OnOff road κα everyday γίνεται;

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Θα ήθελα να τα βρω ένα σετ μπουφάν/παντελόνι που να μπορώ να χρησιμοποιήσω κάθε μέρα με τις δικές του προστασίες αλλά και σε onoffaδες που μπορεί να προκύψουν βγάζοντας τις προστασίες και φορώντας θώρακα κλπ...
Ξέρω πως δύσκολα συνδιάζονται αυτοί οι δύο "κόσμοι" αλλά λέω ας κάνω μια ερώτηση.
Επιθυμητό feature η αδιάβροχη επένδυση να μπορεί να φορεθεί και εξωτερικά!

Δικό σας...
ΜιλεΓκράτσιε
 

petrouil

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
CB500X '19
CRF300L '22
Για παντελόνι λίγο δύσκολο να βρεθεί κάτι ( πχ λύση για all around είναι το παντελόνι Rev'It Stratum αλλά θες νεφρό ) . Αλλά για το κομμάτι μπουφάν θα σου έλεγα περίμενε να έρθει το Rev'IT Nucleus (εδώ) που με ένα αδιάβροχο έχεις ένα μπουφάν 4 εποχών ( με προστασία ΑΑ και level 2 προστασίες σε αγκώνες και ώμους ) που λόγω κατασκευής παίζει και σαν off ( έχει στάνταρ πέρα από την προστασία στήθους προστασία και στα πλευρά , όχι όπως πχ ένας θώρακας mx αλλά αρκετό για να τα συνδυάζει )
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Υπάρχουν σετ που πληρούν τα πάντα αλλά είναι ακριβά, αξίζουν βέβαια και με το παραπάνω.
Στα παραπάνω πρόσθεσε οτι ο συνδυασμός που θες ζυγίζει 10 κιλά.
Dainese D-explorer 2 χρησιμοποιώ και για έξτρα αδιαβροχοποίηση ενα αδιάβροχο του ολυμπιακού.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Alpinestars Halo το σετ παντελόνι μπουφάν
Το Halo το έχω δοκιμάσει αλλά το L μου ήταν μεγάλο και το M κατά τι στενό! Ειδικά στα μανίκια.
Λίγο το πλαϊνό κούμπωμα, λίγο το βάρος δεν με έπεισε. Θέλει και θερμική επένδυση έξτρα.
Βέβαια το υλικό του είναι έξτρα ανθεκτικό από όσο φαίνεται!
Δεν ξέρω...

Επίσης το παντελόνι μπαίνει πάνω από μπότες εντουρο;
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αλλά για το κομμάτι μπουφάν θα σου έλεγα περίμενε να έρθει το Rev'IT Nucleus (εδώ) που με ένα αδιάβροχο έχεις ένα μπουφάν 4 εποχών ( με προστασία ΑΑ και level 2 προστασίες σε αγκώνες και ώμους ) που λόγω κατασκευής παίζει και σαν off ( έχει στάνταρ πέρα από την προστασία στήθους προστασία και στα πλευρά , όχι όπως πχ ένας θώρακας mx αλλά αρκετό για να τα συνδυάζει )
Υπάρχει κάτι τέτοιο και σε παντελόνι;
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για μπουφάν, το Revit component κάνει αυτό που λες. Και σαν "καθημερινό" μοιάζει (το έχω χρησιμοποιήσει δηλαδή) και χωρίς την ενσωματωμένη προστασία με θώρακα από κάτω.

Το παντελόνι "πασπαρτού" δεν ξέρω ποιο είναι, ο srider θυμάμαι δεν είχε μείνει ικανοποιημένος από το ταίρι του μπουφάν.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Το Halo το έχω δοκιμάσει αλλά το L μου ήταν μεγάλο και το M κατά τι στενό! Ειδικά στα μανίκια.
Λίγο το πλαϊνό κούμπωμα, λίγο το βάρος δεν με έπεισε. Θέλει και θερμική επένδυση έξτρα.
Βέβαια το υλικό του είναι έξτρα ανθεκτικό από όσο φαίνεται!
Δεν ξέρω...

Επίσης το παντελόνι μπαίνει πάνω από μπότες εντουρο;
μπαινει ανετα πανω απο μποτες ,μπορεις να δεις και το bogota ομως ή το AMT-10R
 

petrouil

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
CB500X '19
CRF300L '22
Υπάρχει κάτι τέτοιο και σε παντελόνι;
Απ' όσο γνωρίζω όχι αλλά παρατηρώ μια στροφή των κατασκευαστών σε μια λογική ενός βασικού εφαρμοστού κορμού με προστασίες και από εκεί και πέρα να μπορείς να βάζεις layers για τα υπόλοιπα. Το χει η Knox, το βάζει τώρα η Rev'IT , κατά κάποιον τρόπο είναι και το Halo της Alpinestars.
Για τα παντελόνια το πιο κοντινό που έχω δει σε αυτή την φιλοσοφία είναι το Bowtex Elite ( δες εδώ την δοκιμή του ) που δυστυχώς διατίθεται μόνο στην Αγγλία.
Προσωπικά για all around παντελόνι σαν αυτό της αρχικής περιγραφής θα πήγαινα σε κάτι σαν το Continent της Rev'IT ( εδώ ) με επιγονατίδες . Ελπίζω να βοήθησα
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εγώ έχω το alpine stars stratos v2 και το φοράω καθημερινά αν κάτι τέτοιο εννοείς , έχει προστασίες ώμους και αγκώνες αλλά δεν βγαίνουν νομίζω. Πολύ ποιοτικό και αδιάβροχο
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω με αυτό που ζητάς είναι ότι για να βάλεις ένα μπουφάν με τον θώρακα από μέσα πρέπει να είναι τουλάχιστον ένα με δυο νούμερα μεγαλύτερο από το κανονικό σου. Αυτό σημαίνει ότι όταν το φορέσεις μόνο με τις προστασίες του θα σου είναι από πολύ έως πάρα πολύ μεγάλο.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αν ήταν να παίξω από εξωτερικό θα πήγαινα σε κάτι από την γκάμα της Adv. Spec. μάλλον.
Αλλά θα ήθελα να μπορώ να τα δοκιμάσω.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάντως το σύστημα "θώρακας-θερμικό-αδιαβροχο" το ακολουθούν όλο και περισσότεροι.

Έχει η spidi ένα 3σε1 (εκεί το είδα πρώτα σε σετ), βλέπω ότι το κάνουν και άλλοι πια. Η spidi πουλάει και χωριστά τα κομμάτια, χρήσιμο αν πχ σκιστεί το εξωτερικό σε ένα πέσιμο..


Επειδή θα πρέπει να πάρω νέο σετ για χειμώνα γιατί έχω χάσει αρκετά κιλά και συνεχίζω και το enduroguard είναι λίγο μεγάλο πια, το θέμα με απασχολεί επίσης. Το κονσεπτ είναι ωραίο, αλλά τα δικά μου... θέλω είναι πιο συγκεκριμένα γιατί στο χειμερινό θέλω laminated μεμβράνη και ΑΑ τριβή τουλάχιστον και level2 προστασία και καλό αερισμό και όχι τετραψήφιο νούμερο τιμής.


Αν βγει το laminated από τα επιθυμητά (γιατί έγραψες για αδιάβροχο απ'έξω) το sand4 αν το βρεις με καλή έκπτωση (έχει συχνά πάνω από 20% η Revit σε πολλά ευρωπαϊκά μαγαζιά και σπάνια στην χώρα μας) είναι πολύ καλή ποιότητα με αρνητικό τις μικρές τσέπες εσωτερικά.


Ίδιο σύστημα πουλάει και η Knox με θώρακα ΑΑ/lvl2 που τον θεωρεί καλοκαιρινό μπουφάν αλλά δεν έχει αντίστοιχα πιστοποιημένο shell.


Η AS είναι τραγικά ακριβή, θεωρείται πολύ καλή (φαντάζομαι ότι δεν θα ρίσκαρε την ζωή του ο Ποσκιτ απλά για τα λεφτά της χορηγίας) και δεν μου κάθεται στα θέλω μου.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Επειδή θα πρέπει να πάρω νέο σετ για χειμώνα γιατί έχω χάσει αρκετά κιλά και συνεχίζω και το enduroguard είναι λίγο μεγάλο πια, το θέμα με απασχολεί επίσης. Το κονσεπτ είναι ωραίο, αλλά τα δικά μου... θέλω είναι πιο συγκεκριμένα γιατί στο χειμερινό θέλω laminated μεμβράνη και ΑΑ τριβή τουλάχιστον και level2 προστασία και καλό αερισμό και όχι τετραψήφιο νούμερο τιμής.
Laminated νομίζω είναι λίγο υπερβολη για Ελλάδα ακόμη και χειμώνα. Πόσες φορές θα σου τύχει να οδηγήσεις πάνω από 4 ώρες με συνεχή βροχή ώστε να δεις διαφορά από laminated σε σχέση με drop liner?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Laminated νομίζω είναι λίγο υπερβολη για Ελλάδα ακόμη και χειμώνα. Πόσες φορές θα σου τύχει να οδηγήσεις πάνω από 4 ώρες με συνεχή βροχή ώστε να δεις διαφορά από laminated σε σχέση με drop liner?
Δεν είναι υπερβολή καθόλου.

Η ευκολία του "οτιδήποτε καιρό" χωρίς στάση για αδιάβροχο δεν εκτιμάται αν δεν την ζήσεις. Με όριο τους 30 βαθμούς όμως, πιο πάνω δεν μου είναι ευχάριστο.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Έχει η spidi ένα 3σε1 (εκεί το είδα πρώτα σε σετ), βλέπω ότι το κάνουν και άλλοι πια. Η spidi πουλάει και χωριστά τα κομμάτια, χρήσιμο αν πχ σκιστεί το εξωτερικό σε ένα πέσιμο..
Αν δεν κάνω λάθος αυτό έχει καμία 800αρια€ :brr:
 
Top Bottom