OsmAnd - δυνατοτητες, ρυθμισεις, παραμετροποιηση

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τα 15 ή 30 ευρώ είναι για ένα χρόνο ή για πάντα;

Γιατί οι ισοϋψείς είναι 5 ευρώ για ένα χρόνο. Δεν μπορείς να τις αγοράσεις μία φορά για πάντα, λες και χρειάζονται ενημέρωση γιατί αλλάζει το ανάγλυφο κάθε τόσο.:D
Καλημερα Γιωργο, εχεις καταλαβει λαθος αυτα που εχω γραψει.

Θα ξαναγραψω το ιδιο νοημα, με αλλη σειρα στις λεξεις. Οτι εχουν αγορασει οι πελατες της εταιρειας απο το 2010 , ειτε με εκπωση ειτε οχι, ισχυει λειτουργικα στο ιδιο gmail account σε ολες τις συσκευες τους παλιες ή καινουργιες. Ποτε δεν καταργει λογισμικο, παρουσιαζοντας κατι αλλο και να ζηταει παλι νεα αγορα.

Το μονο που εκανε μετα απο 10 χρονια στην προσπαθεια της να εχει νεα εσοδα ηταν το εξης. Στα 20 καινουργια features που καθε χρονο παρουσιαζει, τα 18 τα δινει δωρεαν στους πελατες που εχει απο το 2010 και τα 2 τα εχει για plugin στην συνδρομιτικη εκδοση osmand PRO. Οποιος χρηστης θελει, δωρεαν ή εφαπαξ της εφαρμογης osmand αγοραζει μηνες και εχει αυτες τις δυνατοτητες πχ μονο οταν τις χρειαστει. Μπορει να ειναι ενα μηνα που θα παει διακοπες. Προσωπικα σαν entusiast τα θελω, ενω για πραγματικη αναγκη μου ειναι αχρηστα.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εχεις περασει ποτε απ΄το ορος Καντηλι;;; :p
Περασε δυο συνεχομενες χρονιες απ΄την ιδια διαδρομη, και αν βρεις κατι ιδιο...... γραψε μου!!!! :pce:
Για το Καντηλι, δινω και πενηντα ευρω το χρονο για ενημερωμενους χαρτες, υψους, βαθους, μηκους, πλατους, βουρκων, κινουμενης αμμου και πασης φυσεως φυσικα εμποδια!!! :ha
καθε καταναλωτης εχει το δικαιωμα να ψαχνει λυσεις στις προσωπικες του αναγκες. Προσωπικα ειμαι στην μεγαλυτερη κατηγορια καταναλωτων που το μοναδικο και βασικο "θελω" στα χαρτογραφικα δεδομενα ειναι η πληροφοριση στο χαρτη σε δρομους. Στην πολη λεγονται δρομοι, στο βουνο μονοπατια. Ολα τα αλλα καλοδεχουμενα και μικροτερης σημασιας.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έδωσα τα 15 ευρώ και το αγόρασα. Δεν ήταν το θέμα μου τα 15 ευρώ, φοβάμαι μήπως είναι συνδρομή για ένα χρόνο και μετά το χρόνο αυτόματα μου χρεώνουν 30 ευρώ στην κάρτα για κάθε χρόνο, όπως μου έχει τύχει με άλλες εφαρμογές που τις είχα πάρει με μεγάλη έκπτωση.:D

Ακόμη δεν βρήκα πού είναι η επιλογή για να αποθηκεύονται οι χάρτες στην κάρτα και όχι στη βασική μνήμη του κινητού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Έδωσα τα 15 ευρώ και το αγόρασα. Δεν ήταν το θέμα μου τα 15 ευρώ, φοβάμαι μήπως είναι συνδρομή για ένα χρόνο και μετά το χρόνο αυτόματα μου χρεώνουν 30 ευρώ στην κάρτα για κάθε χρόνο, όπως μου έχει τύχει με άλλες εφαρμογές που τις είχα πάρει με μεγάλη έκπτωση.:D

Ακόμη δεν βρήκα πού είναι η επιλογή για να αποθηκεύονται οι χάρτες στην κάρτα και όχι στη βασική μνήμη του κινητού.
σχετικα με την μεταφορα το φακελου data της εφαρμογης
- παταμε στην κεντρικη οθονη κατω αριστερα το icon Humburger menu > settings > osmand settings > data storage folder
να θυμασε πως η sd card ειναι πολυ αργη σε σχεση με την εσωτερικη μνημη
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ειδησεις

ειμαστε μια ανασα απο την επισημη ανακοινωση της εκδοσης 4.5 στο playstore. Αυτη την στιγμη ειμαστε στη open beta 4.5.8
Εδω υπαρχουν τα νεα features της εκδοσης. Η σελιδα δεν ειναι ακομα ετοιμη, ισως υπαρξουν μικρες αλλαγες
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
καλησπερα Γιωργο,
εχεις αγορασει το plugin ?
χρειαζεται πιστευω για τους χαρτες βουνου
Αγόρασα την έκδοση osmand+ που έχει και τις ισοϋψείς και άλλα πρόσθετα. Πολύ καλή η εφαρμογή και για βουνά. Μου αρέσει που έχει και πολλές επιλογές και παραμετροποίησης απεικόνισης του χάρτη.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αγόρασα την έκδοση osmand+ που έχει και τις ισοϋψείς και άλλα πρόσθετα. Πολύ καλή η εφαρμογή και για βουνά. Μου αρέσει που έχει και πολλές επιλογές και παραμετροποίησης απεικόνισης του χάρτη.
κατι δεν παει καλα .....
αν διαβασεις το κειμενο θα δεις πως δεν λειτουργουν πληρως οι δυνατοτητες για τους topo maps. Εκτος αν η εταιρεια κατι αλλαξε και τωρα ειναι δωρεαν και ξεχασαν να να διορθωσουν το κειμενο. Εγω εχω αγορασει το plugin και παντα το κατεβαζω, οποτε δεν εχω καταλαβει για δωρεαν παροχη

 

southstromer

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW
Έδωσα τα 15 ευρώ και το αγόρασα. Δεν ήταν το θέμα μου τα 15 ευρώ, φοβάμαι μήπως είναι συνδρομή για ένα χρόνο και μετά το χρόνο αυτόματα μου χρεώνουν 30 ευρώ στην κάρτα για κάθε χρόνο, όπως μου έχει τύχει με άλλες εφαρμογές που τις είχα πάρει με μεγάλη έκπτωση.:D

Ακόμη δεν βρήκα πού είναι η επιλογή για να αποθηκεύονται οι χάρτες στην κάρτα και όχι στη βασική μνήμη του κινητού.
έχει επιλογή για ακύρωση της συνδρομής αρκεί να γίνει τουλάχιστον 24 ώρες πριν την ημερομηνία ανανέωσης της συνδρομής. Τώρα βέβαια με το εφάπαξ πακέτο osmand+ δεν ξερω να σου πω. Υποθέτω ότι ως εφάπαξ δεν ξαναπληρώνεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
έχει επιλογή για ακύρωση της συνδρομής αρκεί να γίνει τουλάχιστον 24 ώρες πριν την ημερομηνία ανανέωσης της συνδρομής. Τώρα βέβαια με το εφάπαξ πακέτο δεν ξερω να σου πω
εφαπαξ = μια μονο φορα
Τώρα που κοιτάω έχει βγάλει σε προσφορά με 4,99 για ένα έτος το osmand+
η εκδοση osmand+ ΔΕΝ ειναι συνδρομητικη
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν βλέπω το osmand+ να μπορεί να φορτώσει δορυφορικές εικόνες στην μνήμη του κινητού για να τις έχουμε όταν είναι εκτός σύνδεσης το κινητό.

Επίσης δεν μπορεί να φορτώσει χάρτες .kmz, όπως τους χάρτες της Ανάβασης.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Δεν βλέπω το osmand+ να μπορεί να φορτώσει δορυφορικές εικόνες στην μνήμη του κινητού για να τις έχουμε όταν είναι εκτός σύνδεσης το κινητό.
υπαρχει ποστ την Τρίτη στις 17:32
 
Top Bottom