R1200 GS/GSA LC.....τα υδροψυκτα (...προβλήματα)

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καινούργιο τιποτα φίλτατε !! Παίρνεις ενα καλο μεταχειρο 3ετιας 4ετιας με 12-13-14 χιλιάρικα και τα υπόλοιπα τα κανεις ταξίδια!!! Δε βρίσκω τον λογο να δώσεις τόσα λεφτά για καινούργιο μοτο . Εγω μια φορα έκανα το λαθος και δε το ξανα κανω ! Και σημερα πιςτευω οτι όσοι δίνουν 25 και 26 χιλιάρικα να παρουν μηχανακι το κάνουν επειδή το κανει και ο διπλανός και οχι γιατι πραγματικά τους χρειαζεται για την χρήση που το θέλουν
Ι
Μια r1200gs adv triple black 2012..... Όλα άψογα και βελτιωμένα επάνω της... Και την κρατάς για πάντα....το τελευταίο αεροελαιοψυκτο κανονικό Gs..
Εάν θες καινούρια;...κάνε ένα ευχέλαιο και ριξε κλήρο....
Βγάλτε αυτή την παράμετρο και προσπαθήστε να μπείτε στην λογική ενός ολοκαίνουργιου εργαλείου....περικαλω;)
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Εφόσον το θέτεις έτσι, αν και συμφωνώ βασικά με τον Ηλία στο θέμα καινούριου - μεταχειρισμένου, εγώ για τη χρήση που το θέλω θα έπαιρνα το 1090 R. Δεύτερη επιλογή θα είχα την Africa. Για τους ίδιους βασικά λόγους που πήρα και το 990.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το 1290 με την καινούργια μάσκα , έχει αναρτήσεις και φρένα ,έχει γκάζι , μπορεί να ταξιδέψει με δυο άτομα , έχει τεχνολογία και πλέον έχει αξιοπιστία σε συνδιασμο με την μεγάλη διάρκεια ανα σέρβις ,είναι ένα καλό deal.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Οκ....Εγώ ΚΤΜ 1190R εκτός του ότι μ αρέσει, ...μέχρι στιγμής αντιμετωπίζουν τον ανταγωνισμό, με περισσότερο σεβασμό προς τον πελάτη, χωρίς τραγικά λάθη πιστεύω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Γενικά πιστεύω θα κερδίσει πολύ έδαφος η ΚΤΜ και η Ducati μετά το τραγικό λάθος της BMW....Γνωρίζω 3 άτομα προσωπικά, που μετά το τελευταίο θέμα, ακύρωσαν Gs και πήγαν και πήραν 3 multi enduro πακέτο....Ο dealer λάλησε....
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Σίγουρα θα έχει impact, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο μεγάλο θα είναι αυτό για την BMW. Θα συνεχίσει να πουλάει πολύ, επειδή είναι η BMW. Βέβαια, αν αναλογιστούμε πόσες μηχανές πουλάει σε σχέση με Ducati /KTM, ακόμη και μια μικρή (για την BMW) διαρροή ισοδυναμεί με σημαντική αύξηση των πωλήσεων για τις άλλες δύο.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Όλοι είμαστε κρυφοΚΤΜαδες τελικά και με την πρώτη στραβή φανηκαμε....:p:p:D:D:yew::ll:
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Αν προτεραιότητα έχει η οδήγηση και θες πραγματικό on/off κι όχι μόνο στη φαντασία κάποιου υπεύθυνου marketing, παίρνεις ΚΤΜ, τελεία. Αν προτιμάς τουρισμό, άνεση και κατούρατεκ, μπεμβέ.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Σίγουρα θα έχει impact, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο μεγάλο θα είναι αυτό για την BMW. Θα συνεχίσει να πουλάει πολύ, επειδή είναι η BMW. Βέβαια, αν αναλογιστούμε πόσες μηχανές πουλάει σε σχέση με Ducati /KTM, ακόμη και μια μικρή (για την BMW) διαρροή ισοδυναμεί με σημαντική αύξηση των πωλήσεων για τις άλλες δύο.
Βρε 3 μαζί multi enduro σου λέω φουλ φορτωμένα, 25000€ το ένα, τα είδα με τα μάτια μου....αλλά δεν ρώτησα από ποιον dealer, θα το μάθω όμως....να πάω να δω Εάν έχει ξεμαρμαρωσει..:ha
 
Τελευταία επεξεργασία:

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Γενικά πιστεύω θα κερδίσει πολύ έδαφος η ΚΤΜ και η Ducati μετά το τραγικό λάθος της BMW....Γνωρίζω 3 άτομα προσωπικά, που μετά το τελευταίο θέμα, ακύρωσαν Gs και πήγαν και πήραν 3 multi enduro πακέτο....Ο dealer λάλησε....
Βρε 3 μαζί σου λέω φουλ φορτωμένα, 25000€ το ένα, τα είδα με τα μάτια μου....αλλά δεν ρώτησα από ποιον dealer, θα το μάθω όμως....να πάω να δω Εάν έχει ξεμαρμαρωσει..:ha
Καλά, ο dealer μαζί με τον Παλαιολόγο θα ξεμαρμαρώσει, δεν το συζητάμε.. Αλλά σκέψου, 3 μηχανάκια είναι 3% πτώση για την BMW και ...50% αύξηση για την Ducati :roflmao:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όλοι είμαστε κρυφοΚΤΜαδες τελικά και με την πρώτη στραβή φανηκαμε....:p:p:D:D:yew::ll:
έχω ξαναγράψει ότι BMWδάκιας δεν ήμουν. Με έκανε το νυν GS μου. Χοντάκιας ήμανε :D
Το νέο , αν είχα τα λ7 για να μπω στο δίλημμα, θα το είχα αποκλείσει. Η πρόταση της ΚΤΜ με το 1290 του 2017 είναι φοβερή! Συνολικά βλέποντάς το και με το κόστος κτήσης μέσα (της χρήσης δεν το ξέρω για κανένα , έτσι κι αλλιώς).
Αν τα νέα GS έμεναν στις παλιές τιμές, ή κοντά στα ΚΤΜ τότε αλλάζει το πράγμα. Με τα δεδομένα ως έχουν, 1290 ! ;)
Τα Multi όντας "περίεργα" μηχανάκια στη χρήση/συντήρηση κυρίως και με τιμές GSA ..., είναι χαμένα από χέρι για μένα.
Το Άφρικα.... χμμμμ...., καλό και με τραβάει το παρελθόν μου προς τα εκεί, αλλά επίσης πολύ ακριβό και "χάνει" (λόγω τιμής) από το τιμιότατο κι αξιολογότατο F800GS. (Δε μου κάνουν και πολύ τα μεσαία πάντως, μετά τη συμβίωση με το 1200 και με μπόλικα δικάβαλα ταξίδια και μπαγκάζια Μαίρης :inlove::roflmao:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλά, ο dealer μαζί με τον Παλαιολόγο θα ξεμαρμαρώσει, δεν το συζητάμε.. Αλλά σκέψου, 3 μηχανάκια είναι 3% πτώση για την BMW και ...50% αύξηση για την Ducati :roflmao:
300 το χρόνο είχε/έχει...
3 στα 300, είναι 1% ;)
για τους άλλους, +50 όμως! πράγματι!!!
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
300 το χρόνο είχε/έχει...
3 στα 300, είναι 1% ;)
για τους άλλους, +50 όμως! πράγματι!!!
Είχα σκοπό να βάλω ένα "π.χ.", αλλά το ξέχασα. Χοντρικά είχα στο μυαλό μου λίγο πάνω από 100 απλά και άλλα τόσα adve. Στα Multi έπεσα πιο κοντά, ε? :D
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εσύ φιλαράκι @forester μια χαρά είσαι εκεί που είσαι....κάτσε και παρακολούθα απλά......Εγώ πάω ν αλλάξω κανένα λάδι στο servo μην κολλήσει κι έχουμε άλλα....:ha
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Αν έκανα κι εγώ πάρα πολλά χιλιόμετρα κάθε χρόνο και μάλιστα φορτωμένος, θα έλεγα 1290 ασυζητητί. Και πάλι το R βέβαια, όχι το S. Αλλά για χρήση βουνό-χώμα-καθημερινότητα-πόλη-ταξιδάκια θα διάλεγα 1090 R. Το Africa είναι όντως ακριβό γι αυτό που είναι, αλλά μου τα έδωσε πολύ απλόχερα τα 20 υποθετικά χιλιάρικα ο maniac και τα σκορπάω χωρίς να το πολυσκέφτομαι. Πάντως, σημεία των καιρών, να μιλάμε για on off 1.000 κυβικών και να το βάζουμε στη "μεσαία" κατηγορία...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καινούργιο τιποτα φίλτατε !! Παίρνεις ενα καλο μεταχειρο 3ετιας 4ετιας με 12-13-14 χιλιάρικα και τα υπόλοιπα τα κανεις ταξίδια!!! Δε βρίσκω τον λογο να δώσεις τόσα λεφτά για καινούργιο μοτο . Εγω μια φορα έκανα το λαθος και δε το ξανα κανω ! Και σημερα πιςτευω οτι όσοι δίνουν 25 και 26 χιλιάρικα να παρουν μηχανακι το κάνουν επειδή το κανει και ο διπλανός και οχι γιατι πραγματικά τους χρειαζεται για την χρήση που το θέλουν
Λιάκο...για να βρείς εσύ κι εγώ ένα καλό μεταχείρω ,πρέπει πρώτα ,κάποιος να το αγοράσει καινούργιο......οπότε...
ΜΗΝ τους προγκάς ρε συ !!! ;)

1290 θα παιρνα κι εγώ ,άνετα-αβίαστα-αβάδιστα-αβασάνιστα-:woho:(αν είχα 20Κ)

EDIT
Κι αν είχα 15Κ ,θα'παιρνα σίγουρα 1090R
Το ξανάπα ,το CRF είναι λίγο μπροστά του για να κοστίζει το ίδιο.
Μια διαφορά 3Κ μεταξύ τους ,θα'ταν ένα λογικό deal.
Oxι για μένα...για τους Χονδάκηδες.
Εγώ πάλι το 1090R θα έπαιρνα. :laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
1290 Όχι
Μουλτιμπλεντερ Όχι

Όχι αλλα ντουλάπια στους δρόμους και στα βουνά. Φτάνουν όσα τζιες κυκλοφορούν. :p:p

Αν είχα το χρήμα ένα 1090 θα τσιμπαγα κι εγώ. Αν και μ'αρέσει εμφανισιακά ποιο πολύ το παλιο 1190 σε R βεβαίως βεβαιως
 
Top Bottom