rugged comparison

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλή κάμερα και "μικρό" είναι το απλό Samsung S23 από την τελευταία γενιά και με καλό μέλλον σε αναβαθμίσεις. Δυστυχώς αληθινά μικρό και high end υλικό δεν έχει πια, το fold δεν μας κάνει για περιβάλλον με σκόνη. Σε κόντρα ήλιο δεν ξέρω αν φαίνεται η οθόνη σε όλα αυτά τα oled κλπ, εύκολα θερμαίνεται σε σημείο που κατεβαίνει η φωτεινότητα αυτόματα για προστασία.

Με apple δεν προτείνω εμπλοκή γιατί δεν ζούμε Αμερική να έχουμε σχετικά φθηνή και εύκολη πρόσβαση σε όλο το οικοσύστημα, με εξίσου εύκολες ανταλλαγές και αναβαθμίσεις μοντέλων..


Εγώ θα επιμείνω στο ότι αν δεν συζητάμε για κινητό ΜΌΝΟ για χρήση πλοηγού αλλά γενική χρήση ΚΑΙ πλοηγό, οποιασδήποτε μάρκα είναι άγνωστη ΔΕΝ καλύπτει τον χρήστη που θέλει ασφάλεια σε e-banking κλπ. S9 πρέπει να είναι end of life προϊόν, μάλλον το ίδιο ισχύει για το S10. Η διαφορά στις κάμερες είναι χαοτική ανάμεσα σε αυτά τα δύο και τα καινούρια, το S22 δεν έχει τρελή διαφορά από το S23, δεν το πουλάνε τόσο φθηνά που να αξίζει η μία χρονιά πίσω.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Καλή κάμερα και "μικρό" είναι το απλό Samsung S23 από την τελευταία γενιά και με καλό μέλλον σε αναβαθμίσεις. Δυστυχώς αληθινά μικρό και high end υλικό δεν έχει πια, το fold δεν μας κάνει για περιβάλλον με σκόνη. Σε κόντρα ήλιο δεν ξέρω αν φαίνεται η οθόνη σε όλα αυτά τα oled κλπ, εύκολα θερμαίνεται σε σημείο που κατεβαίνει η φωτεινότητα αυτόματα για προστασία.

Με apple δεν προτείνω εμπλοκή γιατί δεν ζούμε Αμερική να έχουμε σχετικά φθηνή και εύκολη πρόσβαση σε όλο το οικοσύστημα, με εξίσου εύκολες ανταλλαγές και αναβαθμίσεις μοντέλων..


Εγώ θα επιμείνω στο ότι αν δεν συζητάμε για κινητό ΜΌΝΟ για χρήση πλοηγού αλλά γενική χρήση ΚΑΙ πλοηγό, οποιασδήποτε μάρκα είναι άγνωστη ΔΕΝ καλύπτει τον χρήστη που θέλει ασφάλεια σε e-banking κλπ. S9 πρέπει να είναι end of life προϊόν, μάλλον το ίδιο ισχύει για το S10. Η διαφορά στις κάμερες είναι χαοτική ανάμεσα σε αυτά τα δύο και τα καινούρια, το S22 δεν έχει τρελή διαφορά από το S23, δεν το πουλάνε τόσο φθηνά που να αξίζει η μία χρονιά πίσω.
Εγώ τώρα αγόρασα το S20+ μοντέλο 2020, γιατί τα νεότερα S21, S22, S23 δεν παίρνουν κάρτα SD.
Έτσι όπως πάμε σε λίγο κανένα τηλέφωνο δεν θα παίρνει κάρτα SD.
Της Google τα τηλέφωνα που μου αρέσουν, κανένα δεν παίρνει κάρτα SD.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η σειρά S20 τελείωσε την τριετία των αναβαθμίσεων λογισμικού και μένουν ένα ή δύο ακόμα σε ενημερώσεις ασφαλείας. Η κάρτα SD είναι "λογική" απαίτηση για τον χρήστη, εκτός πραγματικότητας πια καλώς ή κακώς. Σε λίγο βλέπω να αποχαιρετάμε και την φυσική SIM κάρτα και μαζί της την "ελευθερία" χρήσης του τηλεφώνου αφού όποιος θέλει θα το κάνει ό,τι επιθυμεί (όχι ότι δεν γίνεται τώρα, το 4 ετών samsung Α20 της μικρής πήρε σήμα από το 112 για άσχετη φωτιά χωρίς να έχει κάρτα μέσα και δεν συζητάω καν το "σκάνδαλο" που ξεχάστηκε ήδη).
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Η κάρτα SD είναι "λογική" απαίτηση για τον χρήστη, εκτός πραγματικότητας πια καλώς ή κακώς. Σε λίγο βλέπω να αποχαιρετάμε και την φυσική SIM κάρτα και μαζί της την "ελευθερία" χρήσης του τηλεφώνου αφού όποιος θέλει θα το κάνει ό,τι επιθυμεί (όχι ότι δεν γίνεται τώρα, το 4 ετών samsung Α20 της μικρής πήρε σήμα από το 112 για άσχετη φωτιά χωρίς να έχει κάρτα μέσα και δεν συζητάω καν το "σκάνδαλο" που ξεχάστηκε ήδη).
1. sim card
στην πραγματικοτητα ειναι ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα που θα ελεγα πως παιζει τον ρολο της πινακιδας οπως στα αυτοκινητα. Εχει ενα μοναδικο νουμερο και βαση αυτου, το δικτυο κινητης τηλεφωνιας γνωριζει το κατοχο της συσκευης, το τηλ. νουμερο, τα δικαιωματα χρησης, κτλ.
Αυτη την στιγμη ολοι γνωριζουμε τις 2 μορφες που υπαρχουν στα smartphones. Την αφαιρουμενη και την μονιμη / εσωτερικη στο κινητο. Η δευτερη λεγεται και e.sim (electronic sim)
Πριν λιγα χρονια παρουσιαστηκε και η Νο3 εκδοχη sim που θα ειναι εντος του κεντρικου chip, που ειναι γνωστο και με το ονομα SoC. Και το ονομα αυτης ειναι isim. Γνωστα ονομα που ελαβαν μερος στην σχεδιαση ειναι η qualcomm και η vodafone



ας δουμε και το κομματι του 112
απο πολυ παλια, τοτε που υπηρχαν κινητα μονο με πληκτρα, για λογους ασφαλειας της ανθρωπινης ζωης επρεπε να μπορει να επικοινωνησει ο καταναλωτης ακομα και δωρεαν. Ηταν λοιπον υποχρεωμενες ολες οι εταιρειες κινητης - σε ολο τον κοσμο - να επιτρεπουν την δωρεαν επικοινωνια με το διεθνες τηλεφωνικο αριθμο 112, για παροχη αστυνομιας, πυροσβεστικης, νοσοκομειου. Το κεντρο 112 λαμβανει την κληση και αναλογα συντονιζει για βοηθεια.
Αν λοιπον υπαρχουν καταναλωτες που θελουν να απορριψουν αυτην την δυνατοτητα στην συσκευη τους, μπορουν με 2 ενεργειες
  • θετουν την συσκευη σε airplane mode
  • απενεργοποιουν το ELS στις ρυθμισεις του δεκτη πλοηγησης



2. microSD card
ως ανθρωπος σεβομαι τις αναγκες των αλλων. Ως καταναλωτης με entusiast προεκτασεις ευχομαι να "απαγορευσουν" αυτη την υποδοχη. Η google απο την μερια της το προσπαθει .....
Σημερα υπαρχουν συσκευες γυρω στα 200$ με 256GB μνημης

σε αυτη την φωτογραφια βλεπουμε τις επιδοσεις της εσωτερικης μνημης να φτανει τα 3500 MB / sec




ενω εδω βλεπουμε την καλυτερη επιδοση σε sd card να "φρεναρει" στα 77 ΜΒ / sec


 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
2. microSD card
ως ανθρωπος σεβομαι τις αναγκες των αλλων. Ως καταναλωτης με entusiast προεκτασεις ευχομαι να "απαγορευσουν" αυτη την υποδοχη. Η google απο την μερια της το προσπαθει .....
Σημερα υπαρχουν συσκευες γυρω στα 200$ με 256GB μνημης
Φτάνουν τα 256GB μνημης κινητού, όταν δεν φτάνουν ούτε 512GB μόνο για να κατεβάσω τις δορυφορικές φωτογραφίες των περιοχών που θέλω και να τις έχω χωρίς σύνδεση στο OsmAnd; Και αν έκανα ταξίδια μακρινά, θα ήθελα μερικά TB.

Φτάνουν τα 256GB μνημης κινητού, όταν 12 ώρες βίντεο 4K χρειάζονται 256GB (το κινητό που έχω γράφει βίντεο και 8K) και σε μιά πολυήμερη εκδρομή με το κινητό την μόνη επιλογή για βίντεο και φωτογραφίες;

Και ένα ακόμη πλεονέκτημα των καρτών μνήμης σε σχέση με πανάκριβη μνήμη του κινητού, είναι ότι αλλάζουν στο δρόμο εύκολα.
Γέμισες μία, βάζεις την δεύτερη, την τρίτη, ....
Έχεις φτάσει στον Αμαζόνιο, αλλάζεις την κάρτα μνήμη με αυτή που έχεις αποθηκεύσει τους χάρτες και της δορυφορικές φωτογραφίες της περιοχής που βρίσκεσαι.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Φτάνουν τα 256GB μνημης κινητού, όταν δεν φτάνουν ούτε 512GB μόνο για να κατεβάσω τις δορυφορικές φωτογραφίες των περιοχών που θέλω και να τις έχω χωρίς σύνδεση στο OsmAnd; Και αν έκανα ταξίδια μακρινά, θα ήθελα μερικά TB.

Φτάνουν τα 256GB μνημης κινητού, όταν 12 ώρες βίντεο 4K χρειάζονται 256GB (το κινητό που έχω γράφει βίντεο και 8K) και σε μιά πολυήμερη εκδρομή με το κινητό την μόνη επιλογή για βίντεο και φωτογραφίες;

Και ένα ακόμη πλεονέκτημα των καρτών μνήμης σε σχέση με πανάκριβη μνήμη του κινητού, είναι ότι αλλάζουν στο δρόμο εύκολα.
Γέμισες μία, βάζεις την δεύτερη, την τρίτη, ....
Έχεις φτάσει στον Αμαζόνιο, αλλάζεις την κάρτα μνήμη με αυτή που έχεις αποθηκεύσει τους χάρτες και της δορυφορικές φωτογραφίες της περιοχής που βρίσκεσαι.
για ολα υπαρχουν λυσεις .... αναλογα αν αναφερεσαι σε φωτο, βιντεο, χαρτες, κτλ
  • μια πιθανη ειναι το cloud
  • μια δευτερη ειναι usb stick OTG
  • τριτη λυση ειναι ανα καποιες μερες να κατεβασεις τις νεες περιοχες απο το Χ ξενοδοχειο / περιοχη που θα εισαι
ο ογκος των δεδομενων που λες πως εχεις αναγκη, δεν ειναι "φυσιολογικος" για την τρεχουσα τεχνολογια για μαζικη καταναλωση. Ναι, υπαρχουν microSD εως 2ΤΒ. Εχουν ομως υπερβολικο κοστος αγορας και κακες επιδοσεις. Αν εσυ θελεις αυτες τις συνθηκες χρησεις, ειναι δικαιωμα σου.
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Καλή κάμερα και "μικρό" είναι το απλό Samsung S23 από την τελευταία γενιά και με καλό μέλλον σε αναβαθμίσεις. Δυστυχώς αληθινά μικρό και high end υλικό δεν έχει πια, το fold δεν μας κάνει για περιβάλλον με σκόνη. Σε κόντρα ήλιο δεν ξέρω αν φαίνεται η οθόνη σε όλα αυτά τα oled κλπ, εύκολα θερμαίνεται σε σημείο που κατεβαίνει η φωτεινότητα αυτόματα για προστασία.

Με apple δεν προτείνω εμπλοκή γιατί δεν ζούμε Αμερική να έχουμε σχετικά φθηνή και εύκολη πρόσβαση σε όλο το οικοσύστημα, με εξίσου εύκολες ανταλλαγές και αναβαθμίσεις μοντέλων..


Εγώ θα επιμείνω στο ότι αν δεν συζητάμε για κινητό ΜΌΝΟ για χρήση πλοηγού αλλά γενική χρήση ΚΑΙ πλοηγό, οποιασδήποτε μάρκα είναι άγνωστη ΔΕΝ καλύπτει τον χρήστη που θέλει ασφάλεια σε e-banking κλπ. S9 πρέπει να είναι end of life προϊόν, μάλλον το ίδιο ισχύει για το S10. Η διαφορά στις κάμερες είναι χαοτική ανάμεσα σε αυτά τα δύο και τα καινούρια, το S22 δεν έχει τρελή διαφορά από το S23, δεν το πουλάνε τόσο φθηνά που να αξίζει η μία χρονιά πίσω.
Ξεκινησα με ενα κινητό για όλα αλλά τελικά δεν βολεύει. Το S9+ είναι μόνο για πλοήγηση, πλέον το κινητό είναι στην τσέπη. Έτσι μπορείς να βγάζεις φώτο πιο εύκολα , μουσική κλήσεις και να μην αγχώνεσαι αν θα έχεις κινητό στο τέλος της μέρας...

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Συμφωνώ με τον διαχωρισμό ρόλων. Έχω κρατήσει στην άκρη ένα sony xz1 για αυτή την δουλειά.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το θέμα είναι πόσο αντέχει η οθόνη σε σκληρό χτύπημα και δευτερευόντως σε πάτημα.
Μου έπεσε από ύψος ένα μέτρο το Zumo XT με την οθόνη προς τα κάτω, χτύπησε σε πέτρα και ράγισε το τζάμι της οθόνης. Η οθόνη συνεχίζει να λειτουργεί.
Αύριο θα μάθω πόσο στοιχίζει η ζημιά.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
λυπαμε για το ατυχες γεγονος. Στην περιπτωση που η επισκευη γινει στον αντιπροσωπο, ολες οι συσκευες πανε στην Αγγλια
η συσκευη εχει οθονη και touch σε 2 ξεχωριστα κομματια

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
λυπαμε για το ατυχες γεγονος. Στην περιπτωση που η επισκευη γινει στον αντιπροσωπο, ολες οι συσκευες πανε στην Αγγλια
η συσκευη εχει οθονη και touch σε 2 ξεχωριστα κομματια
Πήρα τηλέφωνο τον Μεϊμάρη και μου είπε ότι η Garmin δεν επισκευάζει τις οθόνες των Garmin XT, ούτε υπάρχει ανταλλακτικό.
Θα το στείλει στην Αγγλία, θα στείλουν καινούργιο και θα πληρώσω μια διαφορά. Αύριο θα μάθω πόσα θα πληρώσω.

Μήπως υπάρχει κάποιος ανεξάρτητος τεχνίτης που επισκευάζει GPS Garmin;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πήρα τηλέφωνο τον Μεϊμάρη και μου είπε ότι η Garmin δεν επισκευάζει τις οθόνες των Garmin XT, ούτε υπάρχει ανταλλακτικό.
Θα το στείλει στην Αγγλία, θα στείλουν καινούργιο και θα πληρώσω μια διαφορά. Αύριο θα μάθω πόσα θα πληρώσω.

Μήπως υπάρχει κάποιος ανεξάρτητος τεχνίτης που επισκευάζει GPS Garmin;
Σκορδίλης στο Καλαμάκι....ρίξε ένα τηλέφωνο και εκεί.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πήρα τηλέφωνο τον Μεϊμάρη και μου είπε ότι η Garmin δεν επισκευάζει τις οθόνες των Garmin XT, ούτε υπάρχει ανταλλακτικό.
Θα το στείλει στην Αγγλία, θα στείλουν καινούργιο και θα πληρώσω μια διαφορά. Αύριο θα μάθω πόσα θα πληρώσω.

