R1200 GS/GSA LC.....τα υδροψυκτα (...προβλήματα)

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Σε λίγο θα τους δίνουν και ένα φιλαράκι δώρο, να μετράνε το διάκενο σε κάθε στάση για καφέ. ..:p:p:D:D...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Με τι ψυχολογία οδηγούν τα lc οι κάτοχοι, ήθελα να ήξερα...:cool:
Υπομονή...θα βγάλει η touratech ενίσχυση καλαμιων για ψυχολογική υποστήριξη..:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΝΑΙ........ετρεξες.





Οποιος περναει τεχνικο ελενγχο με εγκενκιρημενου τυπου μοτοσυκλετες, συμφονα με τους εκαστοτε κανονισμους της ομοσπονδιας και ξεκηνησει ενα αγωνα θεωρειται οτι ετρεξε. Και αν τερματησε κι ολας η χαρα ειναι μεγαλητερη.
Τι σχεση εχει αυτο με την σιζητηση μας ομως???

Παντος αν θες εγω ψηνομαι. Ονοιρο το εχω να τρεξω εναν αγωνα. Και θα διαλεξω μηχανακι Κατεμ φυσικα.
Γιατι δε πιστευω να εννωουσες να τρεξουμε με τα ποταμοπλοια μας αγωνα εντουρο γιατι θα μας παρουν με τις πετρες και θα γελαει ο κοσμος.

Οι αγωνες εντουρο.......................γινονται με εντουρο μοτοσυκλετες Θοδωρη!!!!!!
Με μεγκα ον-οφ, και μαλιστα με το βαρυτερο της κατηγοριας, το πολυ πολυ να συμμετασχεις σε καναν φιλικο αγωνα ραλλυ.............ετσι..............για την χαρα της συμμετοχης. ;);););)

Όχι ρε φίλος, δε λέω να τρεξουμε εντούρο γενικώς... πόσο μάλλον μα ε τα ποταμόπλοια που λες.
Κανά τρειλ ραιντ, μέσα. Το 'χουμε ;) (εσύ έχεις και το εντούρο βέβαια, αλλά μαζί μόνο μεχρι τρειλ ραιντ:D )
Λοιπόν, με το σκεπτικό ότι όποιος συμμετέχει (ειδικά αν τερματίσει) "έτρεξε κιόλας" , και τα ποταμόπλοια σε έδαφος εντούρο, αυτό κάνανε. Εννοώ ότι το έδαφος είναι που οριοθετεί τη δυσκολία κι όχι η ταχύτητα! Η ταχύτητα θα φέρει τη
διάκριση, αλλά η έλειψή της δεν ακυρώνει τη δραστηριότητα!




