R1200 GS/GSA LC.....τα υδροψυκτα (...προβλήματα)

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Συμβαν απο group στην Αφρικη, εσπασε η αναρτηση εμπρος και κατ επεκταση το καλαμι, ευτυχως χωρις τραυματισμο.....

Δειτε το παχος του καλαμιου.........αυτο δεν κανει ουτε για εθνικη οδο σε ανω των 200kgr μηχανη....τα καλαμια των προυγουμενων μοντελων ειναι μπετον..



 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Συμβαν απο group στην Αφρικη, εσπασε η αναρτηση εμπρος και κατ επεκταση το καλαμι, ευτυχως χωρις τραυματισμο.....

Δειτε το παχος του καλαμιου.........αυτο δεν κανει ουτε για εθνικη οδο σε ανω των 200kgr μηχανη....τα καλαμια των προυγουμενων μοντελων ειναι μπετον..



αποκλείεται εγώ δεν το πιστεύω είναι φωτομονταζ !!! Δεν σπάνε τα μπεμπέ :laugh::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αποκλείεται εγώ δεν το πιστεύω είναι φωτομονταζ !!! Δεν σπάνε τα μπεμπέ :laugh::roflmao:
Σπάνε....απο ότι βλέπεις!!
Αλλά μου κάνει εντύπωση που χαίρεσαι.....:eek:
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Μην ξεχναμε και το χρηματοδοτικο της BMW το 3easy ride που και μονο με αυτο πουλαει σχεδον ολα τα μηχανακια της! το 1/3 της αξιας της μηχανης δινεις προκαταβολη το επομενο 1/3 σε 33 δοσεις με μολις 3,33% επιτοκιο και το τελευταιο 1/3 στο τελος των δοσεων, που αν δεν εχεις να το δώσεις πάλι το σπάνε σε δοσεις! Ενας γνωστος πηγε να παρει ΚΤΜ και απ τα 16500 με τους τοκους του εβγαινε 22500! Μολις πηγε στην BMW και ειδε το χρηματοδοτικο , λεει δε μαμιεται θα παρω BMW!
έτσι ακριβώς

και μετά σου λέει, δώσε μου το μηχανάκι σου (το οποίο το παίρνει σε αρκετά καλή τιμή συνήθως) και πάρε το νέο μοντέλο με το ίδιο κόλπο (3easy ride) και σε κρατάει πελάτη μια ζωή...

δεν ξέρω τι θα γίνει με τον τεχνικό διευθυντή αλλά ο οικονομικός διευθυντής τα χει κονομήσει χοντρά...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
έτσι ακριβώς

και μετά σου λέει, δώσε μου το μηχανάκι σου (το οποίο το παίρνει σε αρκετά καλή τιμή συνήθως) και πάρε το νέο μοντέλο με το ίδιο κόλπο (3easy ride) και σε κρατάει πελάτη μια ζωή...

δεν ξέρω τι θα γίνει με τον τεχνικό διευθυντή αλλά ο οικονομικός διευθυντής τα χει κονομήσει χοντρά...
Αυτός είναι και ο βασικός λόγος, που γεμίσαμε gs στην Ελλάδα!!
Τρομερό χρηματοδοτικό!
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Αυτός είναι και ο βασικός λόγος, που γεμίσαμε gs στην Ελλάδα!!
Τρομερό χρηματοδοτικό!
Ας τα δουν και οι αλλοι αυτα!
Απορω γιατι δεν το "κλεψανε"
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Στα 20000€ θα βαλω στο παιχνιδι ακομα ενα μηχανακι #τοκαλητερομηχανακιτουκοσμουσεολαταχρωματα .
θα ηθελα να το οδηγησω σε στοκ μορφη μιας και με τις βελτιωσεις δεν εμεινα ευχαριστημενος .

Περασα πριν λιγο μπροστα απο το ''500'' , πισω μου σε εχω σατανα .
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αυτό ήθελα να ρωτήσω. Σε διπλανό φόρουμ είχες γράψει ότι ήσουν έτοιμος για την αγορά gs. Πώς κ άλλαξες;
Δεν εχεις καταλάβει καλα :p η αγορα εγινε αλλα σε λιγότερο απο ενα χρόνο επωληθη :D σκέψου κανα 8μηνο που το κράτησα περιπου δεν είχα φτιάξει ούτε ενα μπλουζάκι B M W :cool: Μετα πηρα το multi επειδή δεν έβρισκα 1190 μεταχειρο και όταν το βρήκα πούλησα το multi :rolleyes: και να μαι τωρα με το οπλο;)

