KTM Superduke 1290 GT

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Άμα θέλετε και διανυκτέρευση για Ιτέα αφήστε τα μηχανάκια, μπείτε σε φόρουμ πεζοπορίας ξέρω γω
Εγώ μόνο αυθημερόν.

Αλλιώς μετά θα μπω (μάλλον) σε φόρουμ γνωριμιών.
:D:D
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πρώτη μίνι βόλτα μέχρι Ραφήνα για ένα καφεδάκι με έναν φίλο με XR.

Για να μιλήσουμε για τον ελέφαντα στο δωμάτιο, τα 2 μηχανάκια έχουν πολύ διαφορετικό χαρακτήρα στο πως βάζουν την δυναμή τους κάτω. Όσο οι στροφές ταιριάζουν στην απόδοση των μοτέρ τους, οι διαφορές είναι αμφίρροπες. Από 3ες, 4ες το GT φεύγει εύκολα. Από 1ες, 2ες όχι, το XR κάνει μια ελάχιστη διαφορά που διατηρεί, το GT σκάει, χωροπηδάει, παλεύεις μαζί του. Μια λύση ίσως θα ήταν μια ταχύτητα πάνω για μένα στις μικρές (2α αντί 1ης, 3η αντί 2ας - για το GT) και μάλλον αντίστοιχα δίκαιο για το XR μια ταχύτητα κάτω στις πιο πάνω (3η αντί 4ης και 4ης αντί 5ης - για το XR).

OK, κλάιν, για τους κοντράκηδες aka XR Maniac τα γράφω που έχουν αγχωθεί :p


Κατά τα λοιπά, σε αυτά τα λιγα πρώτα χλμ μπορώ να πω (πάντα σε σχέση με το XR που κράτησα καμπόσο και έκανα 7-8000χλμ) ότι δεν είναι καθόλου κακό σαν μηχανάκι αλλά δεν είναι XR σε θέμα άνεσης και συνολικού πατήματος στον δρόμο. Η ανεμοκάλυψη είναι ΟΚ, καλύτερη στο κράνος (δεν έχει βοή - puig ψηλότερη ζελατίνα) αλλά χειρότερη στον κορμό (νοιώθεις αρκετά τον αέρα στα χέρια). Σχετικά άνετη θέση οδήγησης, καλή σέλα (powerparts), τα γόνατα φωλιάζουν καλά στο ντεπόζιτο ΑΛΛΑ στην περίπτωση μου όταν αλλάζω ταχύτητες το γόνατο βρίσκει στο νεύρο του ντεπόζιτου. Σίφτερ λίγο χειρότερο του BMW σε μέτριες στροφές (μόνο ανέβασμα), ψηλά μια χαρά. Κραδασμοί δεν με ενόχλησαν.
Στο κυνηγητό το μηχανάκι βγάζει μια νευρικότητα που δεν είχε το XR. Επισης στα φρένα στην στροφή σηκώνεται, κάτι που με το XR το είχα ξεχάσει. Θέλω να πω δηλαδή ότι είναι περισσότερο streetfighter από sport touring. Φρένα ακόμα δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, φαίνονται χειρότερα από του XR. Πρέπει να τα δω.

Αυτά.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Περιέγραψες ένα κλασσικό ktm
Δεν ξέρω, το 990 adv που είχα δεν (μου) έβγαζε τόση βαρβατίλα.

ΟΚ, πρώτες εντυπώσεις είναι από μια βόλτα τύπου "ελανατιςμετρησουμε", θέλω να δω σε πιο αντιπροσωπευτική για μένα και το στυλ μου διαδρομή/βόλτα πως θα μου φανεί και να συγκρίνω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για την νευρικότητα και την άνεση...το είπα.
Τα πολλά άλογα φέρνουν την βαρβατιλα.
Απλά η bmw έχει έναν τρόπο να είναι φιλικό το xr και αυτό δεν έχει μόνο στο xr, αλλά σε όλα τα μοντέλα της.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έγινε και η πρώτη βολτίτσα χθες! Αθήνα-Επίδαυρο-Τολό, καφές-ομελέτα-motogp και επιστροφή από τον ίδιο δρόμο.

Νοτ μπαντ το GT, σχετικά άνετο, καλή ανεμοκάλυψη, ελαφριά αίσθηση στις στροφές, πήγα και ήρθα μια χαρά (αν και την μισή επιστροφή την έβγαλα στο capo 1200 του κολλητού). Αντικειμενικά μια πολύ καλή σπορ μοτοσυκλέτα, λιγότερο άνετη από το XR αλλά με περισσότερα χαμόγελα ανά περιστροφή γκαζιού.
Άλλο ένα καλό τεστ την επόμενη Κυριακή στην εκδρομή των apriliabikers όπου θα κινηθούμε προς Αθ. Διάκο και θα περάσω αρκετές ώρες στην σέλα.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Έγινε και η πρώτη βολτίτσα χθες! Αθήνα-Επίδαυρο-Τολό, καφές-ομελέτα-motogp και επιστροφή από τον ίδιο δρόμο.

Νοτ μπαντ το GT, σχετικά άνετο, καλή ανεμοκάλυψη, ελαφριά αίσθηση στις στροφές, πήγα και ήρθα μια χαρά (αν και την μισή επιστροφή την έβγαλα στο capo 1200 του κολλητού). Αντικειμενικά μια πολύ καλή σπορ μοτοσυκλέτα, λιγότερο άνετη από το XR αλλά με περισσότερα χαμόγελα ανά περιστροφή γκαζιού.
Άλλο ένα καλό τεστ την επόμενη Κυριακή στην εκδρομή των apriliabikers όπου θα κινηθούμε προς Αθ. Διάκο και θα περάσω αρκετές ώρες στην σέλα.
Εκείνη την Ιτέα να πάμε καμιά μέρα ,πρέπει να βγάλω και το R1 να δουλέψει λίγο γιατί trackday δεν βλέπω να έχει
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εκείνη την Ιτέα να πάμε καμιά μέρα ,πρέπει να βγάλω και το R1 να δουλέψει λίγο γιατί trackday δεν βλέπω να έχει
Αν θες, έλα μαζί μας. Οι ρυθμοί θα είναι λίγο χαλαροί βέβαια, στείλε ΠΜ για λεπτομέρειες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για πότε λέτε;
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Για πότε λέτε;
Τότε. Να το σκεφτούμε να φέρω και εγώ ΚΤΜ
Ελάτε να κάνουμε Αυστριακό παράρτημα :D

Την επόμενη Κυριακή 9/10. Είναι η συνάντηση των Apriliabikers το συγκεκριμένο ΠΣΚ, εγώ με κάποια παιδιά από το φόρουμ θα ανεβούμε αυθημερόν. Θα χαρώ πολύ να έρθετε παρεϊτσα στην διαδρομή (μάλλον θα το κάνουμε Βίλια-Αρβανιτσα-Δομβραινα-Ιτεα-Παυλιανη συναντηση με τους ήδη εκεί -Αθ. Διάκος για μάσα και επιστροφή), θα πρέπει να συνεννοηθώ όμως με τα παιδιά που έχουν κανονίσει το μενού στο Μετερίτζι να δω τι άτομα έχουν προβλέψει για την μάσα.

Νομίζω πάντως ότι επιπλέον μερίδες για 4-5 άτομα (amyroukai και Aldebaran δηλαδή:p) δεν θα παρουσιάσουν πρόβλημα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω και Απρίλια ακόμα, αλλά δεν προλαβαίνω να το μαζέψω ως την Κυριακή.
Πήγαινε με το σίγουρο παλικάρι μου... :secret:
 
Top Bottom