Μήπως υπάρχει κάποιος ανεξάρτητος τεχνίτης που επισκευάζει GPS Garmin;
Σκορδίλης στο Καλαμάκι....ρίξε ένα τηλέφωνο και εκεί.
Αυτός είναι ο επίσημος που λες Κώστα.
Γενικά για το σέρβις δεν διαβάζω τα καλύτερα, ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί.


Τεχνικό τμήμα
Εθνάρχου Μακαρίου 1 & Λ. Ποσειδώνος, Άλιμος ΤΚ 17455
Τηλέφωνο: 210-4280223
Email: service@tracer.gr
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτός είναι ο επίσημος που λες Κώστα.
Γενικά για το σέρβις δεν διαβάζω τα καλύτερα, ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί.


Τεχνικό τμήμα
Εθνάρχου Μακαρίου 1 & Λ. Ποσειδώνος, Άλιμος ΤΚ 17455
Τηλέφωνο: 210-4280223
Email: service@tracer.gr
Εγώ είχα επαφές με όργανα θαλάσσης και ήταν μια χαρά.
Έχουν περάσει χρόνια βέβαια.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πήρα τηλέφωνο τον Μεϊμάρη και μου είπε ότι η Garmin δεν επισκευάζει τις οθόνες των Garmin XT, ούτε υπάρχει ανταλλακτικό.
Θα το στείλει στην Αγγλία, θα στείλουν καινούργιο και θα πληρώσω μια διαφορά. Αύριο θα μάθω πόσα θα πληρώσω.

Μήπως υπάρχει κάποιος ανεξάρτητος τεχνίτης που επισκευάζει GPS Garmin;
Γιωργο ολες οι επισκευες γινονται οταν ο τεχνικος εχει ανταλλακτικα. Αν η garmin δεν σου παρεχει spare parts, τοτε μονο απο το ebay. Δεν γνωριζω αν θα ειναι γνησιο ή οχι. Υπαρχουν στην Αθηνα καταστηματα που θα σου κανουν επισκευη. Θα περασουν 2-3 μηνες χωρις να εισαι σιγουρος για το εξαρτημα. Και η τελικη τιμη ?

προσωπικα θα πηγαινα στον αντιπροσωπο γνωριζοντας πως η επισκευη θα γινει επισημα απο το κεντρικο repair sender της Αγγλιας. Ειναι εγγυηση. Με αυτη την μεθοδο, εγω δεν εχω καταλαβει αν

  • γινεται επισκευη στο δικο μας
  • μας δινουν αλλο μηχανημα καινουργιο (απιθανο). Τι θα κανουν τα παλια ?
  • ισως να περνουμε απο επισκευη καποιο μηχανημα αλλου πελατη
ασε την απαντηση που σου εδωσαν. Αποδειξεις υπαρχουν ?

σχετικα με το κοστος θα ειναι >100€
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Γιωργο ολες οι επισκευες γινονται οταν ο τεχνικος εχει ανταλλακτικα. Αν η garmin δεν σου παρεχει spare parts, τοτε μονο απο το ebay. Δεν γνωριζω αν θα ειναι γνησιο ή οχι. Υπαρχουν στην Αθηνα καταστηματα που θα σου κανουν επισκευη. Θα περασουν 2-3 μηνες χωρις να εισαι σιγουρος για το εξαρτημα. Και η τελικη τιμη ?

προσωπικα θα πηγαινα στον αντιπροσωπο γνωριζοντας πως η επισκευη θα γινει επισημα απο το κεντρικο repair sender της Αγγλιας. Ειναι εγγυηση. Με αυτη την μεθοδο, εγω δεν εχω καταλαβει αν


  • γινεται επισκευη στο δικο μας
  • μας δινουν αλλο μηχανημα καινουργιο (απιθανο). Τι θα κανουν τα παλια ?
  • ισως να περνουμε απο επισκευη καποιο μηχανημα αλλου πελατη
ασε την απαντηση που σου εδωσαν. Αποδειξεις υπαρχουν ?

σχετικα με το κοστος θα ειναι >100€
Να απαντήσω μιας και εγώ ζήσει την διαδικασία πριν από καιρό.
Το Garmin Monterra εμφανισε μια γραμμή στην οθόνη του μετα απο πτωση.
Στάλθηκε στην Ελληνική αντιπροσωπεία όπου και διαπιστώθηκε η βλάβη
Δεν ήταν στην εγγυηση
Επισκευή στην Ελλάδα δεν γίνετε (τουλάχιστον στην οθόνη, δεν γνωρίζω για άλλες βλάβες) οπότε και στάλθηκε στην Αγγλία.
Μετά από λίγες μέρες με ενημέρωσαν ότι μπορεί να γίνει αντικατάσταση της συσκευής με ένα μικρό κόστος μιας και δεν μπορούσαν να βρουν οθόνη.
Ήρθε ένα refurbish GPS σε τέλεια κατασταση με εγγυηση 1 ετους.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γιωργο ολες οι επισκευες γινονται οταν ο τεχνικος εχει ανταλλακτικα. Αν η garmin δεν σου παρεχει spare parts, τοτε μονο απο το ebay. Δεν γνωριζω αν θα ειναι γνησιο ή οχι. Υπαρχουν στην Αθηνα καταστηματα που θα σου κανουν επισκευη. Θα περασουν 2-3 μηνες χωρις να εισαι σιγουρος για το εξαρτημα. Και η τελικη τιμη ?

προσωπικα θα πηγαινα στον αντιπροσωπο γνωριζοντας πως η επισκευη θα γινει επισημα απο το κεντρικο repair sender της Αγγλιας. Ειναι εγγυηση. Με αυτη την μεθοδο, εγω δεν εχω καταλαβει αν


  • γινεται επισκευη στο δικο μας
  • μας δινουν αλλο μηχανημα καινουργιο (απιθανο). Τι θα κανουν τα παλια ?
  • ισως να περνουμε απο επισκευη καποιο μηχανημα αλλου πελατη
ασε την απαντηση που σου εδωσαν. Αποδειξεις υπαρχουν ?

σχετικα με το κοστος θα ειναι >100€
Εν συντομία:
Όταν είχα το garmin το 550, έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη!
Άλλου ακουμπαγες την οθόνη, άλλη επιλογή "πατούσε"!!!! Ούτε με τη ρύθμιση (καλιμπράρισμα) οθόνης γινόταν κάτι.
Επίσημη οδηγία από την garmin, για αυτήν τη περίπτωση..... "Αντικατάσταση οθόνης, δωρεάν"!!!!
Το πάω στον "αντιπρόσωπο", και μου λέει "20€ το λύσε δέσε του πλοηγού....."
Τον σταματάω πριν τελειώσει την πρόταση του, και του λέω ότι είναι δωρεάν, επίσημη οδηγία απ'την garmin κτλ κτλ....
Επέμενε στα 20€....
Το έστειλα μόνος μου στην garmin Αγγλίας.
Μου έστειλαν email και με ρώτησαν γιατί δεν το πήγα στον αντιπρόσωπο Ελλάδας!!!
Τους απάντησα γιατι.............
Μετά από δύο ή τρεις εβδομάδες, ήρθε σπίτι ο πλοηγός σαν καινούργιος ΜΑΖΙ όμως με όλα τα αξεσουάρ που είχε η συσκευασία ΣΑΝ να τον αγόραζες καινούργιο!!!!!!!!!!!!! Εγώ είχα στείλει ΜΟΝΟ την συσκευή!!!!!!!
Άψογη σέρβις και αντιμετώπιση απ'την garmin Αγγλίας!!! Για τον εδώ "αντιπρόσωπο"...... τα συγχαρητήρια μου!!!!!

Για ναυτιλιακά προϊόντα...... τα συγχαρητήρια μου ξανά!!!!!!!
 
Top Bottom