Πάντως Ντάξει το adv lc ειναι ωραίο μηχάνημα ( βεβαια η πατάτα που έκαναν ηταν μεγαλη με τα καλάμια) μπορεις να συνδυάσεις πολλα πράγματα αλλα στο χωμα υπάρχει μονο το K T M ! Βεβαια θα μου πεις αγοράζεις ενα τετοιο μηχανακι για να πας χωμα μονο ! Φυσικά και οχι αλλα πλεον τα κατεμια εχουν ανεβεί παρα πολυ σε ολους τους τομείς και γενικα ξενερώνω όταν εχω κατι που το εχει το 70% της χωρας !
Πάντως το 1190 ειναι οπλαρα βγάζει γούστα παντού και δεν βλεπω να το αλλάζω σύντομα . Στο μέλλον που θα γινει αλλαγη θα ειναι παλι με κτμ 1290 ιςως !
 

chaosm

Μέλος
Δεν εχεις καταλάβει καλα :p η αγορα εγινε αλλα σε λιγότερο απο ενα χρόνο επωληθη :D σκέψου κανα 8μηνο που το κράτησα περιπου δεν είχα φτιάξει ούτε ενα μπλουζάκι B M W :cool: Μετα πηρα το multi επειδή δεν έβρισκα 1190 μεταχειρο και όταν το βρήκα πούλησα το multi :rolleyes: και να μαι τωρα με το οπλο;)

Πάντως Ντάξει το adv lc ειναι ωραίο μηχάνημα ( βεβαια η πατάτα που έκαναν ηταν μεγαλη με τα καλάμια) μπορεις να συνδυάσεις πολλα πράγματα αλλα στο χωμα υπάρχει μονο το K T M ! Βεβαια θα μου πεις αγοράζεις ενα τετοιο μηχανακι για να πας χωμα μονο ! Φυσικά και οχι αλλα πλεον τα κατεμια εχουν ανεβεί παρα πολυ σε ολους τους τομείς και γενικα ξενερώνω όταν εχω κατι που το εχει το 70% της χωρας !
Πάντως το 1190 ειναι οπλαρα βγάζει γούστα παντού και δεν βλεπω να το αλλάζω σύντομα . Στο μέλλον που θα γινει αλλαγη θα ειναι παλι με κτμ 1290 ιςως !
Τουλάχιστον έχεις άποψη κ γνώμη
Ωραίος.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εικόνα εχω
Τουλάχιστον έχεις άποψη κ γνώμη
Ωραίος.
Λιγο οφφ τοπικ αλλα βεβαιως και εχω αποψη γτ σε μια 3 ετια μεσα περιπου εχω καβαλήσει και τα 3 μεγάλα "σύγχρονα" Ον-οφφ και αν γύρισα το χρόνο πισω αυτο που δεν θα αγόραζα ξανα θα ηταν το B M W και το λεω άκρως αληθινά και ειλικρινά ! Το απόλυτο μηχανακι στο στρίψιμο και στην άνεση είτε μονος είτε διπλός είτε φορτωμένος ηταν το Multistrada ! Στα ταξιδια φορτωμένος διπλός εχω μείνει φουλ ικανοποιημένος απο το ducati οσο περίεργο και αν ακούγετε αυτο σε κάποιους ! Το μειων του ειναι οτι βλέπεις χωμα θες να κανεις ενα πέρασμα και το λυπάσαι επειδή ειναι χαμηλό κτλ κτλ ! Πιςτευω οτι ειδικά στην Ελλαδα χρονια τωρα ο κόσμος κολλάει Και πέφτει στην παγίδα τι πουλάει περισσότερο : το b m w ας παρω και εγω ενα ( εχει και το προγράμματα μια χαρα ) λες και τα λεφτά δε τα δινεις μέσω του προγράμματος ! Και στη συνέχεια μπαίνεις στο τριπάκι καθε 2 ετια για ανανέωση μοντέλου και πληρώνεις και πληρώνεις χωρις λογο ! Απλά πρεπει να ξεπεράσουμε σε αυτη τη χώρα τη λόξα του να παρω το καινούργιο το ακριβό το καλύτερο αυτο που εχουν όλοι για να ειμαι καο εγω κάποιος σε αυτη την κοινωνία ! Αυτο πρεπει να πετάξουμε απο πανω μας και δε χρειαζεται να ζοριζόμαστε εμεις γτ χαλάνε τα b m w τα k t m κτλ γιατι οι εταιρείες και η κονομα δεν ειναι δικη μας !
Και κλείνοντας για να γελάσουμε και λιγο θα σας πω όταν ήρθε το LC και ήμουν στην αντιπροσωπεία για να το παραλάβω τους λεω στο συνεργειο ξεζανταρε λάστιχα και δώστα μου . Το κάνουν και σε μια ωρα γυρίζω με χωμάτινα Karoo 3 ( μονο αυτά υπήρχαν ) και μένουν κάγκελο μαστοροι και πελάτες που περίμεναν για σέρβις . Καλα ρε φιλε καινούργιο μηχανακι δε το λυπάσαι τρελός ειςαι ; που θα το πας; κτλ κτλ ! Θα εχω θυμάμαι τις εκφράσεις αυτες για πολλα χρονια ! Χαχαχαχα λες και πηρα καμία βαριοπούλα και το έσπαγα αντέδρασαν !Σημερα όμως το ιδιο μηχανακι που εγω είχα παρει πριν 2 χρονια ειναι κατα τα λεγόμενα όλων το Νο1 off μηχανακι ! Οκ περί ορέξεως
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
ΟΚ λάθος η χρονιά, αλλά μαθεύτηκε. Εγώ το είχα διαβάσει, ασφαλώς δε θυμάμαι πού... Το ότι έπεσε , έγραψαν τότε ότι οφειλόταν σε σπασμένο καλάμι. Ηταν το 1ο που είδα. Μετά η είδηση και οι εικόνες , όντως έλαμψαν δια της απουσίας των...
Θοδωρή γράφτηκε απο κάποιο πόρισμα ότι έπεσε απο σπασμένο καλάμι σε αυτό το δυστύχημα ή ήταν απλώς υποθέσεις κάποιων αρθρογράφων?
Διάβαζα σε άρθρο ότι τεχνικοί της εταιρείας έλεγξαν την μοτοσυκλέτα αλλά δεν ανακοίνωσαν κάποιο πόρισμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή γράφτηκε απο κάποιο πόρισμα ότι έπεσε απο σπασμένο καλάμι σε αυτό το δυστύχημα ή ήταν απλώς υποθέσεις κάποιων αρθρογράφων?
Διάβαζα σε άρθρο ότι τεχνικοί της εταιρείας έλεγξαν την μοτοσυκλέτα αλλά δεν ανακοίνωσαν κάποιο πόρισμα.
Γιώργη πόρισμα δεν είχε βγει, θα το θυμόμουν αν υπήρχε.
Θυμάμαι πολύ καλά όμως , ένα ατύχημα με θάνατο δημ/φου στη Ν Αφρική το 2013 κι ένα -το 1ο - σπασμένο καλάμι. Μάλιστα τότε γράφτηκε εκτενώς ότι επρόκειτω για μηχανάκι προ-παραγωγής και μάλιστα καταπονημένο , αφού ήταν test ride.
Δε δόθηκε και μεγάλη συνέχεια, αλλά η οδηγία για τις πονταρισιές, τότε βγήκε. Μετά (φέτος) έβαλαν και τα δαχτυλίδια. Μετά τη διαμαρτυρία του ομογενούς, κι όχι πέρσι μετά το ατύχημά του, αλλά φέτος μετά τη δημοσιότητα που πήρε το θέμα, ένεκα των ενεργειών της κόρης του!!!!
Αν διαβάσεις το αρχικό άρθρο σ αυτό το θέμα, θα δεις που τα λέει. Χωρίς να αναφέρονται λεπτομέρειες για το πού/πώς του 1ου συμβάντος το 2013 ;)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Θοδωρή γράφτηκε απο κάποιο πόρισμα ότι έπεσε απο σπασμένο καλάμι σε αυτό το δυστύχημα ή ήταν απλώς υποθέσεις κάποιων αρθρογράφων?
Διάβαζα σε άρθρο ότι τεχνικοί της εταιρείας έλεγξαν την μοτοσυκλέτα αλλά δεν ανακοίνωσαν κάποιο πόρισμα.
Οχι δεν είναι υποθέσεις.
Διάβασα πριν από αρκετό καιρό (πάνω από χρόνο, δηλαδή πριν έρθει στην επικαιρότητα περί απαγόρευσης πώλησης, κτλ) ότι τη συγκεκριμένη μηχανή την έστειλαν στα κεντρικά στη Γερμανία και κατέληξαν ότι έφταιγε το καλάμι.
Επίσης το άρθρο έλεγε ότι όλοι οι συμμετέχοντες στην παρουσίαση είχαν υπογράψει συμφωνητικό ότι σε περίπτωση ατυχήματος δεν φέρει η B M W ευθύνη, κτλ.
μιας και τα μοντέλα ήταν προπαραγωγής διότι ήταν η παρουσίαση πριν καν διατεθούν στις αγορές των διαφόρων κρατών.
Επίσης το άρθρο έλεγε ότι γι´αυτό το λόγο η οικογένεια δεν μπορούσε να διεκδικήσει αν και η B M W πλήρωσε (χωρίς να αναφέρει το ποσό).
Κρίμα γιατί δεν μπορώ να το βρω το άρθρο και ούτε καν θυμάμαι που το διάβασα, μόνο το ότι ήταν στα αγγλικά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
1.Yamaha Tracer 900 29
2.Suzuki Vstrom 650 28
3.BMW R1200GS Adv 23
4.Yamaha Tracer 700 21
5.Honda CB500X 18
6.Benelli TRK 502 17
7.BMW R1200GS 11
7.KTM Duke 390 11
9.BMW G310R 10
9.Kawasaki Versys X300 10
11.Honda X ADV 9
11.Honda NC750X 9
11.Honda NC750X DCT 9
11.Suzuki Vstrom 1000 9
15.Ducati Multistrada 950 8
15.Yamaha MT07 8
για ιουνιο παντως καλα παει σε πωλησεις
 
Top Bottom