KTM1190 Adventure R

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Παίδες πρεπει να ψηλωσω λιγο το τιμόνι για να οδηγάω πιο άνετα όρθιος καθώς όπως ειναι τωρα δε βολεύομαι πολυ καλα !! Σκέφτομαι να βάλω κατι τετοιο ! https://www.car.gr/parts/view/7118551/ θα κανει για το 1190 ;;
Ο ψηλος εχει τους Rox
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Μήπως έχει κάποιος μια (ή όλες) από τις παρακάτω ζελατίνες να κάνω μια δοκιμούλα;;;

Puig touring:


KTM Touring screen:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μήπως έχει κάποιος μια (ή όλες) από τις παρακάτω ζελατίνες να κάνω μια δοκιμούλα;;;

Puig touring:


KTM Touring screen:
αυτή είναι πιο ψηλή από την μαμά ??? ρε συ αυτή που έχουμε εμείς (η ψηλή) δεν σε καλύπτει στην πάνω θέση?
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
αυτή είναι πιο ψηλή από την μαμά ??? ρε συ αυτή που έχουμε εμείς (η ψηλή) δεν σε καλύπτει στην πάνω θέση?
Και οι δυο είναι touring, πιο ψηλες από αυτή που έχεις (τη μαμά του S).
Για μένα είναι για τα μπάζα η μαμά, κάθεται στην ντουλάπα. Η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά με τους καθρέφτες και τις χούφτες.
Τουλάχιστον έχω τη μικρή και κάτω, να δέχομαι όσο το δυνατόν καθαρό αέρα. Αν όμως κάτσω πίσω από άλλο μηχανάκι και χαλάει τη ροή αέρα, τον ήπια... Χθες στην επιστροφή έβριζα πάλι :p

Πέρα από το ύψος, η θεωρία μου μέχρι στιγμής είναι ότι η μεγάλη ζημιά γίνεται από το χειλάκι (που δυστυχώς έχουν και οι 3 ζελατίνες της κτμ) το οποίο διαταράση τη ροή του αέρα:


Το καλύτερο μηχανάκι που μου έχει ταιριάξει μέχρι στιγμής από ανεμοκάλυψη είναι το duke gt, του οποίου το χειλάκι πάνω έχει ακριβώς ανάποδη κλίση, προς το οριζόντιο άξονα:


Η θεωρία αυτή επιβεβαιώνεται και από την διαφορά που είδα αλλάζοντας από τις χούφτες της κτμ σε τούρατεκ, που δεν έχουν αυτό το γαμώχειλο να διαταράσσει τη ροή του αέρα:
μαμα:

τουρατεκ:


Η puig που θελω ειναι στη σωστη γωνια, ομαλη ροη:

Εναλλακτική στην puig ειναι να παω να φτιαξω μια απο plexi ή να πετσοκόψω τη μαμά, με αμφίβολα αποτελέσματα...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
@achalatsis : δυστυχώς δεν είναι φιμέ/μαύρη αλλά διάφανη. Αλλά θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βρεις και να δοκιμάσεις από το 1290 super adventure.
Είναι plug and play για αρχή. Αν σου κάνει πες μου να σου δώσω article numbers για 2 έξτρα βάσεις που χρειάζονται (σηκώνουν λίγο παραπάνω τη ζελατίνα και την βγάζουν λίγο πιο έξω, αλλά για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις τη ζελατίνα με απλή αντικατάσταση να δεις αν σου κάνει).

Θα δείχνει έτσι:








 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Και οι δυο είναι touring, πιο ψηλες από αυτή που έχεις (τη μαμά του S).
Για μένα είναι για τα μπάζα η μαμά, κάθεται στην ντουλάπα. Η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά με τους καθρέφτες και τις χούφτες.
Τουλάχιστον έχω τη μικρή και κάτω, να δέχομαι όσο το δυνατόν καθαρό αέρα. Αν όμως κάτσω πίσω από άλλο μηχανάκι και χαλάει τη ροή αέρα, τον ήπια... Χθες στην επιστροφή έβριζα πάλι :p

Πέρα από το ύψος, η θεωρία μου μέχρι στιγμής είναι ότι η μεγάλη ζημιά γίνεται από το χειλάκι (που δυστυχώς έχουν και οι 3 ζελατίνες της κτμ) το οποίο διαταράση τη ροή του αέρα:


Το καλύτερο μηχανάκι που μου έχει ταιριάξει μέχρι στιγμής από ανεμοκάλυψη είναι το duke gt, του οποίου το χειλάκι πάνω έχει ακριβώς ανάποδη κλίση, προς το οριζόντιο άξονα:


Η θεωρία αυτή επιβεβαιώνεται και από την διαφορά που είδα αλλάζοντας από τις χούφτες της κτμ σε τούρατεκ, που δεν έχουν αυτό το γαμώχειλο να διαταράσσει τη ροή του αέρα:
μαμα:

τουρατεκ:


Η puig που θελω ειναι στη σωστη γωνια, ομαλη ροη:

Εναλλακτική στην puig ειναι να παω να φτιαξω μια απο plexi ή να πετσοκόψω τη μαμά, με αμφίβολα αποτελέσματα...
καταλαβα τι λες και έχεις δίκο μάλλον !! Γτ δεν πας να φτιάξεις μία από την αρχή όπως την θες ?? Επίσης έχω δει να βάζουν στο δικό μας ζελατίνα από το super adventure που δεν έχει αυτό το χέιλος. Για τσέκαρε το
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
@achalatsis : δυστυχώς δεν είναι φιμέ/μαύρη αλλά διάφανη. Αλλά θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βρεις και να δοκιμάσεις από το 1290 super adventure.
Είναι plug and play για αρχή. Αν σου κάνει πες μου να σου δώσω article numbers για 2 έξτρα βάσεις που χρειάζονται (σηκώνουν λίγο παραπάνω τη ζελατίνα και την βγάζουν λίγο πιο έξω, αλλά για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις τη ζελατίνα με απλή αντικατάσταση να δεις αν σου κάνει).

Θα δείχνει έτσι:








με πρόλαβες :D
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
@Srider & @ilai: την έχω διαβάσει τη λύση για του 1290, δεν με πολυτρελαίνει και οπτικά, αλλά αν έκανε δουλειά θα την έβαζα μάλλον. Απλώς δεν έχω βρει κάποιο να δοκιμάσω..

Μάλλον θα πάω να φτιάξω, αλλά θέλω πρώτα να δοκιμάσω και μια πολύ ψηλή, να δω αν θα είμαι οκ με touring ύψος ή να μείνω στης μαμάς S.
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Οταν λες θα φτιάξω!!!!! Υπάρχει κάτι Ελλάδα;;;Που κάνει σωστή δουλειά;;;;

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Υπάρχει στην Καλλιθέα μαγαζι που σου φτιάχνει τα παντα !! Είχα φτιάξει στο Ducati περυσι ! Η δουλειά που κάνουν ειναι εργοστασιακή και άριστη ! Σκέφτομαι κάποια στιγμή να ασχοληθώ να φτιαξω μια και για αυτο γιατι εχει δικιο ο @achalatsis για την μαμα με το χειλάκι !
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Έλεγα να πάω μια βόλτα από εκεί την Τετάρτη να του εξηγήσω τι θέλω μιας και έχω κάτι δουλειές εκεί κοντά και να δω και τι θα μου πει πάνω στις παραπάνω σκέψεις.
Το θέμα είναι τι ζητάμε στον τομέα της ζελατίνας, να οργανωθούμε λίγο.. Κι εσύ χωρίς το νύχι θες;

Νομίζω επίσης ότι κάνουν δουλειά τα 2 νεύρα που έχει της puig, θα διώχνει τον αέρα προς τα έξω.
Αν μπορέσω θα πάρω και τη ζελατίνα του gt παραμάσχαλα να τη μελετήσουμε.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Έλεγα να πάω μια βόλτα από εκεί την Τετάρτη να του εξηγήσω τι θέλω μιας και έχω κάτι δουλειές εκεί κοντά και να δω και τι θα μου πει πάνω στις παραπάνω σκέψεις.
Το θέμα είναι τι ζητάμε στον τομέα της ζελατίνας, να οργανωθούμε λίγο.. Κι εσύ χωρίς το νύχι θες;

Νομίζω επίσης ότι κάνουν δουλειά τα 2 νεύρα που έχει της puig, θα διώχνει τον αέρα προς τα έξω.
Αν μπορέσω θα πάρω και τη ζελατίνα του gt παραμάσχαλα να τη μελετήσουμε.
ναι να μην κανει αυτο το χείλος θέλω και εγώ ! ρώτα να σου πει περί νεύρων κτλ αν κάνουν δουλειά στον αέρα ! Πάντως σχετικά με το ύψος θα έλεγα όσο είναι η μαμά είναι μια χαρά για να είναι και αισθητικά όμορφη ! Στο ταξίδι παρόλο που η θέση οδήγησης στο δικό μου είναι πιο ψηλή από το S αν σηκώσω τη ζελατίνα στην πάνω θέση δε με χτυπάει καθόλου ο αέρας
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
@achalatsis : αν είσαι πάνω από 1.90 (εγώ είμαι 1.93) και σκέφτεσαι φιμέ ζελατίνα τότε υπολόγιζε και εμένα (σε περίπτωση που κάνει καλύτερη τιμή για να κατασκευάσει παραπάνω από μια). Εμπιστεύομαι την κρίση σου για το σχήμα και το ύψος της ζελατίνας. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
@achalatsis : αν είσαι πάνω από 1.90 (εγώ είμαι 1.93) και σκέφτεσαι φιμέ ζελατίνα τότε υπολόγιζε και εμένα (σε περίπτωση που κάνει καλύτερη τιμή για να κατασκευάσει παραπάνω από μια). Εμπιστεύομαι την κρίση σου για το σχήμα και το ύψος της ζελατίνας. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
εγώ πάντως είμαι 1,88 παλικάρι και ο Αλέξανρος κα΄που εκει είναι νομίζω όπως τον έχω δει ! Αν φτιάξουμε κάτι από την αρχή θα καλύψουμε και το ύψος σου George !
 
Top Bottom