Royal Enfield Himalayan 450

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Σκέψου το dr στους σύγχρονους δρόμους... Καλύτερα να μείνει εκτός
Δηλαδή τα κινέζικα είναι καλύτερα απ' το παλιό και τίμιο DR...
Gimme a break.
Πήρατε έναν κινέζο και θα κάτσουμε όλοι σπίτι για να κυκλοφορείτε εσείς... :ha
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δηλαδή τα κινέζικα είναι καλύτερα απ' το παλιό και τίμιο DR...
Τα Κινέζικα είναι λίγο γενικόλογο ίσως. Το παλιό καλό και αγαπημένο DR650 είναι αυτό που είναι. Εγώ προσωπικά έψαχνα κάποια χρόνια να βρω ένα να το χτίσω, να βάλω τεπόζιτο μεγάλο, αναρτήσεις, ποδιά, εξάτμιση, τιμόνι, χουφτες, να το κάνω ένα ωραιο travel Enduro. Ελάχιστα κομμάτια στην αγορά και αυτά κακοποιημένα και σε τρελες τιμές.

Μιλάμε για ένα μηχανάκι κατα μέσο όσο 27-28 ετών σε ηλικία πλέον και σε μαμά μορφή τίποτα ιδιαίτερο απο στήσιμο και αναρτήσεις. Σίγουρα υπάρχουν Κινέζικα που είναι καλύτερα αυτή τη στιγμή σε πολλούς τομείς απο ένα DR650 μαμά (σε απόδοση μιλάω τώρα και αίσθηση οδήγησης, σε αξιοπιστία ότι κρίνει ο καθένας). Βέβαια όχι ακριβώς ίδια κατηγορία. Μονοκύλινδρο 600cc+ στην αγορά πέρα απο της KTM και το Ducati τώρα μόνο η VOGE βγάζει το 650DSX και αυτό δεν είναι καλό μηχανάκι.

Αλλά σε 2κύλινδρα μηχανακια σε αυτά τα κυβικά έχει πολλά καλά μηχανάκια. Όχι πάντως, ψευδοεντούρο μονοκύλινδρο δεν βρίσκεις γενικά σε καιονύργιο σε αυτά τα λεφτά πέραν του KTM/Gas Gas

Μόνο ένα υπάρχει σε λίγα λεφτά μονοκύλινδρο κοντά σε αυτό και λέγεται RE Himalayan. Αναζητείται το δεύτερο.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Τα Κινέζικα είναι λίγο γενικόλογο ίσως. Το παλιό καλό και αγαπημένο DR650 είναι αυτό που είναι. Εγώ προσωπικά έψαχνα κάποια χρόνια να βρω ένα να το χτίσω, να βάλω τεπόζιτο μεγάλο, αναρτήσεις, ποδιά, εξάτμιση, τιμόνι, χουφτες, να το κάνω ένα ωραιο travel Enduro. Ελάχιστα κομμάτια στην αγορά και αυτά κακοποιημένα και σε τρελες τιμές.

Μιλάμε για ένα μηχανάκι κατα μέσο όσο 27-28 ετών σε ηλικία πλέον και σε μαμά μορφή τίποτα ιδιαίτερο απο στήσιμο και αναρτήσεις. Σίγουρα υπάρχουν Κινέζικα που είναι καλύτερα αυτή τη στιγμή σε πολλούς τομείς απο ένα DR650 μαμά. Βέβαια όχι ακριβώς ίδια κατηγορία. Μονοκύλινδρο 600cc+ στην αγορά πέρα απο της KTM και το Ducati τώρα μόνο η VOGE βγάζει το 650DSX και αυτό δεν είναι καλό μηχανάκι.

Αλλά σε 2κύλινδρα μηχανακια σε αυτά τα κυβικά έχει πολλά καλά μηχανάκια. Όχι, ψευδοεντούρο μονοκύλινδρο δεν βρίσκεις γενικά σε καιονύργιο σε αυτά τα λεφτά πέραν του KTM/Gas Gas
Βαγγέλη, μονοκύλινδρα αερόψυκτα old Japan school, DR, XR, XT...γι' αυτά μιλάω και γράφω.
Ναι, δεν έχουν τίποτα από αναρτήσεις, άνεση, είναι γιαγιάδες της μοτοκίνησης.
Έχουν όμως το feeling που ο κινέζος θα το έχει σε 27-28 χρόνια, αν υπάρχει βέβαια.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, να είμαστε καλά και να καβαλάμε ότι έχει ο καθένας.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη, μονοκύλινδρα αερόψυκτα old Japan school, DR, XR, XT...γι' αυτά μιλάω και γράφω.
Ναι, δεν έχουν τίποτα από αναρτήσεις, άνεση, είναι γιαγιάδες της μοτοκίνησης.
Έχουν όμως το feeling που ο κινέζος θα το έχει σε 27-28 χρόνια, αν υπάρχει βέβαια.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, να είμαστε καλά και να καβαλάμε ότι έχει ο καθένας.
να ρωτήσω με κάθε σεβασμό? Επειδή είχα και ΧΤ600 και TT600R και XR250 τί είναι αυτό το ΄΄feeling΄΄ που εννοείς? Τραβιέται αλλιώς ο συμπλέκτης και έχουν τόσο εκπληκτική γεωμετρία τα πλάισια σε κάτι τέτοια παλιά Γιαπωνέζικα?

Μήπως σε ένα μεγάλο βαθμό το ΄΄feeling΄΄ έρχεται ως συναισθηματικός παράγοντας των αναμνήσεων μας και της νοσταλγίας μας για τα νιάτα που περνούν?

Εϊμαι σχεδόν σίγουρος πώς αν έρθει το Himalayan και το οδηγήσουμε θα είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα για αυτό που είναι. Ας το οδηγήσουμε και ας το συγκρίνουμε με τα παλιά αντικειμενικά όμως και τότε μόνο θα έχουν βάση ολα αυτά που συζητάμε.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
να ρωτήσω με κάθε σεβασμό? Επειδή είχα και ΧΤ600 και TT600R και XR250 τί είναι αυτό το ΄΄feeling΄΄ που εννοείς? Τραβιέται αλλιώς ο συμπλέκτης και έχουν τόσο εκπληκτική γεωμετρία τα πλάισια σε κάτι τέτοια παλιά Γιαπωνέζικα?

Μήπως σε ένα μεγάλο βαθμό το ΄΄feeling΄΄ έρχεται ως συναισθηματικός παράγοντας των αναμνήσεων μας και της νοσταλγίας μας για τα νιάτα που περνούν?

Εϊμαι σχεδόν σίγουρος πώς αν έρθει το Himalayan και το οδηγήσουμε θα είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα για αυτό που είναι. Ας το οδηγήσουμε και ας το συγκρίνουμε με τα παλιά αντικειμενικά όμως και τότε μόνο θα έχουν βάση ολα αυτά που συζητάμε.
Δεν θα οδηγήσω και δεν θα αγοράσω κανένα τους.
Άλλωστε δεν φτάνουν για όλους.
Θα παραμείνω ιδανικός και ανάξιος εραστής...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν θα οδηγήσω και δεν θα αγοράσω κανένα τους.
Άλλωστε δεν φτάνουν για όλους.
Θα παραμείνω ιδανικός και ανάξιος εραστής...
Με σεβασμό και πάλι, δεν θα αγοράσεις, δεν θα οδηγήσεις, δεν σε ενδιαφέρουν, δεν θα τα κοιταζες καν αμα τα έβαζαν δίπλα σου, δεν ξέρεις τίποτα απολύτως για αυτά αλλά εν τέλει και εκφέρεις άποψη και κρίνεις και συγκρίνεις. Δημοκρατία έχουμε θα μου πεις.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Με σεβασμό και πάλι, δεν θα αγοράσεις, δεν θα οδηγήσεις, δεν σε ενδιαφέρουν, δεν θα τα κοιταζες καν αμα τα έβαζαν δίπλα σου, δεν ξέρεις τίποτα απολύτως για αυτά αλλά εν τέλει και εκφέρεις άποψη και κρίνεις και συγκρίνεις. Δημοκρατία έχουμε θα μου πεις.
Δεν εκφέρω καμία άποψη, δεν τα γουστάρω απλά.
Τέλος από εμένα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν εκφέρω καμία άποψη, δεν τα γουστάρω απλά.
Τέλος από εμένα.
Και πολύ καλά κάνεις. Δικαίωμα σου. Κι εγώ δεν γουστάρω τα καυτερά μου πειράζουν το στομάχι.
 

Reinmeister

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SUZUKI GSX 1000S 2018
Εγώ όμως τώρα δεν μπορώ να γράψω ούτε εδώ μια και είναι άσχετο το θέμα,ούτε στο άλλο που κλείδώθηκε...Τσιμπήστε το μία από το ποστ του ινδού που πάει περπατώντας στις πέτρες και φτιάξτε ένα στα γενικά να μιλήσουμε περί feeling ροπής αναρτήσεων και ασχετοσύνης, χωρίς όμως να το παίζετε παρεξηγημένοι όταν δεν μπορείτε να αντεπιχειρηματολογήσετε...Κι εγώ το ξέρω το κόλπο αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ...Δεν χρειάστηκε και δεν μου ταιριάζει...Αν ζορίζεστε με ενημερώνετε και σας αδειάζω την γωνιά...Εγώ να γράφω σαν πολιτικώς ορθή τριχωτή αναρχοάπλυτη δεν μπορώ...Αν θεωρώ κάποιον άσχετο του το γράφω επιχειρηματολογώντας και το λέω και από κοντά σε περίπτωση συνεύρεσης όπως έχω αποδείξει πολλακις σε άλλα φόρα στο παρελθόν...Όπως γράφω μιλάω...Δεν παίζουν δύο περσόνες ως είθισται ιντερνετικά...

Αυτά τα απλά...
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Για να επανέλθουμε στο θέμα, έκατσε κάποιος στην έκθεση πάνω στο μηχανάκι με ύψος περίπου 1.74 να δει πόσο πατάει κάτω;
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Για να επανέλθουμε στο θέμα, έκατσε κάποιος στην έκθεση πάνω στο μηχανάκι με ύψος περίπου 1.74 να δει πόσο πατάει κάτω;
Δεν μπορείς να καταλάβεις πως θα πατάς γιατί ήταν σε 2 stand.
 

parkaris

Μέλος
Όνομα
-
Μοτό
cbf125
Για να επανέλθουμε στο θέμα, έκατσε κάποιος στην έκθεση πάνω στο μηχανάκι με ύψος περίπου 1.74 να δει πόσο πατάει κάτω;
Πατάς ο.κ ,στο μαύρο κάθησα,να φοράς καλό παπούτσι και στα πρωτοβροχια προσοχή στα φαναρια ,ξεκινά να τρως μισή μερίδα παραπάνω για καλύτερα αποτελέσματα :p
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Σε αυτό το μπεζ του βίντεο το περιμένω ....
Kaza Brown. Το χρώμα που μου αρέσει κι εμένα.

Είχες σκέψεις να πας σε κάποιο από τα tubeless η δεν σε απασχόλησε καθόλου;
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Kaza Brown. Το χρώμα που μου αρέσει κι εμένα.

Είχες σκέψεις να πας σε κάποιο από τα tubeless η δεν σε απασχόλησε καθόλου;
Δεν με απασχόλησε γιατί δεν μου άρεσαν τα χρώματα ...
οι ζάντες του γίνονται tubeless είτε μόνος σου είτε τις στέλνεις στην Ιταλία, η παραγκέλνεις τις δικές του ....
 
Top Bottom