιστοιχια 1 ευρω = 133,55 λεκ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το Μαυροβούνιο έχει ευρώ σαν επίσημο νόμισμα!
Προτίμησε κάρτα παντού, όπως λέει ο από πανω:D

Δώσε καμμία λεπτομέρεια...ημερες κλπ!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αρκετα καταστηματα δεν παιρνουν καρτα στην Αλβανια. Θυμαμαι ψαχναμε για βενζιναδικο που να παιρνει καρτα στην κεντρικη οδικη αρτηρια απο Τιρανα προς Σκοδρα/Μαυροβουνι και σταματησαμε/ρωτησαμε σε 4-5 μεχρι να βρουμε καποιο, οποτε εχε μαζι σου και καποια μετρητα σε ευρω.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Καρτα δεν έχω πιστωτική, εχω μόνο χρεωστική. Μπορώ με αυτην;
Άρα χρειάζομαι και κάποια Λέκ μαζί μου για να καλύψω όλα τα ενδεχόμενα. Ανταλλακτήριο που θα βρω;

Σήμερα θα μείνω Αργυρόκαστρο και ως εκεί έχω κλείσει. Αυριο λέω να συνεχίσω προς τα πάνω την Αλβανία και μάλλον διανυκτέρευση Σκοδρα. Εκεί θα δω, ή γυρίζω πάλι προς τα κάτω μέσο ποταμού- λίμνης koman ή θα μπω Μαυροβούνιο.
Το πλάνο είναι γενικό, βλέποντας και κάνοντας! Θα δω τον καιρό την κατάσταση και συνεχίζω για 4-5 μέρες.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά τα Σκόδρα ...θα πας οπωσδήποτε προς vermosh, Για να κάνεις την ωραιότερη διαδρομή των Βαλκανίων!
Θα μπεις Μαυροβούνιο και θα πας μέχρι durmitor !!
Προλαβαίνεις τα πάντα!

Η χρεωστική μια χαρά!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φουλαρισε στα συνορα (Ελλαδα) γιατι παιζει πολυ νοθευμενη βενζινη.Αμα πληρωνεις με ευρω (_τα δεχονται) παιρνεις ρεστα λεκ. Δεν σε συμφερει. Καλυτερα πληρωνε με καρτα. Αντιστοιχια 1 ευρω = 133,55 λεκ

Διαφωνώ, καλυτερα να φουλαρει στην Αλβανία, ειναι πιο φτηνα και εχει καλυτερη ποιοτητα βενζινης απ οτι εδω. Οχι στα συνορα, αλλα καμμια 50 + κμ στην ενδοχώρα, συνηθως στα συνορα υπαρχουν λαμογια ολων των ειδων και εθνικοτητων.

Ποτε δεν ειχα θεμα με το καυσιμο στα βαλκανια, μονο στην Ελλαδα ειχα και εχω. Πως εξηγείται η αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια εξω?
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Στις χώρες αυτές ήμουν πέρυσι. Την Αλβανία την πέρασα αυθημερόν και θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο. Δεν έχει τίποτα να σου προσφέρει και να είσαι πολύ προσεκτικός στο δρόμο γιατί οι Αλβανοί είναι πολλοί επικίνδυνοι οδηγοί. Από Σκόδρα μέχρι Τίρανα είδα δύο θανατηφόρα ατυχήματα. Εφόσον ο καιρός είναι καλός αξίζει η διαδρομή Αυλώνα- Αγ. Σαράντα από τη μεριά της θάλασσας και το βουνό. Δεν χρειάζεσαι τοπικό νόμισμα, με το ευρώ είσαι οκ. Μείνε στο Μαυροβούνιο και πιο συγκεκριμένα στη Μπούντβα που έχει και ζωή και όχι στο Kotor και κάνε τις εξορμήσεις σου. Οι δρόμοι στο Μαυροβούνιο είναι εξαιρετικοί και η βενζίνη στο 1,20. Δες και τις παρακάτω διαδρομές που είχα κάνει και βέβαια αν διαθέτεις χρόνο πας Mostar και Dubrovnik. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Όπου και αν πας να περάσεις όμορφα.
https://goo.gl/maps/SaMQHmDZED92
https://goo.gl/maps/3Tyzc5xZJ3T2
https://goo.gl/maps/zKZYrbWYoLC2
https://goo.gl/maps/YtBURxk9WkA2
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
καλημέρα Χρήστο . Αν μπεις από Κακαβία βγαίνει πολύ εύκολα να πας Αργυρόκαστρο. Ο δρόμος είναι άνετος απλά έχε το νου σου γιατί για τα πρώτα 70 χιλ έχει μπλόκα που τσεκάρουν τα όρια ταχύτητας συχνά . Ευρώ παίρνουν όλοι αλλά τα ρέστα σε λεκ και κάνουν πάντα μια στρογγυλοποιήση προς τα πάνω. Αν δεν έχεις πρόγραμμα γενικά θα συμφωνήσω με τους φίλους να πας πιο βαθειά στα Βαλκάνια .Τον Αύγουστο με φουλ κινηση μας πήρε 7 ώρες να πάμε Κότορ με 3 στασεις
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το Μαυροβούνιο έχει ευρώ σαν επίσημο νόμισμα!
Προτίμησε κάρτα παντού, όπως λέει ο από πανω:D

Δώσε καμμία λεπτομέρεια...ημερες κλπ!
το μαυροβουνιο δεν εχει επισημο νομισμα το ευρω,απλως κανει το πλυντηριο της ευρωπης..
ειναι η 20η χωρα του ευρω χωρις να ειναι στη νομισματικη ενωση...κοινως πας σακουλα και δεν σε ρωταει κανενας που τα βρηκες...
στην αλβανια οτι λεει ο kordix ,οσο την περπατας εχει μια χαρα καυσιμο...
στο μαυροβουνιο οι συναλλαγες γινονται με χαρτονομισματα του ευρω,τα κερματα σπανιζουν...διοτι δεν κοβει κανενας για παρτη τους
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η Αλβανια εχει πολλες ομορφιες αλλα θελει ψαξιμο, ενημερωση, ον/οφ μηχανακι και υπομονή.

Αυτο το περνα την χωρα κατευθειαν το εχω ακουσει πολλες φορες και παλι διαφωνω.
Εξαρταται και τι ψαχνει ο καθενας μας βεβαια αλλα διαφωνώ, γιατι εχω κανει πολυ ωραιες διαδρομες, οχι εχω ακουσει απο τριτους και φυσικα υπαρχουν κι αλλες που θελω να κανω.
Οσο για την επικινδυνοτητα στους δρομους, αν ημουν Ελβετος θα τρομαζα, αλλα στην Ελλαδιτσα μας μια χαρα επικινδυνα οδηγαμε και συνηθως πιο γρηγορα απ οτι πρεπει, δυστυχως. Θελει προσοχη παντου, το κακο μπορει να γινει και στην πιο οργανωμενη χωρα.

Επισης πλεον ζηταω συμβουλες απο ταξιδευτες που καταλαβαινω πως εχουμε τα ιδια γουστα και ΟΧΙ γενικως και αορίστως. Η εμπειρία εχει δείξει πως τα γουστα και οι προτιμησεις του καθενος διαφερουν πολυ.

Ας πουμε Μπούτβα δεν θα εμενα με τιποτα, με ενοχλει η πολυκοσμια, ο παραλιακος δρομος ειναι ψιλοχαλια ενω οι ορεινοι δρομοι στο Μαυροβουνιο ειναι αψογοι.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
@kordix πολύ σωστό αυτό με τα γούστα . Μπούντβα και μένα μου άφησε άσχημη γεύση . Πολύ βασικό οι συμβουλές να είναι από κάποιον με τα ίδια χνώτα .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@kordix ....ακριβως Έτσι!
11 ώρες οδήγησα στα ορεινά της Αλβανιας και το ευχαριστήθηκα!
Όποιος οδηγαει στην Ελλάδα και στη Ρώμη, μπορεί να οδηγήσει παντού!!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Για τις ημέρες που θα λείψεις θα ενημερώσεις την τράπεζα που ανήκει η κάρτα για τις ημερομηνιες και χώρες δηλαδή .γιατί αν δει επαναλαμβανόμενες συναλλαγές χωρίς να είναι ενήμερη στην μπλοκάρει για την ασφάλεια σου .Καλες βόλτες !
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Σήμερα θα μείνω Αργυρόκαστρο και ως εκεί έχω κλείσει.
Κάνε μια βόλτα στον πλακόστρωτο δρόμο με τα καφενεία από το κέντρο προς την πρεσβεία , ουσιαστικά είσαι μέσα στο κάστρο ! Όλοι μιλάνε ελληνικά .



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
το μαυροβουνιο δεν εχει επισημο νομισμα το ευρω,απλως κανει το πλυντηριο της ευρωπης..
ειναι η 20η χωρα του ευρω χωρις να ειναι στη νομισματικη ενωση...κοινως πας σακουλα και δεν σε ρωταει κανενας που τα βρηκες...
στην αλβανια οτι λεει ο kordix ,οσο την περπατας εχει μια χαρα καυσιμο...
στο μαυροβουνιο οι συναλλαγες γινονται με χαρτονομισματα του ευρω,τα κερματα σπανιζουν...διοτι δεν κοβει κανενας για παρτη τους
Από το 1999 το Μαυροβούνιο, όταν δεν ήταν καν χωριστό κράτος (ήταν συνέταιρος στο “σολανιστάν”, ή αλλιώς Σερβία - Μαυροβούνιο), είχε σαν επίσημο νόμισμα το γερμανικό μάρκο! Kαλά διαβάσατε. Πριν το επίσημο νόμισμα ήταν το (γιουγκοσλαβικό) δηνάριο· που τυπωνόταν και κυκλοφορούσε υπό τις οδηγίες της κεντρικής, πρώην γιουγκοσλαβικής και μετέπειτα σερβικής “κεντρικής τράπεζας” στο Βελιγράδι. H πολεμική / εγκληματική οικονομία του καθεστώτος Μιλόσεβιτς σήμαινε μεταξύ άλλων απεριόριστο τύπωμα δηναρίων· μια συνταγή που οδηγεί με μεγάλη ακρίβεια στον πληθωρισμό. Κάπου εκεί στα 1999 ο πληθωρισμός στο “σολανιστάν” είχε φτάσει στο 90%· η Ποντγκόριτσα (πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου) ήταν ήδη επίσημο κέντρο των μαφιών των Βαλκανίων, της Ιταλίας, της Ρωσίας κλπ· και η κυβέρνησή της ονειρευόταν ένα “καλύτερο μέλλον” στην Ευρώπη.
Σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες χρήσης της ευρώπης, ένα μέρος που δεν είναι καν και καν αναγνωρισμένο διεθνώς σαν κράτος, που είναι ήδη βάση λαθρεμπόρων και ξεπλύματος χρήματος, και που έχει πληθωρισμό 90%, το μόνο ευρωπαϊκό που μπορεί να ονειρεύεται είναι μια γερή κλωτσιά... Eίναι έτσι; Όχι, δεν είναι έτσι. Oι αξιωματούχοι του μαυροβουνίου ήξεραν από διεθνή πολιτική (όσο, και όπως, από διεθνή οικονομία...). Mάζεψαν το μεγαλύτερο μέρος των αποθεματικών τους σε συνάλλαγμα, τον χρυσό τους, και ταξίδεψαν ως την Φραγκφούρτη, στην έδρα της μεγάλης γερμανικής τράπεζας Commerzbank. Έκαναν μια πρόταση απ’ αυτές που το επίσημο manual ούτε να διανοηθεί σαν ενδεχόμενο δεν μπορεί. Eίπαν στους γερμανούς τραπεζίτες: σας δίνουμε αυτά κι αυτά σαν “κάλυψη” - μας δίνεται ένα δάνειο σε μάρκα μεγαλύτερης αξίας απ’ αυτά που σας δίνουμε σαν ενέχυρο;
Διαβάστε προσεκτικά ξανά και ξανά την πρόταση των μαυροβούνιων στους γερμανούς τραπεζίτες... Δεν χρειάζεται να ξέρετε σπουδαία πράγματα από “οικονομικά”... Λοιπόν: επειδή πρόκειται για πολιτική οικονομία οι τραπεζίτες της Commerzbank δεν άρχισαν στις κλωτσιές τους μαυροβούνιους απεσταλμένους. Tους είπαν απλά: επειδή το θέμα είναι σοβαρό πρέπει να ζητήσουμε την άδεια της Bundesbank, της κεντρικής μας τράπεζας.Δηλαδή της κυβέρνησής τους. H άδεια δόθηκε. Kι έτσι ένα μεταγωγικό με φρεσκοτυπωμένα μάρκα προσγειώθηκε μετά από λίγο καιρό στο αεροδρόμιο της Ποτγκόρνιτσα: το μαυροβούνιο είχε την αγάπη και την φιλία της Bundesbank, και ένα καινούργιο “σκληρό” νόμισμα για χρήση. Tο γερμανικό μάρκο. Mετά την επίσημη κυκλοφορία του στο μαυροβούνιο ο πληθωρισμός άρχισε να πέφτει. Έφτασε στο λογικό 15%.
Kι αφού το γερμανικό μάρκο ήταν το επίσημο νόμισμα του Μαυροβουνίου, τις παραμονές της επίσημης πρώτης του νέου νομισματικού φετίχ της ευρωζώνης, στα τέλη Δεκέμβρη του 2001, ένα άλλο αεροπλάνο ξεφόρτωνε με δρακόντεια μέτρα ασφαλείας στο αεροδρόμιο της Ποντγκόριτσα φρεσκοτυπωμένα (στη Γερμανία) ευρώ. Χωρίς τις φωταψίες και τα πανηγύρια των επίσημων πρωτευουσών του ευρώ, με την ίδια μεθοδολογία και το ίδιο χρονοδιάγραμμα, οι τράπεζες του Μαυροβουνίου αντάλλαξαν τα μάρκα με ευρώ τους πρώτους 3 μήνες του 2002. Kι έτσι όμορφα κι ωραία το Μαυροβούνιο, αναγνωρισμένο κράτος πια (και πάντα μαφιόζικο), μπήκε κι αυτό στη λέσχη του σκληρού ευρωπαϊκού νομίσματος.
Επίσης να θυμίσω πως όταν ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε έθεσε θέμα σε ιδιωτική σύσκεψη για διπλό νόμισμα στην Ελλάδα έφερε ως παράδειγμα το Μαυροβούνιο.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Για τις ημέρες που θα λείψεις θα ενημερώσεις την τράπεζα που ανήκει η κάρτα για τις ημερομηνιες και χώρες δηλαδή .γιατί αν δει επαναλαμβανόμενες συναλλαγές χωρίς να είναι ενήμερη στην μπλοκάρει για την ασφάλεια σου .Καλες βόλτες !
Να σαι καλά φίλε μου, ουτε που μου πήγε το μυαλό, Αλλά οκ τώρα πήρα και το κανόνισα. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Έχω φτάσει Γιάννενα. Ολα ΟΚ. πίνω και ένα καφεδάκι στα γρήγορα παίρνω και ένα χάρτη για "πανω" και φεύγω για κακαβιά.
Σας ευχαριστώ όλους φίλοι μου για τις info αλλά και την παρέα.
Το ταξίδι συνεχίζεται...
(Δεν μπορώ να βάλω και καμιά φώτο σ'αυτό το ριμαδο tapatalk. Γμτ)

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Να σαι καλά φίλε μου, ουτε που μου πήγε το μυαλό, Αλλά οκ τώρα πήρα και το κανόνισα. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για αυτό είμαστε εδώ όλοι, για να μοιραζόμαστε τις γνώσεις και τις ιδέες μας !Καλούς δρόμους να έχεις ....
 
Top Bottom