Project: Αλλαγή χρώματος χειρολαβών συνεπιβάτη σε CBF1000FA

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Χαίρετε! Πώς είναι το καλοκαίρι πίσω στην πατρίδα; Ελπίζω να το απολαμβάνετε όλοι, είτε επί δύο τροχών, είτε όπως επιθυμεί ο καθένας.

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς το είχατε διαβάσει, αλλά σε κάποιο άλλο θέμα είχα γράψει ότι αναζητούσα χειρολαβές συνεπιβάτη για τη CBF μου, επειδή όταν την πήρα (μεταχειρισμένη) δεν τις είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, απ' ότι φαίνεται δεν τις είχε πάρει κι αυτός απ' τον προηγούμενο που του την πούλησε. Μην τα πολυλογώ, έψαξα όσο μπορούσα να ψάξω, το καλύτερο που βρήκα ήταν ένα σετ κόκκινες στο ebay, τις οποίες και αγόρασα. Φυσικά δεν γίνεται να τις περάσω πάνω κόκκινες, οπότε μπήκα στη διαδικασία να τους αλλάξω χρώμα. Ρώτησα λίγο έναν βαφέα και μου είπε να τρίψω τόσο όσο χρειάζεται ώστε να εξαφανίσω πιθανά χτυπήματα (έχουν 2-3) και σε καμία περίπτωση όχι τόσο ώστε να φτάσω στο αλουμίνιο, γιατί η προεργασία που θα κάνω εγώ δεν θα είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο καλή με αυτή που έχει κάνει το εργοστάσιο. Οκ, δεκτό.
Ξεκίνησα λοιπόν τρυφερά και με προδέρμ, με γυαλόχαρτο 400 βαθμών, το τρίψιμο.


Δεν έχω παράπονο, καλούτσικα δείχνει να έχει πάει.
Ο βαφέας είπε να μην ασταρώσω, αλλά να ψεκάσω απλά 2-3 χέρια το χρώμα (άσπρο, έτσι; ) και θα το καλύψει. Εγώ ωστόσο είμαι μοντελιστής και ξέρω με βεβαιότητα ότι ειδικά το κόκκινο είναι απ' τα χρώματα που πρέπει να φτύσεις αίμα για να καλυφθούν. Ειδικά από άσπρο; Δεν παίζει με τίποτα να φτάσουν 2-3 χέρια, θα δείχνει ροζ, ειδικά δεδομένου ότι είναι δίπλα στο άσπρο της ουράς, οπότε και η διαφορά θα είναι πολύ ευδιάκριτη.
Και έτσι με τρώει ο πισινούλης μου γιατί πιστεύω ότι αν τρίψω ακόμα λίγο (ή αν με άλλο τρόπο αφαιρέσω το χρώμα) και τους ρίξω 3-4 χέρια etch primer με περάσματα με βρεγμένο ντουκόχαρτο ενδιάμεσα, πριν βάψω, θα γίνει καλύτερη δουλειά. Τουλάχιστον εμφανισιακά. Το ερώτημα είναι, θα πιάσει αρκετά καλά το χρώμα και θα είναι αρκετά γερό;

Να σημειώσω εδώ ότι το χρώμα που θα αγοράσω είναι χρώμα αυτοκινήτου σε σπρέι, φτιαγμένο ειδικά για εμένα. Θα πάω να το μετρήσουν, ώστε να το βγάλουν όσο πιο κοντά γίνεται στη σημερινή του κατάσταση και όχι με τον κωδικό, που θα το βγάλει λίγο διαφορετικό, μετά από τόσα χρόνια χρήσης της υπόλοιπης. Και μετά το βάψιμο, θα το περάσω ένα βερνίκι που δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά, αλλά είναι δύο συστατικών, πιέζεις ένα κουμπί στο κάτω μέρος της φιάλης και το ανακατεύεις για να αναμιχθεί πριν το χρησιμοποιήσεις και όσο δεν χρησιμοποιήσεις εντός 24 ωρών, το πετάς γιατί μετά είναι άχρηστο. Είναι (απ' ότι διάβασα) το πιο δυνατό βερνίκι για αυτές τις δουλειές.

Τι λέτε εσείς; Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο; Κάθε συμβουλή δεχτή! :)
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Φίλε μου (από όσο μπορώ να γνωρίζω) δεν βλέπω τίποτε λάθος σε αυτά που γράφεις. Ίσως θεωρήσω υπερβολή τα 3-4 χέρια πράιμερ
και να έκανα 2 χέρια πράιμερ και 3-4 χρώμα....
Καλη επιτυχία όπως κι αν έχει !
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Οτι σου είπε ο Παντελής, έκανα σε καπάκια κινητήρα από αφρικα..
Το μοτέρ έσπασε, τα καπάκια δε ξεβαψαν
Το αστάρι γεμιστικο να είναι κατά προτίμηση
Καλη επιτυχία
Αυτο το χρώμα εχεις να υποθέσω
[url=https://ibb.co/x2k1JJk][/URL]
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, και τους 2 σας.
Γεμιστικό αστάρι είναι κάτι σαν πιστολόστοκος που λέμε; Πρέπει να το βρω, δεν το έχω βρει κάπου εδώ. Θα πιάσει το ίδιο γερά πάνω στο προηγούμενο χρώμα και στο αλουμίνιο (σε ένα 2 μικρά σημεία που αποκαλύφθηκε το υλικό απ' το τρίψιμο - κυρίως σε ακμές) όπως το etch primer, ή να ρίξω πρώτα ένα etch, μετά το γεμιστικό και να τελειώσω με ένα χέρι etch πριν το βάψιμο; Με τόσα χέρια χρώμα θα αλλάξει η κατανομή βάρους στη μηχανή, χαχα.

Σωτήρη, ακριβώς το ίδιο, ναι. Κούκλα η δική σου, μ' αρέσει η σέλα σου, από πού είναι;
Επίσης μου αρέσουν οι βάσεις των βαλιτσών σου και ψάχνω να αγοράσω. Μήπως έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποιες έχεις και από πού τις πήρες; Έχεις και μπαγκαζιέρα μαζί ή όχι; Δεν φαίνεται καλά.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, και τους 2 σας.
Γεμιστικό αστάρι είναι κάτι σαν πιστολόστοκος που λέμε; Πρέπει να το βρω, δεν το έχω βρει κάπου εδώ. Θα πιάσει το ίδιο γερά πάνω στο προηγούμενο χρώμα και στο αλουμίνιο (σε ένα 2 μικρά σημεία που αποκαλύφθηκε το υλικό απ' το τρίψιμο - κυρίως σε ακμές) όπως το etch primer, ή να ρίξω πρώτα ένα etch, μετά το γεμιστικό και να τελειώσω με ένα χέρι etch πριν το βάψιμο; Με τόσα χέρια χρώμα θα αλλάξει η κατανομή βάρους στη μηχανή, χαχα.

Σωτήρη, ακριβώς το ίδιο, ναι. Κούκλα η δική σου, μ' αρέσει η σέλα σου, από πού είναι;
Επίσης μου αρέσουν οι βάσεις των βαλιτσών σου και ψάχνω να αγοράσω. Μήπως έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποιες έχεις και από πού τις πήρες; Έχεις και μπαγκαζιέρα μαζί ή όχι; Δεν φαίνεται καλά.
Δεν ειναι δικό μου ,ειναι φίλου και το είχα στο σπίτι κανα 3μηνο, είχα ολο το χρόνο να δω τις οποίες διαφορές με το sc58 που είχα :)
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Δεν ειναι δικό μου ,ειναι φίλου και το είχα στο σπίτι κανα 3μηνο, είχα ολο το χρόνο να δω τις οποίες διαφορές με το sc58 που είχα :)
Αα, μάλιστα.
Μήπως το πουλούσε ο φίλος σου; Αθήνα είναι; Είχα δει ένα πολύ παρόμοιο στο car.gr και είχα ενοχλήσει τον πωλητή τότε που σκεφτόμουν να δώσω τη CBR και να πάρω ένα πιο ταξιδιάρικο να έχω στην Κρήτη.
Όπως και να 'χει, είναι ωραίο μηχανάκι. Το mkI δεν το έχω οδηγήσει, αλλά είμαι βέβαιος ότι κι αυτό θα ήταν εξίσου καλό, ε;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το εχει
Αα, μάλιστα.
Μήπως το πουλούσε ο φίλος σου; Αθήνα είναι; Είχα δει ένα πολύ παρόμοιο στο car.gr και είχα ενοχλήσει τον πωλητή τότε που σκεφτόμουν να δώσω τη CBR και να πάρω ένα πιο ταξιδιάρικο να έχω στην Κρήτη.
Όπως και να 'χει, είναι ωραίο μηχανάκι. Το mkI δεν το έχω οδηγήσει, αλλά είμαι βέβαιος ότι κι αυτό θα ήταν εξίσου καλό, ε;
Το εχει κάτι χρόνια τώρα,και οχι δε το πουλάει, δεν ειναι Αθήνα
Προσωπικά δεν εντόπισα πολλές αλλαγές πέραν της εμφάνισης, ούτε το ελαχιστως παραπανω γκαζι που υποτίθεται πως έχει καταλαβα
Κατα τα άλλα, γραμμικοτατο μοτέρ, φρεναρες όπως και το προηγούμενο, και τα ιδια χάλια αναρτήσεις, εφόσον θέλεις να το πιέζεις ενίοτε, αλλιώς μια χαρά είναι
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα.
Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει πρόσβαση σε μία CBF1000FA 2011 μοντέλο ΜΕ τις χειρολαβές πάνω, να πάρει μερικές φωτογραφίες να μου στείλει;
Αυτές που παρέλαβα από ebay, παρότι εμφανισιακά μοιάζουν να είναι οι σωστές και στο listing αναφέρονταν ως 2011-2015 (μοντέλο), δεν ταιριάζουν ΚΑΘΟΛΟΥ πάνω στη μηχανή. Οι τρύπες για τις βίδες είναι στις σωστές θέσεις, αλλά τίποτα άλλο δεν ταιριάζει. Και αναρωτιέμαι μήπως παρεμβαίνει κάτι άλλο ανάμεσα στο cowling και στις χειρολαβές. Από φωτό στο ίντερνετ δεν φαίνεται κάτι τέτοιο, αλλά λέω just in case, μπας και δεν βλέπω καλά. Πήγα να τις δοκιμάσω να μην τις βάφω άδικα και απογοητεύτηκα.

Ευχαριστώ.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλησπέρα.
Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει πρόσβαση σε μία CBF1000FA 2011 μοντέλο ΜΕ τις χειρολαβές πάνω, να πάρει μερικές φωτογραφίες να μου στείλει;
Αυτές που παρέλαβα από ebay, παρότι εμφανισιακά μοιάζουν να είναι οι σωστές και στο listing αναφέρονταν ως 2011-2015 (μοντέλο), δεν ταιριάζουν ΚΑΘΟΛΟΥ πάνω στη μηχανή. Οι τρύπες για τις βίδες είναι στις σωστές θέσεις, αλλά τίποτα άλλο δεν ταιριάζει. Και αναρωτιέμαι μήπως παρεμβαίνει κάτι άλλο ανάμεσα στο cowling και στις χειρολαβές. Από φωτό στο ίντερνετ δεν φαίνεται κάτι τέτοιο, αλλά λέω just in case, μπας και δεν βλέπω καλά. Πήγα να τις δοκιμάσω να μην τις βάφω άδικα και απογοητεύτηκα.

Ευχαριστώ.
Νασο πήρα τηλ το φίλο μου με το FA,και θα τις βγάλει φωτο και θα τις στείλει, οχι επανω στο μηχανάκι ομως οι φωτο, διότι και αυτός έχει κάγκελα, θα ξέρεις τουλάχιστον ποιες είναι
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη.
Έψαξα κι εγώ και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι τελικά αν ξέρω ποια μηχανή έχω...:rolleyes:
Αυτές πήρα:

και γράφουν ξεκάθαρα 2011 - 2015. :mad:

Αυτές εδώ, αντίθετα: Honda CBF 1000 Grab Handles Left and Right in Silver 77330-MFA-D00ZC | eBay
γράφουν 2007 και μοιάζει να είναι στο σωστό σχήμα, σύμφωνα με τις φωτό που ποστάρω παρακάτω.


Αλλά σοβαρά τώρα, του 2011 φαίνεται να είναι το μηχανάκι μου, έτσι;

Μη μας τρελάνουν εντελώς όλοι τώρα...

Σε κάθε περίπτωση, μόλις στείλει ο φίλος σου τις φωτογραφίες και σιγουρευτώ ότι δεν έχω χαζέψει, θα επικοινωνήσω με τον πωλητή στην Αγγλία να δω αν θα βγάλω καμιά άκρη, διότι τώρα πλέον τις έχω τρίψει και με γυαλόχαρτο και δύσκολα θα τις δεχτεί πίσω, οπότε μάλλον θα τις βάλω στον....... αποθηκευτικό χώρο του διαμερίσματός μου. Ξενέρωμα τρελό. Και ο άλλος με τις γκρι δεν στέλνει Σουηδία, αλλά και να έστελνε, αν είναι να πληρώσω άλλα 100 ευρώ, βάζω άλλα τόσα και τις παίρνω καινούριες απ' τη Honda. Ρε τι πάθαμε........

Παρόλα αυτά, κοιτώντας και εδώ: Honda CBF1000FA 2011 SEAT - MSP είναι ξεκάθαρο ότι έχω τη μηχανή που νομίζω ότι έχω και ότι οι ηλίθιοι στο ebay δεν έχουν ιδέα τι πουλάνε!!! :mad: :mad: :mad:

Εν τω μεταξύ, ελαφρώς άσχετο με το θέμα του thread, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ΑΥΤΗ είναι η βάση της GIVI όπως τη δίνει η εταιρία:


Τι λαλακία έχουν κάνει εδώ πέρα; Έχω δει κι άλλες να κυκλοφορούν σε ένα site αγγελιών εδώ πάνω με ακριβώς την ίδια βάση. Πάνε καλά; Πατέντες έκανε η αντιπροσωπεία της Honda όταν τις πουλούσε;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτή νομίζω είναι η generic πιάστρα που είναι και πιο φτηνή. Σε κάποιο μηχανάκι την είχα βάλει, είχε και ένα πιατάκι πλαστικό για να μην βλέπεις το σχαράκι/ρόμβο.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Αυτή νομίζω είναι η generic πιάστρα που είναι και πιο φτηνή. Σε κάποιο μηχανάκι την είχα βάλει, είχε και ένα πιατάκι πλαστικό για να μην βλέπεις το σχαράκι/ρόμβο.
Όντως, όντως. Έχει και το κάλυμμα, το έβγαλα για να σας δείξω τις βίδες από μέσα. Πφφφ... Καλά δεν με πειράζει τόσο, σκόπευα έτσι κι αλλιώς να πάρω πλαϊνές βαλίτσες μαζί με καινούρια μπαγκαζιέρα, οπότε αυτό δεν είναι κανένα σοβαρό ζήτημα, απλά με την ευκαιρία τώρα που το κατέβασα για να δοκιμάσω τις χειρολαβές, το είδα από κοντά.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Νασο, εδειξα τις φωτο σου και ειναι του παλιού cbf sc58...,ετσι μου φάνηκαν και μενα αρχικά αλλά πανε λίγα χρόνια τώρα που δε το έχω,δεν ήμουν σίγουρος και δε μίλησα
Φωτό θα αργήσουν διότι είναι παρατημενες στο εξοχικό του φίλου..
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Νασο, εδειξα τις φωτο σου και ειναι του παλιού cbf sc58...,ετσι μου φάνηκαν και μενα αρχικά αλλά πανε λίγα χρόνια τώρα που δε το έχω,δεν ήμουν σίγουρος και δε μίλησα
Φωτό θα αργήσουν διότι είναι παρατημενες στο εξοχικό του φίλου..
Σωτήρη σε ευχαριστώ πολύ. Είναι ξεκάθαρο πλέον το ποιος έχει κάνει τη βλακεία στη συγκεκριμένη περίπτωση, κοίταξα τα part diagrams της Honda για τα δύο μοντέλα και προφανώς αυτές που πήρα είναι του παλιού, όπως λες κι εσύ. Του έστειλα και ένα μήνυμα για να ξέρει, όχι πως έχω την παραμικρή ελπίδα ότι θα κάνει κάτι, αλλά έτσι για το γαμώτο.
Κρίμα, πιο πολύ έχω χαλαστεί που δεν θα μου βγει πάλι το project-άκι. Ούτε ένα δεν έχω ολοκληρώσει. :(

Ευχαριστώ πολύ, ξανά.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Σωτήρη σε ευχαριστώ πολύ. Είναι ξεκάθαρο πλέον το ποιος έχει κάνει τη βλακεία στη συγκεκριμένη περίπτωση, κοίταξα τα part diagrams της Honda για τα δύο μοντέλα και προφανώς αυτές που πήρα είναι του παλιού, όπως λες κι εσύ. Του έστειλα και ένα μήνυμα για να ξέρει, όχι πως έχω την παραμικρή ελπίδα ότι θα κάνει κάτι, αλλά έτσι για το γαμώτο.
Κρίμα, πιο πολύ έχω χαλαστεί που δεν θα μου βγει πάλι το project-άκι. Ούτε ένα δεν έχω ολοκληρώσει. :(

Ευχαριστώ πολύ, ξανά.
Μη στεναχωριέσαι ρε άνθρωπε, να θυμάσαι απλά, οτι οταν ψάχνεις κάτι να αναφέρεται αν και όταν, το sc64 στην περίπτωση σου
Και γω έχω πάρει κάγκελα προστασίας κινητήρα και δε ταίριαξαν ποτέ...:)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αυτές που σου ηρθαν, είναι του 2006-2009 μοντελο.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Yes, αυτό ακριβώς. Μπήκα κι εγώ στο parts list και τα είδα, είναι ξεκάθαρο ότι ο πωλητής έκανε πατάτα.
Τώρα λέει θέλει το VIN της μηχανής για να το κοιτάξει. Δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσω το VIN της μηχανής μου, σιγά μην δίνουμε VIN στον κάθε άσχετο. :pointu: Θα του στείλω φωτογραφίες, αλλά VIN δεν παίρνει.

Σωτήρη, να ευχαριστήσουμε και τον φίλο σου για το ψάξιμο που έκανε και επίσης να μην προσπεράσουμε το γεγονός ότι φαίνεται μεγάλος χομπίστας, αν κρίνουμε απ' τη φωτό της τύπισσας με την οποία ανταλλάσσει μηνύματα στο messenger, ε; Να του δώσεις την ευχή μου. Και είναι ΚΑΙ Honda-κιας. Γιατί δεν τον έχω εγώ για κολλητό αυτόν; :yew:

Σε άλλο θέμα: Επειδή με έτρωγε ο πισινός μου και καθώς δεν το κόβω να βρίσκω σωστές χειρολαβές, έπιασα να ξεβάψω τη βάση της μπαγκαζιέρας για να την ξαναβάψω όμορφα (είχε σκουριές και έχει ξεφλουδίσει το χρώμα σε αρκετά σημεία). Οπότε κάαααατι σε project θα έχουμε, απλά δεν θα είναι ακριβώς χειρολαβές. Και πήρα μεταλλικό μαύρο να τις βάψω, αλλά θα το σκεφτώ λιγάκι μέχρι το απόγευμα και θα αποφασίσω, μπορεί να πάω να πάρω απλό μαύρο. Θα δούμε. Προς το παρόν ξεβάφει. Θα επανέλθω.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Μόλις τελείωσα με την αφαίρεση του χρώματος:


Αν έχετε δει κάποιο video στο youtube όπου κάποιος μαέστρος χρησιμοποιεί ένα "μαγικό" σπρέι και σε dt αφαιρεί το χρώμα από ολόκληρα πλαίσια ποδηλάτων, ΜΗΝ τον πιστέψετε! Με π...ηξε για να το καθαρίσω. Όχι μόνο έφαγε 3-4, μπορεί και 5 σε κάποια σημεία, ψεκάσματα με αυτό το σπρέι, χρειάστηκε να το τρίψω με γυαλόχαρτο, συρματάκι χοντρό και σε ορισμένα σημεία έπιασα και το dremel.

Όπως και να 'χει, μετά που έφυγε το χρώμα, καθάρισα τη σκουριά (είχε μπόλικη στα σημεία που βιδώνει πάνω στη μηχανή, συμπεραίνω ότι στα σημεία αυτά μαζεύεται πιο πολύ νερό ή/και στεγνώνει αργά με αποτέλεσμα να σαπίζει το χρώμα και να βγάζει σκουριά. Δεν ξέρω αν μπορώ να το λύσω με κάποιο τρόπο αυτό το ζήτημα, ίσως αν σκάψω λίγο τις βάσεις (έχει δύο βάσεις από ένα σκληρό ελαστικό υλικό) καταφέρω να μαζεύεται λιγότερο νερό εκεί; Θα το σκεφτώ. Έφαγε και ένα πέρασμα με το dremel σε μερικά (αρκετά) σημεία όπου υπήρχαν "μπιμπικάκια" απ' την κόλληση για να τα καθαρίσω και αύριο θα το περάσω ένα τελευταίο γυαλόχαρτο, καθάρισμα με απολιπαντικό (δεν ξέρω πώς λέγεται αυτό το "ειδικό" σπρέι) και αστάρωμα. Για να είμαι ειλικρινής, έλεγα να πάω να πάρω ένα epoxy primer, αλλά δεν γουστάρω να κοστίσει άλλα 20 ευρώ αυτή η ιστορία, δεν αξίζει. Θα το ασταρώσω με έναν primer που προτείνει ο κατασκευαστής του χρώματος (8 ευρώ) και τέλος. Εγώ βασικά θέλω να πάρω καινούριο σετ πλαϊνές + μπαγκαζιέρα, οπότε έτσι κι αλλιώς αυτή η βάση monolock θα πάει περίπατο κάποια στιγμή. Οπότε το βασικό είναι να κρατήσει 1-2 χρόνια το βάψιμο που θα κάνω αύριο, μετά δεν θα με απασχολεί.

Αυτά για απόψε, τώρα χαλάρωση.
Καλό βραδάκι.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Και αφού ο καιρός δεν προσφέρεται για την επισκευή του χρώματος του αμαξιού (σκουριές στους θόλους των τροχών - Σουηδία, τι να πεις; ), προχώρησα στο αστάρωμα της βάσης της μπαγκαζιέρας.


Δύο φορές έχω τρίψει μικροσημεία όπου ανακάλυψα σκουπιδάκια ή άλλα μικρά σημαδάκια που προεξέχουν, και ξαναπέρασα αστάρι, γιατί όλες αυτές οι μικρές προεξοχές θα είναι σημεία όπου μια επαφή με λίγο πιο σκληρό αντικείμενο θα κάνει το χρώμα θα αρχίσει να σπάει. Οπότε γυαλόχαρτο και ξανά αστάρωμα τοπικά. Αργεί λιγάκι να στεγνώσει λόγω της υγρασίας στην ατμόσφαιρα (μπαλκόνι), οπότε δεν με βλέπω να βάφω σήμερα, πάει για αύριο. Next update αύριο λοιπόν.

Επίσης αποφάσισα ότι δεν αλλάζω το όνομα του θέματος, γιατί στην ουσία κάνω αλλαγή χρώματος (από μαύρο σε μαύρο μεταλλικό) και κατά μία έννοια είναι και χειρολαβές αυτό το αντικείμενο, γιατί έχει δύο σημεία λαβής. Οπότε οι τεχνικές προδιαγραφές πληρούνται. :yew:

Οι χειρολαβές της CBF θα βγουν για πούλημα, κατά προτίμηση Σουηδία. Αλλά αν κάποιος από πατρίδα ενδιαφέρεται (το MkI, δηλαδή SC58 - ευχαριστώ Σωτήρη sothrhs ), θα βρούμε άκρη. Αν δεν πουληθούν μέσα σε 1-2 βδομάδες στη Σουηδία, θα ανεβάσω μια αγγελία εδώ.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom