March Moto Madness Greece 2016

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όσοι ανεβούμε στην Βατερή από Παρασκευή, ραντεβού στο macdonald's, μετά τα διόδια των Αφιδνων 4 με 4 και 30

Όσοι έρθουν Σάββατο. ...ραντεβου στο ίδιο σημείο, γύρω στις 7, για να έχετε ξεκινήσει 7 και 15



01. Angelo_balto........μασαμπουκα Σαββατο
02. Phoenix......μασαμπουκα Σαββατο
03. Norick.......μασαμπουκα Σαββατο
04. gsmaniac.....μασαμπουκα Σαββατο.
05. el-gatto........μασαμπουκα Σαββατο
06. dtz......μασαμπουκα Σαββατο
07. monolykos.....μασαμπουκα Σαββατο
08. est.......μασαμπουκα Σαββατο
10. christof40.............μασαμπουκα Σαββατο
11. dj-xatzi
12. tc-drift....μασαμπουκα Σάββατο
13. mck
14. ιlai
15. stamktm....μασαμπουκα Σαββατο
16. kranomitros.....μασαμπουκα Σαββατο
17. flash.........μασαμπουκα Σαββατο δεν την χανω (δεν θα εχει μαγειρεψει η γυναικα ετσι κι' άλλιως )
18. ΧLGeorge......μασαμπουκα Σαββατο
19. Λευκαδιος......μασαμπουκα Σαββατο
20. Stavrouliasp.......μασαμπουκα Σαββατο
21. Μits...μασαμπουκα Σαββατο
22. Γιάννης ..........μασαμπουκα Σαββατο
23. Συν 8 ατομα που δεν ειναι μελη του advride.......μασαμπουκα Σαββατο
24.takis652.....μασαμπουκα Σάββατο
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Προβλήματα που έχει ο κόσμος...

Να φας σουπίτσα ρε ώστε να είσαι μαζί με τη παρέα!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Σουπιτσα τρωνε τα μπαρμπαδια ρε που δεν εχουν δοντια Να σαν αυτους στην παρεα :D
Εγω ειμαι πιτσικος ακομα, χρειαζομαι πρωτεινες :hungry:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άμα δεν εχει και λίγο δυσκολία η διαδρομή και λίγο λασπουριά και λίγο ταλαιπωρία και λίγο τεχνικά κομμάτια τότε τί νόημα έχει μια χωμάτινη διαδρομή??!

Αν μια διαδρομή βγαίνει και με ασφάλτινα ελαστικά τότε θα μιλάμε μόνο για φλαταδούρια.

Αλλά γενικά όποιος ασχολαίται με το χώμα και δεν είναι εξοπλισμένος με χωμάτινα λάστιχα τότε χάνει το 50% της οδηγικής απόλαυσης. Με τα ασφάλτινα συνεχώς πρέπει να είσαι στη τσίτα, που θα γλυστρήσεις.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σουπιτσα τρωνε τα μπαρμπαδια ρε που δεν εχουν δοντια Να σαν αυτους στην παρεα :D
Εγω ειμαι πιτσικος ακομα, χρειαζομαι πρωτεινες :hungry:
Τα μπαρμπάδια που θα φάνε σουπίτσα την επόμενη μέρα θα είναι "ντούροι", τα μπαρμπάδια που δεν θα φάνε σουπίτσα θα είναι την επόμενη μέρα "Pourα"... σκέτο!


Είσαι ωραίος ρε Κάπτεν!!! :D

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Άμα δεν εχει και λίγο δυσκολία η διαδρομή και λίγο λασπουριά και λίγο ταλαιπωρία και λίγο τεχνικά κομμάτια τότε τί νόημα έχει μια χωμάτινη διαδρομή??!

Αν μια διαδρομή βγαίνει και με ασφάλτινα ελαστικά τότε θα μιλάμε μόνο για φλαταδούρια.

Αλλά γενικά όποιος ασχολαίται με το χώμα και δεν είναι εξοπλισμένος με χωμάτινα λάστιχα τότε χάνει το 50% της οδηγικής απόλ
Άμα δεν εχει και λίγο δυσκολία η διαδρομή και λίγο λασπουριά και λίγο ταλαιπωρία και λίγο τεχνικά κομμάτια τότε τί νόημα έχει μια χωμάτινη διαδρομή??!

Αν μια διαδρομή βγαίνει και με ασφάλτινα ελαστικά τότε θα μιλάμε μόνο για φλαταδούρια.

Αλλά γενικά όποιος ασχολαίται με το χώμα και δεν είναι εξοπλισμένος με χωμάτινα λάστιχα τότε χάνει το 50% της οδηγικής απόλαυσης. Με τα ασφάλτινα συνεχώς πρέπει να είσαι στη τσίτα, που θα γλυστρήσεις.
βαγγελη για ημιχωματινα έγραψα (50-50),που αρκετοί θα έχουν και δε μπορούν να έρθουν, εννοείται όχι ασφαλτινα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για ημιχωματινα (50-50) έγραψα , που αρκετοί έχουν και δε θα μπορέσουν να έρθουν..εννοείται οχι ασφαλτινα

Και εγώ 50-50 έχω( mitas 7) γιαυτό γκρινιαζω...:mad:...:yew::woot::hungry:
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για ημιχωματινα (50-50) έγραψα , που αρκετοί έχουν και δε θα μπορέσουν να έρθουν..εννοείται οχι ασφαλτινα

Και εγώ 50-50 έχω( mitas 7) γιαυτό γκρινιαζω...:mad:...:yew::woot::hungry:
Για τέτοια λάστιχα αν είναι σε καλή κατάσταση τα σημεία που μπορεί να αντιμετωπίσεις μονάχα σοβαρό θέμα είναι απότομα λασπώδη ανηφορικά ή κατηφορικά.

Αν το ΄΄έχεις΄΄ σαν οδηγός έλα. Εγώ θα πήγαινα προσωπικά εκτός αν μας πουν τα παιδιά πως έχει ζόρικα ανηφορικά ειδικά λασπώδη οπότε μπορεί να υποφέρεις!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για ημιχωματινα (50-50) έγραψα , που αρκετοί έχουν και δε θα μπορέσουν να έρθουν..εννοείται οχι ασφαλτινα

Και εγώ 50-50 έχω( mitas 7) γιαυτό γκρινιαζω...:mad:...:yew::woot::hungry:
Έτσι όπως τα γράφει ο από πάνω. ..:D
Αν είναι σε πολύ κατάσταση και είσαι έμπειρος στο χωμα. .....έλα κοντά μας:p:D
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εμένα μου κάνει εντύπωση που έχουν γίνει τόσες αναφορές πάνω στο θέμα και ακόμη δεν έχει γίνει σαφές. Εγώ δεν θα έρθω αλλά αν ερχόμουν θα ήμουν με τα 50/50 με τις απαραίτητες υποχωρήσεις εκ μέρους μου.

Οι διοργανωτές προτείνουν αμιγώς χωμάτινα λόγω εποχικότητας, πιθανώς να έχει λάσπες. Από εκεί και πέρα και το 50/50 είναι ανεκτά με την απαραίτητη προσοχή. Όποιος φοράει 80/20 (άσφαλτος/χώμα) θα τα καταφέρει αλλά θα ταλαιπωρηθεί και πιθανόν θα ταλαιπωρήσει και άλλους που δε θα θελήσουν να τον παρατήσουν "πακτωμένο" στη λάσπη με ένα σπασμένο φτερό.

Είναι αυτονόητο πως όσο πιο χωμάτινο το ελαστικό τόσο πιο ασφαλές σε αυτές τις συνθήκες. Ορίστε, τα είπα εγώ για να μη τα πουν οι συμμετέχοντες!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εμένα μου κάνει εντύπωση που έχουν γίνει τόσες αναφορές πάνω στο θέμα και ακόμη δεν έχει γίνει σαφές. Εγώ δεν θα έρθω αλλά αν ερχόμουν θα ήμουν με τα 50/50 με τις απαραίτητες υποχωρήσεις εκ μέρους μου.

Οι διοργανωτές προτείνουν αμιγώς χωμάτινα λόγω εποχικότητας, πιθανώς να έχει λάσπες. Από εκεί και πέρα και το 50/50 είναι ανεκτά με την απαραίτητη προσοχή. Όποιος φοράει 80/20 (άσφαλτος/χώμα) θα τα καταφέρει αλλά θα ταλαιπωρηθεί και πιθανόν θα ταλαιπωρήσει και άλλους που δε θα θελήσουν να τον παρατήσουν "πακτωμένο" στη λάσπη με ένα σπασμένο φτερό.

Είναι αυτονόητο πως όσο πιο χωμάτινο το ελαστικό τόσο πιο ασφαλές σε αυτές τις συνθήκες. Ορίστε, τα είπα εγώ για να μη τα πουν οι συμμετέχοντες!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Το χωμάτινο λάστιχο δεν το φοράς στη χωμάτινη βόλτα μόνο για τον εαυτό σου, το φοράς γιατί όταν θα κολλήσεις στη λάσπη ή στο ανηφόρι θα πρέπει να έρθουν οι υπόλοιποι να σε ξεκολλήσουν.

Και ότι ταλαιπωρία θα φας εσύ (εννοώ όποιος όχι εσύ προσωπικά) που δεν έχεις τα σωστά λάστιχα θα την φάει και όλη η ομάδα.

Νομίζω οι διοργανωτές είναι σαφείς. Υπάρχουν δύσκολα κομμάτια που μάλλον θα έχουν και λασπουριά και ένα λάστιχο 50/50 θα έχει πρόβλημα.

Το είπαν κομψά οι άνθρωποι για αυτούς που δεν ξέρουν απο χωμάτινες βόλτες και το πόσο ΟΜΑΔΙΚΟ άθλημα είναι!

Ας έρθει λοιπόν όποιος άπειρος θέλει με ασφάλτινο ή 50/50 λάστιχο θέλει και ας μην στεναχωριέται, εκεί είναι οι υπόλοιποι να τον βοηθήσουν και ας τους φύγει το κλαπέτο, εξάλλου στο βουνό κανείς δεν μένει πίσω!

Θες τη γνώμη μου? ΠΟΤΕ δεν θα πήγαινα σε τέτοια χωμάτινη βόλτα με ακατάλληλο λάστιχο.

Αν αύριο η λέσχη Suzuki Vitara κανονίσει χωματάδα θα πας με λάστιχο 80/20?

Αν πάνε μια παρέα με Land Rover Discovery μια εκδρομή στη Πίνδο θα ξεκινήσεις με λάστιχο 80/20?

Έτσι κι εδώ.. Η χωμάτινη βόλτα θέλει χωμάτινο λάστιχο. 606, TKC80, Karoo, T63, MT21 κλπ κλπ.

Όποιος έρχεται με λάστιχο έστω και 50/50 σε άγνωστο τεραίν θα είναι ένα εκ των 2 κατηγοριών (κα ιαυτό μου το έχει δείξει η εμπειρία μου η δεκαετής πλέον στο χώμα)

1)Απίστευτο τιμόνι που θα ξεκολλήσει πρώτος τους άλλους ακόμα και με χωμάτινα λάστιχα να έχουν γιατί είναι τιμόνι και γνώστης

2)Απίστευτα άσχετος που εχει πάει χώμα 4-5 φορές και τα έχει λίγο μπερδεμένα μέσα του! Και ενδεχομένως να μην τον ενδιαφέρει να ταλαιπωρηθεί και η υπόλοιπη παρέα. Αντίστοιχος με αυτόν δηλαδή που έρχεται με ένα μηχανάκι χρέπι ή ελλειπή εξοπλισμό ασφαλείας.

Πάντα φιλικά, αλλά και με ειλικρίνεια καθώς το βουνό είναι βουνό, ας το αντιμετωπίζουμε σαν βουνό και όχι σαν πεδιάδα!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάποιοι θα ερθουν χωρίς να το έχουν δηλώσει εδώ μάλλον. .......αλλιώς δεν εξηγείται ότι στον ξενώνα έχουμε σαν advride 38 άτομα κρατήσεις :thinking:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κάποιοι θα ερθουν χωρίς να το έχουν δηλώσει εδώ μάλλον. .......αλλιώς δεν εξηγείται ότι στον ξενώνα έχουμε σαν advride 38 άτομα κρατήσεις :thinking:
λες να σαμποταρουν την συναντηση!!!!!!!!!!!??????????????????
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
λες να σαμποταρουν την συναντηση!!!!!!!!!!!??????????????????
Γουσταρω σαμποτερ. ... :p
Θα διευκρινηστη αργότερα με ονόματα, μην βρεθεί κάποιος χωρίς στρωμα :D

advφον!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βαγγέλη... χαλάρωσε λίγο, δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ισως κανω λαθος δε ξερω και συγχωρεστε με αν συμβαινει,αλλα μαλλον δεν ειχα καταλαβει οτι θα ειναι μια συγκεντρωση για βολτες τυπου enduro και οχι χωματινη ΒΟΛΤΑ με χαρακτηρα περιπετειας, γιαυτο παρενεβην με καποια γνωμη νωριτερα..
 
Reactions: STF

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγώ πάντως έκανα ένα φρεσκάρισμα το μπροστινο για να δαγκωνω τα κτμια :p



advφον!!
σιγα μην σπασεις κανενα δοντι!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ισως κανω λαθος δε ξερω και συγχωρεστε με αν συμβαινει,αλλα μαλλον δεν ειχα καταλαβει οτι θα ειναι μια συγκεντρωση για βολτες τυπου enduro και οχι χωματινη ΒΟΛΤΑ με χαρακτηρα περιπετειας, γιαυτο παρενεβην με καποια γνωμη νωριτερα..
Εδώ είσαι φάουλ. .....Τα συγνώμη κλπ δεν ταιριάζουν εδώ μέσα

Κουβέντα κάνουμε και μάλιστα δύσκολη λόγω πληκτρολογιου.
Λέμε την άποψη μας, ρωτάμε, μαθαίνουμε και περνάμε όμορφα.
Εγώ επιμένω στα χωμάτινα ελαστικά και τον σωστό εξοπλισμό, για την ασφάλεια και μόνο.
Η ταλαιπωρία δεν με ενδιαφέρει, ίσα ίσα έχει πλακα

advφον!!
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom