Motoforums ,ομάδες fb,motoblogs ,πολυκερματιζμος

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
τα φορουμ συντηρουνται στην πλειονοτητα απο ανθρωπους 35+ ετων(απλα μελη) στην καλυτερη.....
Ε, τι να κάνουμε όταν είμαστε 20-25 χρονών δεν υπήρχαν φόρουμ, ούτε καν ίντερνετ δεν υπήρχε.......τώρα που
τ' ανακαλύψαμε είδαμε χαρά στα σκέλια μας.......
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Για να πω την αληθεια εκει που παω να σε καταλαβω εκει σε χανω παλι Στεργιε.

Οταν ανοιξε το advride υπηρχαν αλλα 10-20 φορα,γιατι δεν πηγες σε καποιο απο αυτα και εκανες αλλο ενα?Οταν ξεκιναει καποιος να κανει κατι το ξεκιναει με καποια ονειρα και βαζει καποιους στοχους.Εσενα ποιο ηταν το ονειρο σου οταν συμμετειχες στην δημιουργια αυτου του χωρου?

Ηθελες να γινει ο χωρος που θα μαζεψει ολους τους δικυκλιστες?Αντε και μαζευοταν ολοι εδω,θα μπορουσες να το διαχειριστεις?Κανετε εκδρομες και μαζευονται 100 μηχανες.Αν μαζευοταν 500 θα ηταν καλυτερα?Εδω με τις 100 δεν προλαβαινεις να πεις γεια ουτε στους μισους.

Νοιωθεις οτι καπου κανει κοιλια ο χωρος?Τι ποιο φυσιολογικο?Κοιλια οι δουλειες μας,οι σχεσεις μας τα παντα μας.Ολοι μας εχουμε χιλια δυο προβληματα στο κεφαλι μας,καποιοι δεν εχουν ουτε για βενζινη και καποιοι αλλοι ουτε για τα ακρως απαραιτητα.Που να την βρουν την διαθεση φιλαρακι για βολτες και λακιρντι?

Αναρωτιεσαι τι μπορει καποιος να κανει για να ανεβουν τα "νουμερα".Υπαρχουν πολλα που μπορουν να ανεβασουν ενα φορουμ, αλλα μαζι με αυτα τα νουμερα,θα ερθουν και αλλα νουμερα.Απ οτι παρακολουθω αυτο που κανουν τα μεγαλα επιτυχημενα φορουμ σε ολους τους χωρους,ειναι να μην κανουν τιποτε.Τι θα μας προσφερουν καποια κουμπια παραπανω?Μια χαρα θεματολογια με ολα τα απαραιτητα.Εσυ σαν απλο μελος τι θεωρεις οτι του λειπει?

Σε προβληματιζει που δεν ερχεται νεος κοσμος.Μα δεν υπαρχει νεος κοσμος παλικαρι μου,η τουλαχιστον τοσος που να κανει την διαφορα.Δεν εχεις καταλαβει οτι ειμαστε οι τελευταιοι των Μοικανων?Ο μοτοσυκλετιστης πλεον δεν ειναι αυτος που ηξερες.Ολα αυτα που εμεις θεωρουμε δεδομενα αυτον τον αφηνουν αδιαφορο.Λεξεις οπως αλληλεγγυη,συντροφικοτητα,παρεα,σεβασμος του ειναι αγνωστες.Δεν ειναι κακα παιδια,αλλα εμαθε ο καθενας να κοιταει την παρτη του.

Για να αποκτησει το φορουμ την φρεσκαδα που θελεις πρεπει να αλλαξουν πολλα στην προσωπικη μας ζωη.Οταν στρωσουν τα οικονομικα μας θα παρουν και τα φορουμ την ανιουσα.Μεχρι τοτε μην σπας το κεφαλι σου και αστα ολα να παν με το ρευμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οταν στρωσουν τα οικονομικα μας θα παρουν και τα φορουμ την ανιουσα.
Μάλλον αστειεύεσαι ή ξεχνάς ή δεν ξέρεις πως ήταν 15 χρόνια πίσω τα πράγματα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παναγιώτη Pan-dvs ...να μου επιτρέψεις να πω ότι τα παιδιά μας και η νεολαία είναι 10 φορές καλύτερη μας.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Παναγιώτη Pan-dvs ...να μου επιτρέψεις να πω ότι τα παιδιά μας και η νεολαία είναι 10 φορές καλύτερη μας.
Δεν ειπα οτι ειναι χειροτερη η νεολαια αλλα οτι εχει αλλο τροπο σκεψης.Ο τροπος που κοινωνικοποιουνται ειναι πιο ατομικος,καμμια σχεση με τον δικο μας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ειπα οτι ειναι χειροτερη η νεολαια αλλα οτι εχει αλλο τροπο σκεψης.Ο τροπος που κοινωνικοποιουνται ειναι πιο ατομικος,καμμια σχεση με τον δικο μας.
Άλλο αυτό... Φυσικά και "κινούμαστε" διαφορετικά, αλλά σαν μοτοσυκλετιστες η δική μας γενιά "ήταν" για κλωτσιές.
Οι νέοι μοτοσυκλετιστες, για εμένα, είναι καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα

Το βλέπω από την συμμετοχή τους στις βόλτες μας και πραγματικά τους χαίρομαι.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Άλλο αυτό... Φυσικά και "κινούμαστε" διαφορετικά, αλλά σαν μοτοσυκλετιστες η δική μας γενιά "ήταν" για κλωτσιές.
Οι νέοι μοτοσυκλετιστες, για εμένα, είναι καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα

Το βλέπω από την συμμετοχή τους στις βόλτες μας και πραγματικά τους χαίρομαι.
Κωστή...Αλλο λένε ο Pan-dvs -&- ο πυξιδας990 .
Και συμφωνώ.
Αν τα έχω καταλάβει σωστά δηλ...

1) Οι νέοι που γουστάρουν-αχολούνται ενεργά κ δυναμικά με την μοτοσυκλέτα πλέον ,είναι λίγοι (ποσοτικά) ,ώστε να δημιουργήσουν διαφορά ποιοτικής δυναμικότητας σε ένα μοτο-χώρο.

2) Οι νέοι που γουστάρουν-αχολούνται ενεργά κ δυναμικά με την μοτοσυκλέτα πλέον ,κοιτάνε κυρίως να πάρουν έτοιμη δωρεάν γνώση ,κ έτοιμη δωρεάν διοργάνωση μοτο-δρώμενων ,χρησιμοποιώντας την επίσης δωρεάν ασφάλεια παρουσίας παλαιότερων κ έμπειρων σε αυτά (δεν κακό αυτό)
χωρίς να δείχνουν ταυτόχρονα αντίστοιχη θέρμη ,ή έστω διάθεση κάποιας συμμετοχικής προσφοράς από μέρους τους ,η οποία αντισταθμιστικά ,θα οδηγήσει στην εξέλιξη του χώρου. (αυτό δημιουργεί πρόβλημα συνέχειας κ εξέλιξης)



Κι εγώ γουστάρω πολύ τα νέα παιδιά γενικά ,κ ειδικά αυτά που προσπαθούν να μάθουν κ να ασχοληθούν σωστά με το μοτο/σπόρ - χόμπυ ,μοτο-ότι κι όπως θέτε πείτε το.

Πόσα από αυτά τα παιδιά (ποσοστιαία) δείχνουν ταυτόχρονα αντίστοιχο ενδιαφέρον ,να προσφέρουν εθελοντικά κ αυθόρμητα το λιθαράκι τους ,σε όποιο επίπεδο ,είτε αυτό αφορά την επόμενη διοργάνωση βόλτας ,είτε κάποιο λειτουργικό θέμα ,είτε πληροφορίες διαδρομών ,είτε ,καλή ώρα ,σε επίπεδο θεμάτων ηλεκτρονικών κ υπολογιστών ,που τα παίζουν στα δάκτυλα.

Πόσοι απο αυτούς τους νέους ανθρώπους ,έχουν εμφανιστεί με διάθεση να βοηθήσουν ,κ να πάρουν πάνω τους κάτι ,έτσι επειδή μπορούν κ γουστάρουν ;

Σίγουρα έχουν υπάρξει κάποιοι ,αλλά ελάχιστοι.

Γιατί τα νέα παιδιά ,καλώς ή κακώς ,έχουν γαλουχηθεί με την προσωπική ευκολία.

Θεωρούν δεδομένο κ αυτονόητο οτι Μπορούν να Πάρουν.
Δεν θεωρούν όμως καθόλου δεδομένο κ αυτονόητο ,οτι (ηθικά) θα πρέπει (να τους βγαίνει) να ανταποδώσουν.
Γι'αυτό ,ίσως κ να ταλαιπωρηθούν λιγότερο από τα "γέρικα" κόκκαλα που γαλουχήθηκαν με το σλόγκαν "φτώχια κ φιλότιμο"

Τώρα ,το αν θα φτιάξουν εναν καλύτερο κόσμο ,αυτό δεν το ξέρω.
Προς το παρόν ,μόνο να φωνάζουν κ να ριχνουν ευθύνες στις προηγούμενες γενιές ξέρουν.
Κι ας είναι η σημερινή 'Ευκολία" της ύπαρξής τους ,έργο των γεννεών που βρίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Άλλο αυτό... Φυσικά και "κινούμαστε" διαφορετικά, αλλά σαν μοτοσυκλετιστες η δική μας γενιά "ήταν" για κλωτσιές.
Οι νέοι μοτοσυκλετιστες, για εμένα, είναι καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα

Το βλέπω από την συμμετοχή τους στις βόλτες μας και πραγματικά τους χαίρομαι.
ουτε θα συμφωνησω ,ουτε θα διαφωνησω,παντως ειναι μια γενικευση (και προφανως λαθος οπως ολες οι γενικευσεις).

Αντ αυτου θα σε προκαλεσω να μας το εξηγησεις-αναλυσεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω ότι ο Κώστας λέει ότι ζείτε από θαύμα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φτιαξαμε το ADVride διότι ήταν πασιφανές ότι όλα τα άλλα που υπήρχαν πνεαν τα λησθια!!λόγο χαμηλου επιπέδου διαχείρισης
Που είναι αυτα τα 10-20 τώρα ?
Το όνειρο μου επιτεύχθηκε !!
Φτιάχτηκε ένας χώρος που ο καθένας λέει αυτό που νιώθει ,αισθάνεται ασφαλής και δεν έχει τσοπάνηδες να τον βάζουν στο μαντρί
Την κουβέντα την άνοιξα όχι γιατί υπάρχει πρόβλημα κοιλιών, νουμερων, η νέων μελών απλά έθεσα έναν προβληματιζμο γενικής φύσης που αποτελεί και δομικό στοιχείο του χαρακτήρα μας σαν Έλληνες ,πολυκερματιζμος που προάγει εντέλει τον ατομισμό !!!
Όσο αφορά τα νέα παιδιά θα συμφωνήσω με τον γερομπιζμπικι !!
Εμπιστεύομαι τους νέους τους θεωρώ καλύτερα μοντέλα τουλάχιστον από το δικό μου και είμαι πεπεισμένος ότι θα τα καταφέρουν καλύτερα από τους προηγούμενους τους ......
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ουτε θα συμφωνησω ,ουτε θα διαφωνησω,παντως ειναι μια γενικευση (και προφανως λαθος οπως ολες οι γενικευσεις).

Αντ αυτου θα σε προκαλεσω να μας το εξηγησεις-αναλυσεις.
Ξέχασες τα πρώτα σου μοτοσυκλετιστικα βήματα??
Εγώ από τα 16 μέχρι τα 20 έχασα πάνω από 10 φιλαράκια.
Κράνος ούτε για δείγμα και κόντρες στην παραλιακη και στην αύρα.
Η λέξη "τυχεροί" είναι πολυ μικρή.

Αυτός που μου είχε δώσει κάποιες συμβουλές ασφαλείας, ήταν ο Νικήτας ο κωβαιος και αυτές δεν ήταν τίποτα μπροστά στην σημερινή πληροφορηση
Στην Αθήνα βλέπεις περισσότερους 50ρηδες ξεκρανωτους και γενικά η γενιά μας ήταν βλαμμένη.

Για τα ελατωμματα των νέων, που αναφέρθηκε ο Κωστής, κύριοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς.
Άλλο θέμα αυτό... Αλλά καλά κάνουν και μας κραζουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φτιαξαμε το ADVride διότι ήταν πασιφανές ότι όλα τα άλλα που υπήρχαν πνεαν τα λησθια!!λόγο χαμηλου επιπέδου διαχείρισης
Που είναι αυτα τα 10-20 τώρα ?
Το όνειρο μου επιτεύχθηκε !!
Φτιάχτηκε ένας χώρος που ο καθένας λέει αυτό που νιώθει ,αισθάνεται ασφαλής και δεν έχει τσοπάνηδες να τον βάζουν στο μαντρί
Την κουβέντα την άνοιξα όχι γιατί υπάρχει πρόβλημα κοιλιών, νουμερων, η νέων μελών απλά έθεσα έναν προβληματιζμο γενικής φύσης που αποτελεί και δομικό στοιχείο του χαρακτήρα μας σαν Έλληνες ,πολυκερματιζμος που προάγει εντέλει τον ατομισμό !!!
Όσο αφορά τα νέα παιδιά θα συμφωνήσω με τον γερομπιζμπικι !!
Εμπιστεύομαι τους νέους τους θεωρώ καλύτερα μοντέλα τουλάχιστον από το δικό μου και είμαι πεπεισμένος ότι θα τα καταφέρουν καλύτερα από τους προηγούμενους τους ......
Να προσθέσω... Ότι πατήσαμε πάνω σε μια πραγματικά μοντέρνα και φιλικη πλατφόρμα και φυσικά οι χωμάτινες ομαδικές εξορμήσεις, που μέχρι τότε ήταν ελάχιστες και με περιορισμενες συμμετοχές.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ξέχασες τα πρώτα σου μοτοσυκλετιστικα βήματα??
Εγώ από τα 16 μέχρι τα 20 έχασα πάνω από 10 φιλαράκια.
Κράνος ούτε για δείγμα και κόντρες στην παραλιακη και στην αύρα.
Η λέξη "τυχεροί" είναι πολυ μικρή.

Αυτός που μου είχε δώσει κάποιες συμβουλές ασφαλείας, ήταν ο Νικήτας ο κωβαιος και αυτές δεν ήταν τίποτα μπροστά στην σημερινή πληροφορηση
Στην Αθήνα βλέπεις περισσότερους 50ρηδες ξεκρανωτους και γενικά η γενιά μας ήταν βλαμμένη.
Κωστή ,για το ότι ζήσαμε από Τύχη ,συμφωνώ ,κ το αναφέρω κ γω συχνά σε κουβέντες μου με μοτο-νιάτα.

Αλλά εμείς δεν είχαμε πληροφόριση ,δεν είχαμε σωστά παραδείγματα ,κ μέχρι κάποια χρονιά δεν υπήρχε κ έλεγχος ,οπότε ,μαλακωδώς ΝΑΙ ,συμπεριφερόμαστε έτσι.
Εδώ κ ΠΟΛΛΑ χρόνια έχουν αλλάξει τα πράγματα ,αλλάξαμε κι εμείς οι παλιότεροι μοτ/στές ,προς το καλύτερο ,δίνουμε καλύτερο παράδειγμα στους νέους ,οπότε αναμενόμενη η γενική αλλαγή στάσης.

Για τα ελατωμματα των νέων, που αναφέρθηκε ο Κωστής, κύριοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς.
Άλλο θέμα αυτό... Αλλά καλά κάνουν και μας κραζουν.
Συμφωνώ στην 1η πρόταση.
Διαφωνώ στην 2η.

Και εξηγώ
Κι εμείς είχαμε κακά παραδείγματα ,σαν έφηβοι ,από μεγαλύτερους.
Εβλεπα τον πατέρα μου (όπως κ όλους τους συνομήλικούς του) να οδηγεί χωρίς ζώνη ,να πετάει τσιγάρα κ σκουπίδια απο το παράθυρο του αυτ/του ,να πίνει στο γλέντι κ μετά να οδηγεί ,να ,,,να...να...
Δεν τα υιοθέτησα όμως όλα αυτά ,κρυμένος πίσω από το άλλοθι ότι ,έτσι μ έμαθαν οι παλιοί.
Τον(τους) έκραξα ΝΑΙ ,αλλά απέκτησα δική μου προσωπικότητα κ κριτική ικανότητα ,ώστε να κρατήσω τα καλά ,κ να αλλάξω τα άσχημα ,συμπεριφερόμενος διαφορετικά ,οπως νόμιζα προς το καλύτερο ,ώστε να βάλω ταυτόχρονα κ το λιθαράκι μου για την σταδιακή αλλαγή των κακώς κειμένων.

Δεν έμεινα στο κράξιμο κ στη δικαιολογία.
Φρόντισα κ κοίταξα πως να αλλάξω εμένα πρώτα ,κ τους γύρω μου όσο μπόρεσα.

Τέλος πάντων. Είμαστε εκτός θεματος. Αυτά εχουν συζητηθεί αλλού.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι "νέοι" οργανώνονται αλλιώς. Δεν είναι κατ' ανάγκη καλύτεροι ή χειρότεροι, είναι διαφορετικοί. Σε άλλες πλατφόρμες και περιστασιακά ή σπάνια σε φόρουμ.

Και.... καλά κάνουν και φτιάχνουν την δική τους virtual community στο μέσο που προτιμούν. Όσοι θέλουν να κάνουν κάτι παραπάνω, το κάνουν και επειδή δεν έχουμε συμμετοχή στο μέσο τους δεν το βλέπουμε καν. Και την πληροφορία θα την βρουν εκτός φόρουμ και τα μαθήματα και όλα που μπορεί να χρειάζονται. Κάποτε ίσως και να ίσχυε, πλέον σίγουρα δεν είναι "ο ομφαλός της γης" το μέσο αυτό.

Γεγονός είναι (σύμφωνα με τα στοιχεία των εταιριών) ότι λιγότεροι νέοι από παλιά έλκονται από τα δίτροχα. Δεν είναι δική μας αποτυχία (ως σημερινή "παραγωγική" γενιά) αυτό. Η μοτοσικλέτα είναι προϊόν και αν δεν μπορούν να το πουλήσουν αποτελεσματικά οι εταιρίες που το φτιάχνουν, εκείνες έχουν πρόβλημα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα, καθε γενιά τα εχει αυτα. Οι δικοι μου στο γυμνασιο νόμιζαν οτι ειχα γινει σατανιστης επειδη ακουγα Μανογουορ, Αιρον Μειντεν και Μεταλλικα, ακουγανε τις στριγκλιες του Ερικ Ανταμς και σε συνδυασμο με τις εκπομπες του Τραγκα τοτε και τον Κατσούλα (τον αρχισατανιστη, οχι τον αλλο...) σου λεγανε παει το χανουμε το παιδι, κι αναθεμα αν ειχαμε πατησει ποτε σε εκκλησια...

Τεσπα, καθε γενιά βλεπει την προηγουμενη και την επόμενη με αλλο ματι, αλλα συμφωνω κι εγω οτι δεν εχει να κανει σε τιποτα με το φορουμ και το πως λειτουργεί.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οι "νέοι" οργανώνονται αλλιώς. Δεν είναι κατ' ανάγκη καλύτεροι ή χειρότεροι, είναι διαφορετικοί. Σε άλλες πλατφόρμες και περιστασιακά ή σπάνια σε φόρουμ.

Και.... καλά κάνουν και φτιάχνουν την δική τους virtual community στο μέσο που προτιμούν. Όσοι θέλουν να κάνουν κάτι παραπάνω, το κάνουν και επειδή δεν έχουμε συμμετοχή στο μέσο τους δεν το βλέπουμε καν. Και την πληροφορία θα την βρουν εκτός φόρουμ και τα μαθήματα και όλα που μπορεί να χρειάζονται. Κάποτε ίσως και να ίσχυε, πλέον σίγουρα δεν είναι "ο ομφαλός της γης" το μέσο αυτό.

Γεγονός είναι (σύμφωνα με τα στοιχεία των εταιριών) ότι λιγότεροι νέοι από παλιά έλκονται από τα δίτροχα. Δεν είναι δική μας αποτυχία (ως σημερινή "παραγωγική" γενιά) αυτό. Η μοτοσικλέτα είναι προϊόν και αν δεν μπορούν να το πουλήσουν αποτελεσματικά οι εταιρίες που το φτιάχνουν, εκείνες έχουν πρόβλημα.
Σωστά όλα τούτα.
Αλλά εδώ το θέμα είναι
Motoforums ,ομάδες fb,motoblogs ,πολυκερματιζμος

Οπότε ,είναι λογικό να εξετάζεται η ΜΗ συμμετοχή νέων ανθρώπων στα μοτοφόρουμ ,σαν πιθανό αίτιο για την μη εξέλιξή τους κ την φθορά τους.

Οπως επίσης είναι λογικό να εξετάζεται ο τρόπος συμμετοχής σε διάφορες (εικονικές ή πραγματικές) κοινότητες των νέων ,σαν πιθανό αίτιο για πολυδιάσπαση κ έλειψη δυναμικής αυτών.

Νο ?
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ξέχασες τα πρώτα σου μοτοσυκλετιστικα βήματα??
Εγώ από τα 16 μέχρι τα 20 έχασα πάνω από 10 φιλαράκια.
Κράνος ούτε για δείγμα και κόντρες στην παραλιακη και στην αύρα.
Η λέξη "τυχεροί" είναι πολυ μικρή.

Αυτός που μου είχε δώσει κάποιες συμβουλές ασφαλείας, ήταν ο Νικήτας ο κωβαιος και αυτές δεν ήταν τίποτα μπροστά στην σημερινή πληροφορηση
Στην Αθήνα βλέπεις περισσότερους 50ρηδες ξεκρανωτους και γενικά η γενιά μας ήταν βλαμμένη.

Για τα ελατωμματα των νέων, που αναφέρθηκε ο Κωστής, κύριοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς.
Άλλο θέμα αυτό... Αλλά καλά κάνουν και μας κραζουν.
Ναι χασαμε πολλους,γι αυτο ημασταν βλαμμενοι?Ειναι οι νεοι τωρα καλυτεροι?ειναι χειροτεροι?Ααα ειναι διαφορετικοι.

Οι Καιροι και οι Συνθηκες ειναι η διαφορα.
Εγω δεν ειχα ιντερνετ ,υπολογιστες και κονσολες παιχνιδιων,οποτε εβγαινα στον δρομο και επαιζα μπαλα,μπουνιες,εφτιαχνα πατινια και ημουνα μονιμα με σκισμενα γονατα.

Ο γιος μου επαιζε ηλ παιχνιδια και σερφαριζε στο ιντερνετ.

Αυτα κανουν εμενα Βλαμμενο κ εκεινον Λαπα??? ΔΕν νομιζω.Πιστευω οτι αν ανταλλαζαμε εποχες θα ηταν αυτος ο βλαμμενος κ εγω ο Λαπας !

Οι καιροι αλλαζουν κ εμεις μαζι τους.

Τωρα για το θεμα μοτοσυκλετιστες(μηχανοβιους τους λεγαμε)ισως αυτο το φιλτραρισμα(θανατοι )ευνοουσε στο οτι οι εναπομειναντες θα ηταν καλυτεροι μοτοσυκλετιστες-μηχανοβιοι,οι οποιοι οπως ξερεις φτιαχνονται στον δρομο και οχι μπροστα στον υπολογιστη.
Οσο γι αυτους τους ξεκρανωτους 50ρηδες που λες ,σχεδον ολοι τους παιζαν τα καλα παιδια τοτε ,εμεις ημασταν οι αλητες,τα ξεχνας αυτα??? Και τωρα που οι 2Τροχοι ειναι κοινωνικα αποδεκτοι πηραν κ αυτοι μηχανακια.Εγιναν Χειριστες οχι μοτοσυκλετιστες.Ετσι και η νεα γενια εχει Μηχανοβιους και χειριστες ,απλα τα ποσοστα ειναι διαφορετικα.

ΥΓ 1καποιοι θα πουν αλλο μηχανοβιος κ αλλο μοτοσυκλετιστης,ΛΑΘΟΣ.Αν θελετε αναλυση ανοιχτε αλλο θεμα,
ΥΓ 2 Ξερω αλλο ειναι το θεμα εδω ,αλλα θιξατε ηδη το θεμα των Γενεων - μοτοσυκλετιστων
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωστά όλα τούτα.
Αλλά εδώ το θέμα είναι
Motoforums ,ομάδες fb,motoblogs ,πολυκερματιζμος

Οπότε ,είναι λογικό να εξετάζεται η ΜΗ συμμετοχή νέων ανθρώπων στα μοτοφόρουμ ,σαν πιθανό αίτιο για την μη εξέλιξή τους κ την φθορά τους.

Οπως επίσης είναι λογικό να εξετάζεται ο τρόπος συμμετοχής σε διάφορες (εικονικές ή πραγματικές) κοινότητες των νέων ,σαν πιθανό αίτιο για πολυδιάσπαση κ έλειψη δυναμικής αυτών.

Νο ?
Νο.

Από τότε που υπάρχουν νέοι και γέροι, οι γέροι αναρωτιούνται γιατί οι νέοι δεν κάνουν τυφλά ό,τι έκαναν εκείνοι στα νιάτα τους. Η ατάκα "εμείς στην ηλικία σας"... είναι μιά κατάρα του ανθρώπινου γένους που δεν έχει εξαφανιστεί. Οι νέοι βρίσκουν τον δρόμο τους, αν είναι εντελώς άλλος από το εκεί που πάει το δικό μας μυαλό, τρελή μαγκιά τους και μπράβο τους. Αν η μοτοσικλέτα καταλήξει ακόμα ένα εξαφανισμένο εμπορικό προϊόν ΠΑΛΙ μαγκιά και μπράβο, δεν θεωρώ ότι ανακαλύψαμε το ιερό δισκοπότηρο και ότι πρέπει να επιβληθεί η χρήση του για πάντα.

Πάμε σε φιλικό σπίτι με παιδιά στην εφηβεία. Γελάσανε "ακόμα με το φβ ασχολείστε", κοιταζόμαστε, εσείς με τι ασχολείστε τέκνα, δεν απάντησαν γιατί ποιός θέλει γέρους στον χώρο του, κανείς. Θα έφτιαχνε τικτοκ λογαριασμό το πλι και να ανεβάζει βιντεάκια για να τραβήξει κόσμο στο φόρουμ; Λέω τώρα, μιά από τις μόδες που την μάθαμε εν μέσω λοκντάουν που είναι δημοφιλέστατη αλλά δεν μας καλύπτει σε αυτό που κάνουμε. Ίνσταγκραμ, το ξαδερφάκι του φβ, να πρέπει να ανεβάζει κάθε μέρα φωτογραφίες και ινσταστόριζ; Δεν έχουμε εταιρία και προϊόν προς πώληση για να σκάει κάποιος ΤΟΣΟ πολύ στο πως θα το μεγαλώσει. Αν έχεις ποιοτικό χώρο, θα τραβήξεις αυτόν που ψάχνει έναν ποιοτικό χώρο και όταν συμβεί, αν υπάρχει άνεση, θα βάλει το δικό του λιθαράκι.

Και θα έπρεπε τα "μοτομπλογκς" να μην είναι καν στον τίτλο. Αν κάποιος θέλει να κάνει την δική του δραστηριότητα και να την ανεβάζει στο μπλογκ του (πχ τριπμεντ, μοτοταξιδιώτης κ.α.) αυτό γιατί θεωρείται "πολυκερματισμός"; Θα έπρεπε στην ίδια λογική να σταματήσουν να γράφονται βιβλία και να μπαίνουν όλα τα κείμενα σε εφημερίδα ή περιοδικό, τα οποία οι νέοι.... επίσης δεν διαβάζουν;

Πουτ δε γιουθ ντάουν σλόουλι, κύριοι. Η ζωή δεν σταμάτησε σε καμία γενιά.

Εντάξει, ίσως την σταματήσουν βιαίως τώρα, λόγω ψοφίντ. Τι να την κάνεις την μοτοσικλέτα αν δεν μπορείς να πας πουθενά, τι ζωή θα ζήσεις κλεισμένος στην προσωπική φυλακή σου "για να μην γίνεις Ιταλία".
 
Top Bottom