KTM 1090-1090R

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μια ενημέρωση σχετικά με το cruise control μιας και το Σάββατο έγραψα 700αρα.
Κάνει δουλίτσα, ξεκουράζει και απλά είναι λίγο δύσκολη η "ενεργοποίηση" του (να βιδώσεις το παξιμάδι δηλαδή). Βέβαια, ο κινέζος έχει ήδη βγάλει την αντιγραφή του ATLAS KTM Motorcycles - ATLAS Throttle Lock που λέω να δοκιμάσω στο μέλλον 14.55€ 42% OFF|Voor Ktm 1050 Avontuur 1090 1190 Avontuur R 1290 Super Avontuur R Universele Cruise Control Moto Gaspedle Lock Assist Stuur| | - AliExpress

Κατά τα άλλα, τιμιότατο το μηχανάκι! Σχετικά άνετο, καλοστημένο για γενική και σβέλτη χρήση. Χορταστική αυτονομία, γκάζι αρκετό για να στεναχωρήσω τον φρέσκο tracerα. Προχωρώ σε συντήρηση και κάποιες αναβαθμίσεις :)


Λαδάκια, παράγγειλα DNA φίλτρο για να γουστάρω. Τα προβολάκια από Ali ήρθαν και θα τοποθετηθούν επίσης ενώ αν όλα πάνε καλά, θα βάλω και την ακτινική τρόμπα από 1290 που αγόρασα.

Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην αναβαθμίσω αναρτήσεις, σκέφτομαι το κιτ της hyperpro με ελατήρια μόνο και όχι λαρτζιές τύπου cartridges andreani+wilbers 642. Σε νορμάλ και σβέλτους ρυθμούς η μοτοσυκλέτα στρίβει καλά, το βούτηγμα σε δυνατά φρένα και η σχεδόν τέρμα προφόρτιση ήδη δείχνουν ότι δικάβαλα και φόρτωμα μάλλον θα είναι εκτός ορίων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιλάμε για τον τρεισερα που βάλαμε πλυντήριο μαζί στο Φάληρο?
Που είχε xr?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μιλάμε για τον τρεισερα που βάλαμε πλυντήριο μαζί στο Φάληρο?
Που είχε xr?
Ναι, ο Μανώλης. Μου τα έλεγε το Σάββατο ότι γνωριστήκατε στο πλυντήριο και του έβαζες φιτιλιές για χώμα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ναι, ο Μανώλης. Μου τα έλεγε το Σάββατο ότι γνωριστήκατε στο πλυντήριο και του έβαζες φιτιλιές για χώμα...
Αυτός και τύπο με χαγιαμπούσα να δει θα τόνε βάλει στο τριπάκι για χώμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι, ο Μανώλης. Μου τα έλεγε το Σάββατο ότι γνωριστήκατε στο πλυντήριο και του έβαζες φιτιλιές για χώμα...
Του είχε πει αυτός ο όρλα τα πάντα
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Μια ενημέρωση σχετικά με το cruise control μιας και το Σάββατο έγραψα 700αρα.
Κάνει δουλίτσα, ξεκουράζει και απλά είναι λίγο δύσκολη η "ενεργοποίηση" του (να βιδώσεις το παξιμάδι δηλαδή). Βέβαια, ο κινέζος έχει ήδη βγάλει την αντιγραφή του ATLAS KTM Motorcycles - ATLAS Throttle Lock που λέω να δοκιμάσω στο μέλλον 14.55€ 42% OFF|Voor Ktm 1050 Avontuur 1090 1190 Avontuur R 1290 Super Avontuur R Universele Cruise Control Moto Gaspedle Lock Assist Stuur| | - AliExpress

Κατά τα άλλα, τιμιότατο το μηχανάκι! Σχετικά άνετο, καλοστημένο για γενική και σβέλτη χρήση. Χορταστική αυτονομία, γκάζι αρκετό για να στεναχωρήσω τον φρέσκο tracerα. Προχωρώ σε συντήρηση και κάποιες αναβαθμίσεις :)


Λαδάκια, παράγγειλα DNA φίλτρο για να γουστάρω. Τα προβολάκια από Ali ήρθαν και θα τοποθετηθούν επίσης ενώ αν όλα πάνε καλά, θα βάλω και την ακτινική τρόμπα από 1290 που αγόρασα.

Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην αναβαθμίσω αναρτήσεις, σκέφτομαι το κιτ της hyperpro με ελατήρια μόνο και όχι λαρτζιές τύπου cartridges andreani+wilbers 642. Σε νορμάλ και σβέλτους ρυθμούς η μοτοσυκλέτα στρίβει καλά, το βούτηγμα σε δυνατά φρένα και η σχεδόν τέρμα προφόρτιση ήδη δείχνουν ότι δικάβαλα και φόρτωμα μάλλον θα είναι εκτός ορίων.
αν βάλεις το καινούργιο cruise θέλουμε εντυπώσεις!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Fun Fact: The ATLAS was designed while traveling around the world two-up on a 640 Adventure.

Conclusion: You can trust that the ATLAS will give you what you need - comfort, control and relief - in a strong, resilient, discrete device.

Μάλιστα, fun το ταξίδι με 640 δικάβαλο και το άτλας μεταμορφώνει το ταξίδι σας σε πρώτη θέση Εμιρεϊτς. Έχω δει διαφήμιση με υπερβολές, νομίζω πιάσαμε λιμιταπ.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Προχωράμε σιγά αλλά σταθερά! Μπήκε η τρόμπα, χωρίς πρόβλημα από ότι φαίνεται! Χρειάστηκε ένα έξτρα ρακόρ μετατροπής από αξονική σε ακτινική, πρέπει να είναι με την γωνία 20 μοιρών ώστε να μην χτυπάει πάνω στην χούφτα.

Έβαλα και προστατευτικά στο πλάι που -λογικά- βοηθούν στο να μονώνεται η θερμοκρασία που βγαίνει από τον πίσω κύλινδρο.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Εγώ γιατί τώρα βλέπω όλες αυτές τις προσθήκες σε αυτό το θέμα?!?

Πολύ ενεργά μπήκες psile, κι ας το έχεις αγγελία από την πρώτη μέρα!

Εγώ μετά από 10κ+ χιλιόμετρα με το μηχανάκι δηλώνω ερωτευμένος και πως έχω βρει ένα μηχανάκι που κάνει σχεδόν τα πάντα καλά!

Εάν θέλεις για δοκιμή στην ζελατίνα του R, να βρεθούμε να τις κάνουμε τραμπα!

Εγώ πάντως που τις έχω δοκιμάσει και τις δύο, του R και του S, δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη, αλλά και με τις δύο έχεις πολύ θόρυβο και σκέφτομαι να αρχίσω τις δοκιμές.
Ξέρω πως είναι καθαρά προσωπικό θέμα, και ειδικά αναλόγως του ύψους του αναβάτη και του κράνους οι διαφορές στις απόψεις ποικίλουν, όμως σε όσα θέματα κι αν έψαξα στο ίντερνετ, για ένα περίεργο λόγο, όλοι, με όλες τις ζελατίνες του εμπορίου δεν έλυσε κάνεις αυτό το πρόβλημα.
Απλά κάποιες εκτός από θόρυβο, είχαν και στροβιλισμούς!

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Εγώ γιατί τώρα βλέπω όλες αυτές τις προσθήκες σε αυτό το θέμα?!?

Πολύ ενεργά μπήκες psile, κι ας το έχεις αγγελία από την πρώτη μέρα!

Εγώ μετά από 10κ+ χιλιόμετρα με το μηχανάκι δηλώνω ερωτευμένος και πως έχω βρει ένα μηχανάκι που κάνει σχεδόν τα πάντα καλά!

Εάν θέλεις για δοκιμή στην ζελατίνα του R, να βρεθούμε να τις κάνουμε τραμπα!

