OnOff road κα everyday γίνεται;

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
βαλε τη δίαιτα που έχασες τα 20κg!
Τη λένε Γεωργία, εξαιρετική κοπέλα, σύζυγος φίλου και συναδέλφου, 0 ταλαιπωρία και κυρίως 0 πείνα το οποίο για τη δική μου περίπτωση όπου πραγματικά με πιάνουν τα νεύρα μου αν δεν φάω είναι σημαντικό. Δεν έφυγαν όλα μαζί, αυτή τη στιγμή είμαι σε μετεγχειρητικό διάλειμμα στο οποίο έχω διατηρήσει σταθερά τα κιλά μου και περιμένω να ανοίξει το καινούργιο της γραφείο για να κατέβω 10 ακόμα. Αν το λες σοβαρά θα σου στείλω στοιχεία αργότερα μέσα στο μήνα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
2)Ποτέ δεν φόρεσα προστασία για γόνατο ενσωματωμένη σε παντελόνι. Δεν υπάρχει τέτοια σοβαρή προστασία. Πάντα ένα παντελόνι για να λυγίζει το γόνατο είναι πολύ ΄΄αεράτο΄΄ σε εκείνη την περιοχή που σημαίνει ποτέ δεν θα είναι σε σωστή θέση το προστατευτικό. Συνεπώς μόνο αυτόνομη προστασίας φορεμενη πάνω στο γόνατο αν δε θες να κοροιδευεις οτι θα σε προστατεψει σε πτώση. Και για άσφαλτο και για χώμα.
Ποιές αυτόνομες προστασίες για τα γόνατα χρησιμοποιείς;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τα GP είναι μια ακραία περίπτωση καταπονήσεων λόγω ταχύτητας, στο δρόμο επίσης δύσκολα γιατί δεν έχεις "διάδρομο διαφυγής" και κάπου θα χτυπήσεις.
Εδώ είναι και η διαφορά:
Στην πίστα ο αναβάτης έχοντας μια X κινητική ενέργεια κατά την πτώση , την χάνει σταδιακά σε τριβές καθώς σέρνεται στην πισίνα.
Στον δρόμο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πρόσκρουσεις σε κάποιο εμπόδιο χωρίς να έχεις χασει πολύ κινητική ενέργεια λόγο τριβής στο δρόμο.
Αν παρουμε τα δεδομένα του προτύπου για πρόσκρουση με ενέργεια 50Joule ( Εk=1/2×m×v^2), αυτό μεταφράζεται για τον Marquez του gp που είναι 60 κιλά, σε ταχύτητα 1.3μετρα (5χαω) το δευτερόλεπτο και πρόσκρουση σε σταθερό αντικείμενο. Τα ίδια δεδομένα για τον αναβάτη των 100κιλων μεταφράζονται σε πρόσκρουση με ταχύτητα 1μετρο το δευτερόλεπτο (3.6χαω).
Η ταχύτητα αυτή (3.6χαω) είναι περίπου ίση με την ταχύτητα που αποκτά ένα οποιοδήποτε αντικείμενο που κάνει ελεύθερη τώση από ύψος 0.8μετρων με αρχική ταχύτητα 0 και επιταγχυνση 9.8m/s^2.
Με λίγα λόγια στατιστική πτώση από σέλα μηχανής.
Νομίζω είναι φανερό ότι ο υπολογισμός του προτύπου έχει γίνει για πρόσκρουσεις σε σταθερα αντικείμενα με πολύ πολύ χαμηλές ταχύτητες ή στατικές πτώσεις. Και ακόμα και σε αυτές τις συνθήκες, η μεταφερόμενη δύναμη ξεπερνάει τις δυνατότητες απορρόφησης για αρκετά μέρη του ανθρώπινου σώματος.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Offroad κι everyday γίνεται...αλλά Revit Component 2 H2O όχι τοσο ελαφρυ οσο λένε για enduro...όχι με προστασίες level 2 για πιο μακρινές αποστάσεις...αρκετά χοντρό για καλοκαίρι...Ωραιο στον κορμό και με αρκετό αερα στα μπράτσα χέρια...εχει στυλ snowboardαδικο που το βράδυ το φοράς σε συναυλία conway the machine...Μαλλον για 2 εποχών μου φαίνεται πιο πολύ δηλαδή ανοιξη φθινόπωρο. Το περίμενα πιο ελαφρυ και πιο λεπτό. ΠΙστευω με ενα nucleus ή leatt με level 2 προστασίες...κανει για travel enduro σε σβελτους ρυθμους...αν οι ρυθμοι δεν ειναι σβέλτοι δεν ξερω αν οι αεραγωγοι κανουν δουλεια. θα φανεί.
Μπορεί να φορεθεί και η κουκούλα μέσα από το κράνος, ή είναι χοντρή για κάτι τέτοιο;
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπορεί να φορεθεί και η κουκούλα μέσα από το κράνος, ή είναι χοντρή για κάτι τέτοιο;
Δεν βλέπω να είναι διαφορετική από το πρώτης γενιάς μπουφάν οπότε όχι
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Πάντως σαν δοκιμαστής ρούχων σε πτώσεις έχω να πω ότι όλα δουλεύουν... έχω πέσει με level 1 καλοκαιρινά, level 2 πιο χοντρά, δερμάτινη στολή, μιλάμε πάντα για άσφαλτο, σε πίστα, δρόμο όλα μια χαρά κάνουν την δουλειά τους δεν έχω χτυπήσει ποτέ και έχω πέσει και με πολλά κμ . Χώμα πάντα θώρακα και μπότες mx . Όλα τα σπασίματα τα έχω με ποδήλατο που βγαίνω κολάν! Χαχα
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Τελικά το Himalayan έγινε Offtrack II.
Μετά από εξαιρετική υποστήριξη του καταστήματος που το αγόρασα.
Το Nordcode πολύ καλό για τα λεφτά του (με κάποιες "παιδικές" ασθένειες) αλλά αν έχεις μάθει σε πιο "καλές" καταστάσεις λεπτομέρειες που ανακαλύπτεις μόνο όταν χρησιμοποιήσεις ένα προϊόν δεν μπορείς να τις ξεχάσεις... Αν δε έχεις και τόσο καλή υποστήριξη από τον επαγγελματία που συνεργάστηκες υπάρχει περιθώριο να διορθωθεί η "πατάτα" που έκανες!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Top Bottom