Moto Guzzi V85

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Απ' ότι φαίνεται όμως,λόγω πολλών αντιγράφων τελευταία σε κινητήρες σε κινέζικα μηχανάκια,(honda cb500,vesrtom 650,motoguzzi 750,versys 650) κλπ, είτε έχει γίνει συμφωνία με τους αντιγραφείς και τους αντιγραφομενους,είτε έχουν λήξει οι πατέντες,είτε έχει αλλάξει το καθεστώς των πατεντών.Παντως έρχεται τυφώνας μοντέλων.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν δεν αντιγραφαμε "καταπτυστα" ο ενας τον αλλο ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιες και θα τρωγαμε ωμο και σαπιο κρεας :)
Άλλο η αντιγραφή και άλλο η κατάπτυστη αντιγραφή. Νομίζω καταλαβαινόμαστε ως προς το τι αναφέρομαι.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Άλλο η αντιγραφή και άλλο η κατάπτυστη αντιγραφή. Νομίζω καταλαβαινόμαστε ως προς το τι αναφέρομαι.
Καταλαβαινω ακριβως σε τι αναφερεσαι :)
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Για πείτε για ζημιές που χρειάστηκε να ακινητοποιηθεί η μηχανή..Είτε πάθατε οι ίδιοι είτε έχετε ακούσει?Κ πόσα χλμ έχετε?
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Για πείτε για ζημιές που χρειάστηκε να ακινητοποιηθεί η μηχανή..Είτε πάθατε οι ίδιοι είτε έχετε ακούσει?Κ πόσα χλμ έχετε?
Στα 27500 χλμ που το έχω δεν με έχει αφήσει ποτέ· είναι το euro5. Έχω διαβάσει όμως όχι λίγες περιπτώσεις που το μηχανάκι έμεινε απο σφάλμα που έβγαλε κάποιος αισθητήρας· η αίσθησή μου είναι, επειδή παρακολουθώ ξένες ομάδες στο φεισμπουκ με ν85, ότι το πρόβλημα με κάποιον αισθητήρα - αν βγει - παρουσιάζεται εκεί γύρω στις 30000 - 35000 χλμ και πιο πολύ στα euro4 (ή έτσι θέλω να πιστεύω :p).
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Στα 27500 χλμ που το έχω δεν με έχει αφήσει ποτέ· είναι το euro5. Έχω διαβάσει όμως όχι λίγες περιπτώσεις που το μηχανάκι έμεινε απο σφάλμα που έβγαλε κάποιος αισθητήρας· η αίσθησή μου είναι, επειδή παρακολουθώ ξένες ομάδες στο φεισμπουκ με ν85, ότι το πρόβλημα με κάποιον αισθητήρα - αν βγει - παρουσιάζεται εκεί γύρω στις 30000 - 35000 χλμ και πιο πολύ στα euro4 (ή έτσι θέλω να πιστεύω :p).
Παρακολουθώ κ εγώ ομάδες,αλλά δεν υπάρχει πολύ κινητικότητα..Εγώ για αισθητήρα στροφαλου έχω διαβάσει στο euro 5..
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Παρακολουθώ κ εγώ ομάδες,αλλά δεν υπάρχει πολύ κινητικότητα..Εγώ για αισθητήρα στροφαλου έχω διαβάσει στο euro 5..
Την μεγαλύτερη κινητικότητα νομίζω την έχει αυτή Aanmelden bij Facebook. Αισθητήρες γκαζιού, πίεσης λαδιού, θερμοκρασίας λαδιού και καναδυό ακόμη που δεν τους θυμάμαι είναι που την ακούνε. Το θετικό στην όλη υπόθεση είναι πολλά απ αυτά τα αλαρμ σβήνουν όταν σβήσεις και ξανανάψεις το μηχανάκι ή αν αποσυνδέσεις μπαταρία. Λίγες περιπτώσεις είναι που σε βάζουν σε limp mode (το μηχανάκι κινείται υπολειτουργώντας) και ακόμα λιγότερες αυτές που σε ακινητοποιούν.
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Μεταξύ των διαφόρων επιλογών που έχω στο μυαλό μου για να αντικαταστήσω το BMW F700GS που έφυγε, είναι κ το V85. Μιλάω για μεταχειρισμένο, τα τελευταία μοντέλα αν δεν κάνω λάθος είναι με tubeless. Είναι ψηλά στην λίστα μου κυρίως λόγω εμφάνισης. Με φοβίζει λίγο η μεταπώληση γιατί δεν θέλω να την παντρευτώ αλλά περισσότερο το δίκτυο συνεργείων.
Κάποιος κάτοχος moto guzzi μπορεί να μου πει από εμπειρία αν υπάρχει επαρκές δίκτυο μηχανικών στην Αττική? Δεν μιλώ τόσο σε αριθμό αλλά σε ποιότητα.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Μεταξύ των διαφόρων επιλογών που έχω στο μυαλό μου για να αντικαταστήσω το BMW F700GS που έφυγε, είναι κ το V85. Μιλάω για μεταχειρισμένο, τα τελευταία μοντέλα αν δεν κάνω λάθος είναι με tubeless. Είναι ψηλά στην λίστα μου κυρίως λόγω εμφάνισης. Με φοβίζει λίγο η μεταπώληση γιατί δεν θέλω να την παντρευτώ αλλά περισσότερο το δίκτυο συνεργείων.
Κάποιος κάτοχος moto guzzi μπορεί να μου πει από εμπειρία αν υπάρχει επαρκές δίκτυο μηχανικών στην Αττική? Δεν μιλώ τόσο σε αριθμό αλλά σε ποιότητα.
Για μεταχειρισμένο σκέφτεσαι; Ρωτάω επειδή εγώ το έχω ήδη αποφασίσει ότι αν πάρω μεγάλο θα πάρω αυτό και νομίζω ότι η νέα φουρνιά έρχεται με κάποιες βελτιώσεις στον κινητήρα και σε διάφορα μικρο μπλιμπλίκια.

.
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Έβλεπα χθες στον site του Βινιου ένα V85 TT με 7000€… Αυτο με χρωμμα κέτσαπ μουστάρδα μαγιονέζα…
(Άσπρο κόκκινο κίτρινο) το σπέσιαλ
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Μεταξύ των διαφόρων επιλογών που έχω στο μυαλό μου για να αντικαταστήσω το BMW F700GS που έφυγε, είναι κ το V85. Μιλάω για μεταχειρισμένο, τα τελευταία μοντέλα αν δεν κάνω λάθος είναι με tubeless. Είναι ψηλά στην λίστα μου κυρίως λόγω εμφάνισης. Με φοβίζει λίγο η μεταπώληση γιατί δεν θέλω να την παντρευτώ αλλά περισσότερο το δίκτυο συνεργείων.
Κάποιος κάτοχος moto guzzi μπορεί να μου πει από εμπειρία αν υπάρχει επαρκές δίκτυο μηχανικών στην Αττική? Δεν μιλώ τόσο σε αριθμό αλλά σε ποιότητα.
Τα εξουσιοδοτημένα είναι συγκεκριμένα και τα βρίσκεις εδω· μη εξουσιοδοτημένα υπάρχουν, αλλά δεν τα γνωρίζω.
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Για μεταχειρισμένο σκέφτεσαι; Ρωτάω επειδή εγώ το έχω ήδη αποφασίσει ότι αν πάρω μεγάλο θα πάρω αυτό και νομίζω ότι η νέα φουρνιά έρχεται με κάποιες βελτιώσεις στον κινητήρα και σε διάφορα μικρο μπλιμπλίκια.

.
Ναι για μεταχειρισμένο σκέφτομαι. Θέλω να μείνω λίγο πιο χαμηλά σε budget αυτή την στιγμή.
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Τα εξουσιοδοτημένα είναι συγκεκριμένα και τα βρίσκεις εδω· μη εξουσιοδοτημένα υπάρχουν, αλλά δεν τα γνωρίζω.
Αυτο που φοβάμαι είναι πως όλοι αυτοί έχουν σαν κυρία γνώση τα Piaggio.
Δεν νιώθω κ πολύ ασφάλεια ότι υπάρχουν μηχανικοί εξειδικευμένοι στα moto guzzi. Μπορεί να κάνω λάθος από άγνοια. Γι αυτο ήθελα να μάθω αν κάποιος από εδώ ξέρει τπτ παραπάνω.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ ξέρω αλλά δε λέω..... :ha

Ας μείνουμε όμως στα γνωστά.
Οι αντιπροσωπίες διαθέτουν διαγνωστικά και λύσεις πακέτο
(κάνει αυτό---->κάνε αυτό)
Άρα δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ο Νταλ Ίνια για να το συντηρήσει
Τα κοινά συνεργεία με βέσπες και σκούτερ σε κάνουν να αισθάνεσαι κάπως
στην πραγματικότητα όμως δεν τρέχει κάστανο.

Αν σκουρύνουν τα πράγματα υπάρχει και ο Πέτρος (θα μάθετε ποιος είναι αν χρειαστεί)
ενώ η Ιταλία και οι γκουρού είναι δίπλα

Να ξέρετε όμως ότι στο χώρο αυτό κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι και απίστευτοι μαλάκες
οι οποίοι πέρα από τρομερά ψέματα και ιστορίες με δράκους
έχουν μπερδέψει τον αετό της μότο γκουτσι με τον αετό των ναζί

Αν το θέλει κάποιος το μηχανάκι ας ξέρει ότι δεν είναι γιαμάχα να βρει τη τελευταία βίδα παντού
αλλά μια χαρά θα περάσει μαζί του
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Αυτο που φοβάμαι είναι πως όλοι αυτοί έχουν σαν κυρία γνώση τα Piaggio.
Δεν νιώθω κ πολύ ασφάλεια ότι υπάρχουν μηχανικοί εξειδικευμένοι στα moto guzzi. Μπορεί να κάνω λάθος από άγνοια. Γι αυτο ήθελα να μάθω αν κάποιος από εδώ ξέρει τπτ παραπάνω.
Θα ακούσεις πολλές ιστορίες με δράκους και ιππότες ....
οπότε άκου και την δική μου :D:D:D
Αρκετοί κάνουν τα σέρβις στην Πάτρα
Στην Αθήνα υπάρχουν αρκετά που ασχολούνται και με τα Guzzi και με τα Aprilia
Εγώ όσο το είχα το ν85ΤΤ το πήγαινα στον Φρατζέσκο στην Καλλιρόης και ήμουν ευχαριστημένος.

Τα σέρβις του είναι πολύ απλά και μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου η σε οποιοδήποτε συνεργείο εμπιστεύεσαι με μόνο μειονέκτημα να μην μπορείς να σβήσεις το servis reminder για αυτό πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία η σε όποιον έχει το αντίστοιχο διαγνωστικό από όσο ξέρω.


Επαρχία δεν το ακουμπούν ούτε για να σου αλλάξουν/επισκευάσουν ελαστικό !!!

:friendship:
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Αυτο που φοβάμαι είναι πως όλοι αυτοί έχουν σαν κυρία γνώση τα Piaggio.
Δεν νιώθω κ πολύ ασφάλεια ότι υπάρχουν μηχανικοί εξειδικευμένοι στα moto guzzi. Μπορεί να κάνω λάθος από άγνοια. Γι αυτο ήθελα να μάθω αν κάποιος από εδώ ξέρει τπτ παραπάνω.
Εννοείται ότι έχουν σαν κύρια γνώση τα πιάτζιο, αφού απ τα 300 μηχανάκια το μήνα που θα κάνουν σέρβις σ ένα εξουσιοδοτημένο, τα 270 - 280 θα είναι πιάτζιο. Όμως, δεν είναι πυρηνική φυσική για έναν μηχανικό η αλλαγή λαδιού, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα, μπουζιών, τακακιών, και ό,τι χρειάζεται η τυπική συντήρηση μιας μοτοσικλέτας που δεν είναι διαστημικής τεχνολογίας· αν τώρα χρειαστεί για κάποιο λόγο να λύσει ο μηχανικός όλο το μηχανάκι και να το κάνει βίδες.. εκεί νομίζω θα τα βρουν σκούρα όλοι οι μηχανικοί, ανεξαρτήτου μάρκας. Ο μηχανικός που θα κάνει το μηχανάκι βίδες και θα το κάνει σωστά, θα πρέπει να διαθέτει μεράκι και καθαρό κεφάλι, κι όχι απαραίτητα τις κορυφαίες τεχνικές γνώσεις αιχμής· γνώμη μου.

:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
....με μόνο μειονέκτημα να μην μπορείς να σβήσεις το servis reminder για αυτό πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία η σε όποιον έχει το αντίστοιχο διαγνωστικό από όσο ξέρω.

:friendship:
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά στο group VAG τις ενδείξεις κανονικά τις σβήνουν με διαγνωστικό το οποίο φυσικά χρεώνεται,αλλά εάν ψάξεις στο διαδίκτυο μπορεί να γίνει δωρεάν πατώντας κάποιο συνδυασμό κουμπιών του αυτοκινήτου... ;)
Αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια...:p
Μήπως γίνεται κάτι αντίστοιχο και στην μοτοσυκλέτα...?
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά στο group VAG τις ενδείξεις κανονικά τις σβήνουν με διαγνωστικό το οποίο φυσικά χρεώνεται,αλλά εάν ψάξεις στο διαδίκτυο μπορεί να γίνει δωρεάν πατώντας κάποιο συνδυασμό κουμπιών του αυτοκινήτου... ;)
Αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια...:p
Μήπως γίνεται κάτι αντίστοιχο και στην μοτοσυκλέτα...?
Στο δικό μου που ήταν ευρο4 τότε που το είχα ψάξει δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα και ήταν η μόνιμη γκρίνια των αμερικανών που δεν μπορούσαν να σβήσουν την ένδειξη με το το "γαλλικό κλειδί" από το ιταλικό μηχανάκι τους ...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Προσωπικά το θεωρώ πολύ τίμιο εργαλείο !!, απροβληματιστο και ναι θα εμπιστευομουν το σέρβις της πιατζιο
Αν κάνεις με ευλάβεια αυτά που λέει το εγχειρίδιο σέρβις δεν υπάρχει ζήτημα , όσο αφορά τις αστοχίες απαντώνται σε όλες τις φίρμες ...και φυσικά να οδηγάς το εργαλείο σύμφωνα με τις προδιαγραφές του
Μην ξεχνάμε ότι η γκουτσι είναι μια εταιρεία με μεγάλη ιστορία και εξελίσεται
Αν υπάρχει με 7000 χιλιάρικα μεταχειρισμένο θεωρώ ότι μπορείς να το πάρεις ακόμα πιο κάτω γιατί όπως ειπωθηκε είναι δύσκολο στην μεταπώληση
 
Top Bottom