OnOff road κα everyday γίνεται;

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Θα ήθελα να τα βρω ένα σετ μπουφάν/παντελόνι που να μπορώ να χρησιμοποιήσω κάθε μέρα με τις δικές του προστασίες αλλά και σε onoffaδες που μπορεί να προκύψουν βγάζοντας τις προστασίες και φορώντας θώρακα κλπ...
Ξέρω πως δύσκολα συνδιάζονται αυτοί οι δύο "κόσμοι" αλλά λέω ας κάνω μια ερώτηση.
Επιθυμητό feature η αδιάβροχη επένδυση να μπορεί να φορεθεί και εξωτερικά!

Δικό σας...
ΜιλεΓκράτσιε
Rev'it offtrack 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε αυτό νομίζω το αδιάβροχο δεν μπαίνει από πάνω... Είναι εσωτερικό.
Κάνω λάθος;
Και μέσα και έξω το μπουφάν, όπως το sand
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Ωραίο όντως το Offtrack 2 πιο πάνω, είμαι κι εγώ υπέρ της προσαρμοστικότητας που δίνουν τα layers έναντι της ενσωματωμένης μεμβράνης, αλλά νομίζω το ερώτημα που έθεσε ο Μιχάλης αρχικά... δεν απαντήθηκε. Μπορεί κάποιος το ίδιο τζάκετ να το φοράει είτε με θώρακα (offroad) είτε με τις δικές του προστασίες (onroad, καθημερινά);

Εγώ για παράδειγμα έχω το πρώτο Offtrack της Revit σε μέγεθος XL, το οποίο είναι το καθημερινό μου μπουφάν, χρησιμοποιώντας εσωτερικά αναλόγως των συνθηκών το αδιάβροχο ή/και το θερμικό layer. Το θέμα είναι ότι ο θώρακας μου, ένας Acerbis Koerta L/XL, χωράει μόνο κάτω από το εξωτερικό shell, χωρίς ούτε αδιάβροχο ούτε θερμική επένδυση. Επειδή το έχω φορέσει έτσι, ως αδιάβροχο - στην περίπτωση βροχής όχι συνέχεια -έχω φορέσει ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ένα ορειβατικό Marmot Precip που έχω. Επειδή όμως δεν χρησιμοποιώ έτσι τα πλεονεκτήματα του Offtrack και επιπλέον είναι αρκετά βαρύ και άκαμπτο ως μπουφάν (χωρίς τις προστασίες του εννοείται), κατέληξα να χρησιμοποιώ ένα πιο ενδεδειγμένο τζάκετ πάνω από θώρακα.

Επειδή ίσως αυτό να είναι θέμα του θώρακα (είναι αλήθεια ότι ο Koerta είναι αρκετά ογκώδης), μήπως το ερώτημα θα έπρεπε να γίνει με ποιον θώρακα μπορώ να φορώ το ίδιο multilayer τζάκετ που φορώ καθημερινά, απλά χωρίς τις προστασίες του;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συγνώμη....φοράτε καθημερινά θώρακα από σπίτι, δουλειά, ψώνια, καφέ κλπ?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο θώρακας που πήρε είναι ο leatt 5.5
Δεν είναι τραγικά ογκώδης.

Είπαμε ήδη ότι στο sand και στο offtrack το αδιάβροχο φοριέται από έξω

Είπαμε ότι χωράει ο θώρακας στο μπουφάν χωρίς τις προστασίες του (οκ, στο dirt series Component, σίγουρα χωράει και στο sand χωρίς το θερμικό) αλλά εγγύηση ότι στο νούμερο που θέλει χωράει ο θώρακας δεν δίνει κανένα μέλος, μόνο αν τον πάρει στο χέρι και πάει και δοκιμάσει.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Συγνώμη....φοράτε καθημερινά θώρακα από σπίτι, δουλειά, ψώνια, καφέ κλπ?
Κώστα, λέμε αν μπορείς να μπορείς να φοράς το ίδιο καθημερινό σου τζάκετ, και με θώρακα (χωρίς τις προστασίες του) όταν και όποτε χρειαστεί...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ο θώρακας που πήρε είναι ο leatt 5.5
Δεν είναι τραγικά ογκώδης.

Είπαμε ήδη ότι στο sand και στο offtrack το αδιάβροχο φοριέται από έξω

Είπαμε ότι χωράει ο θώρακας στο μπουφάν χωρίς τις προστασίες του (οκ, στο dirt series Component, σίγουρα χωράει και στο sand χωρίς το θερμικό) αλλά εγγύηση ότι στο νούμερο που θέλει χωράει ο θώρακας δεν δίνει κανένα μέλος, μόνο αν τον πάρει στο χέρι και πάει και δοκιμάσει.
Στο sand4 φοριέται και απέξω?
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Στο sand4 φοριέται και απέξω?
Νομίζω πως όχι!

amyroukai δεν τον έχω πάρει τον 5.5 τον έχω βρει μτχ και 99% εκεί θα καταλήξω γιατί είναι και πολύ καλός από ότι λένε χωματεροί φίλοι και στην πράξη πολύ περισσότερο από ότι εγώ θα χρειαστώ για χώμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ωραίο όντως το Offtrack 2 πιο πάνω, είμαι κι εγώ υπέρ της προσαρμοστικότητας που δίνουν τα layers έναντι της ενσωματωμένης μεμβράνης, αλλά νομίζω το ερώτημα που έθεσε ο Μιχάλης αρχικά... δεν απαντήθηκε. Μπορεί κάποιος το ίδιο τζάκετ να το φοράει είτε με θώρακα (offroad) είτε με τις δικές του προστασίες (onroad, καθημερινά);

Εγώ για παράδειγμα έχω το πρώτο Offtrack της Revit σε μέγεθος XL, το οποίο είναι το καθημερινό μου μπουφάν, χρησιμοποιώντας εσωτερικά αναλόγως των συνθηκών το αδιάβροχο ή/και το θερμικό layer. Το θέμα είναι ότι ο θώρακας μου, ένας Acerbis Koerta L/XL, χωράει μόνο κάτω από το εξωτερικό shell, χωρίς ούτε αδιάβροχο ούτε θερμική επένδυση. Επειδή το έχω φορέσει έτσι, ως αδιάβροχο - στην περίπτωση βροχής όχι συνέχεια -έχω φορέσει ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ένα ορειβατικό Marmot Precip που έχω. Επειδή όμως δεν χρησιμοποιώ έτσι τα πλεονεκτήματα του Offtrack και επιπλέον είναι αρκετά βαρύ και άκαμπτο ως μπουφάν (χωρίς τις προστασίες του εννοείται), κατέληξα να χρησιμοποιώ ένα πιο ενδεδειγμένο τζάκετ πάνω από θώρακα.

Επειδή ίσως αυτό να είναι θέμα του θώρακα (είναι αλήθεια ότι ο Koerta είναι αρκετά ογκώδης), μήπως το ερώτημα θα έπρεπε να γίνει με ποιον θώρακα μπορώ να φορώ το ίδιο multilayer τζάκετ που φορώ καθημερινά, απλά χωρίς τις προστασίες του;
Στην περίπτωση του θώρακα δεν θα χρησιμοποιείται το αδιάβροχο ούτε η θερμική επένδυση του μπουφάν. Είναι λογικό να μην χωράει! Εκτός αν είναι τόσο καλά σχεδιασμένα τα layers του offtrack πραγμα που δεν το βλέπω και πολύ πιθανό… καλό θα ήταν ειδικά το θερμικό να μπορεί να μπει.
Από ότι λέει στο βίντεο είναι λίγο διαφορετικό το νεότερο offtrack από την πρώτη έκδοση.
θα έχω το υπάρχων κανονικό μου αδιάβροχο και για ζεστασιά θα βρω κάποιον τρόπο μεχρι να φτάσω στον χωματόδρομο! Μετά νομίζω δεν θα είναι απαραίτητη θερμική επένδυση!
Ευχαριστώ για την αναπροσαρμογή της πορείας της κουβέντας..:ok: αν και όλες οι πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες!!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο sand4 φοριέται και απέξω?
To αδιάβροχο ναι, μόνο έτσι το έχω βάλει
Στο YouTube το είχα δει πρώτα
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
αναμένεται να κυκλοφορήσει και το Himalayan σετ της Nordcode... τελευταία έχει ανέβει πολύ αυτή η εταιρεία από όσο βλέπω!!
σίγουρα αν τα βάλεις δίπλα σε ένα Spidi πχ δεν είναι ίδια αλλά και η τιμή είναι πολύ πιο κάτω και πιστοποίηση ΑΑ έχουν, είναι Ελληνικά και στην τελική μπορεί και να μη σε νοιάζει τόσο άμα πάθει κάτι σε σχέση με ένα σετ του "ΕνΑρμΕντΕΛεγκ"
Έχετε εμπειρία από την εν λόγω εταιρεία;

Χρόνια Πολλά σε όλους!!!
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Παλιοτερα η nordcode (πουλουσε σαν nordcap) δουλευε με κινεζικα/πακιστανικα φασον και τα νουμερα/αναλογιες ηταν οτι ναναι (4XL πχ αντιστοιχουσε στο XL απο αλλες μαρκες). Ενα καλοκαιρινο μπουφαν που ειχα παρει τοτε το πηγα σε μοδιστρα να το στενεψει στα πλευρα για να μην ειναι τσουβαλι και παλι ομως ηταν φθηνοτερο απο τον ανταγωνισμό. Αργοτερα βεβαια καταλαβα πως 2 μπουφαν που ειναι και τα 2 διατρητα δεν δουλευουν το ιδιο απλα επειδη εχουν τρυπες, παιζουν ρολο και τα υλικα κλπ

Με την παροδο των χρονων ομως βλεπω πως εχουν αποκτησει εμπειρια, εχουν βγαλει μοντελακια που ισως ειναι η χρυση τομη για καποιους και προσωπικα ίσως να ξαναδοκιμαζα καποιο σετακι τους. btw ο nickpyrgos που φορεσε το himalayan στο ταξιδι με τους greekadvriders και εχει και το Halo της alpinestars ισως να μπορουσε να σε βοηθησει περισσοτερο
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλημέρα χρόνια πολλά σε όλλους!!!!! Μακάρι να υπήρχε η Colori και να συνέχιζε να έβγαζε ρούχα… Ξέρει κανείς γιατί σταμάτησε?????
Δεν σταμάτησε ποτέ!!!!
Έχει το μαγαζί της στην Καλλιρρόης, λίγο μετα την suzuki. Στο επόμενο φανάρι αν δεν κάνω λάθος!!!!
Στην άνοδο της Καλλιρρόης!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλημέρα χρόνια πολλά σε όλλους!!!!! Μακάρι να υπήρχε η Colori και να συνέχιζε να έβγαζε ρούχα… Ξέρει κανείς γιατί σταμάτησε?????
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν σταμάτησε ποτέ!!!!
Έχει το μαγαζί της στην Καλλιρρόης, λίγο μετα την suzuki. Στο επόμενο φανάρι αν δεν κάνω λάθος!!!!
Στην άνοδο της Καλλιρρόης!
Δεν νομίζω ότι τώρα ράβονται στην Ελλάδα όπως παλιά. Παραγγελίες στην Κίνα γίνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν νομίζω ότι τώρα ράβονται στην Ελλάδα όπως παλιά. Παραγγελίες στην Κίνα γίνονται.
Αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά στα χρόνια που ζούμε, είναι πάρα πολύ πιθανό!!!!
Θα κανει ότι κάνουν όλοι οι άλλοι λογικα!!!!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάντως επειδή κάναμε συζήτηση για τα nordcode και μπήκα και είδα, όντως τα κορυφαία μοντέλα είναι όμορφα, ΑΑ και level 1 προστασία. Φαντάζομαι εύκολα αλλάζεται με lvl2 αλλά το κόστος μετά θα πλησιάσει τις "επώνυμες".

Εντύπωση μου κάνει ότι προστατευτικά μεγέθους των NP της BMW δεν έχει καμία εταιρεία. Ανάμεσα σε klim Carlsbad και rally gtx ας πούμε που είναι πάνω κάτω ίδια τιμή (στην ΕΕ, εδώ κλάμα από το γέλιο) το BMW έχει διπλή+ επιφάνεια κάλυψης σώματος στα σημεία που προστατεύονται.
 
Top Bottom