OnOff road κα everyday γίνεται;

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ναι προφανώς και για χώμα θα έμπαινε θώρακας από μέσα.
Το ερώτημα ήταν για καλύτερη καθημερινή προστασία..
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τι λέτε γι αυτό το σχετικά φτηνό τζάκετ της Acerbis τριών στρωμάτων, όπου η αδιάβροχη μεμβράνη φοριέται και μέσα και από απέξω;


Παράγγειλα σε μαύρο το XXL από το XLMOTO Σουηδίας 180 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Αν δεν μου κάνει στο μέγεθος θα το επιστρέψω, εκτός αν το θέλει κάποιος από το φόρουμ.

 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παράγγειλα σε μαύρο το XXL από το XLMOTO Σουηδίας 180 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Αν δεν μου κάνει στο μέγεθος θα το επιστρέψω, εκτός αν το θέλει κάποιος από το φόρουμ.

το έχω δοκιμάσει στο mc moto στην Μιχαλακοπούλου!
δεν μπορούσα να αποφασίσω αν είμαι για Μ ή L (σε ότι άλλο έχω δοκιμάσει είμαι L )
για τα χρήματά του δεν ήταν κακό αλλά σαφώς υπολείπεται σε σχέση με τα πιο ακριβά
από την άλλη για 180€ είναι ευκαιρία...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Βλέπω πως κυκλοφόρησε το Himalayan της Nordcode
Εκτός από την δυνατότητα της μεμβράνης να φορεθεί και εξωτερικά δείχνει να τικάρει όλα τα υπόλοιπα "κουτάκια"... και σε πολύ καλή τιμή!
Θα πάω να το δω σύντομα... για να δούμε!!
Όπως καταλάβατε ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάρω μπουφάν (και παντελόνι)!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
το έχω δοκιμάσει στο mc moto στην Μιχαλακοπούλου!
δεν μπορούσα να αποφασίσω αν είμαι για Μ ή L (σε ότι άλλο έχω δοκιμάσει είμαι L )
για τα χρήματά του δεν ήταν κακό αλλά σαφώς υπολείπεται σε σχέση με τα πιο ακριβά
από την άλλη για 180€ είναι ευκαιρία...
Μία χαρά εμένα μου ήρθε το XXL που συνήθως φοράω και σε άλλες εταιρείες.
Όλα τα βλέπω εντάξει εκτός από ένα. Κάτω στο τέλος του μπουφάν, στη μέση, δεν έχει ιμάντες για να το μαζεύεις, αλλά λαστιχάκια όπως έχουν τα καθημερινά μπουφάν.
Θα το πάω στην μοδίστρα να του προσθέσω εγώ ιμάντες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μία χαρά εμένα μου ήρθε το XXL που συνήθως φοράω και σε άλλες εταιρείες.
Όλα τα βλέπω εντάξει εκτός από ένα. Κάτω στο τέλος του μπουφάν, δεν έχει ιμάντες για να το μαζεύεις, αλλά λαστιχάκια όπως έχουν τα καθημερινά μπουφάν.
Θα το πάω στην μοδίστρα να του προσθέσω εγώ ιμάντες.
Αν ασχολείται και με μπουφάν μηχανών, ναι!
Αν όχι (που είναι συνήθως το πιο πιθανό σε αυτές τις περιπτώσεις) μην το αφήσεις.
Επέλεξε μαγαζιά που "δουλεύουν" ρουχισμό μοτοσυκλετών. Ξέρουν πώς να το κάνουν, και τι υλικά να βάλουν.
Κάπου είχε παίξει ένα θέμα αντίστοιχο, με επιδιορθώσεις και μεταποιήσεις ρούχων μοτοσυκλέτας, αλλά δεν θυμάμαι να σε βοηθήσω. Είχαν γράψει αρκετά μαγαζιά να διαλέξεις!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αν ασχολείται και με μπουφάν μηχανών, ναι!
Αν όχι (που είναι συνήθως το πιο πιθανό σε αυτές τις περιπτώσεις) μην το αφήσεις.
Επέλεξε μαγαζιά που "δουλεύουν" ρουχισμό μοτοσυκλετών. Ξέρουν πώς να το κάνουν, και τι υλικά να βάλουν.
Κάπου είχε παίξει ένα θέμα αντίστοιχο, με επιδιορθώσεις και μεταποιήσεις ρούχων μοτοσυκλέτας, αλλά δεν θυμάμαι να σε βοηθήσω. Είχαν γράψει αρκετά μαγαζιά να διαλέξεις!
Στην Καλαμάτα περιμένεις να υπάρχει μοδίστρα για ρούχα μοτοσυκλέτας;
Ο μοναδικός πελάτης άντρας σε αυτή τη μοδίστρα πού πάω, είμαι εγώ.:D
Γυναικεία ρούχα ράβει, αλλά επειδή είναι και καλή τεχνήτρια και έξυπνη, τα καταφέρνει με όλα.
Μου έχει τροποποιήσει βελτιώσει, ρούχα ορειβατικά, ρούχα μηχανής, υπνόσακους, μπίβι, τέντες, σκηνές, αιώρες, τσάντες, σάκους, σακίδια, ... εκατοντάδες πράγματα.
Τα υλικά τα βρίσκω εγώ από το διαδίκτυο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στην Καλαμάτα περιμένεις να υπάρχει μοδίστρα για ρούχα μοτοσυκλέτας;
Όπως έγραψα:
Αν ασχολείται και με μπουφάν μηχανών, ναι!
Αν όχι (που είναι συνήθως το πιο πιθανό σε αυτές τις περιπτώσεις) μην το αφήσεις.
Εφόσον όμως είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα, κάνε το! :ok:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
άλλωστε αυτό το μπουφάν δεν έχει ενσωματωμένη αδιάβροχη επένδυση οπότε αν βγει από μέσα το αδιάβροχο τι να πάθει δεδομένου ότι είναι καλή η "μαστόρισσα" ;
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Τελικά έκανα την "υπέρβαση" (όχι χρηματική προφανώς αλλά στο μυαλό) και πήρα το Nordcode Himalayan.
Πριν κανά χρόνο ούτε που θα το σκεφτόμουν αλλά νομίζω πως η εταιρία αυτή έχει εξελιχθεί πολύ τελευταία.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι αντίστοιχο με ένα Revit ή ένα Spidi (εξακολουθώ να δηλώνω fan boy) και ήδη έχω βρει κάποια μειονεκτήματα που τα βλέπεις μόνο όταν το πάρεις και το φορέσεις πάνω στο μηχανάκι και στα οποία θα αναφερθώ μετά από λίγο καιρό αλλά είναι "πολύ" μπουφάν για τα λεφτά του.
Σύντομα θα πάρω και το παντελόνι.
Το πήρα και με την λογική ότι δεν θα το λυπηθώ να το πάω οπουδήποτε (χώματα λάσπες κλπ), πράγμα που θα έκανα με ένα ρούχο των 400+€ και αργότερα θα πάρω ίσως κάτι καλύτερο/κομψότερο για κάθε μέρα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Και έρχεται ο Ryan και για άλλη μια φορά μας κάνει format :thumbsdown: :

(Μάλλον πρέπει να μπει και σε κάποιο πιο γενικό νήμα αλλά δεν ξέρω σε ποιο)
Αν διαβάσεις τις έρευνες που παραθέτει στο τέλος, το μήνυμα είναι παρεμφερές.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και έρχεται ο Ryan και για άλλη μια φορά μας κάνει format :thumbsdown: :

(Μάλλον πρέπει να μπει και σε κάποιο πιο γενικό νήμα αλλά δεν ξέρω σε ποιο)
Μετά από χρόνια το πρώτο ότι να ναι βίντεο του Ryan. Οκ άνθρωπος είναι κι αυτός.

Όχι δε θα βγάλουμε τα προστατευτικά και κανείς να μην τα βγάλει. Πάρτε καλύτερα προστατευτικά,καλύτερα μπουφάν, φορέσετε επιγονατίδες,φορέσετε θώρακες καλούς στο βουνό,βάλτε αερόσακους αλλά προς Θεού μην αφαιρείτε προστατευτικά μόνο να προσθέτετε.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Να πει κάποιος στον κυριο Ράιαν ότι τον εξοπλισμό δεν το φοράμε για ασφάλεια...αλλά για να νιώθουμε τακαρίσιοι...
 

fumantsu

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE R
Μετά από χρόνια το πρώτο ότι να ναι βίντεο του Ryan. Οκ άνθρωπος είναι κι αυτός.

Όχι δε θα βγάλουμε τα προστατευτικά και κανείς να μην τα βγάλει. Πάρτε καλύτερα προστατευτικά,καλύτερα μπουφάν, φορέσετε επιγονατίδες,φορέσετε θώρακες καλούς στο βουνό,βάλτε αερόσακους αλλά προς Θεού μην αφαιρείτε προστατευτικά μόνο να προσθέτετε.
Συγνώμη κιόλας.
Εγώ αυτό που κατάλαβα/μετέφρασα είναι ότι τα προστατευτικά που έχουν τα μπουφάν/παντελόνια δεν είναι σοβαρά σε κρούση αλλά για σύρσιμο και ατυχήματα/πεσιματα χωρίς μεγάλες δυνάμεις.

Δεν έχει νόημα να δώσω 500 ευρώ για μπουφάν dainese λες και θα με προστατεύσει καλύτερα γιατί έχει level 2 από την αρχή.
Στο δρόμο βάλε στολή δερμάτινη με προστασίες.
Στο on off πάρε τις προστασίες και φόρεσε τες από κάτω.
Πχ ενα παντελόνι touring/adventure έχει αστείες προστασίες και νομίζω το κατανοούμε όλοι. Καλύτερα πάρε εξωτερικές και φορά τες από κάτω αν μπορείς.

Οι προστασίες που έχουν ήδη στο περισσότερο εξοπλισμό είναι υποτυπώδη και δεν προσφέρουν πραγματική ασφάλεια.
Προφανώς το κάτι είναι καλύτερο από το τίποτα όμως.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Συγνώμη κιόλας.
Εγώ αυτό που κατάλαβα/μετέφρασα είναι ότι τα προστατευτικά που έχουν τα μπουφάν/παντελόνια δεν είναι σοβαρά σε κρούση αλλά για σύρσιμο και ατυχήματα/πεσιματα χωρίς μεγάλες δυνάμεις.

Δεν έχει νόημα να δώσω 500 ευρώ για μπουφάν dainese λες και θα με προστατεύσει καλύτερα γιατί έχει level 2 από την αρχή.
Στο δρόμο βάλε στολή δερμάτινη με προστασίες.
Στο on off πάρε τις προστασίες και φόρεσε τες από κάτω.
Πχ ενα παντελόνι touring/adventure έχει αστείες προστασίες και νομίζω το κατανοούμε όλοι. Καλύτερα πάρε εξωτερικές και φορά τες από κάτω αν μπορείς.

Οι προστασίες που έχουν ήδη στο περισσότερο εξοπλισμό είναι υποτυπώδη και δεν προσφέρουν πραγματική ασφάλεια.
Προφανώς το κάτι είναι καλύτερο από το τίποτα όμως.
Αυτά που είπες μόλις τώρα τα ιδια σκέφτηκα κι εγώ πάνω κάτω και αυτο κανω χρόνια. Προστασίες σε παντελόνια ποτέ δεν χρησιμοποίησα τις δικές τους για παράδειγμα,μόνο επιγονατίδες τύπου enduro.

Εμείς τα σκεφτήκαμε. Αυτός τα είπε στο βίντεο? Κάτι προστατευτικά έδειξε της πλάκας που τα βρήκε κι αυτά και λέει εγώ τα έβγαλα. Δεν κάνεις έτσι βίντεο όταν είσαι γκουρού και σε ακούνε. Κάνεις ζημιά.
 
Top Bottom