OsmAnd - δυνατοτητες, ρυθμισεις, παραμετροποιηση

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none


Μια εφαρμογη γνωστη σε πολλους εδω μεσα. Εμφανιστηκε το 2010 στο playstore και υπαρχει και στο Apple store. Σε καθε νεα εκδοση βελτιωνεται με νεες δυνατοτητες χωρις να χανει καμια απο τις παλιες. Σε καποιες περιπτωσεις γινεται redisign στα μενου με κυριο σκοπο την βελτιστη εμπερια χρησης. Αυτα ομως δημιουργουν μια πολυπλοκη κατασταστη χειρισμου, που οι απλοι χρηστες που θα την δοκιμασουν, γνωριζοντας το google maps ή το sygic να την εγκαταλειψουν σχεδον αμεσως. Δεν το κρυβω πως καπως ετσι εγινε και με την περιπτωση μου. Περασαν μερικα χρονια που την ειχα στις συσκευες μου και οταν οι κλασικες εφαρμογες πλοηγησης εγιναν "φτωχες" στο περασμα του χρονου, επρεπε να δωσω λυσεις στις δικες μου αναγκες. Ειχα μαθει "πλουσιος" και τωρα ως "φτωχος" εψαξα για κατι καλυτερο. Αν λοιπον και εσεις ανηκετε σε αυτη την κατηγορια χρηστων, σε αυτο το θεμα θα μπορεσετε να συζητατε και να βρειτε την λυση στο προβλημα σας.

Για αρχη θα παρουσιασω μερικα λινκ απο το online manual της εταιρειας, που σε παραλληλη διαδρομη με τις αλλαγες στην εφαρμογη, ξαναγραφεται. Θα βρειτε και λινκ απο καναλια youtube που εχουν βιντεο εκμαθησης στην χρηση της εφαρμογης. Αν σε ολα αυτα υπαρχουν ακομα προβληματα, οι χρηστες σε αυτο το θεμα του φορουμ, θα μπορουν να κανουν ερωτησεις και οποιος γνωριζει να βοηθησει τους αλλους.


online manual
εδω εχουμε τον επισημο οδηγο χρησης απο την εταιρεια. Πατωνατς επανω αριστερα στις βασικες κατηγοριας, εμφανιζοντα οι υπο-κατηγοριες. Σε καθε σελιδα υπαρχει κειμενο και φωτογραφιες. Σπανια ισως και βιντεο. Στο κειμενο που θα δουμε με πορτοκαλι χαρακτηρες (το επισημο χρωμα της εφαρμογης) θα ειναι λινκ για περισσοτερη βοηθεια

Technical documentation
για οσους εχουν γνωση σε τεχνικα θεματα και μπορουν να δημιουργησουν αρχεια της εφαρμογης, εδω θα βρουν βοηθεια εως το σημειο που εταιρεια επιτρεπει σε τριτους να επεμβουν στην εφαρμογη της

σε αυτες τις 2 σελιδες υπαρχει επανω δεξια "search" παραθυρο που σε αρκετα πραγματα βοηθαει στην αναζητηση σε αυτο που ψαχνουμε

επισημο καναλι youtube. Εδω σχεδον ολα τα βιντεο ειναι εκμαθησης. Υπαρχει και ενα βιντεο με τον ιδρυτη της εταιρειας και δημιουργο της εφαρμογης

αλλο ενα youtube καναλι, αυτη την φορα απο ιδιωτη. Ακομα και η ιδια η εταιρεια εχει στις σελιδες της δικα του βιντεο

για οσους θελουν κατι περισσοτερο, η εταιρεια εχει επισημες σελιδες στο Github, Reddit, google οπου μπορουν να αναφερουν προβλημα της εφαρμογης (bugs), νεες δυνατοτητες ή αποριες στην χρηση. Τα θεματα στο Github ειναι υψηλου επιπεδου. Ολες οι σελιδες ειναι υπο την παρακολουθηση των υπαλληλων της εταιρειας που αν χρειαστει επεμβαινουν

OsmAnd Github
OsmAnd

Google groups
OsmAnd - Google Groups

Reddit:
r/OsmAnd

OsmAndMapCreator
οπως λεει και ο τιτλος με αυτην την επισημη εφαρμογη μπορουμε να φτιαξουμε δικους μας χαρτες, με αρχεια συμβατα της εφαρμογης. Τα χαρτογραφικα δεδομενα μπορουν να ειναι raster ή vector. Στην πρωτη περιπτωση μεσα απο την εφαρμογη βλεπουμε την σελιδα openstreetmap, επιλεγουμε πλαισιο χαρτη κατεβασματος..... κτλ. Στην αλλη περιπτωση θα βρουμε αρχεια χαρτων osm σε αυτην την σελιδα Geofabrik Download Server
υπαρχουν και ανα χωρα, εκτος απο ηπειρο. Δωστε προσοχη στα specs που PC το χρειαζεται. Υπαρχουν στην σελιδα wiki (δευτερο λινκ)

Αναβαθμισεις χαρτων

  • καθε μηνα συνηθως στις 3-5 εχουμε αναβαθμισεις χαρτη χωρας
  • μερικες φορες τον χρονο εχουμε αναβαθμιση παγκοσμιου βασικου χαρτη στεριας και παγκοσμιου βασικου χαρτη θαλασσας
  • στα συνοδευτικα αρχεια θαλασσας (9), δεν εχω δει αναβαθμισεις
  • πολυ σπανια εχουμε αναβαθμισεις σε χαρτες srtm, hillshade, slope, wiki, DEM (tiff)
  • καθημερινα εχουμε σε αρχεια καιρου, δεδομενα χαρτη χωρας ανα ωρα (αν υπαρχουν)
ελπιζω να σαν φανουν χρησιμα .....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
online manual
εδω εχουμε τον επισημο οδηγο χρησης απο την εταιρεια. Πατωνατς επανω αριστερα στις βασικες κατηγοριας, εμφανιζοντα οι υπο-κατηγοριες. Σε καθε σελιδα υπαρχει κειμενο και φωτογραφιες. Σπανια ισως και βιντεο. Στο κειμενο που θα δουμε με πορτοκαλι χαρακτηρες (το επισημο χρωμα της εφαρμογης) θα ειναι λινκ για περισσοτερη βοηθεια

Δεν υπάρχει ολόκληρο το manual σε pdf;


Δεν τους γράφεις να φτιάξουν και ένα Ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης;
Ή να τους προτείνεις να σε πληρώσουν και να το φτιάξεις εσύ.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
προσθεσα στο τελος του πρωτου ποστ μερικα ακομα λινκ. Αν στο μελλον ξαναχρειαστει, με σκοπο παντα να ειναι ολα μαζεμενα σε ενα ποστ, θα ενημερωνω με νεο ποστ πως εχω κανει αλλαγες
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πολυ χρήσιμη συγκέντρωση των manual. Θα πέσει διάβασμα, γτ όντως η εφαρμογή φαίνεται ότι έχει πολλές δυνατότητες αλλα ειναι δύσκολη στη χρήση
εγω μετα απο μερικα χρονια τριβης με το θεμα, διαπιστωνω αδυναμια του εγκεφαλου μου να διαχειριστει ολες αυτες τις πληροφοριες. Ποτε ποτε λεω ... αααα κανει και αυτο και μετα θυμαμαι πως το εχω ξαναδιαβασει.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σε αυτο το επισημο βιντεο, μπορουμε να δουμε την offline δυνατοτητα της εφαρμογης για δορυφορικους χαρτες. Μπορουμε ακομα να δουμε την δυνατοτητα της εφαρμογης osmand για ταυτοχρονη χρηση χαρτων σε 2 layer με μπαρα επιλογης σε ποσοστο διαφανειας των χαρτων. Σε καποιους θα τους ειναι γνωριμο απο τις συσκευες garmin

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Για τις ισοϋψείς καμπύλες στους χάρτες που θέλω εγώ, βλέπω ότι πρέπει να πληρώσω 30 ευρώ μαζί και με άλλες δυνατότητες.
Πρέπει να πληρώνω για κάθε κινητό και όταν πληρώνεις ισχύει για πάντα ή έχει περιορισμένο χρόνο χρήσης;
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για τις ισοϋψείς καμπύλες στους χάρτες που θέλω εγώ βλέπω ότι πρέπει να πληρώσω 30 ευρώ μαζί και με άλλες δυνατότητες.
Πρέπει να πληρώνω για κάθε κινητό και όταν πληρώνεις ισχύει για πάντα ή έχει περιορισμένο χρόνο χρήσης;
Μεγάλη κουβέντα αυτή, και εκ των πραγμάτων, δεν ισχύει σε καμμία εταιρεία αυτό!!!!
Μόνο ο "χρόνος χρήσης" αλλάζει....
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
εδω και αρκετα χρονια η εταιρεια εχει ως βασικη πολιτικη τις εκπτωσεις. Μια φορα τον μηνα, συνηθως τις τελευταιες μερες του μηνα κανει εκπτωση 50%. Ετσι και σημερα θα βρουμε την αγορα της εφαρμογης OsmAnd + στα 15€ αντι των 30€. Δεν υπαρχει ουτε αγχος ουτε βιασυνη, γινεται καθε μηνα, απλα σε αλλες ημερες.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Για τις ισοϋψείς καμπύλες στους χάρτες που θέλω εγώ βλέπω
αχ αυτες οι ελληνικες μεταφρασεις τεχνικων ορων. Καθε φορα πρεπει να μπω στο google να καταλαβω γιατι ακριβως συζηταμε. Πες το απλα "Contour lines"
Και μιας και ειμαστε στο θεμα osmand, να αναφερω πως εχει Contour lines και για τους ναυτικους χαρτες.

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αυτές δεν είναι ισοϋψείς καμπύλες, είναι ισοβαθείς καμπύλες.


Το πιο κάτω απόσπασμα χάρτη της Ανάβασης έχει ισοϋψείς καμπύλες σε υψόμετρα ανά 50 μέτρα.
Παρεμπιπτόντως κανένας χάρτης από όλες τις εφαρμογές που κυκλοφορούν, δεν έχει την εποπτικότητα των υψομετρικών διαφορών και των βουνών, που έχουν οι χάρτες της ανάβασης με τον διαβαθμισμένο χρωματισμό.

 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Aldebaran ...... Τον είχα δει σε ένα Λεωνίδιο και την πήγαινε μπάλα την εφαρμογή...... Για μας τους ακαματες wikiloc

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Για τις ισοϋψείς καμπύλες στους χάρτες που θέλω εγώ βλέπω ότι πρέπει να πληρώσω 30 ευρώ μαζί και με άλλες δυνατότητες.
Πρέπει να πληρώνω για κάθε κινητό και όταν πληρώνεις ισχύει για πάντα ή έχει περιορισμένο χρόνο χρήσης;
δεν γνωριζω για πια εφαρμογη αναφερεσαι. Αν ομως ειναι το osmand η εφαρμογη εχει κοστος 30€ και για 3-5 μερες καθε μηνα εχει 50% εκπτωση. Η δυνατοτητα Contour lines ειναι plunin με κοστος 4,29€ . Συνολικα ειναι μια εταιρεια που απο το 2010 εως και σημερα οτι αγορασες λειτουργει κανονικα. Δεν εχουν κοροιδεψει κανενα καταναλωτη. Οσο κανεις χρηση στο ιδιο gmail account δεν εχεις κανενα προβλημα. Οι ορειβατικες δυνατοτητες ισως να μην ειναι χρησιμες σε ολους που κανουν χρηση του osmand.

Αυτές δεν είναι ισοϋψείς καμπύλες, είναι ισοβαθείς καμπύλες.
Το πιο κάτω απόσπασμα χάρτη έχει ισοϋψείς καμπύλες σε υψόμετρα ανά 50 μέτρα.
δεν θα κατσω να βγαλω ακρη με τους ελληνικους τεχνικους ορους. Απλα θα σου παρουσιασω την εφαρμογη osmand που στα αγγλικα αναφερει στους ναυτικους χαρτες "Depth Contour". Συμφωνα με το google translate Contour = Περίγραμμα, Depth = βαθος, lines = γραμμες, curves = καμπυλες

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Το πιο κάτω απόσπασμα χάρτη της Ανάβασης έχει ισοϋψείς καμπύλες σε υψόμετρα ανά 50 μέτρα.
Παρεμπιπτόντως κανένας χάρτης από όλες τις εφαρμογές που κυκλοφορούν, δεν έχει την εποπτικότητα των υψομετρικών διαφορών και των βουνών, που έχουν οι χάρτες της ανάβασης με τον διαβαθμισμένο χρωματισμό.
η Αναβαση ειναι μια εταιρεια που δεν εχει Ελληνικο χαρτη. Μονο τουριστικους χαρτες μερικων περιοχων. Η Anadigit που ειχε Ελληνικο χαρτη εκλεισε λογο ελειψη πελατων και το 2018 με τα κεφαλαια της Ubicarta εκαναν μια νεα εταιρεια και πουλανε οτι και η Αναβαση. Αυτα που αναφερεις προφανως ενδιαφερουν ελαχιστους στην Ελλαδα. Στο εξωτερικο ισως κανεναν. Ακομα και η garmin κανει χρηση στα ορειβατικα handheld χαρτες osm, μαζι με δορυφορικες φωτογραφιες.

η εφαρμογη osmand προσπαθωντας να ανταποκριθει στις αναγκες των καταναλωτων χρησιμοποιει 2 αρχεια ανα χωρα που τις παρεχουν αυτες τις δυνατοτητες για να γνωριζει ο χρηστης την μορφολογια κλησης στο βουνο. Και ειναι ολοι χαρουμενοι

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
για ορειβατικη χρηση η εφαρμογη osmand προσφατα απεκτησε αλλο ενα αρχειο χωρας με υψομετρικα δεδομενα DEM με τεχνολογια LIDAR απο δορυφορους. Με αυτο τον τροπο δημιουργει αναγλυφο χαρτη υψηλης ακριβειας

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού (ΓΥΣ) πουλάει χάρτες, αεροφωτογραφίες και ψηφιακούς χάρτες της Ελλάδας.
Πουλάει και υψομετρικές καμπύλες ανά 20 σε ψηφιακή μορφή με ασήμαντο κόστος για μία εταιρία.


Πως νομίζετε ότι χάρτες που κυκλοφορούν έχουν για παράδειγμα όλα τα σπήλαια της Ελλάδας ή όλες τις πηγές ή τα τοπωνύμια; Από τον δορυφόρο τα βρήκαν ή έκαναν επί τόπου έρευνα; Τους χάρτες του στρατού έχουν αντιγράψει.
Και η Ανάβαση τους χάρτες του στρατού έχει αντιγράψει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πουλάει και υψομετρικές καμπύλες ανά 20 σε ψηφιακή μορφή με ασήμαντο κόστος για μία εταιρία.

Και η Ανάβαση τους χάρτες του στρατού έχει αντιγράψει.
στο πρωτο θα απαντησω για τον εαυτο μου, δεν ειμαι εταιρεια. Εχω αλλες αναγκες στην πλοηγηση και ευτυχως τις εχω λυσει χαρη στο αποτελεσμα ξενων εταιρειων με παγκοσμια αποδοχη.

το δευτερο, μπορω να πω οτι ακουγεται λογικο. Ομως πρεπει να ειναι σε μικρο ποσοστο των χαρτογραφικων δεδομενων. Εχουν δεδομενα απο τους osm, εχουν απο τους υπαλληλους τους, απο ορειβατικους συλλογους, απο ιδιωτες, κτλ. Αυτα μου εχουν πει εγκυρες πηγες.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ετσι και σημερα θα βρουμε την αγορα της εφαρμογης OsmAnd + στα 15€ αντι των 30€.
Τα 15 ή 30 ευρώ είναι για ένα χρόνο ή για πάντα;

Γιατί οι ισοϋψείς είναι 5 ευρώ για ένα χρόνο. Δεν μπορείς να τις αγοράσεις μία φορά για πάντα, λες και χρειάζονται ενημέρωση γιατί αλλάζει το ανάγλυφο κάθε τόσο.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα 15 ή 30 ευρώ είναι για ένα χρόνο ή για πάντα;

Γιατί οι ισοϋψείς είναι 5 ευρώ για ένα χρόνο. Δεν μπορείς να τις αγοράσεις μία φορά για πάντα, λες και χρειάζονται ενημέρωση γιατί αλλάζει το ανάγλυφο κάθε τόσο.:D
Εχεις περασει ποτε απ΄το ορος Καντηλι;;; :p
Περασε δυο συνεχομενες χρονιες απ΄την ιδια διαδρομη, και αν βρεις κατι ιδιο...... γραψε μου!!!! :pce:
Για το Καντηλι, δινω και πενηντα ευρω το χρονο για ενημερωμενους χαρτες, υψους, βαθους, μηκους, πλατους, βουρκων, κινουμενης αμμου και πασης φυσεως φυσικα εμποδια!!! :ha
 
Top Bottom