Moto Guzzi V85

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Επιτέλους!!!

Είναι καμιά φορά άξιο απορίας πως 2-3 μικρές οπτικές παρεμβάσεις αλλάζουν μια μοτοσυκλέτα. Προφανώς ευθύνεται και η συνήθεια που έρχεται με το χρόνο.
Η αφαίρεση των υπο-πλαισίων στα πλαϊνά του φαναριού και στην ούρα της μοτοσυκλέτας την έκαναν άλλη μοτοσυκλέτα στα μάτια μου. Από όσο διάβασα έχουν γίνει αλλαγές και στο μοτέρ και στις αναρτήσεις ενώ το Cruise Control είναι στάνταρτ. Η ζελατίνα πλέον ρυθμίζεται καθ' ύψος σε 5 σημεία με το χέρι και εύκολα με ένα μανταλάκι απασφάλισης ενώ και η οθόνη καθώς και οι διακόπτες είναι νέοι όμοια με αυτά που υπάρχουν στα V100.
Μια υπέροχη επιλογή μοτοσυκλέτας, για συνειδητοποιημένους αναβάτες.

Τρεις νέες εκδόσεις λοιπόν: V85 STRADA, V85 TT (Sport) και V85 TT Travel για την Moto Guzzi V85, με τις ιδιαιτερότητες της αλλά και με τους λίγους αλλά φανατικούς οπαδούς της.


Μαζί σου Στέφανε, είναι σίγουρο ότι οι παραπάνω αλλαγές κάνουν το V85 μια πιο πλήρη και καλύτερη (δε θα λεγα ανταγωνιστικότερη) μοτοσυκλέτα, "μια υπέροχη επιλογή για συνειδητοποιημένους αναβάτες" όπως λες. Νομίζω όμως ότι πλέον η MG έχει το Stelvio ως το πλέον δυνατό της χαρτί στην κατηγορία και το V85 ως πιο "συναισθηματική" επιλογή με βάση το ρετρό λουκ. Κι εκεί ακριβώς είναι η ένστασή μου... Από όλες τις παραπάνω αλλαγές διαγωνώ προσωπικά με τις αισθητικές αλλαγές και την αφαίρεση (απόκρυψη; ) του εμφανούς χωροδικτυώματος εμπρός και πίσω... Δεν είναι ανάγκη να είναι όλες οι μοτοσυκλέτες ίδιες ρε γαμώτο, ειδικά αυτές που επένδυσαν εξαρχής στη διαφορετικότητά τους!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μαζί σου Στέφανε, είναι σίγουρο ότι οι παραπάνω αλλαγές κάνουν το V85 μια πιο πλήρη και καλύτερη (δε θα λεγα ανταγωνιστικότερη) μοτοσυκλέτα, "μια υπέροχη επιλογή για συνειδητοποιημένους αναβάτες" όπως λες. Νομίζω όμως ότι πλέον η MG έχει το Stelvio ως το πλέον δυνατό της χαρτί στην κατηγορία και το V85 ως πιο "συναισθηματική" επιλογή με βάση το ρετρό λουκ. Κι εκεί ακριβώς είναι η ένστασή μου... Από όλες τις παραπάνω αλλαγές διαγωνώ προσωπικά με τις αισθητικές αλλαγές και την αφαίρεση (απόκρυψη; ) του εμφανούς χωροδικτυώματος εμπρός και πίσω... Δεν είναι ανάγκη να είναι όλες οι μοτοσυκλέτες ίδιες ρε γαμώτο, ειδικά αυτές που επένδυσαν εξαρχής στη διαφορετικότητά τους!
Ως προς την τοποθέτηση σου που αφορά τη διαφορετικότητα δεν μπορώ να διαφωνήσω. Κατέθεσα όμως τη προσωπική μου άποψη περί αισθητικής καθώς εμένα αυτά τα σημεία με ενοχλούσαν από όταν πρωτοβγήκε. Όπως όλους μας έτσι και για εμένα ισχύει πως το θέμα της αισθητικής είναι κάτι υποκειμενικό.

Σε ότι αφορά τον εσωτερικό ανταγωνισμό θα μου επιτρέψεις να εκφράσω κάποιες σκέψεις. Η εμπειρία μου από το μουσείο της Moto Guzzi και η συναναστροφή μου εκεί με τους θιασώτες της μου δείχνει ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών θα επέλεγε το V85 με τον αερόψυκτο κινητήρα. Το Stelvio όπως και το V100 είναι μοτοσυκλέτες που προσπαθούν να προσεγγίσουν ένα διαφορετικό κοινό και να γεμίσουν το ταμείο μεγαλώνοντας το εύρος και τις κατηγορίες των πελατών.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Πριν 20 μέρες κάποιος ανεκδιήγητος που ξεπάρκαρε μου έριξε την μηχανή ενώ την είχα σταθμευμένη κάτω από το σπίτι μια φορά για λίγη ώρα. Ένας μηχανόβιος γείτονας μου είπε ότι άκουσε το μπαμ και δεν πρόλαβε να κρατήσει πινακίδα, ο άλλος έφυγε σαν σε ταινία γκαζωμένος. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι δεν ξέρω, μακάρι όλα τα μακάρι... Άσε ένα σημείωμα ρε άνθρωπε.
Πιο πολύ με πείραξε που την προσέχω και άλλος μου έκανε ζημιά.

Ζημιά 900 ευρώ, διάφορα κομμάτια από το πλάι, μεταξύ των οποίων και πλάκα πιρουνιού. Τα περισσότερα υπάρχουν Ιταλία και θα είναι εδώ σε μερικές μέρες, αλλά μερικά δεν είναι διαθέσιμα και είναι άγνωστο το πότε θα είναι. Όταν αποφασίσει να παράγει το εργοστάσιο, "πιθανώς σε 4-6 μήνες", ευτυχώς όχι κάτι σημαντικό. Αυτό το αναφέρω να ξέρουν πιθανοί αγοραστές του μοντέλου, δεν είναι μόνο η Honda με τα ανταλλακτικά που περιμένεις 6μηνα.

Στα του καινούριου, ώριμο "facelift", λίγο βελτιωμένος πάλι κινητήρας, βελτιωμένη αεροοδυναμική που "πονούσε" το πρώτο μοντέλο, γενικά επιτυχημένο στα μάτια μου. Επίσης άλλαξαν προμηθευτή στις μεταλλικές βαλίτσες. Παραγωγή πλέον στο εργοστάσιο της Aprilia, εξ ου και η απουσία του "Made in Mandello de Lario" από το όργανο. Κάτι για το οποίο "γκρινιάζουν" οι σκληροί φαν της μάρκας στα φορουμ.

ΥΓ: Το χωροδικτύωμα μπρος πίσω είναι από τα αγαπημένα μου στοιχεία στο σχέδιο της μοτοσικλέτας!
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Πριν 20 μέρες κάποιος ανεκδιήγητος που ξεπάρκαρε μου έριξε την μηχανή ενώ την είχα σταθμευμένη κάτω από το σπίτι μια φορά για λίγη ώρα. Ένας μηχανόβιος γείτονας μου είπε ότι άκουσε το μπαμ και δεν πρόλαβε να κρατήσει πινακίδα, ο άλλος έφυγε σαν σε ταινία γκαζωμένος. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι δεν ξέρω, μακάρι όλα τα μακάρι... Άσε ένα σημείωμα ρε άνθρωπε.
Πιο πολύ με πείραξε που την προσέχω και άλλος μου έκανε ζημιά.

Ζημιά 900 ευρώ, διάφορα κομμάτια από το πλάι, μεταξύ των οποίων και πλάκα πιρουνιού. Τα περισσότερα υπάρχουν Ιταλία και θα είναι εδώ σε μερικές μέρες, αλλά μερικά δεν είναι διαθέσιμα και είναι άγνωστο το πότε θα είναι. Όταν αποφασίσει να παράγει το εργοστάσιο, "πιθανώς σε 4-6 μήνες", ευτυχώς όχι κάτι σημαντικό. Αυτό το αναφέρω να ξέρουν πιθανοί αγοραστές του μοντέλου, δεν είναι μόνο η Honda με τα ανταλλακτικά που περιμένεις 6μηνα.

Στα του καινούριου, ώριμο "facelift", λίγο βελτιωμένος πάλι κινητήρας, βελτιωμένη αεροοδυναμική που "πονούσε" το πρώτο μοντέλο, γενικά επιτυχημένο στα μάτια μου. Επίσης άλλαξαν προμηθευτή στις μεταλλικές βαλίτσες. Παραγωγή πλέον στο εργοστάσιο της Aprilia, εξ ου και η απουσία του "Made in Mandello de Lario" από το όργανο. Κάτι για το οποίο "γκρινιάζουν" οι σκληροί φαν της μάρκας στα φορουμ.

ΥΓ: Το χωροδικτύωμα μπρος πίσω είναι από τα αγαπημένα μου στοιχεία στο σχέδιο της μοτοσικλέτας!
Δυστυχώς παθών και εγώ... Τον περασμένο Δεκέμβριο, έπειτα από φιλάκι με προφυλακτήρα ανεκδιήγητου κουτάκια, αφού με πήρε παραμάζωμα έτσι για το καλό σε φανάρι, έσπασε το πίσω αριστερά μασπιέ. Μη διαθέσιμο, παραγγελία απο Ιταλία για όταν και εφόσον, και παραλαβή ακριβώς 5 μήνες μετά...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και τι διάολο έχουν ασφαλίσει τα οχήματά τους;;; Σιγά την ετήσια αύξηση στα ασφάλιστρα που θα έχουν!!!!
ΚΑΙ για αυτές τις περιπτώσεις είναι η ασφάλεια!
Μεγάλη βλακεία αυτή, για να μην το πω αλλιώς!!!
Θα πληρώσει ο άλλος ένα σκασμό λεφτα, για να "αποφύγουν αυτοί" να πληρώσουν δέκα η είκοσι ευρώ παραπάνω το χρόνο!!!!!
Πολλά χάλια.....
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Και τι διάολο έχουν ασφαλίσει τα οχήματά τους;;; Σιγά την ετήσια αύξηση στα ασφάλιστρα που θα έχουν!!!!
ΚΑΙ για αυτές τις περιπτώσεις είναι η ασφάλεια!
Μεγάλη βλακεία αυτή, για να μην το πω αλλιώς!!!
Θα πληρώσει ο άλλος ένα σκασμό λεφτα, για να "αποφύγουν αυτοί" να πληρώσουν δέκα η είκοσι ευρώ παραπάνω το χρόνο!!!!!
Πολλά χάλια.....
To πιο πιθανό να είναι ανασφάλιστο το όχημα (500000 τέτοια κυκλοφορούν σύμφωνα με επίσημα στοιχεία). Αν όχι είναι απλά βλακεία στον εγκέφαλο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
To πιο πιθανό να είναι ανασφάλιστο το όχημα (500000 τέτοια κυκλοφορούν σύμφωνα με επίσημα στοιχεία). Αν όχι είναι απλά βλακεία στον εγκέφαλο.
500.000 χιλιάδες ανασφαλιστα από επίσημα στοιχεια;;;;; :oops:
Καλά πάμε........ :mad:
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλή τύχη να το εφαρμόσουν αυτό στους Ρομά και σε άλλες ευπαθείς ομάδες (απλά μη σας τύχει να τρακάρετε ποτέ με τέτοια άτομα).


Πριν 20 μέρες κάποιος ανεκδιήγητος που ξεπάρκαρε μου έριξε την μηχανή ενώ την είχα σταθμευμένη κάτω από το σπίτι μια φορά για λίγη ώρα. Ένας μηχανόβιος γείτονας μου είπε ότι άκουσε το μπαμ και δεν πρόλαβε να κρατήσει πινακίδα, ο άλλος έφυγε σαν σε ταινία γκαζωμένος. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι δεν ξέρω, μακάρι όλα τα μακάρι... Άσε ένα σημείωμα ρε άνθρωπε.
Πιο πολύ με πείραξε που την προσέχω και άλλος μου έκανε ζημιά.
Και το χειρότερο είναι ότι αν το πάθεις αυτό μία φορά μετά θα αναγκάζεσαι να παρανομείς συνέχεια και να βρίσκεις πεζοδρόμια να το ανεβάζεις ανάμεσα σε δέντρα μπας και γλιτώσεις.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλή τύχη να το εφαρμόσουν αυτό στους Ρομά και σε άλλες ευπαθείς ομάδες (απλά μη σας τύχει να τρακάρετε ποτέ με τέτοια άτομα).
Και όμως, έτυχε, έγινε δικαστήριο γιατί εννοείται πως αρνήθηκε την ευθύνη του, αποζημίωση κανονικά από την ασφαλιστική.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Και όμως, έτυχε, έγινε δικαστήριο γιατί εννοείται πως αρνήθηκε την ευθύνη του, αποζημίωση κανονικά από την ασφαλιστική.
Καλά εννοείται πάντα κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα στο ασφαλιστήριο, πιο πολύ το λέω γιατί οι πιθανότητες να φας ξύλο και απειλές on the spot είναι μεγάλες.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Και το χειρότερο είναι ότι αν το πάθεις αυτό μία φορά μετά θα αναγκάζεσαι να παρανομείς συνέχεια και να βρίσκεις πεζοδρόμια να το ανεβάζεις ανάμεσα σε δέντρα μπας και γλιτώσεις.
Δυστυχώς έπαθα και έμαθα, πλέον στάθμευση έξω (όταν χρειάζεται) μόνο σε πεζοδρόμιο, απλά να μην ενοχλεί τους πεζούς, όσο το δυνατόν..
Εκεί έχουμε φτάσει, να πρέπει να μην σταθμεύεις στον δρόμο, νόμιμα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πριν 20 μέρες κάποιος ανεκδιήγητος που ξεπάρκαρε μου έριξε την μηχανή ενώ την είχα σταθμευμένη κάτω από το σπίτι μια φορά για λίγη ώρα. Ένας μηχανόβιος γείτονας μου είπε ότι άκουσε το μπαμ και δεν πρόλαβε να κρατήσει πινακίδα, ο άλλος έφυγε σαν σε ταινία γκαζωμένος. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι δεν ξέρω, μακάρι όλα τα μακάρι... Άσε ένα σημείωμα ρε άνθρωπε.
Πιο πολύ με πείραξε που την προσέχω και άλλος μου έκανε ζημιά.

Ζημιά 900 ευρώ, διάφορα κομμάτια από το πλάι, μεταξύ των οποίων και πλάκα πιρουνιού. Τα περισσότερα υπάρχουν Ιταλία και θα είναι εδώ σε μερικές μέρες, αλλά μερικά δεν είναι διαθέσιμα και είναι άγνωστο το πότε θα είναι. Όταν αποφασίσει να παράγει το εργοστάσιο, "πιθανώς σε 4-6 μήνες", ευτυχώς όχι κάτι σημαντικό. Αυτό το αναφέρω να ξέρουν πιθανοί αγοραστές του μοντέλου, δεν είναι μόνο η Honda με τα ανταλλακτικά που περιμένεις 6μηνα.
Κρίμα.

Δυστυχώς τέτοιοι υπάνθρωποι ανασφάλιστοι κυκλοφορούν πολλοί. Είναι πραγματικά εγκληματίες και όχι γιατί ρίχνουν μηχανές ή επειδή τρακάρουν αυτοκίνητα αλλά ΚΥΡΙΩΣ γιατί δολοφονούν ανθρώπους στους δρόμους και την κοπανάνε (με την ίδια αναισθησία που το κάνουν όταν τσαλακώνουν λαμαρίνες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Κρίμα.

Δυστυχώς τέτοιοι υπάνθρωποι ανασφάλιστοι κυκλοφορούν πολλοί. Είναι πραγματικά εγκληματίες και όχι γιατί ρίχνουν μηχανές ή επειδή τρακάρουν αυτοκίνητα αλλά ΚΥΡΙΩΣ γιατί δολοφονούν ανθρώπους στους δρόμους και την κοπανάνε (με την ίδια αναισθησία που το κάνουν όταν τσαλακώνουν λαμαρίνες).
Και το τραγικότερο είναι ότι, ακόμα και να συλληφθούν, οι εγκληματίες αυτοί επαναπαύονται στην επιείκεια των νόμων, καθώς σε 2-3 χρόνια με τους κατάλληλους δικηγόρους θα είναι έξω να θερίζουν πάλι. Γιατί και το δίπλωμα να τους πάρουν εσαεί, πάλι τα ίδια θα κάνουν.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Πριν 20 μέρες κάποιος ανεκδιήγητος που ξεπάρκαρε μου έριξε την μηχανή ενώ την είχα σταθμευμένη κάτω από το σπίτι μια φορά για λίγη ώρα. Ένας μηχανόβιος γείτονας μου είπε ότι άκουσε το μπαμ και δεν πρόλαβε να κρατήσει πινακίδα, ο άλλος έφυγε σαν σε ταινία γκαζωμένος. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι δεν ξέρω, μακάρι όλα τα μακάρι... Άσε ένα σημείωμα ρε άνθρωπε.
Πιο πολύ με πείραξε που την προσέχω και άλλος μου έκανε ζημιά.

Ζημιά 900 ευρώ, διάφορα κομμάτια από το πλάι, μεταξύ των οποίων και πλάκα πιρουνιού. Τα περισσότερα υπάρχουν Ιταλία και θα είναι εδώ σε μερικές μέρες, αλλά μερικά δεν είναι διαθέσιμα και είναι άγνωστο το πότε θα είναι. Όταν αποφασίσει να παράγει το εργοστάσιο, "πιθανώς σε 4-6 μήνες", ευτυχώς όχι κάτι σημαντικό. Αυτό το αναφέρω να ξέρουν πιθανοί αγοραστές του μοντέλου, δεν είναι μόνο η Honda με τα ανταλλακτικά που περιμένεις 6μηνα.

Στα του καινούριου, ώριμο "facelift", λίγο βελτιωμένος πάλι κινητήρας, βελτιωμένη αεροοδυναμική που "πονούσε" το πρώτο μοντέλο, γενικά επιτυχημένο στα μάτια μου. Επίσης άλλαξαν προμηθευτή στις μεταλλικές βαλίτσες. Παραγωγή πλέον στο εργοστάσιο της Aprilia, εξ ου και η απουσία του "Made in Mandello de Lario" από το όργανο. Κάτι για το οποίο "γκρινιάζουν" οι σκληροί φαν της μάρκας στα φορουμ.

ΥΓ: Το χωροδικτύωμα μπρος πίσω είναι από τα αγαπημένα μου στοιχεία στο σχέδιο της μοτοσικλέτας!

Καλημέρα, ακόμα περιμένω, έχουν έρθει κάποια κομμάτια, αλλά περίπου τα μισά. Η πρώτη εβδομάδα Ιανουαρίου είναι "καμμένη" γιατί όλοι κάνουν απογραφή (πραγματικά απορώ με το γιατί χρειάζεται απογραφή μία εταιρεία όταν έχει ψηφιακό σύστημα πωλήσεων/αποθήκης. Γενικότερα, όχι μόνο για την Guzzi), οπότε ελπίζουμε πλέον για τέλος του μήνα και αν. Όπως πάει θα την έχω έτοιμη για την άνοιξη. Κάτι τέτοια με κάνουν και αναπολώ την Yamaha: Όταν χρειάστηκε, σε μία εβδομάδα τα πάντα ήταν Ελλάδα από την αποθήκη στην Ολλανδία.

Στο μεταξύ άρχισα να τρώγομαι για καμιά βελτίωση, ανάρτηση πίσω, ή να αλλάξω τις εξαγωγές/headers με μεγαλύτερους de/catalised της Mistral, Stainless steel header pipes Moto Guzzi V85TT - Mistral Special Parts που απ' ότι διαβάζω βελτιώνει πολύ το θέμα της ροής/υπερθέρμανσης καθότι είναι μπουκωμένο για να περνάει Euro 5. Τελικό σίγουρα όχι, μετά την Akrapovic στο MT-07 απολαμβάνω την "ησυχία" στις εκδρομές.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Κάτι τέτοια με κάνουν και αναπολώ την Yamaha: Όταν χρειάστηκε, σε μία εβδομάδα τα πάντα ήταν Ελλάδα από την αποθήκη στην Ολλανδία.
Mπα μη το λες. Τη δικιά μου την περίμενα πάνω από τέσσερις μήνες, τα τελευταία χρόνια υπάροχυν θέματα με τις παραδόσεις γενικα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πριν 20 μέρες κάποιος ανεκδιήγητος που ξεπάρκαρε μου έριξε την μηχανή ενώ την είχα σταθμευμένη κάτω από το σπίτι μια φορά για λίγη ώρα. Ένας μηχανόβιος γείτονας μου είπε ότι άκουσε το μπαμ και δεν πρόλαβε να κρατήσει πινακίδα, ο άλλος έφυγε σαν σε ταινία γκαζωμένος. Κάτι τέτοιοι άνθρωποι δεν ξέρω, μακάρι όλα τα μακάρι... Άσε ένα σημείωμα ρε άνθρωπε.
Πιο πολύ με πείραξε που την προσέχω και άλλος μου έκανε ζημιά.

Ζημιά 900 ευρώ, διάφορα κομμάτια από το πλάι, μεταξύ των οποίων και πλάκα πιρουνιού. Τα περισσότερα υπάρχουν Ιταλία και θα είναι εδώ σε μερικές μέρες, αλλά μερικά δεν είναι διαθέσιμα και είναι άγνωστο το πότε θα είναι. Όταν αποφασίσει να παράγει το εργοστάσιο, "πιθανώς σε 4-6 μήνες", ευτυχώς όχι κάτι σημαντικό. Αυτό το αναφέρω να ξέρουν πιθανοί αγοραστές του μοντέλου, δεν είναι μόνο η Honda με τα ανταλλακτικά που περιμένεις 6μηνα.

Στα του καινούριου, ώριμο "facelift", λίγο βελτιωμένος πάλι κινητήρας, βελτιωμένη αεροοδυναμική που "πονούσε" το πρώτο μοντέλο, γενικά επιτυχημένο στα μάτια μου. Επίσης άλλαξαν προμηθευτή στις μεταλλικές βαλίτσες. Παραγωγή πλέον στο εργοστάσιο της Aprilia, εξ ου και η απουσία του "Made in Mandello de Lario" από το όργανο. Κάτι για το οποίο "γκρινιάζουν" οι σκληροί φαν της μάρκας στα φορουμ.

ΥΓ: Το χωροδικτύωμα μπρος πίσω είναι από τα αγαπημένα μου στοιχεία στο σχέδιο της μοτοσικλέτας!
NA ΓΙΑΤΙ YAMAHA ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


Χωρίς πλάκα λυπάμαι για αυτό που έγινε αλλά στην Ελλάδα η φυγή είναι χόμπι.
Με το κόβιντ όλες οι φάμπρικες έχουν κρίση στ ανταλλακτικά γιατί δεν είναι απλό πράγμα να σταματήσει... ο κόσμος.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Σε ότι αφορά τον εσωτερικό ανταγωνισμό θα μου επιτρέψεις να εκφράσω κάποιες σκέψεις. Η εμπειρία μου από το μουσείο της Moto Guzzi και η συναναστροφή μου εκεί με τους θιασώτες της μου δείχνει ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών θα επέλεγε το V85 με τον αερόψυκτο κινητήρα. Το Stelvio όπως και το V100 είναι μοτοσυκλέτες που προσπαθούν να προσεγγίσουν ένα διαφορετικό κοινό και να γεμίσουν το ταμείο μεγαλώνοντας το εύρος και τις κατηγορίες των πελατών.
Πριν πολλά πολλά χρόνια μιλούσα με κάποιος ανθρώπους του εργοστασίου για το Στέλβιο
Τους είχα πει ότι κάνουν λάθος να προσπαθούν να κοντράρουν την BMW γιατί απλά αυτό δεν μπορεί να γίνει.
Ότι η Ιταλία πάντα έφτιαχνε ελαφριά οχήματα και ότι χρειάζεται κάτι πιο μικρό, με μεγαλύτερη αυτονομία αξιόπιστο κλπ κλπ
Παρατήρησα ότι με άκουσαν πολύ προσεκτικά και δεν σχολίασαν τίποτε.
Λίγα χρόνια μετά βγήκε το βε 85 και τα πήγε εξαιρετικά. Το ίδιο και το βε 100. Και τα δύο όμως χώθηκαν σε κενά της αγοράς (τότε) Έτσι κάνει και το στέλβιο τώρα αφού η BMW είναι σχεδόν αυτοκίνητο πια.
Δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι κάποιος εκεί μέσα έχει μάτι και βλέπει τις ανάγκες της αγοράς.
Όσο για τον εσωτερικό ανταγωνισμό απλά δεν υπάρχει.
Οι ορκιζμένοι, γραφικοί πια, γκουτσίστι το θέλω αερόψυκτο, το θέλω έτσι το θέλω γιουβέτσι μένουν πάντα με την παλιά καλιφόρνια και σπάνια αλλάζουν μηχανάκι.
Το ψαχνό είναι στους πραγματικούς αγοραστές οι οποίοι πια είναι πάνω από 40 ετών ;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κάτι τέτοια με κάνουν και αναπολώ την Yamaha: Όταν χρειάστηκε, σε μία εβδομάδα τα πάντα ήταν Ελλάδα από την αποθήκη στην Ολλανδία.
Δεν έχει σχέση αν είναι yamaha ή όχι. Οι μέρες αυτές είναι πρόβλημα.
Εγώ έχω παραγγείλει γλύστρα στη Yamaha για το μηχανάκι πριν από τις γιορτές (και με έξτρα χρεωση αεροπορικής μάλιστα για να προλάβουν να έρθει πριν κλείσουν), αλλά ακόμα δεν.
Πριν λίγο πήγα ο ίδιος στην μοτοδυναμικη στην Θησέως (Καλλιθέα) γιατί δεν σήκωναν το τηλέφωνο.
Κατάλαβα γιατί: "Το κατάστημα μας θα παραμείνει κλειστό μέχρι και τις 07/01 λόγω απογραφής"!!!!


(Σε άλλες μέρες, εκτός εορτών, είναι έτσι όπως τα λες, το πολύ σε μια εβδομάδα είναι εδώ!
Όμως και πάλι, σαν την πχ bmw δεν είναι. Έχουν αρκετο στοκ στην bmw, ακόμα και σε σκατοψιλολοΐδια, που δεν περιμένεις ότι θα τα έχουν στην αποθήκη τους! )
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom