KTM 640 ADVENTURE vs KTM 690 ENDURO

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα, μια χαρά είναι τα 12lt, γιατί το 690 έχει πολύ μικρή κατανάλωση, γύρω στα 5lt/100km.
Η τάπα που αναφέρει πιο πάνω ο Χρήστος, είναι όντως θεματάκι, συνηθίζεται όμως γρήγορα, ειδικά μετά τη πρώτη χωμάτινη βόλτα !!!
Γιατί μετά απλά δεν σε ενδιαφέρει τίποτα !!!
Το μοτέρ σε αυτό το μηχανάκι, είναι τέτοιος οδοστρωτήρας, που ξεχνάς τα πάντα.
Εγώ έδενα κόντρα στη σέλα, ένα μικρό υπνόσακο και μικρή σκηνή στο πίσω μέρος, χωρίς να καλύπτω την τάπα και όλα οκ.
Ενα σακίδιο στην πλάτη κα έφυγες για ΣΚ στο βουνό.
Μια άλλη μεγάλη διαφορά, με το 640 (το λέω έχοντας κάνει τέτοια χρήση και με τα δύο μηχανάκια)
είναι ότι το 640, αν το πιέσεις σε άσφαλτο και μακρινή διαδρομή, μπορεί να το πάρεις στη μασχάλη...
Με το 690 πάς με 130 εθνική (αναλογα με τα λάστιχα, βέβαια) και ανοίγεις το γκάζι και πετάγεται μπροστά o_O
Ισως να γίνομαι κουραστικός, γιατί έχω γράψει αρκετές φορές γι αυτό το μηχανάκι, σε διάφορα thread ...
Εχω αλλάξει αρκετά μηχανάκια, διαφόρων τύπων, αν με ρωτήσει κάποιος ποιό είναι το καλύτερο μηχανάκι που είχες ποτέ,
θα έλεγα χωρίς σκέψη ΚΤΜ 690 Enduro...

όσοι το έχουν καταλαβαίνουν πολύ καλά τι λέω, όσοι δεν το έχουν καβαλήσει, μόλις το κάνουν θα καταλάβουν:ok:

YΓ. το πεθύμησα ρε πούστη μου, α ρε Μιχαλάκη ελπίζω να το απολαμβάνεις ...:(







Αφού το λες εσύ. ...ο κύβος εριφθει. :D
Καλοριζικο το 690 μπιλλυ. .:p

advφον!!
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
ευχαριστω brothers για τις τοσο διαφορετικες ματιες,,,,,:friendship:
τελικα, μιας και εχω μπροστα μου την πωληση του διχρονου exc που χω
μιας και λ7 υπαρχουν,,,,,,,
λεω να παω προς το 690,,,,

αραγε η εκδοση R ειναι αναγκαια????
ποιες οι διαφορες μεταξυ του απλου και του R???
 

angelo_balto

Overlander
Περιοχή
Γλυφαδα
Όνομα
Αγγελος
Μοτό
KTM 950 SE
ευχαριστω brothers για τις τοσο διαφορετικες ματιες,,,,,:friendship:
τελικα, μιας και εχω μπροστα μου την πωληση του διχρονου exc που χω
μιας και λ7 υπαρχουν,,,,,,,
λεω να παω προς το 690,,,,

αραγε η εκδοση R ειναι αναγκαια????
ποιες οι διαφορες μεταξυ του απλου και του R???

Ανάρτηση (ύψος)... Exc δεν είναι κανένα απο τα 2, αλλά με το R έχεις περισσότερη διαδρομή
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr




Σημερα...
Κάπου στα ορεινά της Αχαΐας. .2000 μοντέλο, με μόνο 7000 χλμ.o_O
Του είπα για πλακα, ότι θέλω να το αγοράσω και αμολησε τα τσοπανοσκυλα:D


advφον!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω αν ισχύει. ...Μου είπε ότι είναι επετειακή έκδοση.

advφον!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
το μοτερ ειναι καλο με μονα αρνητικα τους κραδασμους (που στο 690 ειναι αρκετα λιγοτεροι) και λιγο σκορτσαρισμα αν πεσουν οι στροφες...
..........και λίγο το "βολάν", λίγο τα ξεβιδώματα....... έ άσε όλα απο λίγο.......:friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years

VS
Για παμε γνωμες...με δεδομενη την διαφορά τιμης αναμεσα στα 2 πορτοκάλια,αλλά και την δεδομενη ικανοτητα τους στο χωμα,με τις οποιες μεταξυ τους διαφοροποιησεις υπερ και κατα εκαστου,ποια πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη-αρτιοτερη?...-επιλογη για καποιον που ψαχνει να κανει εκδρομικο εντουρο,κατι δηλαδη σαν τις βολτες που διοργανωνουμε συχνα πυκνα και γουσταρουμε εδω μεσα?
Αξιζει η διαφορά τιμης και να πας σε ενα πιο συγχρονο 690 ή ψαχνεις για ενα 640 και εισαι οκ?
Ποια η αποψη κατοχων και μη?...
ΥΓ.Οχι δεν θα αλλαξω το 800αρι,αλλά εαν σημερα επελεγα ενα χωματοεργαλειο για τις βολτες που συζηταμε,αυτες οι 2 επιλογες ειναι ψηλα στις προτιμησεις μου...μαζι με μερικα ακομα βεβαια (TTR600-DRΖ400 κλπ...)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ενδιαφερον!
Αλλα η διαφορα τιμης και η διαφορα στην ηλικια τους, ειναι καθοριστικοι παραγοντες για την τελικη αποφαση αγορας πιστευω.

Για να δουμε τις αποψεις κατοχων....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν αφήσουμε έξω την χρηματική αξία της κάθε μοτό και την όποια μοτερική αξιοπιστία, θα έλεγα ότι είναι διαφορετικά μηχανήματα.
Το ένα είναι adventure και το άλλο ψευδοεντούρο.

Η αυτονομία, το δυνατότερο υποπλαίσιο και η καλύτερη ανεμοπροστασία του 640 υπερτερούν έναντι του 690, απο την άλλη το βάρος, η κατανάλωση και η ευελιξία καθώς επίσης και το fun factor, παίζουν σημαντικό ρόλο υπερ του 690.

Εν ολίγης, για να κάνω χωμάτινη πολυήμερη διάσχιση πολλών χιλιομέτρων, θα επιλέξω 640.
Για να πάω με το φόρουμ μονοήμερη-διήμερη χωμάτινη και να βγάλω γούστα θα επιλέξω 690.

Αν παρόλα αυτά θέλω ένα για όλα, θα επιλέξω το μηχανάκι του γάτου @el-Gatto.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Λοιπόν ως πρώην κάτοχος 640 και ΝΥΝ 690
Το 640 ωραίο μηχανάκι πολύ καλό με σωστή συντήρηση το πούλησα με 70 χιλιάδες χωρίς το παραμικρό .
Αλλά καταπίνει βενζίνη σε σχέση με το 690
Είναι ποκυ ποιο βάρη φαντάσου ότι πέρνει 28 λίτρα βενζίνη
Έχει κραδασμούς που σου φεύγουν τα σφραγίσματα ...
Δεν κάνει για ταξίδια είναι κουράστηκο. Εκτός αν ταξιδεύεις μόνο από χώμα .
Απ την άλλη το 690 με ένα φερινγκ πας άνετα με 120.
Από αυτονομία το 690 μου βγάζει με 11 λίτρα 210χιλ
Ενώ το 640 με28 λίτρα αν θυμάμαι καλά 350-400
Αν τώρα μιλαμαι για ένα μηχανάκι μόνο για να παίζεις είναι μια χαρά αρκη να βρεις ένα καλοσυντηρημένο. Από την άλλη η διαφορά τιμής δεν είναι τόσο μεγάλη για να μην πάρεις περισσότερο γκάζι λιγότερο βάρος λιγότερα χιλιόμετρα και ένα κινητήρα διαμάντι του 690. Αυτά από μένα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited by a moderator:
Top Bottom