KTM 640 Adventure vs YAMAHA Tenere 660z

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Και εκεινη φιλος... Αλλα εχουμε αμαξι, ποδηλατο, ποδια αχχαχχαχα
Ακριβως επειδή ποδηλατεις και παίζει και αυτοκίνητο,ίσως με ένα μεσαίο ον οφ τα έκανες λίγο πολύ όλα εφόσον θα έπεφτες σε καταναλώσεις κλπ.
Λεω εγώ ιδέες,είμαι της άποψης"πες πες μ@λ@κιες,θα πεις και καμία εξυπνάδα". χαχαχαχα
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Φιλε @Chester24
τα διλημματα τα δικα σου τα ειχα και γω πολλες φορες, οποτε επετρεψε μου
να πω και γω την κουταμαρα μου:)
μετα το cbf 1000 κοιταγα ειτε για ΤΑ650 το οποιο ειχα πριν απο κανα 12-13 χρονια,ειτε για κανα αφρικα...και φυσικα τενερε 660
για λογους αξιοπιστιας,εξοδα,δεν παω πολλες βολτες κλπ.....
τα βαζω κατω λοιπον και ψαχνω να δω τι φταιει μεσα στο χοντροκεφαλο μου
και δε συνταυτιζομαι ευκολα με ενα μηχανακι..
η οδηγικη απολαυση εντελει!
μπηκα στη διαδικασια και οδηγησα και πολλα αλλα φιλων(gs1200,f650dakar,1200rt,800gs,xx1100,fjr1300) να καταλαβω τι συμβαινει και αν θελω ψυχιατρο(ακομα δε ξερω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)
οδηγαω λοιπον το 990(ειχα αποψη απο το 950)και λεω το θελω....μπορουσα και το πηρα ετσι απλα!
ηξερα οτι εχει κουσουρια πολλα(σκεψου οτι μολις το βαλα στην πυλωτη το πρωι εχανε παραφλου!)
και φυσικα οτι καιει τον κ@λο του!
δεν ειμαι ο ιδιοκτητης που θα δειξει στην εν λογω μοτο ποιος κανει κουμαντο:)
ειμαι ομως ο ιδιοκτητης που πλεον δυσκολα θα συμβιβαστει με κατι κατωτερο,
απλα για να εχει μοτο.
Συγχωρεσε με αν κουρασα με το σεντονι,απλα προσωπικα αν ηταν πριν παω βολτα να σκεφτομαι τη βενζινη επειδη δε μου επιτρεπουν οι υποχρεωσεις μου(υποψιν δε μου τρεχουν ουτε μενα απ τα μπατζακια),δε θα επερνα κατι αλλο, απλα και μονο για να εχω μοτο και κατα βαθος να ειμαι δυστυχισμενος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ακριβως επειδή ποδηλατεις και παίζει και αυτοκίνητο,ίσως με ένα μεσαίο ον οφ τα έκανες λίγο πολύ όλα εφόσον θα έπεφτες σε καταναλώσεις κλπ.
Λεω εγώ ιδέες,είμαι της άποψης"πες πες μ@λ@κιες,θα πεις και καμία εξυπνάδα". χαχαχαχα
Ρε στρατηγε, αφου ουτως η άλλως δεν το κυκλοφορω το μηχανάκι στην πόλη:D
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ρε στρατηγε, αφου ουτως η άλλως δεν το κυκλοφορω το μηχανάκι στην πόλη:D
Ναι,αυτό λέω.
Μήπως έχει περάσει απτό μυαλό σου να έχεις ένα μηχανάκι;
Εφόσον και αμάξι παιζει για την γυναίκα, ποδήλατο κάνεις κλπ;
Τα χλμ που κάνεις είναι λίγα, γιαυτό το λέω.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ναι,αυτό λέω.
Μήπως έχει περάσει απτό μυαλό σου να έχεις ένα μηχανάκι;
Εφόσον και αμάξι παιζει για την γυναίκα, ποδήλατο κάνεις κλπ;
Τα χλμ που κάνεις είναι λίγα, γιαυτό το λέω.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΑΑαααα τώρα κατάλαβα..

Ε ναι.. Όλα περνούν από το αρρωστημένο και σχιζοφρενικο μυαλο μου και περισσότερο το να έχω ένα μόνο μηχανάκι.
Τα δυο ναι είναι λουκούμι, γιατί έχεις ενα χώμα, ένα άσφαλτινο ταξιδακι, αλλα έχεις διπλά έξοδα (Εξαρτάται φυσικά απο το τι μηχανάκια έχεις).

Αλλά όπως και έχει το ένα είναι καλύτερο γιατί δεν έχεις το άγχος της συντήρησης και των δύο. Άσε που στην εποχή που ζούμε δεν θα μπορείς να χρησιμοποιείς και τα δύο όσο θέλεις... Όταν θα βολτάρεις το ένα, δεν θα έχεις λεφτά την επόμενη να βολτάρεις το άλλο, ΚαΤεΜε...
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Μέχρι πριν 1-2 μήνες ήμουν και εγώ με 2 μηχανές , μια για τα ασφάλτινα και μια για τα χωματάκια μας. Τελικά τις έδωσα και τις 2 (bmw 1150gs adv+ ktm 690enduro) και τώρα είμαι με ένα ktm 990r. Μεχρι στιγμής και μετα από 2500χλμ που πρόλαβα και του έκανα με έχει εντυπωσιάσει , ενώ το θετικότερο είναι πως ξεκινάς για ασφαλτάδα και πάντα καταλήγεις στα χώματα αφού μόλις δεις χωματόδρομο δεν σκέφτεσαι πως πρέπει να ξανάρθεις με το χωμάτινο. Βέβαια πάντα είναι και θέμα γούστου του καθενός τι θα επιλέξει αλλά αν δεν προλαβαίνεις να τα βολτάρεις και τα 2 τότε η επιλογή μιας που να σε καλύπτει όσο γίνεται σε όλα τα γούστα βοηθάει αρκετά!
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Αφού είναι θέμα καθαρά κόστους, που είναι το δίλημα;
Η κρατάς αυτό που έχεις που τα κανει όλα καλύτερα κι από τα άλλα 2 και κοιτάς να το χρησιμοποιείς ελεγχόμενα κι ανάλογα με τις οικονομικές σου δυνατότητες, ή παίρνεις το tenere και συμβιβάζεσε μεν σε σχέση με το 990, αλλά ρίχνεις το κόστος χρήσης, όσο το ρίχνεις, αλλά θα μπορείς να το χρησιμοποιείς συχνότερα.
Σκέψου μόνο να πάρεις ένα "φαγωμενο" KTM 690 που θα σου βγάλει μια φυσιολογική μικρό ζημιά τι θα σου κοστίσει. Μήπως τη διαφορά κόστους χρήσης από 990 για τα επόμενα 3 χρόνια;
Και δε βάζω το Τενερέ στην ίδια κατηγορία γιατί θεωρώ ότι οι πιθανότητες να βρείς KTM μεταχειρισμένο που ο προκάτοχός του το είχε για χαλαρές βόλτες είναι σαφώς πολύ λιγότερες από άλλες επιλογές.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
κ εγω σ αυτο το διλημα ημουν οταν εδωσα το tuono.
εψαξα για 640 αλλα ηταν τσιμπημενες τιμες και γενικα παλιας χρονολογιας σε σχεση με το πιο φρεσκο tenere.

το φοβηθικα και λιγο να πω την αληθεια,απο θεμα αξιοπιστιας,και το τι θα μου τυχαινε σε ενδεχομενο γαμο με ενα κακοσυντηρημενο ή "πιωμενο" ας πουμε 640 και δεν ηθελα καν να σκεφτομαι το ενδεχομενο μιας "καλης" βλαβης ή ενος "μεγαλου" μαζεματος σε σχεση με τα παντα ταλαιπορα οικονομικα μου.:(
οποτε μετα απο μια πορεια αρκετων χρονων με Ευρωπαικα μονο,να μαι με το πρωτο μου,μπασταρδεμενο βεβαια,Ιαπωνικο.
βοηθησε αρκετα και η κεντα που ετυχε λογω της τοτε δουλειας μου,που βρηκα το Τen σχεδον καινουριο και αδουλευτο σε πολυ νορμαλ τιμη για τα δεδομενα της εποχης και μου εδωσε την τελικη ωθηση να κανω το βημα.

το σοκ σαφως και ηταν μεγαλο,μετα απο το διαολεμενο 1000 V2 στο κοιμισμενο 660:Watching:.
αλλα τα βαλα κατω,το δα απο δω,το δα απο κει,μεγαλωσαμε κιολα,ωριμασαμε:p...ε,και απο το να εχω ενα μηχανακι και να ναι σα να μην εχω,πηρα το ten.

ο βασικοτερος λογος εννοειται ηταν το οικονομικο.
και προσωπικα για μενα με εχει παει πολυ καλα μεχρι στιγμης, το εχω λιωσει στις βολτες,αβιαστα,απροβληματιστα,ξεγνοιαστα και οικονομικα πανω απ ολα,μιας και δεν εχω σταυρωσει ακομα σταθερη δουλεια...:rage:
προσπαθω να το χαιρομαι οσο μπορω,και πιστευω τα χει βγαλει τα λεφτα του ηδη.
δε μου χει πει οχι σε οτι εχω ζητησει μεχρι τωρα,και καλως η κακως,θ αργησω πααααααρα πολυ να ξαναλλαξω μηχανη,εκτος αν πιασω το τζοκερ.
βρηκα δλδ μια μηχανη να μου κανει ολα τα γουστα,τα δικα μου γουστα,και οσο περναει ο καιρος το γουσταρω ολο και πιο πολυ.

οποτε περισευει κανα ψιλο θα του χωνω και κανα εξτραδακι για να ξανατονωνεται ο ερωτας και θα συνεχιζουμε την κοινη πορεια.

αν ημουν πιο ανετος οικονομικα και με δυνατοτητα να υπαρχει οικονομικο background να ανταπεξελθω σε μια "καλη" βλαβη,ή ενα rebuild ας πουμε,εννοειται θα ειχα τωρα ΚΤΜ (μεταχειρισμενο):hungry:.

αυτια...

στην τελικη,οτι και να παρεις ο σκοπος ειναι να μπορεις να το χαιρεσαι και να το γλεντας,και οχι να σε γλενταει αυτο,οποιο κ αν ειναι.
:friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
κ εγω σ αυτο το διλημα ημουν οταν εδωσα το tuono.
εψαξα για 640 αλλα ηταν τσιμπημενες τιμες και γενικα παλιας χρονολογιας σε σχεση με το πιο φρεσκο tenere.

το φοβηθικα και λιγο να πω την αληθεια,απο θεμα αξιοπιστιας,και το τι θα μου τυχαινε σε ενδεχομενο γαμο με ενα κακοσυντηρημενο ή "πιωμενο" ας πουμε 640 και δεν ηθελα καν να σκεφτομαι το ενδεχομενο μιας "καλης" βλαβης ή ενος "μεγαλου" μαζεματος σε σχεση με τα παντα ταλαιπορα οικονομικα μου.:(
οποτε μετα απο μια πορεια αρκετων χρονων με Ευρωπαικα μονο,να μαι με το πρωτο μου,μπασταρδεμενο βεβαια,Ιαπωνικο.
βοηθησε αρκετα και η κεντα που ετυχε λογω της τοτε δουλειας μου,που βρηκα το Τen σχεδον καινουριο και αδουλευτο σε πολυ νορμαλ τιμη για τα δεδομενα της εποχης και μου εδωσε την τελικη ωθηση να κανω το βημα.

το σοκ σαφως και ηταν μεγαλο,μετα απο το διαολεμενο 1000 V2 στο κοιμισμενο 660:Watching:.
αλλα τα βαλα κατω,το δα απο δω,το δα απο κει,μεγαλωσαμε κιολα,ωριμασαμε:p...ε,και απο το να εχω ενα μηχανακι και να ναι σα να μην εχω,πηρα το ten.

ο βασικοτερος λογος εννοειται ηταν το οικονομικο.
και προσωπικα για μενα με εχει παει πολυ καλα μεχρι στιγμης, το εχω λιωσει στις βολτες,αβιαστα,απροβληματιστα,ξεγνοιαστα και οικονομικα πανω απ ολα,μιας και δεν εχω σταυρωσει ακομα σταθερη δουλεια...:rage:
προσπαθω να το χαιρομαι οσο μπορω,και πιστευω τα χει βγαλει τα λεφτα του ηδη.
δε μου χει πει οχι σε οτι εχω ζητησει μεχρι τωρα,και καλως η κακως,θ αργησω πααααααρα πολυ να ξαναλλαξω μηχανη,εκτος αν πιασω το τζοκερ.
βρηκα δλδ μια μηχανη να μου κανει ολα τα γουστα,τα δικα μου γουστα,και οσο περναει ο καιρος το γουσταρω ολο και πιο πολυ.

οποτε περισευει κανα ψιλο θα του χωνω και κανα εξτραδακι για να ξανατονωνεται ο ερωτας και θα συνεχιζουμε την κοινη πορεια.

αν ημουν πιο ανετος οικονομικα και με δυνατοτητα να υπαρχει οικονομικο background να ανταπεξελθω σε μια "καλη" βλαβη,ή ενα rebuild ας πουμε,εννοειται θα ειχα τωρα ΚΤΜ (μεταχειρισμενο):hungry:.
Εδώ εμείς κατεβήκαμε και άλλο κατηγορία (στα 250cc μονογαμικός) και εσύ λες για την Tener-ούκλα! Άρχοντας είσαι, μη σε νοιάζει τίποτα! :friendship:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μια χαρα εισαι κ εσυ,και γενικοτερα πιστευω οτι ολοι μια χαρα θα ημαστε με οποιοδηποτε μοτο,αν ειναι συνειδητη και ρεαλιστικη επιλογη-

επισης @STF το χω παραπονο,που δε βολταραμε μαζι οσο ημουν Αθηνα και ειχες το Τεν να το εβλεπα και απο κοντα,να γνωριζομασταν λαηβ κιολα,που σε διαβαζα καιρο πριν παρω το δικο μου:cool:

ελπιζω καπου να καλιασει στο μελλον να τα πουμε.
:friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
μια χαρα εισαι κ εσυ,και γενικοτερα πιστευω οτι ολοι μια χαρα θα ημαστε με οποιοδηποτε μοτο,αν ειναι συνειδητη και ρεαλιστικη επιλογη-

επισης @STF το χω παραπονο,που δε βολταραμε μαζι οσο ημουν Αθηνα και ειχες το Τεν να το εβλεπα και απο κοντα,να γνωριζομασταν λαηβ κιολα,που σε διαβαζα καιρο πριν παρω το δικο μου:cool:

ελπιζω καπου να καλιασει στο μελλον να τα πουμε.
:friendship:
Μητσάρα... ξέρεις τι πιστεύω; Ότι όλα είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Τα υπόλοιπα... είναι για τον χαβαλέ και τα Tenere και τα ΚΤΜ και τα WR (BMW δε λέω μη μου βάλουν πιπέρι στο στόμα :p:D) !

Εννοείτε θα χαρώ να τα πούμε!
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Κι όπως είπε κάποτε ένας παλιοφιλος, η καλύτερη μηχανή του κόσμου, είναι αυτή που μπορείς να έχεις και να σου χαρίζει τη χαρά όποτε της τη ζητήσεις.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
@Chester24 σήμερα πέρασα κ είπα να σταματήσω να σε δω αλλά ήσουν κλειστός. Είχες τη μηχανή απ έξω. Είναι ωραίο το εργαλείο σου και κρίμα να το δώσεις. Δε θα βρεις κάτι άλλο να σε καλύψει. Πάρε ένα scooter για μέσα
 
Top Bottom