R1200 GS/GSA LC.....τα υδροψυκτα (...προβλήματα)

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Λιάκο...για να βρείς εσύ κι εγώ ένα καλό μεταχείρω ,πρέπει πρώτα ,κάποιος να το αγοράσει καινούργιο......οπότε...
ΜΗΝ τους προγκάς ρε συ !!! ;)

1290 θα παιρνα κι εγώ ,άνετα-αβίαστα-αβάδιστα-αβασάνιστα-:woho:
Σωστοοοος αυτη την παράμετρο δεν την σκέφτηκα :D πάρε κόσμε 1290 τζάμπα ειναι μονο 17 χιλιάρικα και κατι ψηλά :p
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Βάζω και το Africa στο παιχνίδι μιας και το θεωρώ τίμιο και όμορφο ,άλλωστε γ´αυτο το πήρα .
Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα και φτάνουμε τις 25000km .

Βέβαια θα πρέπει κανείς να συνυπολογίσει που θέλει να ταξιδέψει και τι ρεβιους έχει πάρει από το κάθε μηχανάκι .

Για την Ασία ήταν τέλεια επιλογή το Αφρικα,δεν κατάλαβε τίποτα σε θερμοκρασίες και χώματα .
Για Ευρώπη εύκολα θα επερνα το 1290 και ίσως φτάσουμε σε δαχτυλίδι σύντομα .


Sent from my iPad using Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Βάζω και το Africa στο παιχνίδι μιας και το θεωρώ τίμιο και όμορφο ,άλλωστε γ´αυτο το πήρα .
Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα και φτάνουμε τις 25000km .

Βέβαια θα πρέπει κανείς να συνυπολογίσει που θέλει να ταξιδέψει και τι ρεβιους έχει πάρει από το κάθε μηχανάκι .

Για την Ασία ήταν τέλεια επιλογή το Αφρικα,δεν κατάλαβε τίποτα σε θερμοκρασίες και χώματα .
Για Ευρώπη εύκολα θα επερνα το 1290 και ίσως φτάσουμε σε δαχτυλίδι σύντομα .


Sent from my iPad using Tapatalk
Γρήγορα τα αλλάζεις. Κάνω από τώρα κράτηση για το 1290 όταν το δώσεις :p
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Γρήγορα τα αλλάζεις. Κάνω από τώρα κράτηση για το 1290 όταν το δώσεις :p
Καλά μέχρι το τέλος του έτους δεν κουνιέμαι , όποτε καλό είναι και αυτό που έχω , και παπί να είχα πάλι καλό θα ήταν .


Sent from my iPad using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
1290....και εγώ
Αλλά δεν αλλάζω τη χοντρη πριν τα 500000 χλμ.
Μέχρι τότε....ισως έπαιρνα και μουλτι:rolleyes:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δε θαδωνα ποτε 20 χιλιαρικα για μηχανακι on-OFF που, επειδη με ξερω, θα το βαλω στα σπαστηρια, θα το ριξω, κλπ κλπ. Βαζω τα 15 χιλιαρικα πλαφον για μενα και σ'αυτη την τιμη θαπαιρνα το 1090R, ειδικα αν ημανε 2-3 ποντακια ψηλοτερος ή μπορουσα να το χαμηλωσω. Εδωσα 12 χιλιαρικα (τιμη Ευρωπης) και πηρα το Αφρικα, που παρα τα θεματα του - ποιοτητα σαφως κατωτερη απο τα παλια αθραυστα XRV/XLV, πισω αναρτηση που θελει βελτιωση με το καλημερα - ειναι σ'αυτα τα χρηματα οτι καλυτερο για travel enduro.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περικαλω να μην κάνουμε εκπτώσεις
Μιλάμε για γύρω στα 20000.....:D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Δε θαδωνα ποτε 20 χιλιαρικα για μηχανακι on-OFF που, επειδη με ξερω, θα το βαλω στα σπαστηρια, θα το ριξω, κλπ κλπ. Βαζω τα 15 χιλιαρικα πλαφον για μενα και σ'αυτη την τιμη θαπαιρνα το 1090R, ειδικα αν ημανε 2-3 ποντακια ψηλοτερος ή μπορουσα να το χαμηλωσω. Εδωσα 12 χιλιαρικα (τιμη Ευρωπης) και πηρα το Αφρικα, που παρα τα θεματα του - ποιοτητα σαφως κατωτερη απο τα παλια αθραυστα XRV/XLV, πισω αναρτηση που θελει βελτιωση με το καλημερα - ειναι σ'αυτα τα χρηματα οτι καλυτερο για travel enduro.
Κι εγώ στα 12 το Αφρικα θα έπαιρνα αλλά στα 15 που έχει εδώ μπαααα!
Στα 18 θα δοκίμαζα το 1290Τ βεβαίως βεβαίως!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα νούμερα του πρώτου τετραμήνου πωλήσεων μέσα στο 2017.....δεξ συμφωνούν καθόλου με εμάς, αλλά αυτό είναι άλλο πραγμα:rolleyes:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα νούμερα του πρώτου τετραμήνου πωλήσεων μέσα στο 2017.....δεξ συμφωνούν καθόλου με εμάς, αλλά αυτό είναι άλλο πραγμα:rolleyes:
Nαι ρε φίλε ,λογικό.
Αφου
Η πλειοψηφία των ατόμων ,που έχουν spare 20-25 Κ για μοτοσυκλέτα ,δεν διαβάζουν advride.gr.
Kυρίως διαβάζουν STATUS - Ναυτεμπορική - Χρηματιστηριακά Νέα - κλπ
Που να ξέρουν ΤΙ να πάρουν οι άνθρωποι...
Κοιτάνε γύρω τους ,την ώρα που πίνουνε καφέ ,εκεί στο Κολωνάκι ,στο Κεφαλάρι ,κ στην Βουλιαγμένη ,κ βλέπουνε πολλά ΠενΦέ.
Ε...καλά θα είναι -σκέφτονται- ,παίρνουνε κι αυτοί άλλο ένα ,κ γίνονται περισσότερα την άλλη μέρα στον καφέ.
Και η ζωή συνεχίζεται...:p
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Αν παιρνατε καινουργιο, μεγκα ον-οφ, με 20000 και μποξερ?????? :D:D:D





Παντως 10 στους 10 απαντησαν ΚΤΜ. Και αναμεσα τους και αρκετοι μπεμβεδακιδες.

Μη βιαζεσε ερχεται και το δευτερο εξαμηνο. Και θα ειναι διαφορετικα τα στατιστικα νουμερα. Αλλα κι να μην ειναι (πολυ πιθανον) αλλημονο αν περναμε σαν κρητιριο το τι κανει ο πολυς ο κοσμος. Εδω εχουμε φτασει σε μια τεχνολογικη εποχη που θα μπορουσαν ολοι οι ανθρωποι του κοσμου να δουλευουν ελαχιστα και να μπορουν να συντηρηθουν ολοι με το παραπανω (εχει γηνει μελετη επ'αυτου) και οι ανθρωποι πεθαινουν απο αρωστιες επειδη δεν εχουν προσβαση στην νοσηλια και τρωνε απο τα σκουπιοδια, και ο πολυς ο κοσμος επιμενει στο ιδιο συστημα που τον εφερε εδω. (Αλλα αλλη κουβεντα αυτη.)

Η BMW θα το πληρωσει το λαθος της. Και θα το πληρωσει ακριβα. (οπως πληρωσε η ΚΤΜ που δεν εδωσε μηχανακια στους Μακ Γκρεγκορ και Μπορμαν)

Αλλα................ “Οι λαοί ξεχνούν γρήγορα" Γερμανος το εχει πει. Και μαλιστα απο τους χηροτερους. Θα πεσει λιγο χρημα παραπανω στα ΜΜΕ, θα αλλαξουν και διευθηντη μαρκετινγκ και παλι με χρονια με καιρους.......................
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
spare 20-25 Κ μπορει να εχει καποιος αλλα τα 7-8 Κ μηνιαίως για να υποστηριζει τα 25 ειναι λιγοι σημερα στην χωρα που τα εχουν.
Ηλία ,όταν λέω spare ,εννοώ περισσευούμενα και Ουχί καβάτζα.
Την καβάτζα ,μπορεί να την χρειαστείς ανά πάσα στιγμή ,ή να την σιγοτρώς λόγω χαμηλού εισοδήματος.
Για να θεωρεί κάποιος 25Κ περισσευούμενα ,πρέπει να'χει άλλα ΧΧΧ.000 καβάτζα ,κ σταθερό μηνιαίο εισόδημα κάπου εκεί κοντά που είπες.

Βέβαια ,υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις...τα "αρρωστάκια"...σαν κι εμάς...που θα'διναν-δίναμε κ το τελευαταίο μας ευρώ ,για την μοτοσυκλέτα που γουστάρουμε...σήμερα. :D
Με τις Υγείες μας :friendship:κ να μας χαίρονται όσοι κ όσες μας αγαπούν.:ok:
Με ρέγουλα τις kardoules όμως ,ναι... :inlove::inlove::inlove:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή έχω επαφή με τον χώρο της bmw....οταν δούμε τις πωλήσεις μετά το μπροστινό κρακ, θα πάθει το μυαλό μας κρακ!:wacky::wacky:
Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω την σιγουριά 2 φίλων που το παρήγγειλαν πριν 2-3 μέρες, ότι η bmw θα αποκαταστήσει τα πάντα συντομα.
Ο ένας είναι και κουμπάρος μου....χωματερος και πρώην κάτοχος 950 super enduro, τρομερό τιμόνι και γνωστής.
Όταν προσπάθησα να τον μεταπεισω, με αποστομωσε....λεγοντας μου ότι δεν είχα ποτέ κτμ για να ξέρω πόσο χάλια δίκτυο εχει.
Τι να πω??
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μην ξεχναμε και το χρηματοδοτικο της BMW το 3easy ride που και μονο με αυτο πουλαει σχεδον ολα τα μηχανακια της! το 1/3 της αξιας της μηχανης δινεις προκαταβολη το επομενο 1/3 σε 33 δοσεις με μολις 3,33% επιτοκιο και το τελευταιο 1/3 στο τελος των δοσεων, που αν δεν εχεις να το δώσεις πάλι το σπάνε σε δοσεις! Ενας γνωστος πηγε να παρει ΚΤΜ και απ τα 16500 με τους τοκους του εβγαινε 22500! Μολις πηγε στην BMW και ειδε το χρηματοδοτικο , λεει δε μαμιεται θα παρω BMW!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι ο Βάγια λέει ότι "από τότε που σπάνε, πουλάει πιο πολλά". Η αρνητική διαφήμιση , παραμένει διαφήμιση....... (το είπε ο ίδιος κι αυτό).
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Επειδή έχω επαφή με τον χώρο της bmw....οταν δούμε τις πωλήσεις μετά το μπροστινό κρακ, θα πάθει το μυαλό μας κρακ!:wacky::wacky:
Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω την σιγουριά 2 φίλων που το παρήγγειλαν πριν 2-3 μέρες, ότι η bmw θα αποκαταστήσει τα πάντα συντομα.
Ο ένας είναι και κουμπάρος μου....χωματερος και πρώην κάτοχος 950 super enduro, τρομερό τιμόνι και γνωστής.
Όταν προσπάθησα να τον μεταπεισω, με αποστομωσε....λεγοντας μου ότι δεν είχα ποτέ κτμ για να ξέρω πόσο χάλια δίκτυο εχει.
Τι να πω??
Να σου πω εγώ φίλε Κώστα.

Οταν το 1998 πήρα πΑπρίλια ,με σταματάγαν στα φανάρια κ με ρώταγαν τι μάρκα είναι ,παρ'όλη την ευδιάκριτη στάμπα Απρίλια στο τεπόζιτο.
Ουτε την φίρμα δεν ήξερε ο κόσμος.
Δεν συζητάμε για δίκτυο ,ούτε βίδα δεν ήξεραν να ξεβιδώσουν τα μαστόρια από πάνω της.
Αλλά εγώ ,αυτήν γούσταρα ,αυτήν πήρα.

Οταν το 2006 έδωκα 1,5 τούβλο Ευρώπουλα για να πάρω KTM950ADV ,όλοι μου οι φίλοι κι οι γνωστοί έλεγαν...
ΚΤΜ ρε συ...τρελλός είσαι...αυτά πιό πολύ χαλάνε παρά τσουλάνε.
Αλλά εγώ ,αυτήν γούσταρα ,αυτήν πήρα.

Για να μην μακρυγορώ ,κάπως έτσι είναι η σχέση με τις μοτοσυκλέτες ,για περισσότερους από ότι φανταζόμαστε.
Κεραυνοβόλος έρωτας....διαφορετικά δεν έχει αξία ,ούτε σημασία.
Καμιά φορά καβαλάμε κ καμιά που δεν μας κάνει κλίκ ,επειδή δεν μπορούμε να έχουμε αυτήν που θέλαμε ,για όποιους λόγους.
Αλλά περνάμε ανιαρά ,κ ξενερώνουμε γρήγορα.
Γι'αυτό κ προσπαθούμε να εχουμε αυτή που γουστάρουμε ,όταν μπορούμε.
Πολλές φορές ακόμα κι όταν -λογικά κ βάσει μαθηματικών- δεν μπορούμε.

Μην ψάχνετε λοιπόν το πως κ το γιατί κ ποιά γουστάρει να'χει ο καθείς κ ποιά πουλάει παραπάνω.
Απλά δώστε στον εαυτό σας την χαρά ,να΄χει αυτήν που ποθεί.


ΥΓ: Είναι ένας χρόνος κ κάτι που καβάλησα τα 50...και πλέον γλυκοκοιτάω (και)τις ΠενΦέ...είμαι καλά Γιατρέ μου...; :oops:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ειπαμε η δουλεια εχει γινει καλα, πριν απο 17 χρονια....τωρα εχει γινει συμβολο...και σκατα να βγαλει θα πουλαει...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ταμπλετα ασηζητητι....
και οι πωλησεις θα πανε ακομα καλυτερα.....
επισης υπαρχει λιστα αναμονης στην ευρωπη,λογω οτι την ταμπλετα τη φτιαχνει γερμανικη εταιρια και δεν πιστευε οτι θα εχει τοσες παραγγελιες..
δακτυλος γερμανικος και εδω....
 
Top Bottom