MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πες μας τώρα κι εσύ αυτή η φίλη σου, που συνεβη αυτό το περιστατικό, τί της έκαναν και όλη την ιστορία, μην αφήνεις εντυπώσεις απλά.
Ξέρεις τι λάθος κάνουμε?
Νομίζουμε ότι ο κόσμος είναι σαν κι εμάς.
Αλλά δεν είναι !
Νομίζουμε ότι κάτι που θα κάναμε εμείς θα το έκαναν όλοι.
Αλλά πίστεψε με θα εκπλαγείς από τόσο λίγοι μείναμε!
Αζ περιοριστούμε στο βλαμμένοι υπάρχουν παντού και μη μας τύχει
Δολοφονία βιολόγου στην Κρήτη: Φρικτές αποκαλύψεις, τη βίαζε ακόμα και νεκρή
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ουτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος που θα ζητήσεις από θύμα εξηγήσεις γιατί απλά δεν θέλεις να παραδεχτείς. Τι έχει μετά? Αποδείξεις. Και τελικά η κουβέντα θα πάει στο "ε θα κουνήθηκε αλλιώς τέτοια πράγματα δεν γίνονται στην Κρήτη".

Απο στερεότυπα καλά πας βλέπω για την Κρήτη. Βέβαια άμα ζεις Αθήνα και το μόνο που σου έχει μείνει από Κρήτη είναι διακοπές και το επώνυμο δικαίουσε να λες ότι θες.
Ναι κατηγόρησε μας και από το ίντερνετ για victim blaming. Και αυτά που λες στα επιστρεφω. Χοντράδες απλα. Το περιστατικό σου ζήτησα να αναφέρεις που και πως συνέβη να καταλάβουμε τι έγινε και υπό ποιες συνθήκες. Γιατί άλλο να έγινε στα Σφακιά η στη πόλη του Ρεθύμνου και άλλο στο Μπαλί ξέρω γω. Άλλο να έγινε από ντόπιο και άλλο από κάνα μεθυσμένο τουρίστα. Αν δεν έχεις να μοιραστείς τουλάχιστον κάποιες λεπτομέρειες τι νόημα έχει η συζήτηση? Απλά να βάλουμε τη Κρήτη στα ίδια σκατα με την Ινδία? Φυσικά και δεν θα έλεγα ποτέ πως φταίει μια γυναίκα που έγινε θύμα για λόγους όπως το ντύσιμο της η αλλά. Αυτό είναι αθλιότητα. Απορώ γιατί το ξεστομίζεις. Η γνώση όμως του τι έγινε και που έγινε μπορεί να λέει πολλά για τις συνθήκες. Ακόμα και τουριστικά μέρη σαν τη Κρήτη με μεγάλη ασφάλεια έχουν κόκκινες περιοχές ειδικά για γυναίκες μόνες.

Τώρα δεν θα δικαιολογηθω που θα υπερασπιστώ τον τόπο μου για ένα προφανώς μεμονωμένο περιστατικό από τα εκατομμύρια τουριστών που περνάνε από τη Κρήτη κάθε χρόνο. Εσυ όταν έρθει η ώρα να αναφερθείς στο δικό σου τοπο χειρισου το όπως καταλαβαινεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ξέρεις τι λάθος κάνουμε?
Νομίζουμε ότι ο κόσμος είναι σαν κι εμάς.
Αλλά δεν είναι !
Νομίζουμε ότι κάτι που θα κάναμε εμείς θα το έκαναν όλοι.
Αλλά πίστεψε με θα εκπλαγείς από τόσο λίγοι μείναμε!
Αζ περιοριστούμε στο βλαμμένοι υπάρχουν παντού και μη μας τύχει
Δολοφονία βιολόγου στην Κρήτη: Φρικτές αποκαλύψεις, τη βίαζε ακόμα και νεκρή
Όπως είπα ανώμαλοι,άρρωστοι,εγκληματίες υπάρχουν παντού. Σημασία έχει όμως και η στατιστική. Άλλο ένα περιστατικό σε ενα εκατομμύριο επισκέπτες άλλο ένα ανά 10.000 επισκέπτες. Αυτό τονίζω.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
και λεω δεν θα πεταχτει καποιος να πει οτι α κοιταχτε μη λετε για την ινδια αυτα συμβαινουν και στην ελλαδαρα μας ξερω γω...Κακο πραγμα να εχετε τσακωθει με τη στατιστικη και τις πιθανοτητες καποιοι.Το θεμα ειναι οτι για τις ουτοπιες σας θυματα των στατιστικων ειναι αλλοι και οχι εσεις .
Σε όλη τη γη γίνονται τέτοια πράγματα φίλε.
Μάλιστα σε κάτι χώρες που δεν το περιμένεις καν. (Σκανδιναβία)
Στην Ελλάδα ένας από τους κυριότερους λόγους να δολοφονηθείς είναι να είσαι γυναίκα πχ

Τώρα ειδικά για την Ινδία υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα που λέγεται "κάστες"
Αν δεν ανήκεις σε κάστα (είσαι πάτος) μπορούν να σε ΧΧΧ και να μην τρέχει τίποτε.
Τόσο απλό.
Η κόπελα στην Ινδία θα δικαιωθεί γιατί είναι ξένη και μετράει
Τόσες άλλες όμως θα μείνουν στον πάτο.

Μια πράξη είναι κακή όπου κι αν είσαι
Δεν έχει άλλο βάρος η κλεψιά ας πούμε, ο φόνος ή ο βιασμός ανάλογα με το γεωγραφικό μήκος και πλάτος
Όταν όμως μια "κακή" πράξει γίνεται από ένα (φαινομενικά έστω) πολιτισμένο, μορφωμένο κλπ
τότε είναι ακόμα πιο σοβαρή!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε όλη τη γη γίνονται τέτοια πράγματα φίλε.
Μάλιστα σε κάτι χώρες που δεν το περιμένεις καν. (Σκανδιναβία)
Στην Ελλάδα ένας από τους κυριότερους λόγους να δολοφονηθείς είναι να είσαι γυναίκα πχ

Τώρα ειδικά για την Ινδία υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα που λέγεται "κάστες"
Αν δεν ανήκεις σε κάστα (είσαι πάτος) μπορούν να σε ΧΧΧ και να μην τρέχει τίποτε.
Τόσο απλό.
Η κόπελα στην Ινδία θα δικαιωθεί γιατί είναι ξένη και μετράει
Τόσες άλλες όμως θα μείνουν στον πάτο.

Μια πράξη είναι κακή όπου κι αν είσαι
Δεν έχει άλλο βάρος η κλεψιά ας πούμε, ο φόνος ή ο βιασμός ανάλογα με το γεωγραφικό μήκος και πλάτος
Όταν όμως μια "κακή" πράξει γίνεται από ένα (φαινομενικά έστω) πολιτισμένο, μορφωμένο κλπ
τότε είναι ακόμα πιο σοβαρή!
Η κατάσταση στην Ινδια και σε χώρες σαν την Ινδία είναι γνωστή. Η ζωή έχει ελάχιστη αξία. Οι οδηγοί λεωφορείων πριν αναλάβουν βάρδια κοιτάζουν αν έχει αίματα γύρω γύρω το λεωφορείο πριν αναλάβουν. Γιατί εκει σε πατάνε και απλά φεύγουν. Όπως οι ομαδικοί βιασμοί είναι στην καθημερινότητά τους. Φυσικά και δεν είμαστε Ινδία και η αναφορά ενός περιστατικού που έγινε ως άμεση αναφορά σε συσχετισμό με τέτοιες περιοχές χωρίς διευκρίνιση πως δεν έχουμε καμία ευτυχώς σχέση με αυτούς είναι στατιστικά ανακριβής και παραπλανητική.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Α ναι σωστά. η Κρήτη είναι το απαύγασμα της δικαιοσύνης και εκεί δεν συμβαίνει ποτέ τίποτα.
Έχεις δίκιο, στο νησί βασιλεύει η ανομία και η ανωμαλία!! Οι γυναίκες και οι κόρες μας βρίσκονται σε μόνιμο κίνδυνο από τους ανώμαλους ξαναμένους κρητίκαρους που ψάχνουν συνέχεια θύματα να τα βιάσουν!! Καλά το πας, συνέχισε

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Όπως είπα ανώμαλοι,άρρωστοι,εγκληματίες υπάρχουν παντού. Σημασία έχει όμως και η στατιστική. Άλλο ένα περιστατικό σε ενα εκατομμύριο επισκέπτες άλλο ένα ανά 10.000 επισκέπτες. Αυτό τονίζω.
Οι στατιστικές στην Ελλάδα είναι μια πολύ πικρή ιστορία, οκ Ινδία δεν είμαστε ξεκάθαρα,
αλλά πολλά πράγματα κουκουλώνονται (αυτοκτονίες ναρκωτικά βιασμοί κλπ)
Όπως και να χει κάποτε είδα ένα τύπο να ρίχνει σε μια κοπέλα κλοτσιά καράτε στην Πλ Συντάγματος.
Ξέρεις τι έγινε?
Τίποτε!
Δεν ασχολήθηκε ΚΑ ΝΕ ΝΑΣ
Κατέβηκα απ το μηχανάκι (που τράκαρα απ την τρέλα μου) και τον έσπασα στο ξύλο!
Του έριξα όσο πιο πολύ μπορούσα !!!!
Τότε φέρανε αστυνομία η οποία δεν είδε την κοπέλα να κυλιέται κρατώντας την κοιλιά της

Μεγάλο μάθημα εκείνη η μέρα
Δεν έχω νοιώσει τόση μοναξιά ποτέ ξανά:( στη ζωή μου
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οι στατιστικές στην Ελλάδα είναι μια πολύ πικρή ιστορία, οκ Ινδία δεν είμαστε ξεκάθαρα,
αλλά πολλά πράγματα κουκουλώνονται (αυτοκτονίες ναρκωτικά βιασμοί κλπ)
Όπως και να χει κάποτε είδα ένα τύπο να ρίχνει σε μια κοπέλα κλοτσιά καράτε στην Πλ Συντάγματος.
Ξέρεις τι έγινε?
Τίποτε!
Δεν ασχολήθηκε ΚΑ ΝΕ ΝΑΣ
Κατέβηκα απ το μηχανάκι (που τράκαρα απ την τρέλα μου) και τον έσπασα στο ξύλο!
Του έριξα όσο πιο πολύ μπορούσα !!!!
Τότε φέρανε αστυνομία η οποία δεν είδε την κοπέλα να κυλιέται κρατώντας την κοιλιά της

Μεγάλο μάθημα εκείνη η μέρα
Δεν έχω νοιώσει τόση μοναξιά ποτέ ξανά:( στη ζωή μου
Σκέψου βέβαια ταυτόχρονα πως στη Βραζιλια σε κλέβουν και σε σκοτώνουν ταυτόχρονα επειδή τους περισσεύει μία σφαίρα. Όλος ο πλανήτης είναι ένας παραλογισμός πλέον,όσο μπορούμε να διατηρήσουμε ένα πολιτισμό τουλάχιστον στην Ευρώπη είναι ένα θετικό μέσα σε όλη τη σαπιλα.

Ελπίζω να του έσπασες πολλά δόντια και πλευρά εκείνη τη μέρα αυτουνου να έχει να το θυμάται.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πόσο το δίνουν δηλαδή?ωραίο φαινεται κ πάει με το καινούριο μου σετάκι ,,
Δεν το βλέπω στο.μοτοδικτυο αλλά το έχει η εταιρεία




Αν και νομίζω το 5 είναι το πιο "ισορροπημένο"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μια χαρά...., 1000 ευρώ.

Όσο πιο φραγκάτος είσαι, τόσο πιο ασφαλής.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια χαρά...., 1000 ευρώ.

Όσο πιο φραγκάτος είσαι, τόσο πιο ασφαλής.
Έλα, πάρε το μηδέν γιατί δεν σε ακούει καλά η Arai στην Ιαπωνία, έχει φασαρία στο Τόκυο, μήπως δεν ισχύει στα πάντα αυτό;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έλα, πάρε το μηδέν γιατί δεν σε ακούει καλά η Arai στην Ιαπωνία, έχει φασαρία στο Τόκυο, μήπως δεν ισχύει στα πάντα αυτό;
Ασφαλώς και ισχύει.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ασφαλώς και ισχύει.
Ελπίζω ότι "σύντομα" θα βγει και προς τα κάτω σε κόστος, ίσως και με πιο εύκολα υλικά.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η "καλύτερη" τιμή είναι από την Alpinestars με το intro κουπόνι του 10% που θα το βγάλει στα 630 (δεν έχω δει μήπως εξαιρείται προσφοράς βέβαια).

Από την μία λέω κοίτα πάλι έξοδα αγορά, συντήρηση κλπ. Από την άλλη 3+8 μήνες αποθεραπεία δεν είναι αστείο και πάλι καλά να λέω που ήμουν όλος level 2 και δεν έγινε τίποτα άλλο...

Και το 3 πιθανότατα καλύπτει (μιά που μπουφάν πλήρως αρματωμένα έχουμε, ο κορμός είναι εκτεθειμένος μπροστά όπως πα/μάθαμε).
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
θεωρητικά σε λίγο καιρό θα πέσουν αρκετά οι τιμές που θα εμπλακούν και άλλες εταιρίες , αυτό συμβαίνει με τον ανταγωνισμό .
θα μπει στα to do list που λεν και στο κωριο .
 
Top Bottom