rugged comparison

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εν συντομία:
Όταν είχα το garmin το 550, έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη!
Άλλου ακουμπαγες την οθόνη, άλλη επιλογή "πατούσε"!!!! Ούτε με τη ρύθμιση (καλιμπράρισμα) οθόνης γινόταν κάτι.
Επίσημη οδηγία από την garmin, για αυτήν τη περίπτωση..... "Αντικατάσταση οθόνης, δωρεάν"!!!!
Το πάω στον "αντιπρόσωπο", και μου λέει "20€ το λύσε δέσε του πλοηγού....."
Τον σταματάω πριν τελειώσει την πρόταση του, και του λέω ότι είναι δωρεάν, επίσημη οδηγία απ'την garmin κτλ κτλ....
Επέμενε στα 20€....
Το έστειλα μόνος μου στην garmin Αγγλίας.
Μου έστειλαν email και με ρώτησαν γιατί δεν το πήγα στον αντιπρόσωπο Ελλάδας!!!
Τους απάντησα γιατι.............
Μετά από δύο ή τρεις εβδομάδες, ήρθε σπίτι ο πλοηγός σαν καινούργιος ΜΑΖΙ όμως με όλα τα αξεσουάρ που είχε η συσκευασία ΣΑΝ να τον αγόραζες καινούργιο!!!!!!!!!!!!! Εγώ είχα στείλει ΜΟΝΟ την συσκευή!!!!!!!
Άψογη σέρβις και αντιμετώπιση απ'την garmin Αγγλίας!!! Για τον εδώ "αντιπρόσωπο"...... τα συγχαρητήρια μου!!!!!

Για ναυτιλιακά προϊόντα...... τα συγχαρητήρια μου ξανά!!!!!!!
Τότε που το έστειλες, η Αγγλία θα ήταν στην Ε Ε.
Τώρα που δεν είναι στην Ε Ε, αν το στείλει κάποιος μόνος του μήπως μπλέξει με τα τελωνεία;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τότε που το έστειλες, η Αγγλία θα ήταν στην Ε Ε.
Τώρα που δεν είναι στην Ε Ε, αν το στείλει κάποιος μόνος του μήπως μπλέξει με τα τελωνεία;
Ιδέα δεν έχω Γιώργο!!!!
Το σίγουρο είναι ότι θα γίνει καλή δουλειά με το μηχάνημα! Για τελωνεια κτλ, δεν μπορώ να ξέρω!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στο Ali πουλάνε ολόκληρη την οθόνη 95 Ε, μαζί με τα τσιπάκια που έχει επάνω της, όπως φαίνεται στο βίντεο που μπήκε πιο πάνω, και λένε ότι είναι original.
Μπορώ να την αλλάξω και μόνος μου. Αν μου πούνε πολύ περισσότερα, θα την παραγγείλω από το Ali.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το κόστος επισκευής της οθόνης του Zumo XT είναι 180 ευρώ, ότι και να έχει πάθει.
Παραδίδεις το βλαμμένο Zumo XT, το στέλνουν στην Αγγλία και σου στέλνουν καινούργιο μέσα σε ένα μήνα.

Αν τα ήξερα αυτά μάλλον δεν θα είχα το είχα αγοράσει. Θα πάλευα και εγώ με τα κινητά.:D


Ιδού και το βλαμμένο

 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ή θα είχες βάλει μια ζελατίνα για προστασία.


Σε όσα κινητά αλλάζει η οθόνη δεν έχει πια εγγύηση για το ip rating
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ή θα είχες βάλει μια ζελατίνα για προστασία.


Σε όσα κινητά αλλάζει η οθόνη δεν έχει πια εγγύηση για το ip rating
εγω δεν θα εβαζα ζελατινα. Θα επελεγα τζαμακι με προστασια 9Η. Η παρακατω φωτογραφια ειναι παραδειγμα, δεν ξερω αν το φθηνο αυτο προιον ειναι καλο.



ολα σπανε, ομως οταν σπασει το προσθετο τζαμακι αλλαζουμε μονο αυτο και την γλυτωνει η οθονη
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τότε που το έστειλες, η Αγγλία θα ήταν στην Ε Ε.
Τώρα που δεν είναι στην Ε Ε, αν το στείλει κάποιος μόνος του μήπως μπλέξει με τα τελωνεία;
δασμοι υπαρχουν μονο σε παραλαβη προιοντος καινουργιου που εγινε αγορα. Οταν μια συσκευη παει και ερχεται για επισκευη ειναι αλλο πραγμα.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ενα rugged μοντελο του 2022 απο μια Γερμανικη εταιρεια που κατασκευαζεται στην χωρα τους. Ειναι ακριβη συσκευη, που καθε ευρω που θα πληρωσουμε δεν παει χαμενο. Ριξτε μια προσεκτικη ματια στο βιντεο και σιγα σιγα διαβαστε τις τεχνικες προδιαγραφες στην επισημη σελιδα του κατασκευαστη. Υπαρχει διαθεσιμο στο skroutz.



 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ενα rugged μοντελο του 2022 ....
Επειδή σε αυτό το forum μιλάμε για κινητά που θα χρησιμοποιηθούν σε μοτοσυκλέτα, είναι καθοριστική η φωτεινότητα της οθόνης του κινητού.
Κινητά με μικρότερη φωτεινότητα από 1000 Nits, είναι άχρηστα στο μεσημεριανό ήλιο όσο καλά να είναι σε όλα τα άλλα.
Και επειδή έχεις όρεξη για έρευνα, βοήθησέ μαςλίγο παραπάνω, και για κάθε τηλέφωνο που παρουσιάζεις ψάξε και βρες την φωτεινότητα.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ενα rugged μοντελο του 2022 απο μια Γερμανικη εταιρεια που κατασκευαζεται στην χωρα τους. Ειναι ακριβη συσκευη, που καθε ευρω που θα πληρωσουμε δεν παει χαμενο. Ριξτε μια προσεκτικη ματια στο βιντεο και σιγα σιγα διαβαστε τις τεχνικες προδιαγραφες στην επισημη σελιδα του κατασκευαστη. Υπαρχει διαθεσιμο στο skroutz.



Τα gigaset ήταν της μιζενς κάποτε. Φαντάζομαι κάποιος πήρε την ομάδα και συνεχίζει.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Επειδή σε αυτό το forum μιλάμε για κινητά που θα χρησιμοποιηθούν σε μοτοσυκλέτα, είναι καθοριστική η φωτεινότητα της οθόνης του κινητού.
Κινητά με μικρότερη φωτεινότητα από 1000 Nits, είναι άχρηστα στο μεσημεριανό ήλιο όσο καλά να είναι σε όλα τα άλλα.
Και επειδή έχεις όρεξη για έρευνα, βοήθησέ μαςλίγο παραπάνω, και για κάθε τηλέφωνο που παρουσιάζεις ψάξε και βρες την φωτεινότητα.:)
γιωργο ......
οτι θελεις εσυ, μπορω να που πως το θελω και εγω. Απο την στιγμη που οι εταιρειες παρουσιαζουν προιοντα rugged με αυτες τις τεχνικες προδιαγραφες, εγω τι μπορω να κανω ??? Οθονες με 1000 nits ειναι απιθανο να βρεθουν σε τεχνολογια LCD, TFT, IPS. Εγω τουλαχιστον δεν εχω δει κατι εως τωρα. Και αν υπαρξουν, θα ειναι τοσο ακριβες που το προιον θα εχει πανω απο χιλιαρικο. Αν εσυ φερεις ως παραδειγμα τα PND garmin, αυτα δεν εχουν οθονες οπως στα smartphones που ειναι 1920χ1080 true color 16M και γωνιες θεασης > 120 μοιρες. Παιζει τερατιο ρολο αυτο.
Αν βρεις φθηνη συσκευη με πανω απο 1000nits αυτη θα ειναι oled και ειναι σπανιο να εχει frame rugged. Αν περιμενεις .... στο μελλον οι οθονες LED (τις λενε και microLED) θα εχουν 2000 nits και δεν θα σπανε / χαλανε.
Στην πραξη τωρα, rugged μοντελα απο κατασκευαστες που δεν ειναι απο την κινα, ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου. Πρεπει να κανουμε την δουλεια μας με οτι υπαρχει διαθεσιμο στα καταστηματα

στο μοντελο που παρουσιασα στο προηγουμενο ποστ, υπαρχουν μετρησεις για την οθονη στην σελιδα του κατασκευαστη. Δεν εχουν ολες οι εταιρειες τοσο αναλυτικες προδιαγραφες.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στην χθεσινή βόλτα με την μηχανή είχα μαζί μου το Garmin Zumo XT, το κινητό Samsung S20+ και το παλιό rugged κινητό Samsung Xcover 4.
Στον ήλιο δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα στο Samsung Xcover 4. Αν ήμουν σε πεζοπορία, θα μπορούσα να το χρησιμοποιώ καλά, αλλά στην μηχανή είναι σχεδόν άχρηστο.
Με τα άλλα δύο έβλεπα και στον μεσσημεριανό ήλιο.

Παρεμπιπτόντως το καινούργιο Samsung S24 (που δεν είναι rugged) έχει φωτεινότητα οθόνης μέχρι 2500 nits.
Θα βλέπουμε στον ήλιο σχεδόν όπως βλέπουμε τα τυπωμένα σε χαρτί. :D
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το S24 είναι φήμες μέχρι τον Φεβρουάριο του... 24 που παραδοσιακά θα παρουσιαστεί.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Παρεμπιπτόντως το καινούργιο Samsung S24 (που δεν είναι rugged) έχει φωτεινότητα οθόνης μέχρι 2500 nits.
07 September 2023
Πηγη Leaked Galaxy S24 Ultra specs include a titanium frame, upgraded cameras and a Snapdragon chip
The display will be a 6.8” LTPO AMOLED panel with QHD+ resolution. It may switch to a flat design and is reported to be super bright with a peak brightness of 2,200 nits (compared to 1,750 nits for the S23 Ultra).

Samsung Galaxy S23 Ultra
πηγη Samsung Galaxy S23 Ultra - Full phone specifications
Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1750 nits (peak)

οταν διαβαζουμε προδιαγραφες peak αυτες ειναι παντα στο αυτοματο και θα πρεπει η εταιρεια να προσδιοριζει τις συνθηκες και τον χρονο λειτουργιας. Μπορει να ειναι μονο σε περιεχομενο games ή video. Δεν ξερουμε εαν ειναι πχ στο google maps. Οσο για τον χρονο, μπορει να ειναι απο λιγα δευτερολεπτα εως 1-2 λεπτα. Οτι και να ειναι, το σιγουρο ειναι πως ο καταναλωτης που θελει να εχει χειροκινητα και μεχρι να αδειασει η μπαταρια ή να καει η οθονη, θα πρεπει να μαθει την μετρηση φωτεινοτητας που λεγεται "typical" ή continuous brightness
Και αυτες οι προδιαγραφες ακομα και σημερα, σε συσκευες ακριβες flagship με οθονες OLED δυσκολα θα ειναι πανω απο 1200 nits typical.

οι οθονες LED θα ξεκινησουν μετα το 2025 και θα υπαρξουν σε χαμηλου κοστος μοντελα μετα το 2030
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
χθες, στην ερωτηση μου προς την Ulefone - το μοντελο armor 18 Ultra εχει αναβαθμισεις λειτουργικου και μηνιαιες ασφαλειας ? Για ποσο διαστημα ? πηρα αυτη την απαντηση. Εγω δεν ειμαι συνολικα ικανοποιημενος. Εσεις ?

 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
χθες, στην ερωτηση μου προς την Ulefone - το μοντελο armor 18 Ultra εχει αναβαθμισεις λειτουργικου και μηνιαιες ασφαλειας ? Για ποσο διαστημα ? πηρα αυτη την απαντηση. Εγω δεν ειμαι συνολικα ικανοποιημενος. Εσεις ?

Εγώ που έχω το 17 αναβάθμιση έκανε όταν το άναψα πρώτη φορά. Το security update εχει μείνει 05/12/22 και google play security update 01/07/23.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone
στην ελλαδα δεν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος. Υπαρχει στην θεσσαλονικη εισαγωγεας που εχει μονο 1 χρονο εγγυηση στα δικα του προιoντα, εχει και service με ανταλλακτικα. Δεν πουλαει λιανικη μονο χονδρικη. Εως τωρα δεν εχω βρει καταναλωτη που να ειπε πως εχει παρει αναβαθμιση android στην συσκευη του. Μονο τον πρωτο χρονο security update και τελος.
Μπορει και εγω με το νεο ετος να κανω αγορα σε ulefone, απλα θελω να γνωριζω τα αρνητικα που θα εχω σαν καταναλωτης.
 
Top Bottom