KTM Superduke 1290 GT

psychoboy

Μέλος
Όνομα
Vasilhs
Μοτό
APRILIA RSV 1000R
Συνεχίζουμε αργά αλλά σταθερά....

Πλύσιμο με Surfex (είναι καθαριστικό water based degreaser) και νεράκι, προσεκτικά και αφού έβγαλα μπαταρία.

To surfex παει και σε πλαστικά? Λέω να το δοκιμάσω κ εγώ,αλυσίδα γρανάζια μοτερ?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάει παντού αλλά θέλει καλό ξέπλυμα. Εγώ το αραιώνω και λίγο (από 1/3 έως 1/2) και το βάζω σε ένα βαποριζατέρ, βάζω, σαπουνίζω με ένα πινέλο και μετά ρίχνω κατευθείαν νερό.

Λίγο προσοχή στα άβαφα πλαστικά μόνο, μπορεί να αφήσει μια ελαφριά ασπρίλα αν το παρακάνεις, με λίγο σπρέι σιλικόνης όμως (ή polytrol πχ) γίνονται σούπερ πάλι.

Για αλυσοδογραναζα και σημεία με αρκετή βρωμιά δοκίμασε πρώτα wd40 (ή παραφινέλαιο) και τρίψιμο με ένα σκληρό πινέλο ή και κάποιο σκοτσμπράιτ και μετά το surfex. Εννοείται προσέχεις μην πέσει το WD-40 στα τακάκια!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το πήρα από συνεργείο και έκανα μια πρώτη βόλτα. Το πέρασα και ΚΤΕΟ.

Είναι πολύ δυνατό, φαίνεται πως είναι περισσότερο από το BMW. Χαμηλά ο ψεκασμός του είναι λίγο χειρότερος του BMW παρόλο που έβαλα το Κιτ κατάργησης λάμδα της smart moto. Έχει λίγο απότομη απόκριση στο άνοιγμα του γκαζιού, θέλει συνήθεια. Δεν σκορτσάρει τελικά ακόμα και με 3000στρ/λ (αν και δεν είναι το ίδιο ομαλό με το Ι4), μετά τις 5-6Κ γίνεται ότι γινόταν μετά τις 9Κ στο XR.
Η θέση οδήγησης δεν είναι κακή, το τιμόνι μου φάνηκε λίγο στενό συνηθισμένος σε αυτό του XR. Βγάζει ζέστη αλλά όχι κάτι τρελό. Φρένα έτσι κι έτσι, να πατήσουν τα τακάκια καλά να δούμε.
Αναρτήσεις ψιλοσφικτό αλλά άνετο (!?!).
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σέρβις κλπ ομορφιες....πώς σου φάνηκε?
Ακριβούτσικο αλλά έκανα επιπλέον εργασίες.

Κανονικά, το μεγάλο σέρβις είναι περίπου 600€ (λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης -60€!!-, παραφλού, μπουζί). Εγώ επιπλέον είχα:
  • τοποθέτηση αλυσοδογραναζα
  • βγήκε το πλαϊνό καπάκι και βάφτηκε (είχε κάποιες φθορές που μου χτύπαγαν στο μάτι) - κάποια επιπλέον τσιμουχάκια/φλάντζες στην τοποθέτηση
  • χρειάστηκαν αντικατάσταση οι τεντωτήρες καδένας.
840€.

Ευχαριστημένος και από το συνεργείο και την συνεννόηση (Νταής), μικρό φάουλ κάποια πράγματα που ζήτησα να ελεγχθούν και δεν έγινε. ΟΚ θα ξαναπεράσω μια βόλτα, δεν τρέχει κάτι.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
... Χαμηλά ο ψεκασμός του είναι λίγο χειρότερος του BMW παρόλο που έβαλα το Κιτ κατάργησης λάμδα της smart moto...
Συνήθως θέλει κάποιο χρόνο λειτουργίας να κάνει "αντάπσιον" ο εγκέφαλος και κατόπιν βελτιώνεται.
/// Β

ΥΓ Καλές "Πτήσεις" !
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διαβάζω "λίγο χειρότερος" από τον αψεγάδιαστο ψεκασμό του XR οπουδήποτε γυρίσει η βελόνα και γελάω μόνος μου ρε.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Στο XR (μου) χαμηλά το έπιανε λίγο λόξυγκας, τπτ το φοβερό. Στο KTM αντίστοιχα μου φάνηκε πιο απότομος, λίγο χειρότερος.

Ίσως όντως θέλει λίγο χρόνο να γίνει το adaption στην ecu. Γενικά όλα ΟΚ.

Θα κλάψουν τετρακύλινδρα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο XR (μου) χαμηλά το έπιανε λίγο λόξυγκας, τπτ το φοβερό. Στο KTM αντίστοιχα μου φάνηκε πιο απότομος, λίγο χειρότερος.

Ίσως όντως θέλει λίγο χρόνο να γίνει το adaption στην ecu. Γενικά όλα ΟΚ.

Θα κλάψουν τετρακύλινδρα...
Κανόνισε ψηλέ....με το ζόρι κρατιεμαι να μην το ανεβάσω στα 200 αλογατα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε όχι για.

Όπως μάθαμε στο νήμα της Άφρικα, τίποτα δεν έχει σημασία για τίποτα, όποιος πάρει το μεγαλύτερο ρίσκο κερδίζει.

Το GT είναι εργαλείο τρελό, άντε με το καλό ο πρώτος Μπάρος
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ε όχι για.

Όπως μάθαμε στο νήμα της Άφρικα, τίποτα δεν έχει σημασία για τίποτα, όποιος πάρει το μεγαλύτερο ρίσκο κερδίζει.

Το GT είναι εργαλείο τρελό, άντε με το καλό ο πρώτος Μπάρος
Ε, δεν νομίζω Μπάρος με αυτό. Πολλα χλμ για να βγουν μονοήμερο με αυτό το μηχανάκι (διήμερα δεν παίζουν στην παρούσα φάση εύκολα).

Ήδη κοιτάμε το επόμενο, αφού πρώτα κάνουμε μια δυο δοκιμές.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε, δεν νομίζω Μπάρος με αυτό. Πολλα χλμ για να βγουν μονοήμερο με αυτό το μηχανάκι (διήμερα δεν παίζουν στην παρούσα φάση εύκολα).

Ήδη κοιτάμε το επόμενο, αφού πρώτα κάνουμε μια δυο δοκιμές.
Μια Ιτέα θα την πάμε μονοήμερη όμως ...να ξέρουμε πού βαδίζουμε τουλαχιστον
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όλο λόγια είσαστε...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μια Ιτέα θα την πάμε μονοήμερη όμως ...να ξέρουμε πού βαδίζουμε τουλαχιστον
Εννοείται.

Εσύ τώρα τι ανακατευεσαι?
Μιλάνε οι μαχητές του δρόμου...οι ευθιακηδες
Εντάξει, ας μην είμεθα σνομπ. Είναι στο κλαμπ 150+, να τον κάνουμε παρέα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια Ιτέα θα την πάμε μονοήμερη όμως
Άμα θέλετε και διανυκτέρευση για Ιτέα αφήστε τα μηχανάκια, μπείτε σε φόρουμ πεζοπορίας ξέρω γω
 
Top Bottom