Και μην πεις ότι εκεί είναι μια απλή χωματόβολτα.....:D
Τώρα αν ο αναβάτης έκανε λάθος και πήγε από το 1 μέτρο βάθος, τι φταίει η χοντρή? (το έχω κάνει κι εγώ παρόμοιο λάθος, υπάρχει και βιδεάκι:rolleyes::D ) Ας πήγαινε μισό μέτρο παραδίπλα, πέρναγε μια χαρά! Υπάρχουν κι οι ροδιές των άλλων που πέρασαν πριν ;) Αν είχε 110- 130 κιλά μηχανάκι κι αναλόγως λεπτό, ας πέρναγε κι από το βούρκο....:sneaky:
Σαφώς η βόλτα δε σχεδιάστηκε έτσι, τους έτυχε. Πέρασαν όμως. Δεν έσπασε κάποιο κι ήταν τα μισά LC στην παρέα.
Αυτό το ανέφερα στατιστικά και καλά, στην κουβέντα που έλεγα ότι εδώ δεν έχουμε περιστατικά και στην ουσία παγκοσμίως, τα 5-10 μηχανάκια που έπαθαν ζημιά, είναι απειροελάχιστα.
Αυτό γιατί δε μ αρέσει να δημιουργούνται εντυπώσεις και να κάνουμε την "τρίχα-τριχιά"....
Σαφώς -όπως είπα πάνω από 3 φορές μέχρι τώρα- τα χώνω στο εργοστάσιο για την αντιμετώπιση του θέματος, αλλά μέχρι εκεί. Δεν απαξιώνω τα GS εν γένει, ή το LC σε καμιά περίπτωση.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Λοιπόν, με το σκεπτικό ότι όποιος συμμετέχει (ειδικά αν τερματίσει) "έτρεξε κιόλας" , και τα ποταμόπλοια σε έδαφος εντούρο, αυτό κάνανε. Εννοώ ότι το έδαφος είναι που οριοθετεί τη δυσκολία κι όχι η ταχύτητα! Η ταχύτητα θα φέρει τη
διάκριση, αλλά η έλειψή της δεν ακυρώνει τη δραστηριότητα!
Ε την ακυρώνει λίγο, γιατί αν ο χρόνος δεν αποτελεί κριτήριο, τις περισσότερες χωμάτινες διαδρομές, εκτός των πολύ hardcore, που εκεί ούτε τα GS θα πάνε έτσι κι αλλιώς, μπορείς να τις κάνεις άνετα και με ένα οποιοδήποτε ψηλό, δικύλινδρο street. Μη σου πω, αν έχεις αρκετό χρόνο, γίνονται και με R1. Οπότε ναι, όταν λέμε "κάνουμε χώμα", εννοούμε "κάνουμε χώμα σβέλτα και άνετα", όχι διάβαση με ταχύτητες πεζού.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ε την ακυρώνει λίγο, γιατί αν ο χρόνος δεν αποτελεί κριτήριο, τις περισσότερες χωμάτινες διαδρομές, εκτός των πολύ hardcore, που εκεί ούτε τα GS θα πάνε έτσι κι αλλιώς, μπορείς να τις κάνεις και με ένα οποιοδήποτε ψηλό, δικύλινδρο street. Μη σου πω, αν έχεις αρκετό χρόνο, γίνονται και με R1. Οπότε ναι, όταν λέμε "κάνουμε χώμα", εννοούμε "κάνουμε χώμα σβέλτα και άνετα", όχι διάβαση με ταχύτητες πεζού.
το πας στο "άλλο " άκρο... Δεν κουβεντιάζουμε σ αυτή τη βάση.
Διότι ήμουν σαφής κι ο Δημήτρης απάντησε στην ίδια "συχνότητα". Όταν κάποιος τερματίζει, έστω και με καπέλο στην απλή και μισή -αγωνιστική- ημέρα πίσω απο τον 1ο, είναι και μέσα στο όριο ασφάλειας του αγώνα. άρα με ταχύτητα πεζού, σίγουρα ΔΕΝ πήγε ;)
Σ αυτή τη βάση μιλάμε.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Όχι ρε φίλος, δε λέω να τρεξουμε εντούρο γενικώς... πόσο μάλλον μα ε τα ποταμόπλοια που λες.
Κανά τρειλ ραιντ, μέσα. Το 'χουμε ;) (εσύ έχεις και το εντούρο βέβαια, αλλά μαζί μόνο μεχρι τρειλ ραιντ:D )
Λοιπόν, με το σκεπτικό ότι όποιος συμμετέχει (ειδικά αν τερματίσει) "έτρεξε κιόλας" , και τα ποταμόπλοια σε έδαφος εντούρο, αυτό κάνανε. Εννοώ ότι το έδαφος είναι που οριοθετεί τη δυσκολία κι όχι η ταχύτητα! Η ταχύτητα θα φέρει τη
διάκριση, αλλά η έλειψή της δεν ακυρώνει τη δραστηριότητα!




Και μην πεις ότι εκεί είναι μια απλή χωματόβολτα.....:D
Τώρα αν ο αναβάτης έκανε λάθος και πήγε από το 1 μέτρο βάθος, τι φταίει η χοντρή? (το έχω κάνει κι εγώ παρόμοιο λάθος, υπάρχει και βιδεάκι:rolleyes::D ) Ας πήγαινε μισό μέτρο παραδίπλα, πέρναγε μια χαρά! Υπάρχουν κι οι ροδιές των άλλων που πέρασαν πριν ;) Αν είχε 110- 130 κιλά μηχανάκι κι αναλόγως λεπτό, ας πέρναγε κι από το βούρκο....:sneaky:
Σαφώς η βόλτα δε σχεδιάστηκε έτσι, τους έτυχε. Πέρασαν όμως. Δεν έσπασε κάποιο κι ήταν τα μισά LC στην παρέα.
Αυτό το ανέφερα στατιστικά και καλά, στην κουβέντα που έλεγα ότι εδώ δεν έχουμε περιστατικά και στην ουσία παγκοσμίως, τα 5-10 μηχανάκια που έπαθαν ζημιά, είναι απειροελάχιστα.
Αυτό γιατί δε μ αρέσει να δημιουργούνται εντυπώσεις και να κάνουμε την "τρίχα-τριχιά"....
Σαφώς -όπως είπα πάνω από 3 φορές μέχρι τώρα- τα χώνω στο εργοστάσιο για την αντιμετώπιση του θέματος, αλλά μέχρι εκεί. Δεν απαξιώνω τα GS εν γένει, ή το LC σε καμιά περίπτωση.
Θοδωρη, καταρχας δεν εχω εντουρο. Δυο ον-οφ εχω. Το drz ειναι πολυ βαρυ για να κανεις εντουρο. (Δε το συζηταμε για το gs). Ακομα και η ιδια η Suzuki το κατατασει σαν ον-οφ.

Και ξαναλεω. Εντουρο..................κανεις με εντουρο!!!!!! Πως να το κανουμε δηλαδη.

Τα bmw ειναι εξεραιτικα μηχανακια, εχω κι εγω και εχω ιδία αποψη επι του θεματος, αλλα οι αρετες τους ειναι αλλου, ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΤΟΚΡΟΣ. Μη λεμε οτι θελουμε. Αυτο ειναι που σου λεω.

Ολα τα μηχανακια ειναι καλα για κατι και κακα για κατι αλλο. Εχεις πολλα καλα να πεις για τα gs, αλλα πως να το κανουμε ρε φιλε, δεν ειναι και εντουρο.

Αυτο που βλεπεις στην εικονα δεν ειναι εντουρο. Ειναι απλη χωματοβολτα. Απλα εχει βρεξει. Το εντουρο ειναι αλλο. Σε μονοπατι εντουρο τα gs δε χωρανε, πως να το κανουμε δηλαδη.

Τωρα οσον αφορα το αν εσπασε η οχι, την αποψη μου περη αξιοπιστιας την ειπα στο ποστ 84
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
το πας στο "άλλο " άκρο... Δεν κουβεντιάζουμε σ αυτή τη βάση.
Διότι ήμουν σαφής κι ο Δημήτρης απάντησε στην ίδια "συχνότητα". Όταν κάποιος τερματίζει, έστω και με καπέλο στην απλή και μισή -αγωνιστική- ημέρα πίσω απο τον 1ο, είναι και μέσα στο όριο ασφάλειας του αγώνα. άρα με ταχύτητα πεζού, σίγουρα ΔΕΝ πήγε ;)
Σ αυτή τη βάση μιλάμε.
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο των αγώνων, οπότε δε θα προσποιηθώ ότι γνωρίζω με τι ακριβώς κριτήρια τίθενται τα - χρονικά - όρια ασφαλείας. Μπορεί να'χεις δίκιο, μπορεί και όχι, αν είναι πολύ επιεική. ;) Αλλά ναι, καταλαβαίνω τι λες. Δεν αλλάζει αυτό που λέω εγώ, βέβαια. Εντάξει, βγάλε το R1, αλλά πιάνεις το νόημα. Το "ταχύτητα πεζού" ήταν, προφανώς, υπερβολή, για να τονίσει το σημείο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@mitch Δημήτρη, έγραψα κάπου "έκαναν εντούρο"..
Σε κάποιες καταστάσεις συμβαίνει. Δεν είπα ότι τα GS είναι εντούρο!!! Ή ότι κάνουν για εντούρο! Ήμαρτον.
Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι και δε θα πω "το άσπρο-μαύρο".
Έγραψα για συγκεκριμένη περίπτωση που μπήκε τέτοιο μηχανάκι σε μοτο κρος πίστα. Ε, είναι γνωστό. Δεν το λέω εγώ.
Όλα τα παραπάνω στο "βωμό" της απουσίας περιστατικών στην Ελλάδα. Τίποτα άλλο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο των αγώνων, οπότε δε θα προσποιηθώ ότι γνωρίζω με τι ακριβώς κριτήρια τίθενται τα - χρονικά - όρια ασφαλείας. Μπορεί να'χεις δίκιο, μπορεί και όχι, αν είναι πολύ επιεική. ;) Αλλά ναι, καταλαβαίνω τι λες. Δεν αλλάζει αυτό που λέω εγώ, βέβαια. Εντάξει, βγάλε το R1, αλλά πιάνεις το νόημα. Το "ταχύτητα πεζού" ήταν, προφανώς, υπερβολή, για να τονίσει το σημείο.
Σε στεγνό χωματόδρομο, δε διαφωνώ και για το R1.
Καμιά σχέση με τα ον/οφ όμως. Ακόμα και με τα μεγάλα και βαριά.
Τέλος πάντων, όπως έγραψα και πιο πάνω, απλώς θέλω να δείξω το ελάχιστο ποσοστό της συγκεκριμένης βλάβης κι ότι τα ΜΜΕ "μύρισαν" αίμα και κάνανε ρεπορτάζ ακόμα κι έντυπα και μέσα που δεν ασχολούνται με τροχοφόρα.....
Αυτό λέω, να αποφύγουμε την υπερβολή και να μη πέφτουμε στην παγίδα τους.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτα τα τελευταια ποσταρισματα, μου θυμησαν μια ιστορια που ελαβε χωρα πριν λιγα χρονια στην Ευβοια, στο ορος Διρφη :) !
.....ειμασταν που λετε στην "κορυφη" με τις μηχανες μας, εγω και αλλα δυο τρια φιλαρακια απο εδω μεσα. Εκει που αγναντευαμε και "καυχιομασταν" για τις μηχανες μας (στο στυλ: Πω ρε φιλε, τι μηχαναρες εχουμε.... Που μας εφεραν εδω πανω κτλ κτλ κτλ:rolleyes:)...... τσουπ, απ'τον ιδιο χωματοδρομο σκαει παππους βοσκος με γκλιτσα στο χερι, επάνω σε παπι glx περασμενων χρονωνo_O! Σταματησε και μας ρωτησε αν εχουμε χαθει. Του απαντησαμε αρνητικα, χαιρετηθηκαμε και συνεχισε τον "δρομο" του, ανετος, ωραιος, με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο στην γκλιτσα:muted:!!! Ε, τα μαζεψαμε και φυγαμε, ησυχα ησυχα, οπως ακριβως ειχαμε φτασει εκει πανω:D!
Εντουρο εμεις...... εντουρο και ο παππους :D:D:D:D:D
Να'ναι καλα ο λεβεντογερος οπου και αν βρισκεται:)!!!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Τέλος πάντων, όπως έγραψα και πιο πάνω, απλώς θέλω να δείξω το ελάχιστο ποσοστό της συγκεκριμένης βλάβης κι ότι τα ΜΜΕ "μύρισαν" αίμα και κάνανε ρεπορτάζ ακόμα κι έντυπα και μέσα που δεν ασχολούνται με τροχοφόρα.....
Αυτό λέω, να αποφύγουμε την υπερβολή και να μη πέφτουμε στην παγίδα τους.
Σε αυτο εχεις δηκαιο, δε διαφωνω.

Ειναι ενα τεχνικο λαθος που εμφανιστικε σε καποια ελαχιστα μηχανακια αλλα δεν μπορει να περασει στο ντουκου διοτι τιθετε μεγαλο θεμα ασφαλειας.

Ειναι προς τιμην της της BMW που εκανε ανακληση γιατι δηχνει σεβασμο στους πελατες.
Η μαλλον να το θεσω ποιο σωστα.
Θα ηταν προς τιμην της τη;ς bmw και θα εδειχνε τον σεβασμο της προς τους πελατες της αν το εκανε εγκαιρος και οχι αφου πιεστικε απο τις μεγαλητερες αγορες που δραστηριοποιείται.

Τωρα οσον αφορα τα μεσα, κανουν αυτο που ξερουν να κανουν. Οσα δεν τα περνουν απο την bmw βρηκαν πατημα να κραξουν
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα ηταν προς τιμην της τη;ς bmw και θα εδειχνε τον σεβασμο της προς τους πελατες της αν το εκανε εγκαιρος και οχι αφου πιεστικε απο τις μεγαλητερες αγορες που δραστηριοποιείται.

Έτσι!
Αναγκάστηκε να κάνει κάτι, που αν το έκανε εξ αρχής (και σιγά που θα το γλίτωνε...., με ΗΠΑ έμπλεξε ;) )θα ήταν προς τιμήν της!
Τώρα σύρθηκε στη λογική και ηθική λύση !
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Αυτα τα τελευταια ποσταρισματα, μου θυμησαν μια ιστορια που ελαβε χωρα πριν λιγα χρονια στην Ευβοια, στο ορος Διρφη :) !
.....ειμασταν που λετε στην "κορυφη" με τις μηχανες μας, εγω και αλλα δυο τρια φιλαρακια απο εδω μεσα. Εκει που αγναντευαμε και "καυχιομασταν" για τις μηχανες μας (στο στυλ: Πω ρε φιλε, τι μηχαναρες εχουμε.... Που μας εφεραν εδω πανω κτλ κτλ κτλ:rolleyes:)...... τσουπ, απ'τον ιδιο χωματοδρομο σκαει παππους βοσκος με γκλιτσα στο χερι, επάνω σε παπι glx περασμενων χρονωνo_O! Σταματησε και μας ρωτησε αν εχουμε χαθει. Του απαντησαμε αρνητικα, χαιρετηθηκαμε και συνεχισε τον "δρομο" του, ανετος, ωραιος, με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο στην γκλιτσα:muted:!!! Ε, τα μαζεψαμε και φυγαμε, ησυχα ησυχα, οπως ακριβως ειχαμε φτασει εκει πανω:D!
Εντουρο εμεις...... εντουρο και ο παππους :D:D:D:D:D
Να'ναι καλα ο λεβεντογερος οπου και αν βρισκεται:)!!!
Κάτι τέτοιο λες; :p (δε μπόρεσα να το βρω youtube...) -> https://www.facebook.com/BikersTech/videos/860892170753640/
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτα τα τελευταια ποσταρισματα, μου θυμησαν μια ιστορια που ελαβε χωρα πριν λιγα χρονια στην Ευβοια, στο ορος Διρφη :) !
.....ειμασταν που λετε στην "κορυφη" με τις μηχανες μας, εγω και αλλα δυο τρια φιλαρακια απο εδω μεσα. Εκει που αγναντευαμε και "καυχιομασταν" για τις μηχανες μας (στο στυλ: Πω ρε φιλε, τι μηχαναρες εχουμε.... Που μας εφεραν εδω πανω κτλ κτλ κτλ:rolleyes:)...... τσουπ, απ'τον ιδιο χωματοδρομο σκαει παππους βοσκος με γκλιτσα στο χερι, επάνω σε παπι glx περασμενων χρονωνo_O! Σταματησε και μας ρωτησε αν εχουμε χαθει. Του απαντησαμε αρνητικα, χαιρετηθηκαμε και συνεχισε τον "δρομο" του, ανετος, ωραιος, με το ενα χερι στο τιμονι και το αλλο στην γκλιτσα:muted:!!! Ε, τα μαζεψαμε και φυγαμε, ησυχα ησυχα, οπως ακριβως ειχαμε φτασει εκει πανω:D!
Εντουρο εμεις...... εντουρο και ο παππους :D:D:D:D:D
Να'ναι καλα ο λεβεντογερος οπου και αν βρισκεται:)!!!
Καλα....αυτο εχει συμβει σχεδον σε όλες τις χωματοβολτες μας:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάποτε σε αγώνα raid , στην Εύβοια ξανά, εκεί που κόλλαγαν τετρακίνητα -θεριά με λάστιχα λάσπης, να σου κι ένα Mazda - αγρότης του '70 και κάτι, με λιωμένα σφάλτινα "λάστιχα", να πηγαίνει "τέζα" σε λέσπη "μερέντα".....
Αν οδηγείς κάθε μέρα σε τέτοιες συνθήκες, όλα είναι απλά!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Το κριμα της υποθεσης για τους ιδιοκτητες του συγκεκριμενου μοντελου ειναι οτι λογο της απαραδεκτης λυσης που δινει η εταιρεια, θα αμαυρωθουν κι αυτα οπως τα 2004 2006 που πωλουνται ξεφτιλα επειδη εχουν σερβο.....στο μελλον θα ακους 2013 εως 2017/5ος μακρια....εαν δεν αλλαχθει το συστημα ολοκληρο, εγω το λεω και τωρα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το κριμα της υποθεσης για τους ιδιοκτητες του συγκεκριμενου μοντελου ειναι οτι λογο της απαραδεκτης λυσης που δινει η εταιρεια, θα αμαυρωθουν κι αυτα οπως τα 2004 2006 που πωλουνται ξεφτιλα επειδη εχουν σερβο.....στο μελλον θα ακους 2013 εως 2017/5ος μακρια....εαν δεν αλλαχθει το συστημα ολοκληρο, εγω το λεω και τωρα...
ο μάνιακ το κάνει ανταλλαγή πάντως :)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
ο μάνιακ το κάνει ανταλλαγή πάντως :)
Χωρις πλακα....Οποιος εχει 2007 και 2010-2012 και το δωσει πριν να βγει 3η γενια LC χρειαζεται χαιδεμα στο ποπουδακι....διοτι θα το θελει:yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom