rugged comparison

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
εκανα μια ερευνα σε συσκευες handheld rugged ολα μοντελα 2022-3, αναμεσα σε android και garmin. Τα εχω χωρισει σε 3 κατηγοριες αναλογα το βαρος. Ολοι μπορουν να βρουν αυτο που θελουν. Προσωπικα ειμαι στην κατηγορια που κοιταζει πρωτα απ' ολα τον λογο τιμης αποδοσης σε hardware / software / maps σε καθε αναταγωνιστικη λυση. Στατιστικα, η μεσαια κατηγορια ειναι και η πιο διαδεδομενη.


1. χαμηλη κατηγορια 150g



Cubot KingKong Mini 3
οθονη 4.5"
βαρος 149g

garmin eTrex SE
οθονη 2.2"
βαρος 156.5 g



2. μεσαια κατηγορια 250g



Nokia XR21
οθονη 6.49"
βαρος 231g

Garmin GPSMAP 67
οθονη 3"
βαρος 230g



3. υψηλη κατηγορια 400g



Ulefone Power Armor 19
Οθόνη 6.58"
βαρος 409 g

garmin Montana 700
Οθόνη 5"
βαρος 397g
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Παρότι το τελευταίο καιρό έψαχνα για μικρό ελαφρύ αδιάβροχο κινητό, αυτό το Cubot KingKong Mini 3 δεν το είχα πάρει είδηση, μάλλον γιατί δεν το έχει το σκρουτζ. Και φαίνεται ενδιαφέρον.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Παρότι το τελευταίο καιρό έψαχνα για μικρό ελαφρύ αδιάβροχο κινητό, αυτό το Cubot KingKong Mini 3 δεν το είχα πάρει είδηση, μάλλον γιατί δεν το έχει το σκρουτζ. Και φαίνεται ενδιαφέρον.
Καλημερα Γιωργο,
η ερευνα ειναι πολυ γενικη, ειδικα στο κομματι του android που υπαρχουν πολλες επιλογες. Πριν απο λιγες μερες παρουσιαστηκε αλλο ενα μοντελο το Blackview N6000 που προσωπικα μου αρεσει. Η εταιρεια εχει παρουσια στην ελληνικη αγορα και ελπιζω απο τον αλλο μηνα να το δουμε και στη χωρα μας. Υπαρχει και βιντεο απο την εταιρεια με την αντοχη του

το Cubot KingKong Mini 3 υπαρχει στο best price
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε παίδες να σπαμαρω λίγο μιας και το κατέχετε το αντικείμενο.

Ψάχνω smartphone android με καλή κάμερα και κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο. Το budget ας μην το λαβουμε υπ'οψην.

Έχετε τίποτα στο μυαλό σας;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ρε παίδες να σπαμαρω λίγο μιας και το κατέχετε το αντικείμενο.

Ψάχνω smartphone android με καλή κάμερα και κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο. Το budget ας μην το λαβουμε υπ'οψην.

Έχετε τίποτα στο μυαλό σας;
ερωτηση ...
συσκευη rugged ή οχι ?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ερωτηση ...
συσκευη rugged ή οχι ?
Δεν έχω θέμα αρκεί να είναι κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Δεν έχω θέμα αρκεί να είναι κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
- οι rugged συσκευες ποτε δεν ειχαν ποιοτητα στις φωτογραφιες και ουτε θα εχουν. Δεν ειναι για πεταμα, αλλα εχουν επενδυσει οι εταιρειες σε αλλες κομματια της συσκευης, οποτε το αποτελεσμα θα ειναι παντα κατωτερο. Να προσθεσω ακομα την απουσια OIS μηχανισμου στις καμερες. Αυτο πρακτικα μπορεις να το λυσεις με την αγορα gimbal (smartphone camera stabilizer)

- σημερα οι τυπικες συσκευες smartphones ειναι απιθανο να βρεθουν κατω απο 6 inches, ειδικα σε καλα και ακριβα προιοντα.

- οι αισθητηρες καμερας που εχουν ειναι πολυ μικροι και ολες οι συσκευες βασιζουν το τελικο αποτελεσμα σε λογισμικο real time processing με ειδικους αλγοριθμους βελτιωσης της φωτογραφιας. Με απλα λογια οι φωτογραφιες δεν ειναι "αληθινες" οπτικα, οταν θα τις συγκρινουμε με αυτο που "βλεπουν" τα ματια μας ή με μια αυτονομη ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη ιδιας αγοραστικης τιμης με το smartphone

η αποψη μου ειναι αγορασε οτι θελεις, οσο πιο ακριβο smartphone μπορεις και μην ψαχνεις για ποιοτητα. ή μπορεις να αγορασεις μια pocket mirrorless camera κα να χαρεις πανω απο 10 χρονια ποιοτητα σε ολες τις φωτογραφιες σου
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Δεν έχω θέμα αρκεί να είναι κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννη δες το asus zenfone 10 σε Android

Και το iPhone 13 mini εναλλακτικά
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Ρε παίδες να σπαμαρω λίγο μιας και το κατέχετε το αντικείμενο.

Ψάχνω smartphone android με καλή κάμερα και κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο. Το budget ας μην το λαβουμε υπ'οψην.

Έχετε τίποτα στο μυαλό σας;
Μόνο το Samsung s10e είχε βγει 5,8" αλλά πολύ δύσκολο να το βρεις .

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε παίδες να σπαμαρω λίγο μιας και το κατέχετε το αντικείμενο.

Ψάχνω smartphone android με καλή κάμερα και κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο. Το budget ας μην το λαβουμε υπ'οψην.

Έχετε τίποτα στο μυαλό σας;
Nokia 7 και το Samsung που ανέφερε ο Ηλίας μόνο refurbished...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν έχω θέμα αρκεί να είναι κάτω από 6 ιντσες συνολική διαγώνιο.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για τη χρήση Γιάννη; Το Samsung το S9 plus το είχα παλαιότερα και η γυναίκα μου έχει S10 plus. Ωραία τηλέφωνα, ωραίες φωτογραφίες αλλά τρώνε ζόρια με τις θερμοκρασίες, ασύρματη φόρτιση δουελευει καλά μόνο με δικους του φοριστες, κ.α. Αυτός ήταν και ο λόγος που το άλλαξα αφού δεν την πάλευε πάνω στη μηχανή. Το Ulefone που έχω τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Για τη χρήση Γιάννη; Το Samsung το S9 plus το είχα παλαιότερα και η γυναίκα μου έχει S10 plus. Ωραία τηλέφωνα, ωραίες φωτογραφίες αλλά τρώνε ζόρια με τις θερμοκρασίες, ασύρματη φόρτιση δουελευει καλά μόνο με δικους του φοριστες, κ.α. Αυτός ήταν και ο λόγος που το άλλαξα αφού δεν την πάλευε πάνω στη μηχανή. Το Ulefone που έχω τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Για σύγκρινε φωτεινότητα οθόνης. Βλέπεις σε ήλιο;
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Για τη χρήση Γιάννη; Το Samsung το S9 plus το είχα παλαιότερα και η γυναίκα μου έχει S10 plus. Ωραία τηλέφωνα, ωραίες φωτογραφίες αλλά τρώνε ζόρια με τις θερμοκρασίες, ασύρματη φόρτιση δουελευει καλά μόνο με δικους του φοριστες, κ.α. Αυτός ήταν και ο λόγος που το άλλαξα αφού δεν την πάλευε πάνω στη μηχανή. Το Ulefone που έχω τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Εγώ το S9+ έχω με quad lock και αντικραδασμικο. Είναι μια χαρά, με κλειστά δεδομένα και wifi, μου βγάζει όλη μέρα σχεδόν και φορτίζω με καλώδιο από το μπριζακι αναπτήρα της μοτοσικλέτας.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Για σύγκρινε φωτεινότητα οθόνης. Βλέπεις σε ήλιο;
To S9+ εχει καλυτερη οθόνη απο το Ulefone (και φωτεινότητα), αλλά δεν δημιουργεί πρόβλημα σε χρήση με κόντρα ήλιο. Έτσι και αλλιως σε εκέινες τις συνθήκες όση φωτεινότητα και να έχει δε βλέπεις την οθόνη.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
To S9+ εχει καλυτερη οθόνη απο το Ulefone (και φωτεινότητα), αλλά δεν δημιουργεί πρόβλημα σε χρήση με κόντρα ήλιο. Έτσι και αλλιως σε εκέινες τις συνθήκες όση φωτεινότητα και να έχει δε βλέπεις την οθόνη.
στατιστικα οι οθονες OLED εστω και στο αυτοματο σημερα φτανουν τα 2000 nits (1000 user).
OLED

σε συσκευες rugged china brand το νουμερο 450nits ειναι λογικο. Rugged μοντελα οπως nokia + samsung με οθονες LCD / IPS φτανουν περιπου τα 550nits



 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom