KTM ADVENTURE 390R

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Νέα ενημέρωση! Χάχαχα ενώ το παιδί ο Χρήστος στον οικονόμου έχει όλη την καλή διάθεση για να μου αλλάξει την γκαζιερα που 3 φορές δεν δούλεψε και είναι ο μόνος που έχει ασχοληθεί, από την ktm του είπαν ότι δεν βλέπουν την βλάβη και όταν ξαναγίνει να τραβήξω βίντεο για να το αλλάξουν! Χαχαχ ότι και να πω είναι λίγο! Και εκεί που είχα ρωτήσει σε τράπεζα για δάνειο.... Το σκέφτηκα πάλι! Θεοί
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν χωνεύεται... Στην εγγύηση μηχανάκια και να μην τα τακτοποιουν
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Δεν χωνεύεται... Στην εγγύηση μηχανάκια και να μην τα τακτοποιουν
Ε ναι και ενώ περίμενα το πότε θα έρθει το ανταλλακτικό τελικά με πήρε τηλ ο μηχανικός και μου είπε ότι θέλουν βίντεο για την εγγύηση!! Είναι κρίμα πάντως γιατί το μηχανάκι κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ καλό και αυτό το έχει κάνει 3 φορές μόνο αλλά αφού έχει εγγύηση αλλάξε το να είμαι και εγώ χαρούμενος και να έρθω μετά να στα σκάσω για ένα 890!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ε ναι και ενώ περίμενα το πότε θα έρθει το ανταλλακτικό τελικά με πήρε τηλ ο μηχανικός και μου είπε ότι θέλουν βίντεο για την εγγύηση!! Είναι κρίμα πάντως γιατί το μηχανάκι κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ καλό και αυτό το έχει κάνει 3 φορές μόνο αλλά αφού έχει εγγύηση αλλάξε το να είμαι και εγώ χαρούμενος και να έρθω μετά να στα σκάσω για ένα 890!
Το παράλογο είναι οτι υπάρχουν 2 είδη εγγύησης, ενώ δεν θα έπρεπε.
Η εγγύηση της ΚΤΜ και η "εγγύηση" του καταστήματος που αγόρασες το 390.
Γι'αυτό και οι περισσότεροι πάνε για σερβις/εγγύηση στο κατάστημα που αγόρασαν τη μοτοσυκλέτα. Έτσι ώστε αν η ΚΤΜ αρνηθεί την εγγύηση, να πάρει το κόστος το κατάστημα και να κρατήσει χαρούμενο τον πελάτη.
Βέβαια εσυ απ'οτι κατάλαβα δεν έβγαλες άκρη με το κατάστημα που την αγόρασες γι'αυτό πήγες αλλού.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχουν καει απο το χυλο και φυσανε και το γιαουρτι, αλλα το πανε τελειως λαθος. Οκ, εχει 120€ η γκαζιερα, και μπορει στο παρελθον να περναγανε αβερτα στην εγγυηση ανταλλακτικα οι αντιπροσωποι και να κανανε ζημια, αλλα απο τη στιγμη που το εχει καταγραψει το OBD και φαινεται σαν βλαβη στο διαγνωστικο τι σκατα βιντεο θελουνε? Να ανοιγεις γκαζι και να μην ακουει το μοτερ? Ε οκ, βγαλε κι εσυ τη φισα, τραβα το βιντεο που θελουνε, και μαζι με το καταγεγραμμενο σφαλμα στον εγκεφαλο πες τους να γκρεμιστουνε.

Αν και κατι μου λεει οτι το "διαθεσιμο απο 29 Οκτωβρη" στο συστημα ανταλλακτικων της ΚΤΜ εχει να κανει περισσοτερο...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Το παράλογο είναι οτι υπάρχουν 2 είδη εγγύησης, ενώ δεν θα έπρεπε.
Η εγγύηση της ΚΤΜ και η "εγγύηση" του καταστήματος που αγόρασες το 390.
Γι'αυτό και οι περισσότεροι πάνε για σερβις/εγγύηση στο κατάστημα που αγόρασαν τη μοτοσυκλέτα. Έτσι ώστε αν η ΚΤΜ αρνηθεί την εγγύηση, να πάρει το κόστος το κατάστημα και να κρατήσει χαρούμενο τον πελάτη.
Βέβαια εσυ απ'οτι κατάλαβα δεν έβγαλες άκρη με το κατάστημα που την αγόρασες γι'αυτό πήγες αλλού.
Εγώ το μότο το πήρα από κατάστημα που δεν έχει σέρβις αλλά είναι πάρα πολύ ευγενικοί. Το θέμα στην Ελλάδα είναι ότι η ktm έχει κάποια συνεργεία επίσημα αλλά όσα πήγα εκτός από το παλικάρι στον οικονόμου μόλις άκουγαν ότι έχει εγγύηση δεν είχα κενό. Κατάλαβα ότι με έδιωχναν ευγενικά αλλά τα εσωτερικά προβλήματα της κάθε εταιρίας εμένα δεν με ενδιαφέρουν, αν η ktm χρωστά λεφτά στα συνεργεια εμένα δεν με ενδιαφέρει. Εγώ βλέπω λοιπόν ότι σαν πελάτης είμαι κρεμασμένος, και φυσικά θα το σκεφτώ πολύ για να πάρω πάλι κτμ αν και το 790 890 μου αρέσει πάρα πολύ. Κανονικά συμφωνώ ότι θα έπρεπε για να πουλάς μότο να έχεις και συνεργείο για να κάνεις τα σέρβις αλλά...

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γιατί αν το συνεργείο "έβρισκε" κενό να ασχοληθεί και να μείνεις ικανοποιημένος δε θα ήσουν ένας εν δυνάμει μελλοντικός πελάτης; Τέλος πάντων, χρόνια τα ίδια αναμασάμε....
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Καλησπέρα Άλεξ,

Θα επικοινωνήσει μαζί σου ο τεχνικός που πήγες την τελευταία φορά με την διαδικασία που ορίζει το εργοστάσιο και πρέπει να ακολουθήσετε προκειμένου να αποκασταθεί η σωστή λειτουργία της μοτοσυκλέτας.

Η "βλάβη" δεν έχει αποθηκευτεί στην ECU και ο τεχνικός όπως ενημερώθηκες δεν την εντόπισε όταν είχε την μοτοσυκλέτα στο συνεργείο στις 10 Αυγούστου - μάλλον η περίοδος διακοπών ήταν αποτρεπτική για τα συνεργεία που απευθύνθηκες ώστε να εξυπηρετηθείς συντομότερα. Δίχως επαρκές ιστορικό καταγραφής το εργοστάσιο δεν μπορεί να προβεί σε εγγύηση και για αυτό προφανώς ζητήθηκε βίντεο ώστε να επισπεφτεί η διαδικασία.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Μίλησα με τον μηχανικό.... Οκ βλέπουμε όταν και αν το ξανακάνει θα τραβήξω βίντεο! Από την 1η φορά που συνεβει στην βόλτα που είχα κάνει με Aldebaran αν δεν κάνω λάθος τέλος Ιουνίου είναι τέλος Οκτωβρίου τώρα.... To be continued
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μίλησα με τον μηχανικό.... Οκ βλέπουμε όταν και αν το ξανακάνει θα τραβήξω βίντεο! Από την 1η φορά που συνεβει στην βόλτα που είχα κάνει με Aldebaran αν δεν κάνω λάθος τέλος Ιουνίου είναι τέλος Οκτωβρίου τώρα.... To be continued
Δεν σε αφήνουν ποτέ να πλήξεις τα πορτοκαλί...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Δεν σε αφήνουν ποτέ να πλήξεις τα πορτοκαλί...
Αυτο ειναι αληθεια το εχω καταλαβει !!! εχω το βαρετο yamaha R1 2007 με 114000κμ ,ειναι τοσο βαρετο που καθε φορα περνει με την 1η μπροστα και παντα δουλευει! χαχαχα

βεβαια για να τα λεμε και ολα με τα ktm πραγματικα γουσταρεις να οδηγεις! και οσο για το τενερε με χαλαει που 2021 δεν εχει traction και εχει σαμπρελα ... λετε να παρω ενα 790 και ενα iphone 13 για να εχει καλη καμερα για τα βιντεο? :ha:ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο ειναι αληθεια το εχω καταλαβει !!! εχω το βαρετο yamaha R1 2007 με 114000κμ ,ειναι τοσο βαρετο που καθε φορα περνει με την 1η μπροστα και παντα δουλευει! χαχαχα

βεβαια για να τα λεμε και ολα με τα ktm πραγματικα γουσταρεις να οδηγεις! και οσο για το τενερε με χαλαει που 2021 δεν εχει traction και εχει σαμπρελα ... λετε να παρω ενα 790 και ενα iphone 13 για να εχει καλη καμερα για τα βιντεο? :ha:ha
Θα έπρεπε να δίνουν μια action, με μεγάλη SD κάρτα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτο ειναι αληθεια το εχω καταλαβει !!! εχω το βαρετο yamaha R1 2007 με 114000κμ ,ειναι τοσο βαρετο που καθε φορα περνει με την 1η μπροστα και παντα δουλευει! χαχαχα

βεβαια για να τα λεμε και ολα με τα ktm πραγματικα γουσταρεις να οδηγεις! και οσο για το τενερε με χαλαει που 2021 δεν εχει traction και εχει σαμπρελα ... λετε να παρω ενα 790 και ενα iphone 13 για να εχει καλη καμερα για τα βιντεο? :ha:ha
Αν ήταν χωρίς σαμπρέλα δε θα μπορούσες να κατεβάσεις πιέσεις. Και αν στράβωνε η ζάντα δε θα έφευγες από εκεί που θα είχες μείνει απλά αλλάζοντας μια σαμπρέλα (αν ήταν απαραίτητο και αυτό γιατί μπορεί να μην έσκαγε).
Traction Control και μπλιμπλιλίκια σημαίνει -καλώς ή κακώς- αύξηση τιμής σε μια μηχανή που δεν είναι και τόσο απαραίτητα. Να ήταν 120 άλογα να το συζητάγαμε.

Από εκεί και πέρα σεβαστές οι επιθυμίες όλων.

Δυστυχώς η πρόβλεψη σε τσιπάκια ήταν ελλιπής από τα περισσότερα εργοστάσια κατασκευής μοτοσυκλετών (λογικό, που να φανταστούν αυτό που έγινε) και παράλληλα η κλεισούρα των lock downs σε παγκόσμιο επίπεδο αύξησε τις πωλήσεις όλων των ατομικών ηλεκτρονικών μέσων. Πολλά από αυτά μοιράζονται κοινούς επεξεργαστές με την αυτοκινητο-μοτο-βιομηχανία με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν από την αγορά. Άρα... κρίση. Και αφού ο κόσμος της μοτοσυκλέτας περνάει κρίση, αυτό ίσως να επηρεάζει και την ποιότητα της εξυπηρέτησης. Νομίζω ότι τέτοια θέματα θα συναντάμε όλο και πιο συχνά από τις περισσότερες εταιρείες του χώρου.
Υπομονή, θετική σκέψη και θα έρθουν καλύτερες ημέρες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διαβάζοντας για την κρίση που λες, δεν θα έρθουν σύντομα τα καλύτερα. Ήδη η κατάσταση πάει για το χειρότερο, στον τομέα ενέργειας υπάρχει σοβαρό θέμα, στο φαγητό επίσης. Αν περάσουμε αυτόν τον χειμώνα χωρίς να κανιβαλιστούμε θα είναι ένα μικρό θαύμα, όπως τα γράφουν οι ειδικοί αναλυτές.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Είχα την χαρά να οδηγήσω το ΣΚ που μας πέρασε αυτό το μικρό (στο μάτι ) μηχανάκι .

Το συμπέρασμα είναι ότι η τεχνολογία προχωράει ωραία , έχουμε ένα ζωντανό κινητήρα με σφιχτές αναρτήσεις ( αρκετά σφιχτό για τα δικά μου θέλω το μπροστινό),ηλεκτρικό γκάζι και γεμάτο παντού.
Ένα μηχανάκι που το κινείς κάθε μέρα στην πόλη αλλά εύκολα βγαίνει κ εκτός πόλης , "έως πολύ εκτός δρόμου"

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom