KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Καλησπέρα σε όλους. Δύο χρόνια αγάπης με το xt660z Tenere, κανένα απολύτως παράπονο (καλά εκτός από την 6η :) ) , ήρθε ο καιρός για αλλαγή. Λίγα τα άλογα , λίγοι οι κύλινδροι , λίγο το μέγεθος.
Μετα από αρκετές οικονομίες και στερήσεις, μπορώ να κοιτάζω τα πορτοκαλί μηχανάκια με λαχτάρα. Παιδικό όνειρο. Πέρασε από το μυαλό μου και η αγορά GSA1200 αλλά κράτησε λίγο.
Μεγάλος έρωτας η 1190R. To 1290 super adventure όνειρο. Η 1190 κούκλα.
Επιλογές που έχω :

  1. Super adventure 1290 2016 μοντέλο
  2. 1190R 2013 μοντέλο
  3. 1190 2014 μοντέλο.
Νούμερο 1 προτεραιότητα ? ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
Δεν αντέχω τα παιδικά προβλήματα
Δεν μου αρέσει να είμαι σε ταξίδι και να με τρώει το άγχος αν θα βγει κάποιο πρόβλημα..

Θα ήθελα απόψεις από τους κατόχους των συγκεκριμένων μοντέλων αλλά και από μη κατόχους :))

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
1190 r.... Αν δεν ταξίδευα με γυναίκα Δικαβαλος και φορτωμένος θα το είχα χθες.
Σιγουρα το πιο όμορφο και πιο αξιόπιστο μηχανακι της ΚΤΜ.
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Και εγώ πολλά χιλιόμετρα τα κάνω με το αίσθημα.
Κάνω και τις βολτες μόνος γενικά, αλλά ένα 20% ταξιδεύω δικαβαλος...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Θα επέλεγα το μοντέλο του 2016 που ανέφερες (είτε 1290 ή 1190 δεν παίζει ρόλο το μοντέλο, αλλά η χρονιά παίζει).
Δεν θα αγόραζα 1190 απλό ή R του 13 και 14
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και εγώ πολλά χιλιόμετρα τα κάνω με το αίσθημα.
Κάνω και τις βολτες μόνος γενικά, αλλά ένα 20% ταξιδεύω δικαβαλος...
Με 20% Δικαβαλος.... Καλά κοιτάς το ΚΤΜι
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Πάντως γενικά διαβάζω για πολλά μικρά μικρά προβληματακια...
Δηλαδή μια αξιοπρεπή αξιόπιστη μοτοσυκλέτα αυτής της κατηγορίας (εννοώ μεγκα ον οφφ) δεν υπάρχει?? Γιατί και με το gs διαβάζω διάφορα προβλήματα και αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν, 2 εταιρείες με τόση εμπειρία στο χώρο να πέφτουν σε τόσα ηλίθια λαθοι...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Πάντως γενικά διαβάζω για πολλά μικρά μικρά προβληματακια...
Δηλαδή μια αξιοπρεπή αξιόπιστη μοτοσυκλέτα αυτής της κατηγορίας (εννοώ μεγκα ον οφφ) δεν υπάρχει?? Γιατί και με το gs διαβάζω διάφορα προβλήματα και αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν, 2 εταιρείες με τόση εμπειρία στο χώρο να πέφτουν σε τόσα ηλίθια λαθοι...
ολα τα μηχανακια εχουν μικροπροβληματακια, αλλα περισσοτερο, αλλα λιγοτερο...το θεμα ειναι εσυ τι θεωρεις σημαντικο και τι οχι...απροβληματιστη μοτο δεν υπαρχει, και τα κτμ σιγουρα δεν ειναι καν κοντα στο να θεωρηθούν εντελως απροβληματιστα...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πάντως γενικά διαβάζω για πολλά μικρά μικρά προβληματακια...
Δηλαδή μια αξιοπρεπή αξιόπιστη μοτοσυκλέτα αυτής της κατηγορίας (εννοώ μεγκα ον οφφ) δεν υπάρχει?? Γιατί και με το gs διαβάζω διάφορα προβλήματα και αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν, 2 εταιρείες με τόση εμπειρία στο χώρο να πέφτουν σε τόσα ηλίθια λαθοι...
Για αξιοπιστία κ απροβλημάτιστη λειτουργία ,εδω είσαι...μην κοιτάς τίποτ'άλλο.

 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Και γιατί δεν κοιτάς 1090?
.
Δεμ βγάζει αυτή την αγριάδα όπως το 1190... Είναι πιο αλητικο νομίζω το 1190.. φυσικά δεν έχω οδηγήσει το 1090.. με το 1190 τρελάθηκα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Για αξιοπιστία κ απροβλημάτιστη λειτουργία ,εδω είσαι...μην κοιτάς τίποτ'άλλο.

Μα από αυτές τις σχολές έρχομαι.... Είχα την παλιά αφρικανα μετά πήρα το τενερε .. σε καμία από τις 2 δεν είχα ποτέ το παραμικρό... Φυσικά πάντα ήμουν πολύ τυπικός στην συντήρηση...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Για αξιοπιστία κ απροβλημάτιστη λειτουργία ,εδω είσαι...μην κοιτάς τίποτ'άλλο.

Βλέπω έβαλες το γρήγορο με τις μαύρες ζάντες .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μα από αυτές τις σχολές έρχομαι.... Είχα την παλιά αφρικανα μετά πήρα το τενερε .. σε καμία από τις 2 δεν είχα ποτέ το παραμικρό... Φυσικά πάντα ήμουν πολύ τυπικός στην συντήρηση...
Πέρα απ'την πλάκα ,αν έρχεσαι από αυτές τις σχολές ,και ψάχνεσαι για όσο το δυνατόν πιό ήρεμη συμβίωση με ένα MegaOnOff ,κοίτα το CRF1000

 
Τελευταία επεξεργασία:

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
.
Δεμ βγάζει αυτή την αγριάδα όπως το 1190... Είναι πιο αλητικο νομίζω το 1190.. φυσικά δεν έχω οδηγήσει το 1090.. με το 1190 τρελάθηκα...
Εχει καριβως ρην ίδια αίσθηση με λημένα ολα αυτα τα μικροπροβλήματα.Τουλάχιστον αυτο μπορω να ω μιας και τα ειχα-εχω και τα δύο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η απαντηση ειναι απλη. Βαζεις χερι στη μηχανη? Εαν ναι, τοτε παρε οποιοδηποτε 1Χ90 καλο βρεις και σου αρεσει. Εαν οχι, τοτε κοιτα για ΧΤΖ1200.

Παντως να ξερεις οτι το 1290 του 2016 που ειναι το τωρινο Τ ειναι πολυ πιο ογκωδες και αρκετα διαφορετικο απο τα 1190/1290R. Επισης οπως πολυ σωστα ειπε ο Srider καλυτερα απεφυγε τα 2013/2014 μοντελα, εκτος εαν εισαι απολυτα σιγουρος οτι εχουν ολες τις αναβαθμησεις/ανακλησεις περασμενες.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχουμε παραδείγματα εδώ μέσα με πάνω από 100.000km και τάπα ολ-ντει.

Για μένα είναι τέρας αξιοπιστίας το 1190

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Έχω μοντέλο του 14 με σχεδόν 60.000 χλμ τώρα. Έχει δουλέψει βουνό, άσφαλτο και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα κανένα παράπονο. Με λίγα ευρώ έχω φτιάξει σέλα και έχω βάλει ζελατίνα από τη makan και έλυσα και όλα τα θέματα κάλυψης αερα και άνεσης σε πολύωρο ταξίδι. Το μηχανάκι γενικά κάνει τα πάντα πολύ καλά. Το μόνο θέμα που έχει θα έλεγα ότι είναι οι ζάντες οι οποίες θέλουν προσοχή στο βουνό. Είναι ευαισθητουλες.
 
Top Bottom