MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είχε dct το πολύ πετυχημένο v4 μοντέλο, με πιο πολλά άλογα και περισσότερη ροπή;

Ας βάζανε κλαντς στο ΑΤ να γλιτώσει και 8 κιλά, που τάχα μου δήθεν οι πιο δυνατοί κινητήρες είναι πιο βαρείς
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Όλες οι μοτοσυκλετες σε αυτή την κατηγορία 95-110 άλογα έχουν ρε παιδιά τι τάφος και ξεταφος

δηλαδή το 1290 με 160 άλογα και 21 τροχο τα βάζει τα άλογα κάτω στις στροφές καντήλι ;

Πλαγιαζει με 220 κοντέρ στο στροφιλικη ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πλαγιαζει με 220 κοντέρ στο στροφιλικη ;
Θανάση μην ρωτάς πράγματα που δεν είσαι έτοιμος να πάρεις απάντηση. Κάνουμε πλάκα με την Χόντα δικαίως αλλά μια που ρωτάς, το XR χαλαρά κάνει ανοιχτές καμπές να φαίνονται "στροφιλικι" με 220. Όπως λέει ο Βαγγέλης βέβαια δεν ανοίγει και ίσως να είναι πιο αργό σε κλειστό κομμάτι, μικρό το κακό.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Θανάση μην ρωτάς πράγματα που δεν είσαι έτοιμος να πάρεις απάντηση. Κάνουμε πλάκα με την Χόντα δικαίως αλλά μια που ρωτάς, το XR χαλαρά κάνει ανοιχτές καμπές να φαίνονται "στροφιλικι" με 220. Όπως λέει ο Βαγγέλης βέβαια δεν ανοίγει και ίσως να είναι πιο αργό σε κλειστό κομμάτι, μικρό το κακό.
Το xr ναι ! Δεν έχει 21 τροχο όμως .
Το xr και το Ducati τα δίνουν ναι είναι πιο δρομησια όμως
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν αγοράσω κάποτε 1290R θα σου πω, γιατί τα 890/901/900GS δεν ξέρω αν πιάνουν 220 πραγματικά.

Η διασκέδαση με τα 165 είναι η επιτάχυνση, όχι η τελική τους.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αν αγοράσω κάποτε 1290R θα σου πω, γιατί τα 890/901/900GS δεν ξέρω αν πιάνουν 220 πραγματικά.

Η διασκέδαση με τα 165 είναι η επιτάχυνση, όχι η τελική τους.
Δεν μιλάω για τελική ! Εννοείται ότι η επιτάχυνση του είναι η διασκέδαση . Όπως και οδήγησα του Θανάση και μου ξεκόλλησε τα χέρια .
Αλλά λέω σε μια μοτοσυκλέτα με διαδρομή αναρτήσεων τάδε και 21 τροχο μπροστά τα 165 άλογα πέρα από την επιτάχυνση δεν μπορεί η μοτοσυκλέτα να τα βγάλει ούτε στις στροφές ούτε στο χώμα . Το xr και το Ducati μπορεί στις στροφές

κάνω λάθος σε αυτό ; Οι τροχοί και η ανάρτηση δεν δίνουν κάποια όρια ;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν μιλάω για τελική ! Εννοείται ότι η επιτάχυνση του είναι η διασκέδαση . Όπως και οδήγησα του Θανάση και μου ξεκόλλησε τα χέρια .
Αλλά λέω σε μια μοτοσυκλέτα με διαδρομή αναρτήσεων τάδε και 21 τροχο μπροστά τα 165 άλογα πέρα από την επιτάχυνση δεν μπορεί η μοτοσυκλέτα να τα βγάλει ούτε στις στροφές ούτε στο χώμα . Το xr και το Ducati μπορεί στις στροφές

κάνω λάθος σε αυτό ; Οι τροχοί και η ανάρτηση δεν δίνουν κάποια όρια ;
Πρόσθεσε την γεωμετρια
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
κάνω λάθος σε αυτό ; Οι τροχοί και η ανάρτηση δεν δίνουν κάποια όρια ;
Εννοείται ότι είναι έτσι

Αλλά. Όταν μια χαρά πάει η ΚΤΜ και η triumph με 165 και 21, δεν υπάρχει δικαιολογία για κανέναν, απλά δεν θέλουν.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σουσούκι 150 άλογα και κόφτης στα 213 στο GX. Ακόμα και να μην θέλω να πάω παραπάνω ούτε σε πίστα, αγαμησο φίλε, αν κουνάει έχεις κάνει λάθος δουλειά και η διόρθωση δεν είναι αυτή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Η ουσία της ιπποδύναμης δεν είναι ούτε οι τελικές ούτε το χώμα ούτε τα στροφιλικια ούτε αν είναι πρακτικό να έχεις τόσο δυνατά μηχανάκια κτλ. Η ουσία είναι η αίσθηση που παίρνεις από την ροπή που βγάζουν στο δρόμο με ότι αυτό συνεπάγεται, απο τα ροπιάσματα στην έξοδο της στροφής μέχρι τις άνετες προσπεράσεις στους επαρχιακούς όταν δικαβαλος και φορτωμένος.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Η ουσία της ιπποδύναμης δεν είναι ούτε οι τελικές ούτε το χώμα ούτε τα στροφιλικια ούτε αν είναι πρακτικό να έχεις τόσο δυνατά μηχανάκια κτλ. Η ουσία είναι η αίσθηση που παίρνεις από την ροπή που βγάζουν στο δρόμο με ότι αυτό συνεπάγεται, απο τα ροπιάσματα στην έξοδο της στροφής μέχρι τις άνετες προσπεράσεις στους επαρχιακούς όταν δικαβαλος και φορτωμένος.
Για να κερνάμε τσάγια είναι, άσε τα σάπια και πάρε πάλι μεγάλο γιατί μαλάκωσες...

Σουσούκι 150 άλογα και κόφτης στα 213 στο GX. Ακόμα και να μην θέλω να πάω παραπάνω ούτε σε πίστα, αγαμησο φίλε, αν κουνάει έχεις κάνει λάθος δουλειά και η διόρθωση δεν είναι αυτή.
Όντως, το διάβαζα χθες στο ΜΟΤΟ. Φάουλ, τι πάει να πει λόγω αεροδυναμικής όταν άλλα μηχανάκια μπορούν να πάνε πιο πολύ, άσε που με 17/17 είναι επιεικώς απαράδεκτοι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν κάποιο σπορ μοτοσυκλέτας μπορώ να πως πως φοβήθηκα και δεν θα έκανα ποτέ αυτό είναι το Motocross. Θα επικαλεστώ τα ΄λόγια του θρυλικού Walter Rohrl την χρονιά που η Lancia εγραφε το έπος απέναντι στην Audi με την 037 και αρνήθηκε ο ίδιος να τρέξει στην Φιλανδία..!




BTW οποιος δεν ξέρει την ιστορία να δει το βίντεο. Και νομίζω έχει κυκλοφορήσει και ταινία μέσα στο 2024 σχετική (Race for Glory)

Και με λύπη μου βλέπω τελευταία αυτό που βεβαια ξέρουμε στο Motocross ακόμα και τους καλύτερους να τσακίζονται. Πρώτα ο Dovizioso και μετά απο μερικές μέρες τώρα και ο Petrucci...

 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Δεν μιλάω για τελική ! Εννοείται ότι η επιτάχυνση του είναι η διασκέδαση . Όπως και οδήγησα του Θανάση και μου ξεκόλλησε τα χέρια .
Αλλά λέω σε μια μοτοσυκλέτα με διαδρομή αναρτήσεων τάδε και 21 τροχο μπροστά τα 165 άλογα πέρα από την επιτάχυνση δεν μπορεί η μοτοσυκλέτα να τα βγάλει ούτε στις στροφές ούτε στο χώμα . Το xr και το Ducati μπορεί στις στροφές

κάνω λάθος σε αυτό ; Οι τροχοί και η ανάρτηση δεν δίνουν κάποια όρια ;
Βαλε το Αφρικα με 2α στο βουνό σε ανηφόρα να δείς πώς ξεκολλάνε και χέρια και ωμοπλάτες μαζι χαχαχα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν κάποιο σπορ μοτοσυκλέτας μπορώ να πως πως φοβήθηκα και δεν θα έκανα ποτέ αυτό είναι το Motocross. Θα επικαλεστώ τα ΄λόγια του θρυλικού Walter Rohrl την χρονιά που η Lancia εγραφε το έπος απέναντι στην Audi με την 037 και αρνήθηκε ο ίδιος να τρέξει στην Φιλανδία..!




BTW οποιος δεν ξέρει την ιστορία να δει το βίντεο. Και νομίζω έχει κυκλοφορήσει και ταινία μέσα στο 2024 σχετική (Race for Glory)

Και με λύπη μου βλέπω τελευταία αυτό που βεβαια ξέρουμε στο Motocross ακόμα και τους καλύτερους να τσακίζονται. Πρώτα ο Dovizioso και μετά απο μερικές μέρες τώρα και ο Petrucci...

Περαστικα στον ανθρωπο.
Όπως λενε: στο enduro πέφτεις με πολλα, στο motocross απο ψηλά.

Επειδή για κάποιο καιρο εκανα motocross όταν φτασεις σε σημείο να το «πας» αξιοπρεπως ,ειναι ενα εντελως διαφορετικό συναίσθημα ειδικά όταν όσο βρίσκεσαι στον αερα, δεν περιγράφεται.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Περαστικα στον ανθρωπο.
Όπως λενε: στο enduro πέφτεις με πολλα, στο motocross απο ψηλά.

Επειδή για κάποιο καιρο εκανα motocross όταν φτασεις σε σημείο να το «πας» αξιοπρεπως ,ειναι ενα εντελως διαφορετικό συναίσθημα ειδικά όταν όσο βρίσκεσαι στον αερα, δεν περιγράφεται.
καλά είμαι σίγουρος δεν το συζητάω! Τους θαυμάζω. Νομίζω έιναι απο τα σπορ που πρέπει να τα κάνεις απο μικρός αλλιώς δύσκολα ξεπερνάς τα νοητικά εμπόδια για να το κάνεις!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Top Bottom