On/off για εκδρομικο εντουρο.

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Καλησπερα σας. Μετα το 640prestige.. 625 sxc... και τελευταιο και πιο μαχιμο το 125exc... Αποφασισα να δωσω μια ευκαιρια στα πιο εκδρομικα μηχανακια και οχι να στοχευσω τοσο την ωμη αποδοση.. Σκοπος ειναι να κανουμε με παρεα ταξιδι μεγαλο (Βαλκανια) απο Σεπτεμβρη. Για αυτο το λογο πουληθηκε και το καθαρο 125.

Τωρα στο θεμα μας... Μεσα στο ταξιδι υπολογιζουμε να μπουμε αρκετο χωμα και οπου βγει... δεν εχει τοσο σημασια να φτασουμε στον προορισμο. Οποτε οπως καταλαβαινετε ψαχνω μηχανακι να αντεχει ξυλο,να αντεχει χλμ, να ειναι σχετικα αξιοπιστο. Δεν με ενδιαφερει τοσο η αποδοση ,δλδ τυπου 950/990 δν εχω και τα χρηματα για κατι τετοιο. Το budget ειναι 2500/3000. Σκεφτομαι επιλογες οπως
-AFRICA 750 (αν και η προσφατη κουβεντα με συμφορουμιτη με εκανε να το ξανασκεφτω), +οτι ειναι βαρυ και δν συμπαθω τα βαρια μηχανακια.
-DOMINATOR 650
-GS 650 dakar ( προς τα εδω τεινω, με οτι εχω διαβασει )
-640 adv. ( Πραγματικα αυτο θελώ.. αλλα εχοντας 2 lc4 μοτερ εως τωρα.. δεν θα μαι ανετος στη σκεψη και μονο, να κανω τοσο μακρινο ταξιδι ,απτη στιμη που θα το αγορασω το μηχανακι τωρα και σε 2-3 μηνες θα φυγω χωρις να ξερω τα χουγια του).
-KLR 650

Απτα μηχανακια που προτεινα δν εχω οδηγησει κανενα, περα απο το 640. Οποια βοηθεια και αποψη δεκτη!!!!
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
???
αμα σου πω οτι δν ηξερα καν αυτο το μηχανακι... Το μοτερ ειναι ιδιο με του 650 gs?
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Το ντακαρ είναι τίμιο μηχανάκι , δώστου ευκαιρία .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και εγω προς τα εκει τεινω φιλε μου... Το θεμα ειναι οτι ειναι κακασχημο αχχαχαχαχ
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
αμα σου πω οτι δν ηξερα καν αυτο το μηχανακι... Το μοτερ ειναι ιδιο με του 650 gs?
Ναι. Καλά προφανώς τιμιότατο είναι το dakar, απλά αν είναι κυρίως χωμάτινη η χρήση του εγώ θα πήγαινα στο xchallenge
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αμα σου πω οτι δν ηξερα καν αυτο το μηχανακι... Το μοτερ ειναι ιδιο με του 650 gs?
Αυτό είναι του δικού μας του τακη ztakisg16 και είναι αριστο
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ναι. Καλά προφανώς τιμιότατο είναι το dakar, απλά αν είναι κυρίως χωμάτινη η χρήση του εγώ θα πήγαινα στο xchallenge
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι ίδιο με του gs…
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Ναι. Καλά προφανώς τιμιότατο είναι το dakar, απλά αν είναι κυρίως χωμάτινη η χρήση του εγώ θα πήγαινα στο xchallenge
χμμμ δν το ειχα τσεκαρει καν δν το ηξερα... Πολυ ωραιο μηχανακι φαινεται. Λογικα υστερει στην ασφαλτο, ειναι πιο ψηλο αποτι καταλαβαινω, καλυτερες αναρτησεις?
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το xchallenge είναι γ@μ.το κουκλί…
Είχε βγάλει κ μια έκδοση μοταρντ κ μια πιο πόλης; Αν δεν κάνω λάθος.. στο ίδιο κονσεπτ.
Μακράν το πιο όμορφο είναι το εντουρο βέβαια!
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Είναι πιο 6εκ πιο ψηλό από το ντακάρ (τόση διαφορά έχει και στην διαδρομή της ανάρτησης), 45χιλ USD αντι για συμβατικό 41χιλ .Η πίσω ανάρτηση αν δεν κάνω λάθος είναι αέρως αλλά αυτή απ ότι βλέπω είναι αλλαγμένη. Καμιά 30αρα κιλά λιγότερο . Τεπόζιτο 9,5 λίτρα αντί για 17,3.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Σημαντικο -το μικρο ντεποζιτο κατ'εμε για τη χρηση που προοριζεται. Επισης αυτη τη αναρτηση αερως τι φαση???
Σημαντικο++ το 45χιλ USD και τα 6εκ πιο ψηλο..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σημαντικο -το μικρο ντεποζιτο κατ'εμε για τη χρηση που προοριζεται. Επισης αυτη τη αναρτηση αερως τι φαση???
Σημαντικο++ το 45χιλ USD και τα 6εκ πιο ψηλο..
Το συγκεκριμένο έχει την σωστή ανάρτηση και όχι την αερανάρτηση τη μαμά.
Και είναι φτιαγμένο για κανονικούς σε ύψος αναβάτες...ο Τάκης πρέπει να είναι γύρω στο 1.75.
Έχει μικρή κατανάλωση σαν μοτέρ αλλά υπάρχει και μεγάλο αφτερ τεποζιτο
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Δεν ξέρω τώρα τι πειραματισμούς έκανε η bmw , στα mtb δουλεύει (ανάλογα την χρήση) στα μηχανάκια δεν έχω ιδέα αλλά δεν σε νοιάζει αφού όπως προείπα(με) έχει αλλαχθεί.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Τα Africa όταν είναι φθηνά συνήθως τα έχουν σκίσει. Αν κάποιος έχει καλό δεν το δίνει. Τουλάχιστον όχι φθηνά. Εγώ να πω την αλήθεια θα επέλεγα ένα μηχανάκι που να έχει τα λιγότερα δυνατά ηλεκτρικά. Να μπορείς να κάνεις επισκευές επιτόπου, αν πιάνουν τα χέρια σου. Αν δεν πιάνουν θα βρεις κάποιον σε κάποιο μέρος που να σκαμπαζει πιο εύκολα από κάτι πιο εξειδικευμένο. Αν και πολύ θα γελάσουν δες το ΤΑ. Είναι πιο μανιτζεβελο από το Άφρικα και συνήθως αντέχει πολλά. Το δικό μου ακόμα δουλεύει και το έχω σκίσει. Επίσης δες το ΚΛΕ. Εύκολο στο χώμα και αυτό αξιόπιστο. Πιο βαρετό στον αυτοκινητόδρομο αλλά στο χώμα θα το ευχαριστηθείς πιο πολύ ίσως από το ΤΑ.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
GS 650 dakar
τα υπολοιπα ειναι σαν να μην τα διαβασα....
:like:

υπαρχουν και αλλες επιλογες βεβαια...
η απαντηση μου ομως περιοριζεται μονο για αυτα (τα 5) που εχεις ως επιλογες ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μετά το 640 το χαος.
Μετά το χάος θα πήγαινα σε ΤΑ και όχι σε xchallenge.
 
Top Bottom