Moto Guzzi V85

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Δεν έχει σχέση αν είναι yamaha ή όχι. Οι μέρες αυτές είναι πρόβλημα.
Εγώ έχω παραγγείλει γλιστρά στη Yamaha για το μηχανάκι πριν από τις γιορτές (και με έξτρα χρεωση αεροπορικής μάλιστα για να προλάβουν να έρθει πριν κλείσουν), αλλά ακόμα δεν.
Πριν λίγο πήγα ο ίδιος στην μοτοδυναμικη στην Θησέως (Καλλιθέα) γιατί δεν σήκωναν το τηλέφωνο.
Κατάλαβα γιατί: "Το κατάστημα μας θα παραμείνει κλειστό μέχρι και τις 07/01 λόγω απογραφής"!!!!


(Σε άλλες μέρες, εκτός εορτών, είναι έτσι όπως τα λες, το πολύ σε μια εβδομάδα είναι εδώ!
Όμως και πάλι, σαν την πχ bmw δεν είναι. Έχουν αρκετο στοκ στην bmw, ακόμα και σε σκατοψιλολοΐδια, που δεν περιμένεις ότι θα τα έχουν στην αποθήκη τους! )
Δεν ξέρω..Εγώ τιμονοπλακα για φ800 , έκανε 1,5 μήνα από Γερμανία.. Κάτι βίδες σε δύο μέρες.. Παίζει να βρίσκεις σκατοψιλολοιδια όπως λες γιατί ταιριάζουν σε πολλά μοντέλα τους..
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Πριν πολλά πολλά χρόνια μιλούσα με κάποιος ανθρώπους του εργοστασίου για το Στέλβιο
Τους είχα πει ότι κάνουν λάθος να προσπαθούν να κοντράρουν την BMW γιατί απλά αυτό δεν μπορεί να γίνει.
Ότι η Ιταλία πάντα έφτιαχνε ελαφριά οχήματα και ότι χρειάζεται κάτι πιο μικρό, με μεγαλύτερη αυτονομία αξιόπιστο κλπ κλπ
Παρατήρησα ότι με άκουσαν πολύ προσεκτικά και δεν σχολίασαν τίποτε.
Λίγα χρόνια μετά βγήκε το βε 85 και τα πήγε εξαιρετικά. Το ίδιο και το βε 100. Και τα δύο όμως χώθηκαν σε κενά της αγοράς (τότε) Έτσι κάνει και το στέλβιο τώρα αφού η BMW είναι σχεδόν αυτοκίνητο πια.
Δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι κάποιος εκεί μέσα έχει μάτι και βλέπει τις ανάγκες της αγοράς.
Όσο για τον εσωτερικό ανταγωνισμό απλά δεν υπάρχει.
Οι ορκιζμένοι, γραφικοί πια, γκουτσίστι το θέλω αερόψυκτο, το θέλω έτσι το θέλω γιουβέτσι μένουν πάντα με την παλιά καλιφόρνια και σπάνια αλλάζουν μηχανάκι.
Το ψαχνό είναι στους πραγματικούς αγοραστές οι οποίοι πια είναι πάνω από 40 ετών ;)

Συμφωνώ στο πρώτο!
Για το δεύτερο, ίσα ίσα που θεωρώ έχει πέσει ο μέσος όρος ηλικίας των ιδιοκτητών. Ειδικά σε V85 και V7 έχω δει συνομήλικούς μου, κάτω των 40. Απλά παλιά ο μέσος όρος ήταν 60+ :p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτά είναι. Όταν λέω ότι οι γκουτσαίοι είναι ως επί το πλείστον γέροι γίνεται ιεράς πόλεμος... Να που το παρατηρούν και άλλοι όμως.
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Αυτά είναι. Όταν λέω ότι οι γκουτσαίοι είναι ως επί το πλείστον γέροι γίνεται ιεράς πόλεμος... Να που το παρατηρούν και άλλοι όμως.
Αυτή είναι η πραγματικότητα Γιάννη. Μετά το V85TT, το V100 και το νέο Stelvio, φαίνεται να αλλάζει το πράμα. Τα τελευταία 40 χρόνια, οι Guzzi ήταν κυρίως μηχανές κουλτούρας, για τους νοσταλγούς παλαιότερων εποχών.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να κάτι τέτοια βλέπω και.... Το παραγ@μ@νε οι Κινέζοι.

Αυτό με τα.... καλάθια στο πλάι, ξέρεις πως βολεύει στα.... ψώνια;;;;; :ha
Δεν ξέρεις!!!!! :ha
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Να κάτι τέτοια βλέπω και.... Το παραγ@μ@νε οι Κινέζοι.

Φτιάχνεις που φτιάχνεις ολόκληρο μηχανάκι, πόσο δύσκολο είναι να βάλεις την προσωπική σου πινελιά σαν κατασκευαστής? Δε λέω να μην εμπνευστείς από κάπου, αλλά βάλε και κάτι δικό σου ρε γαμ@το!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Φτιάχνεις που φτιάχνεις ολόκληρο μηχανάκι, πόσο δύσκολο είναι να βάλεις την προσωπική σου πινελιά σαν κατασκευαστής? Δε λέω να μην εμπνευστείς από κάπου, αλλά βάλε και κάτι δικό σου ρε γαμ@το!
έβαλαν το καλάθι λίγο το έχεις
:D:D:D:friendship:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αυτό με τα.... καλάθια στο πλάι, ξέρεις πως βολεύει στα.... ψώνια;;;;; :ha
Δεν ξέρεις!!!!! :ha
Με το καλάθι δεν χρειάζεται να πατάνε κάτω τα πόδια σου. Όσο και κοντός να είσαι, δεν έχεις πρόβλημα.
Δεν σου χρειάζεται το τριβάλιτσο.
Δεν θα σου πέσει ποτέ η μηχανή, και δεν θα χρειαστεί να προσπαθήσεις να την σηκώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Με το καλάθι δεν χρειάζεται να πατάνε κάτω τα πόδια σου. Όσο και κοντός να είσαι, δεν έχεις πρόβλημα.
Δεν σου χρειάζεται το τριβάλιτσο.
Δεν θα σου πέσει ποτέ η μηχανή, και δεν θα χρειαστεί να προσπαθήσεις να την σηκώσεις.
Μπορείς να πάρεις και αυτοκίνητο αν το πρόβλημα είναι αυτό. Γιατί από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα στην αγορά μιας μοτοσυκλέτας είναι η ευελιξία της.

Τώρα στα σοβαρά είναι το καλάθι επιχείρημα στην διαφοροποίηση του σχεδιασμού της μηχανής;

Έλεος, πρόκειται για κατάπτυστη συμπεριφορά αντιγραφής.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Έλεος, πρόκειται για κατάπτυστη συμπεριφορά αντιγραφής.
Αν δεν αντιγραφαμε "καταπτυστα" ο ενας τον αλλο ακομα θα ζουσαμε σε σπηλιες και θα τρωγαμε ωμο και σαπιο κρεας :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το ωμό κρέας είναι πολύ νόστιμο πάντως.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρακολουθώ αρκετά χρόνια έναν τρελό Γάλλο.
Έχει βάλει καλάθι σε ότι μηχανή φαντάζεστε.
Αλλάζει βέβαια όλο το μπροστινό και όχι μονο



 
Top Bottom