Jukebox...make my[daY]

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ας βάλω και κάποιους που δεν είναι διάσημοι, ούτε καν γνωστοί. Είναι απλά μια μπάντα της γειτονίας που μαζεύεται και παίζει για να γουστάρει.

 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Για να ξεκινήσει καλά η μέρα..


Fun fact: την 1η φορά που έβαλα να παίξει το βινύλιο, δεν πρόσεξα πως το είχαν κόψει στις 45rpm και σαν 12" το έβαλα στις 33. Αν δεν τον είχα ακούσει ήδη θα νόμιζα πως αγόρασα ενα πολύ καλό doom δίσκο :D:D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Ή έχοντες κανα dac της προκοπής ας το κατεβάσουν σε flac. Η έχοντες ΗΚ (vxi εντισιο...) επιβάλεται σε βινύλιο ...
Έχω και τα δύο...
Τι να πάρω γιατρέ μου...? :p
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Είναι μερικα πράγματα που live αποκτάνε άλλη διάσταση όσο καλό και να είναι το αποτελεσμα στο studio..

To ίδιο ισχύει και για τους AMENRA, παίζουν την Παρασκευή στο gagarin και τα live τους ειναι κάτι μεταξύ μυσταγωγίας και κάθαρσης (για όσους την παλεύουν με τον ακραίο ήχο τουλάχιστον)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Είναι μερικα πράγματα που live αποκτάνε άλλη διάσταση όσο καλό και να είναι το αποτελεσμα στο studio..

To ίδιο ισχύει και για τους AMENRA, παίζουν την Παρασκευή στο gagarin και τα live τους ειναι κάτι μεταξύ μυσταγωγίας και κάθαρσης (για όσους την παλεύουν με τον ακραίο ήχο τουλάχιστον)
Απλα το live έχει πολλούς παραμέτρους για να βγει καλό : ήχο, κοινό, χώρο, διάθεση. Δύσκολα συμπίπτουν όλα μαζί.
Ο δίσκος από την άλλη είναι μια σταθερή αξία.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Απλα το live έχει πολλούς παραμέτρους για να βγει καλό : ήχο, κοινό, χώρο, διάθεση. Δύσκολα συμπίπτουν όλα μαζί.
Ο δίσκος από την άλλη είναι μια σταθερή αξία.
Ναι αλλα νομίζω εκεί είναι το ζουμί και βλέπεις τον πραγματικό καλλιτέχνη. Έχω δει καλλιτεχνες να απομυθοποιούνται μην μπορώντας να παίξουν το ίδιο τους το υλικό που σε δισκο φαντάζει υπέροχο και εχω δει άλλους να παίρνουν δισκογραφικές μετριότητες και να τις εκτοξεύουν. Προσωπικά, ακόμα και μετα απο 100άδες συναυλίες που έχω πάει, πάντα θα με μαγεύει αυτή διαδικασία και ας υπάρχουν συχνά κάποιοι απο τους εξωτερικους παράγοντες που δεν βοηθάνε (χώρος, ηχος, κοινο).
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Συμφωνώ και με τις δύο απόψεις, έχω δει live που δεν ακουγες τπτ και προσπαθουσες να καταλαβεις τι ακούς, έχω δει μπάντες να μην μπορούν να παίξουν το ίδιο τους το υλικό όπως ακουγοταν studio και live που με έχουν εντυπωσιάσει και εχουν δώσει το κάτι παραπάνω απο την studio ηχογράφηση, το σίγουρο ειναι ότι τα live εχουν κάτι το διαφορετικό και πιο αμεσο που σε περιπτώσεις που είναι και καλός ο ήχος σου μένουν για πάντα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ναι αλλα νομίζω εκεί είναι το ζουμί και βλέπεις τον πραγματικό καλλιτέχνη. Έχω δει καλλιτεχνες να απομυθοποιούνται μην μπορώντας να παίξουν το ίδιο τους το υλικό που σε δισκο φαντάζει υπέροχο και εχω δει άλλους να παίρνουν δισκογραφικές μετριότητες και να τις εκτοξεύουν. Προσωπικά, ακόμα και μετα απο 100άδες συναυλίες που έχω πάει, πάντα θα με μαγεύει αυτή διαδικασία και ας υπάρχουν συχνά κάποιοι απο τους εξωτερικους παράγοντες που δεν βοηθάνε (χώρος, ηχος, κοινο).
Ο τρόπος που γίνονται τα τουρ και η κούραση που δημιουργει καμιά φορά εμποδίζει τους μουσικούς να παίξουν όπως θέλουν. Δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Edit : Δεν γράφω με την λογική της απαξίωσης του live. Στην περίοδο της καραντίνας παρακολούθησα μουσικούς που παίξαν ζωντανά για το κοινό τους μέσω από stream. Λόγω της φόρτισης και των συνθηκών θα έλεγα ότι είδα μερικά από τα πιο όμορφα live που έχω δει ποτέ ακόμα και αν ο ήχος δεν ήταν όσο καλός μπορούσε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τώρα που δουλεύει ο HK και (ξανά) στρώσαν τα ηχεία... :p
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Αφού πηγαμε σε progressive metal... τα αδέρφια Jarzombek απο Watchtower και Riot,σε instrumental ανησυχίες...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom