rugged comparison

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
οι τιμες ειναι σημερινες. Εσεις, ποιο θα αγοραζεται απο τα 2 αυτα προιοντα ? Με γνωμονα τις δικες σας αναγκες ή τον λογο τιμης αποδοσης ?


 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πιθανες λυσεις πλοηγησης με rugged android

1. στα 275€ ειναι κορυφαιο σε σχεση παντα με τα specs



2. νεα συσκευη που ακομα ειναι ακριβη


3. εχει πολυ καλυτερο λογο τιμης αποδοσης απο τη λυση Νο2.



4. ειναι το νεο μοντελο ultra - στα συν το dual band GNSS


5. το μοναδικο στην χωρα μας με satellte SOS
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Maker of CAT and Motorola Defy phones cracks under financial pressure
The British company Bullitt, responsible for manufacturing rugged phones under Caterpillar (CAT) and Motorola Defy brands, failed to restructure financially and had to fold. Former employees posted on LinkedIn the company is unable to service its debt, and everyone is currently looking for new jobs.
According to WinFuture, the plans for Bullitt were to hand over the hardware division to a creditor-backed organization and to concentrate on the development of satellite communication devices.
The British phone manufacturer Bullitt owned the commercial rights to build and distribute rugged phones with the Cat and Motorola logos, as well as several Land Rover-branded handsets. The company revealed at MWC 2023 that it is working on its own solution for satellite connectivity, developed jointly with Mediatek.
The versatile, rugged smartphones have been an attractive offer to people who need a tough but affordable device. Typical CAT owners weren't willing to overspend on a Samsung XCover series but wanted to stay away from Chinese brands such as Ulefone, Blackview and Oukitel.

το κειμενο αυτο υπαρχει εδω Maker of CAT and Motorola Defy phones cracks under financial pressure

πραγματικα ασχημα τα νεα. Η Bullit ηταν η μοναδικη εταιρεια στο android που ειχε satellite SOS.
Μαλλον θα εχει σοβαρο θεμα υπαρξης και το προιον Ulefone Armor 23 ultra !!!!!!! Αφου ακυρωθηκε το πρωτο δειγμα με hardware qualcomm, τωρα παλι προβλημα και με την bullit / mediatek
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Οπως ολα δειχνουν, η bullitt εχει κλεισει και 100 υπαλληλοι ειναι σε αναζητηση νεου εργοδοτη. Τα brands των CAT, Motorolla, Land Rover δεν υπαρχουν επισημα στα καταστηματα.
Υπαρχει μια μικρη ελπιδα για το κομματι του δορυφορικου SOS να συνεχισει να λειτουργει. Θα φανει συντομα. Προς το παρων οι εταιρειες FocusPoint + Skylo ειναι ανεξαρτητες απο την bullitt και μαλλον θα συνεχισουν. Αν φυσικα υπαρξουν νεες συνεργασιες με εταιρειες που παραγουν smartphones.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
πολυ καλες τιμες βρηκα σημερα στα μηχανηματα της ulefone

θα ξεκινησω με το πιο απλο, που υπαρχει σε πτωση τιμης εδω και αρκετες μερες


μεγαλη εκπτωση εχουμε και σε αυτο που ειναι μοντελο του 2023 και κακος γραφει για 2022


για το τελος αφησα το μηχανημα εκπληξη. Πραγματικα δεν περιμενα να το δω τοσο συντομα στην χωρα μας. Οσο για την τιμη του, ειναι κατω ακομα και απο το bangood
Νομιζω πως ειναι πολυ καλη αγορα, ανεξαρτητα το φιασκο με την bullit και το δορυφορικο SOS. Οσο εχουμε συσκευη με hardware δυνατοτητα για SOS, καποια στιγμη θα βρεθει και εταιρεια να παρεχει συνδρομη σε αυτο. Εως τοτε, ειναι μια πολυ καλη συσκευη rugged για πλοηγηση



η τιμη που εχει στην εταιρεια

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Οπως ολα δειχνουν, η bullitt εχει κλεισει και 100 υπαλληλοι ειναι σε αναζητηση νεου εργοδοτη. Τα brands των CAT, Motorolla, Land Rover δεν υπαρχουν επισημα στα καταστηματα.
Υπαρχει μια μικρη ελπιδα για το κομματι του δορυφορικου SOS να συνεχισει να λειτουργει. Θα φανει συντομα. Προς το παρων οι εταιρειες FocusPoint + Skylo ειναι ανεξαρτητες απο την bullitt και μαλλον θα συνεχισουν. Αν φυσικα υπαρξουν νεες συνεργασιες με εταιρειες που παραγουν smartphones.

Δεν τα έμαθες τα νέα, δεν χρειάζεται το δορυφορικό SOS, όταν καλείς το 112 όπου και να βρίσκεσαι θα έχεις επικοινωνία. :D

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none






Πριν απο λιγες ωρες παρελαβα την νεα μου συσκευη για πλοηγηση. Μετα απο 6.5 χρονια με την παλια, αυτη ειναι κατι καινουργιο. Το νεο android εχει πολλες αλλαγες, πιθανον θα χρειαστουν αρκετες εβδομαδες ερευνας και πειραματων ωστε να βρω το βελτιστο αποτελεσμα για τις δικες μου αναγκες. Αυτο που φανηκε απο την πρωτη στιγμη στην αποδοση της συσκευης, ειναι η μπαταρια τυπου powerbank. Τα 10Α χωρητικοτητας βοηθουν να λειτουργει η συσκευη με ελαχιστη μειωση στην ενδειξη του ποσοστου στην μπαρα της συσκευης.

Οπως ηταν φυσικο, δεν εκανα τιποτα στην συσκευη - out the box - περα απο το να τρεξω το GPSTest και να δω τι κερδος ειχα, σε σχεση με το υπαρχων μηχανημα πλοηγησης. Μετα απο τις πρωτες δοκιμες της συσκευης με δεκτη πλοηγησης mediatek 7050, ολα δειχνουν καλα σε στατικες μετρησεις στο ημισφαιριο που ειμαστε - Ελλαδα . Τα συστηματα που αναγνωριζει ειναι 100% ενταξει ως προς τις αναφορες του κατασκευαστη (mediatek). Σχετικα με την ακριβεια θεσης ισως οι μετρησεις σε ανοιχτο χωρο να ειναι καλυτερες απο το μπαλκονι σπιτιου μου. Για αρχη το 1,3μ στο στιγμα ειναι πολυ καλο. Τα 14.2μ του υψους που βλεπουμε, αργοτερα εγιναν 9,3μ.

Αποτελεσματα (στην χωρα μας)

1. δορυφοροι θεσης
GPS L1 L5
GLONASS L1
GALILEO E1 E5A
BEIDOU B1 B2A

2. δορυφοροι διορθωσης SBAS
WASS, EGNOS, GAGAN, SDCM, BDSBAS, SOUTHPAN, MSAS
υπαρχουν και 2 αγνωστα. Το id 132 και το id134







Η ulefone ειναι απο την αρχη που ξεκινησε να παραγει smartphones, μια απο τις ελαχιστες και σπανιες εταιρειες στην αγορα που δοκιμαζει τις συσκευες της στο κομματι της πλοηγησης. Και φυσικα γυριζει βιντεο. Αυτο φαινεται αν επισκεφθουμε την σελιδα τους στο youtube.Η πρωτη δοκιμη ειναι το 2015, αλλα στο παρακατω βιντεο απο το 2016 βλεπουμε μια αλλη δοκιμη σε δυσκολες καταστασεις, τοτε που δεν υπηρχαν δεκτες σε πολλαπλες συχνοτητες / μπαντες / συστηματα. Σιγουρα, βοηθαει πολυ και η κατασκευη των smartphones που λογο rugged ειναι απο πλαστικο. Χαρη σε αυτο το υλικο εχουμε την πιο ευκολη ληψη σηματων απο την κεραια του δεκτη πλοηγησης.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone Armor 18 ultra
για οσους θελουν περισσοτερα δεδομενα για το μοντελο αυτο

αυτονομια συσκευης
  • η συσκευη αυτη εχει μπαταρια 9,6Α με οθονη IPS LCD και hardware στα 6nm. Μετα απο 10ωρες (περιπου) δοκιμων σε ρυθμισεις λειτουργικου και αρκετα hard reset, μεταφορα αρχειων σε wifi + bluetooth, δοκιμες στις καμερες, μετρησεις δεκτη GNSS, μετρησεις ταχυτητας hardware, κτλ ..... η μπαταρια απο 85% εφτασε στο 70%
  • σαν μετρο αντιπαραθεσης η παλια μου συσκευη με μπαταρια 3,3Α με οθονη AMOLED και hardware στα 10nm, ακριβως με τις ιδιες δοκιμες, με την μπαταρια στο 100%, την πρωτη μερα αγορας ... ειχε μεινει απο μπαταρια (πραγματικο γεγονος)
- αυτες ειναι οι επιδοσεις ταχυτητας του hardware. Σε χρηση με εφαρμογες τυπου πλοηγησης πιστευω πως ΔΕΝ θα εχουμε προβληματα για πολλα χρονια
screenshot

Υ.Γ.
για οσους ειδαν το βιντεο στο προηγουμενο ποστ, στην αρχη που βλεπουμε την εφαρμογη GPS Test, αυτη μετραει την ακριβεια θεσης σε feet και οχι σε μετρα. Ο λογος ειναι 1/3. Δειτε το βιντεο σε full screen
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7






Πριν απο λιγες ωρες παρελαβα την νεα μου συσκευη για πλοηγηση. Μετα απο 6.5 χρονια με την παλια, αυτη ειναι κατι καινουργιο. Το νεο android εχει πολλες αλλαγες, πιθανον θα χρειαστουν αρκετες εβδομαδες ερευνας και πειραματων ωστε να βρω το βελτιστο αποτελεσμα για τις δικες μου αναγκες. Αυτο που φανηκε απο την πρωτη στιγμη στην αποδοση της συσκευης, ειναι η μπαταρια τυπου powerbank. Τα 10Α χωρητικοτητας βοηθουν να λειτουργει η συσκευη με ελαχιστη μειωση στην ενδειξη του ποσοστου στην μπαρα της συσκευης.

Οπως ηταν φυσικο, δεν εκανα τιποτα στην συσκευη - out the box - περα απο το να τρεξω το GPSTest και να δω τι κερδος ειχα, σε σχεση με το υπαρχων μηχανημα πλοηγησης. Μετα απο τις πρωτες δοκιμες της συσκευης με δεκτη πλοηγησης mediatek 7050, ολα δειχνουν καλα σε στατικες μετρησεις στο ημισφαιριο που ειμαστε - Ελλαδα . Τα συστηματα που αναγνωριζει ειναι 100% ενταξει ως προς τις αναφορες του κατασκευαστη (mediatek). Σχετικα με την ακριβεια θεσης ισως οι μετρησεις σε ανοιχτο χωρο να ειναι καλυτερες απο το μπαλκονι σπιτιου μου. Για αρχη το 1,3μ στο στιγμα ειναι πολυ καλο. Τα 14.2μ του υψους που βλεπουμε, αργοτερα εγιναν 9,3μ.

Αποτελεσματα (στην χωρα μας)

1. δορυφοροι θεσης
GPS L1 L5
GLONASS L1
GALILEO E1 E5A
BEIDOU B1 B2A

2. δορυφοροι διορθωσης SBAS
WASS, EGNOS, GAGAN, SDCM, BDSBAS, SOUTHPAN, MSAS
υπαρχουν και 2 αγνωστα. Το id 132 και το id134







Η ulefone ειναι απο την αρχη που ξεκινησε να παραγει smartphones, μια απο τις ελαχιστες και σπανιες εταιρειες στην αγορα που δοκιμαζει τις συσκευες της στο κομματι της πλοηγησης. Και φυσικα γυριζει βιντεο. Αυτο φαινεται αν επισκεφθουμε την σελιδα τους στο youtube.Η πρωτη δοκιμη ειναι το 2015, αλλα στο παρακατω βιντεο απο το 2016 βλεπουμε μια αλλη δοκιμη σε δυσκολες καταστασεις, τοτε που δεν υπηρχαν δεκτες σε πολλαπλες συχνοτητες / μπαντες / συστηματα. Σιγουρα, βοηθαει πολυ και η κατασκευη των smartphones που λογο rugged ειναι απο πλαστικο. Χαρη σε αυτο το υλικο εχουμε την πιο ευκολη ληψη σηματων απο την κεραια του δεκτη πλοηγησης.

Θα την ευχαριστηθείς τη συσκευή πιστεύω και θα περιμένω τις εντυπώσεις σου όταν θα τις έχεις βάλει "χιλιόμετρα". Εγώ πάντως είμαι ενθουσιασμένος από τη δική μου για τη χρήση που της κάνω.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Θα την ευχαριστηθείς τη συσκευή πιστεύω και θα περιμένω τις εντυπώσεις σου όταν θα τις έχεις βάλει "χιλιόμετρα". Εγώ πάντως είμαι ενθουσιασμένος από τη δική μου για τη χρήση που της κάνω.
ευχαριστω στεφανε. Ακομα δεν εχω μπει στο playstore. Θελει χρονο για ολες τις "δυσκολες" αποστολες εξω απο το σπιτι. Ομως εχω αναγνωρισει πολλα θετικα στοιχεια στο κινεζικο προιον. Ειδικα οταν ολα αυτα στα 344€ τα αντιπαραθετω με το garmin montana 700 στα 650€ σημερινης τιμης
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ευχαριστω στεφανε. Ακομα δεν εχω μπει στο playstore. Θελει χρονο για ολες τις "δυσκολες" αποστολες εξω απο το σπιτι. Ομως εχω αναγνωρισει πολλα θετικα στοιχεια στο κινεζικο προιον. Ειδικα οταν ολα αυτα στα 344€ τα αντιπαραθετω με το garmin montana 700 στα 650€ σημερινης τιμης
Η τιμή είναι εισαγωγή?
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom