OnOff road κα everyday γίνεται;

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν είναι υπερβολή καθόλου.

Η ευκολία του "οτιδήποτε καιρό" χωρίς στάση για αδιάβροχο δεν εκτιμάται αν δεν την ζήσεις. Με όριο τους 30 βαθμούς όμως, πιο πάνω δεν μου είναι ευχάριστο.
Ένα drop liner θα σε κρατήσει εξίσου στεγνό. Η διαφορά είναι ότι μετά το 4ωρο το εξωτερικό κέλυφος του drop liner θα έχει απορροφήσει αρκετό νερό. Για Ελλάδα όμως που οι εξωτερικές θερμοκρασίες δεν πέφτουν τόσο πολύ δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα ακόμα και όταν το κέλυφος αρχίζει να κρυώνει λόγο της εξάτμισης του νερού.

Τα παραπάνω τα γράφω έχοντας κάνει σύγκριση ένα με 4ων εποχών (Revit sand) με ένα laminated (klim Carlsbad) ανεβοκατεβαίνοντας Ελλάδα. Προσωπικα εγώ μετά τους 20 δεν την παλεύω με το laminated Αγοράστηκε αρχικά με την λογική του "οτιδήποτε καιρόυ" και με την ίδια σκέψη που άνοιξε ο DomieMic65 το θέμα. Σχετικά με το τελευταίο, ειδικά σε ον οφφ τεραιν όπου η σωματική άσκηση δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερη θερμοκρασία θες απλά να πετάξεις το μπουφάν και να μείνεις με το θώρακα. Αν βρέχει κιόλας η δυσφορία είναι ακόμα μεγαλύτερη γιατί το μπουφάν δεν αναπνέει.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Γιατί τα layer που προτείνει η AS πόσο έχουν;

Linesman και supershirt
Δεν θα έπαιρνα super shirt
Άλλον θώρακα από μέσα για τις καθαρα off βόλτες.
Για κάθε μέρα με τα προστατευτικά του Linesman μια θερμική επένδυση όχι as απαραίτητα και αδιάβροχο εξωτερικά
σε περίπτωση βροχής!

Επίσης η λογική της knox ή του s. shirt κλπ που θέλουν τα προστατευτικά να εφαρμόσουν πρώτα στο σώμα ναι μεν είναι σωστή τεχνικά αλλά σε καθημερινή χρήση δεν βολεύει..
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
snpl για χώμα/τρόφι συμφωνώ 200% ότι δεν αναπνέει αρκετά το laminated. Για διέλευση σε φάση βόλτας που δεν έχεις τόση καταπόνηση (η χρήση που κάνω/θέλω) δεν έχει τόση σημασία και τα οφέλη υπερισχύουν, όπως υπερισχύουν σε χειμερινή βόλτα σε σχέση με μπουφάν/κλασικό ανορακ που δεν αναπνέει καθόλου. Το Carlsbad στα κιλά που ήμουν πριν δεν καθόταν καλά, θα το ξαναδώ για τον επόμενο χειμώνα.

DomieMic65 έχει προστασία και το linesman,
CE A Rated
Built for the trail rider. Includes Forcefield Level 2 back, shoulder and elbow armour.

Κρίνοντας ότι από τα δικά μου θέλω, το Α τριβή είναι λίγο για φάση βόλτα με ΕΟ. Αλλά επειδή είναι κλασικό στο φόρουμ να προτείνουμε με βάση τα δικά μας και όχι με βάση τι θα κάνει ο ερωτών, πολύ πιθανό το Α να σε καλύπτει και να είσαι μια χαρά.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω με αυτό που ζητάς είναι ότι για να βάλεις ένα μπουφάν με τον θώρακα από μέσα πρέπει να είναι τουλάχιστον ένα με δυο νούμερα μεγαλύτερο από το κανονικό σου. Αυτό σημαίνει ότι όταν το φορέσεις μόνο με τις προστασίες του θα σου είναι από πολύ έως πάρα πολύ μεγάλο.
Αντώνη και εγώ το νούμερο που φοράω έχω και μπαίνει από μέσα ο θώρακα κανονικά. Το έχουν υπολογίσει οι εταιρείες υποθέτω. Εκτός αν μιλάμε για μπουφάν που έχει δικές του προστασίες...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αντώνη και εγώ το νούμερο που φοράω έχω και μπαίνει από μέσα ο θώρακα κανονικά. Το έχουν υπολογίσει οι εταιρείες υποθέτω. Εκτός αν μιλάμε για μπουφάν που έχει δικές του προστασίες...
Δεν φοριέται με τις δικές του προστασίες και τον θώρακα, τις βγάζουμε.


snpl σχετικά με το θέμα βροχή, η δική μου εμπειρία σε φάση βόλτας είναι ότι το εξωτερικό θα ποτίσει νερό σε ελάχιστο χρόνο, οκ η μεμβράνη δεν θα το αφήσει να φτάσει επάνω μου, αλλά μια στάση για καφέ ή φαγητό και μετά να βάλω το βρεγμένο για να φύγω δεν είναι ευχάριστο. Για να στεγνώσει θέλει ώρες. Το laminated απλά δεν νιώθει. Δεν ξέρω πως γερνάει γενικότερα γιατί δεν έχω τόσα χρόνια χρήση, αλλά γερνάνε και οι μεμβράνες Z liner που λες, έχω ένα όχι πια αδιάβροχο dainese G gator.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Μιας και δεν είχα ποτέ laminated και έχω αρχίσει και το σκέφτομαι, γιατί το laminated δεν αναπνέει αρκετά αν ανήξεις όλους τους αεραγωγούς του ;
το κλασικό με τον drop liner αναπνέει καλύτερα ή μιλάμε για τις περιπτώσεις που δεν φοράς τον drop liner λογω αυξημένης εξωτερικής θερμοκρασίας;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αντώνη δεν είναι έτσι ακριβώς, με τον leatt 5.5 φοράω το νούμερο μου κανονικά.
Αντώνη και εγώ το νούμερο που φοράω έχω και μπαίνει από μέσα ο θώρακα κανονικά. Το έχουν υπολογίσει οι εταιρείες υποθέτω. Εκτός αν μιλάμε για μπουφάν που έχει δικές του προστασίες...

Ωχ, αν είναι όπως τα λέτε εσείς πρέπει να έχω κάνει μεγάλη βλακεία με το νούμερο στην παραγγελία του Dainese Aligator Tex που έκανα από FCmoto. Είχα κάνει πριν δοκιμή με το παλιό μου Bering όπου έβγαλα τις προστασίες και δοκίμασα να το βάλω από πάνω, για να διαπιστώσω ότι και μόνο για να κλείσει το φερμουάρ έπρεπε να είναι δυο νούμερα μεγαλύτερο. Βέβαια ο θώρακας που έχω εγώ της Acerbis είναι πολύ ογκώδης και τα προστατευτικά χοντρά. Για να δουμε τι θα παραλάβω :rolleyes:

Εντωμεταξύ αυτή η ιδέα να πουλάνε οι εταιρείες την προστασία πλάτης χώρια ποιος την ξεκίνησε :cautious::punch:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω (η διαφήμιση λέει άλλα) αλλά αν βάλεις το enduroguard και το sand4 καταλαβαίνεις. Το sand το φοράω ευχάριστα σε καύσωνα 40+.

 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Η AS είναι τραγικά ακριβή, θεωρείται πολύ καλή (φαντάζομαι ότι δεν θα ρίσκαρε την ζωή του ο Ποσκιτ απλά για τα λεφτά της χορηγίας) και δεν μου κάθεται στα θέλω μου.
Indeed ειναι πολύ ακριβή αλλα συγκρίνοντάς τα και βλέποντάς τα διπλα-διπλα, η ποιότητά τους ειναι αντίστοιχη ή και αρκετά καλύτερη απο ρούχα ανάλογης τιμής. Προσωπικά έχω το Linesman jacket & το αδιάβροχο το Singletrack. Ειδικά το linesman το έχω πρίν βγεί καν σε παραγωγή και το φοράω πέρα απο καθημερινά και σε χωμάτινες βόλτες. Μετά απο 6 χρόνια και τόση χρήση ειναι ακόμα σχεδόν σαν καινούριο. Η τιμή τους βεβαια είναι τραγική για τα ελληνικά δεδομένα κ μόνο λόγω χορηγίας της ΑS στο ΤΕΤ τα έχω, υπο αλλες συνθήκες δεν νομιζω να τα αγόραζα αλλα το target group της εταιρίας ειναι συγκεκριμένο και απ'ο,τι φαινεται έχει πετύχει αυτό που σκόπευε.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Indeed ειναι πολύ ακριβή αλλα συγκρίνοντάς τα και βλέποντάς τα διπλα-διπλα, η ποιότητά τους ειναι αντίστοιχη ή και αρκετά καλύτερη απο ρούχα ανάλογης τιμής. Προσωπικά έχω το Linesman jacket & το αδιάβροχο το Singletrack. Ειδικά το linesman το έχω πρίν βγεί καν σε παραγωγή και το φοράω πέρα απο καθημερινά και σε χωμάτινες βόλτες. Μετά απο 6 χρόνια και τόση χρήση ειναι ακόμα σχεδόν σαν καινούριο. Η τιμή τους βεβαια είναι τραγική για τα ελληνικά δεδομένα κ μόνο λόγω χορηγίας της ΑS στο ΤΕΤ τα έχω, υπο αλλες συνθήκες δεν νομιζω να τα αγόραζα αλλα το target group της εταιρίας ειναι συγκεκριμένο και απ'ο,τι φαινεται έχει πετύχει αυτό που σκόπευε.
Το θέμα με την AS είναι επίσης ότι όλα είναι χωριστά. Για να φτιάξεις ένα σετ εξωτερικό layer, θερμικό και αδιάβροχο θες πολλά λεφτά!!
Αν υποθέσουμε ότι όλα θα είναι AS εννοώ..
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
[
Το laminated απλά δεν νιώθει. Δεν ξέρω πως γερνάει γενικότερα γιατί δεν έχω τόσα χρόνια χρήση, αλλά γερνάνε και οι μεμβράνες Z liner που λες, έχω ένα όχι πια αδιάβροχο dainese G gator.
Αν κυκλοφορείς πολύ Αθήνα με αστική μετακίνηση ίσως χρειάζεται ποιο συχνό πλύσιμο γιατί τα καυσαέρια κάθονται στο κέλυφος και ποτίζουν τις ίνες στο κέλυφος με αποτέλεσμα το DWR να μην κάνει την δουλειά. Εγώ είχα τέτοιο θέμα με το sand. Επίσης θέλει συχνό πέρασμα με DWR.
Για τον χρόνο ζωής του z liner δεν έχω ιδέα. Αλλά παράδειγμα η rukka δείνει την ίδια εγγύηση 5 χρόνια στα ρούχα της ανεξάρτητα αν είναι laminated η όχι. Υποθέτω το πόσο αντέχει η μεμβράνη είναι περισσότερο θέμα γενικης ποιότητας κατασκευής και μάλλον αλλάζει από εταιρεία σε εταιρεία.

Μιας και δεν είχα ποτέ laminated και έχω αρχίσει και το σκέφτομαι, γιατί το laminated δεν αναπνέει αρκετά αν ανήξεις όλους τους αεραγωγούς του ;
το κλασικό με τον drop liner αναπνέει καλύτερα ή μιλάμε για τις περιπτώσεις που δεν φοράς τον drop liner λογω αυξημένης εξωτερικής θερμοκρασίας;
Νομίζω για την δεύτερη περίπτωση.
Γενικά προσωπική μου αίσθηση ειναι ότι όσο και να ανοίξεις τους αεραγωγούς αν δεν κινείσαι η δυσφορία είναι μεγαλύτερη από ότι σε ένα drop liner.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Drop liner δεν είναι το ίδιο με το αφαιρούμενο liner, για αυτό έβαλα το άρθρο που και ο αρθρογράφος τα ξεχωρίζει.

Δεν έχω οδηγήσει μπουφάν laminated με μεγάλα "παράθυρα" όπως φαίνεται να είναι κάποια Revit του χιλιαρικου+, τα οποία όμως δεν έχουν εξαγωγή αντίστοιχη στην πλάτη.

Σε συζήτηση με πωλητή Rukka στην έκθεση μου είχε πει ότι για Ελλάδα δεν κάνει κανένα "τεσσάρων εποχών" τους, να τα θεωρώ τριών. Και δεν είναι ότι δεν ήθελε να πουλήσει, και τιμή εξαιρετική έκανε και δωρεάν αποστολή πρότεινε.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
ΟΛΕΣ οι αναπνέουσες μεμβράνες έχουν ημερομηνία λήξης. Όπου και να βρίσκονται, στα μπουφάν, στις μπότες, στα γάντια, ...
Πρώτα σταδιακά σταματάει η διαπνοή τους και μετά τις διαπερνάει το νερό.

Επίσης ημερομηνία λήξης έχουν τα αδιάβροχα φερμουάρ, γιατί το πλαστικό τους γερνάει, σκληραίνει και χάνει την ελαστικότητά του.
Αν λοιπόν ένα αδιάβροχο μπουφάν έχει αεραγωγούς που κλείνουν μόνο με αδιάβροχα φερμουάρ, κάποια στιγμή θα μπάσουν νερό.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Drop liner δεν είναι το ίδιο με το αφαιρούμενο liner, για αυτό έβαλα το άρθρο που και ο αρθρογράφος τα ξεχωρίζει.

Δεν έχω οδηγήσει μπουφάν laminated με μεγάλα "παράθυρα" όπως φαίνεται να είναι κάποια Revit του χιλιαρικου+, τα οποία όμως δεν έχουν εξαγωγή αντίστοιχη στην πλάτη.

Σε συζήτηση με πωλητή Rukka στην έκθεση μου είχε πει ότι για Ελλάδα δεν κάνει κανένα "τεσσάρων εποχών" τους, να τα θεωρώ τριών. Και δεν είναι ότι δεν ήθελε να πουλήσει, και τιμή εξαιρετική έκανε και δωρεάν αποστολή πρότεινε.
3ων για εδω (κεντρική Ευρώπη). Ούτε εδώ δεν εχει τόση βροχή και κρύο όλο το χρόνο για rukka. 2 εποχών για Ελλάδα θα έλεγα. Ίσως οριακά για μία. :roflmao:
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Jacket Echelon GTX

αυτό δείχνει να έχει αεραγωγούς μπρος πίσω.
φτηνό δεν είναι αλλά έτσι όπως το βλέπω παίζει να κάνει από φθινόπωρο μέχρι άνοιξη στην Ελλάδα χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς αδιάβροχα και να γίνεσαι μούσκεμα από τον ιδρώτα όταν βρέχει
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
... χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς αδιάβροχα και να γίνεσαι μούσκεμα από τον ιδρώτα όταν βρέχει
Υπάρχουν και αδιάβροχα από αναπνέουσα μεμβράνη. Που αν είναι καλής ποιότητας αναπνέουν καλύτερα από τα μπουφάν με μεμβράνη.

Και έχεις το πλεονέκτημα ότι φοριούνται πάνω από όλα σου τα μπουφάν. Και με το διάτρητο καλοκαιρινό.

Επίσης θα αφήσεις το μπουφάν σου να στεγνώσει με τα βρωμόνερα του δρόμου; Ή κάθε φορά θα το ξεπλένεις;
Το σχέτο αδιάβροχο επειδή φοριέται πάνω από το μπουφάν, και μόνο όταν βρέχει, και να το αφήσεις με τα βρωμόνερα να στεγνώσει δεν συμβαίνει τίποτα. Και πολύ εύκολα το ξεπλένεις και γρήγορα στεγνώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Νομίζω η λύση που προτείνει ο Γιώργος 1 είναι πολύ καλή επιλογή για Ελλάδα. Πχ ένα αδιάβροχο με laminated η μη οποιαδήποτε μεμβράνη.
Πχ held rainblock, Scott pro dp, klim forecast, Revit nitric η cyclone
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Jacket Echelon GTX

αυτό δείχνει να έχει αεραγωγούς μπρος πίσω.
φτηνό δεν είναι αλλά έτσι όπως το βλέπω παίζει να κάνει από φθινόπωρο μέχρι άνοιξη στην Ελλάδα χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς αδιάβροχα και να γίνεσαι μούσκεμα από τον ιδρώτα όταν βρέχει
Περίπου, γιατί δεν ανοίγει αρκετά. Είναι πολύ κομψό όμως.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Νομίζω πως η λογική αδιάβροχο πάνω από οτιδήποτε είναι πλέον μονόδρομος.
Για εμένα τουλάχιστον.
Εσωτερικό αδιάβροχο εκτός ίσως μόνο από το όποιο αντιανεμικό πλεονέκτημα μου φαίνεται πως δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα από όσα λύνει. Δυστυχώς οι εταιρείες τώρα άρχισαν να το ανακαλύπτουν αυτό ώστε να δίνουν στις αδιάβροχες επενδύσεις των μπουφάν τους την δυνατότητα να φορεθούν και εξωτερικά!

Το all road της Spidi είναι σούπερ μπουφάν με όλες τις προδιαγραφές που θέλω αλλά ακριβό αρκετά!!!
 
Top Bottom