Εγώ πάντως που τις έχω δοκιμάσει και τις δύο, του R και του S, δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη, αλλά και με τις δύο έχεις πολύ θόρυβο και σκέφτομαι να αρχίσω τις δοκιμές.
Ξέρω πως είναι καθαρά προσωπικό θέμα, και ειδικά αναλόγως του ύψους του αναβάτη και του κράνους οι διαφορές στις απόψεις ποικίλουν, όμως σε όσα θέματα κι αν έψαξα στο ίντερνετ, για ένα περίεργο λόγο, όλοι, με όλες τις ζελατίνες του εμπορίου δεν έλυσε κάνεις αυτό το πρόβλημα.
Απλά κάποιες εκτός από θόρυβο, είχαν και στροβιλισμούς!

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάντως εγώ με 1.80 ύψος η μεγάλη ζελατίνα μου έκανε στροβιλισμούς.
Κράνος με γείσο !
Με την μικρή μαμά ταξίδευα πολύ ωραία !
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εγώ γιατί τώρα βλέπω όλες αυτές τις προσθήκες σε αυτό το θέμα?!?

Πολύ ενεργά μπήκες psile, κι ας το έχεις αγγελία από την πρώτη μέρα!

Εγώ μετά από 10κ+ χιλιόμετρα με το μηχανάκι δηλώνω ερωτευμένος και πως έχω βρει ένα μηχανάκι που κάνει σχεδόν τα πάντα καλά!

Εάν θέλεις για δοκιμή στην ζελατίνα του R, να βρεθούμε να τις κάνουμε τραμπα!

Εγώ πάντως που τις έχω δοκιμάσει και τις δύο, του R και του S, δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη, αλλά και με τις δύο έχεις πολύ θόρυβο και σκέφτομαι να αρχίσω τις δοκιμές.
Ξέρω πως είναι καθαρά προσωπικό θέμα, και ειδικά αναλόγως του ύψους του αναβάτη και του κράνους οι διαφορές στις απόψεις ποικίλουν, όμως σε όσα θέματα κι αν έψαξα στο ίντερνετ, για ένα περίεργο λόγο, όλοι, με όλες τις ζελατίνες του εμπορίου δεν έλυσε κάνεις αυτό το πρόβλημα.
Απλά κάποιες εκτός από θόρυβο, είχαν και στροβιλισμούς!

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γνωρίζω ότι σε αυτό το μπάτζετ δεν πωλούνται τόσο γρήγορα οπότε και μου αρέσει να σκαλίζω και να φέρνω την κάθε μοτοσυκλέτα στα μέτρα μου, για μένα είναι σχεδόν η μισή χαρά της κατοχής μοτοσυκλέτας! Συνολικά είναι μια χαρά μοτοσυκλέτα και δεν με προβληματίζει όσο μείνει στην κατοχή μου.

Είχα γράψει πιο πίσω ότι με την μαμίσια ζελατίνα ήμουν πολύ ευχαριστημένος και την φυμέ ψηλότερη την έβαλα για δοκιμή και εμφάνιση. Νομίζω πως κάνει περισσότερο θόρυβο όμως, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και την μαμίσια ξανά, θέλω να την περάσω μια αλοιφή μπας και συνέλθεί λίγο γιατί έκανα χαζομάρα και την γέμισα μικρές μικρές γρατζουνιές.

Η τρόμπα δίνει ωραία αίσθηση, δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα κάποια διαφορά σε δύναμη αλλά δεν πιέσα κιόλας. Τα προβολάκια επίσης δίνουν απλωτή δέσμη, περίμενα να φέγγουν όμως πιο μακρυά. Η τοποθέτηση τους με τις ψευτοβάσεις κάτω από το μούτρο τελικά δεν μου γεμίζουν πολύ το μάτι, έχουν ταλαντώσεις που δεν ξέρω αν επιβαρύνουν την αντοχή της βάσης (με το κλασσικό μέταλλο των κινεζικών που φαίνεται σαν σκληρό πλαστικό) ή αν καταπονούν με το βάρος τους το μούτρο καθεαυτο. Μάλλον θα τα μετακινήσω στα κάγκελα μόλις έρθουν οι νέες βάσεις.
 
Top Bottom